Görüş Bildir
Haberler
Uzmanlar, Dardanel'deki Görüntüleri Yorumladı: 'Bu İşin Çözümü Otomasyon'

Uzmanlar, Dardanel'deki Görüntüleri Yorumladı: 'Bu İşin Çözümü Otomasyon'

Dardanel tesislerinde ton balığının ellle paketlendiği görüntülerin sosyal medyada paylaşılması tartışma doğurdu. Uzmanlar yapılan işlemin gıda kodeksine uygun olduğunu belirtiyor ancak 'Bu işin çözümü otomasyon doluma geçmektir' diyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hafta başında sosyal medayaya düşen bir görüntü gıdada hijyen konusunu bir kez daha gündeme getirdi.Video kaydında Dardanel tesislerinde ton balıklarının elle paketlenmesine ilişkin görüntüler vardı. Sosyal medyada elle üretimin hijyenik olmadığı iddiaları öne çıkarken, Dardanel ise elle üretimin doğal ve gıda koteksine uygun olduğu vurguladı.

"Tam otomatik makine gerekli"

"Tam otomatik makine gerekli"

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, dört gıda mühendisinin konu hakkındaki değerlendirmelerine yer verildi. Ancak mühendisler, konunun çok karışık olduğunu, bu yüzden isimlerinin yazılmaması kaydıyla açıklama yapabileceklerini belirttiler.

İzmir’de yaşayan bir gıda mühendisi, konuyla ilgili olarak 'Gıda kodeksine göre yapılan işlemde bir yanlışlık yok. Ancak elin direkt olarak gıdaya temas etmesi ve bu görüntülerin ortaya çıkması tüketicileri rahatsız etti. Şirketin yaptığı açıklama da doğru. Bu açıdan bakınca bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Burada gıda kodeksine uygun olduğu için yasal işlem yapılması da uygun değil. Bu yüzden bundan sonrası için şirketin yapması gerekenler bulunuyor. O da tam otomatik sistemlerle dolum işleminin yapılması. Bunu uygulayan firmalar var. Başlangıçtan sonuna kadar neredeyse insan eli değmeden üretim gerçekleştiriliyor' dedi.

İstanbul’da özel bir firmada çalışan başka bir gıda mühendisi ise konu hakkında şunları söyledi: 

“Firmanın üretim tesislerinde ortaya çıkan görüntüler tüketiciyi tedirgin etti. Ancak gıda kodeksine uygun bir durum var. Bu da firmanın açıklamasını doğru kılıyor. Gıda kodeksine uygun olabilir ama oradaki hijyen şartlarının yerine getirilip getirilmediği de önemli. Bu konuda yapılacak sıkı denetimlerle olası kötü durumların önüne geçilebilir.”

Eldiven kullanılabilir mi?

Eldiven kullanılabilir mi?
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Başka bir gıda mühendisi ise, “Eldiven kullanımı kodekse uygun olmasa da bu tip işlerde kullanılabilir. Ancak eldivenin sürekli değiştirilmesi gerekir. Eldiven olmayınca insan elinden gıdaya farklı şeyler düşebilir, buna çok iyi dikkat edilmeli” dedi.

Ankara’dan bir başka gıda mühendisi de şu açıklamaları yaptı: “Eldiven kullanımı farklı sorunlara yol açabilir. Çünkü eldivenden parça kopma ihtimali vardır. Eğer bu fark edilmezse gıdaya karışabilir. Bu daha büyük sorunlara yol açar. Bu işin çözümü otomasyon doluma geçmektir. Elle temas ancak otomasyonla çözülür. Bu durumda ise, orada çalışan insanların işsiz kalma durumu ortaya çıkıyor. Bakıldığında şirketin de tüketicinin de haklı olduğu bir durum ile karşı karşıyayız.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
16
5
3
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kunti kunti

Yani daha çok işsiz