Türk Filmlerine Fon Müziği Olup Kendine Bağımlılık Yaptıran 11 Türkü

5PAYLAŞIM

Filmlerde duyup aklımızdan çıkmayan, film müzikleri olur ya. Kimi önceden bildiğimiz sevdiğimiz şarkılar olur kimi ilk defa duyduğumuz türküler olur. İşste biz de sizlere türkülerden oluşan bir seçki yaptık.

1. Kışlalar Doldu bugün - Newyork'ta Beş Minare

Kışlalar Doldu Bugün, Neriman Altındağ Tüfekçi’nin yorumuyla New York’ta Beş Minarenin film müzikleri arasında yer aldı.

2. Buradan Bir Atlı Geçti - Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

2:20’den itibaren türkü başlıyor.

3. Mihriban - Bebek Yüzlü

Bebek Yüzlü isimli başrollerinde Tarık Akan ve Perihan Savaş’ın olduğu 1973 yapımı filmde kullanılmıştı.

4. Çeşm-i Siyahım - Vizontele

2001 yılında Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak’ın birlikte yönettiği Vizontele’de çalınan Âşık Mahzuni Şerif’in Çeşm-i Siyahım isimli türküsü ilk akla gelenlerden. Filmin baş kahramanı Deli Emin’in “Anamın en sevdiği türküdür bu. Bazen radyoda çalıyorlar. Ben de dinletmek için koşuyorum. Fakat bir türlü yetişemiyorum. Ya türkü çok kısadır. Ya mezarı çok uzağa yapmışlar.” repliği ile dinlettiği ve bizlere sevdirdiği türkü o tarihten sonra birçok sanatçı tarafından seslendirildi. Filmin müziklerine imza atan Kardeş Türküler’in filmde türkünün özgün ve farklı bir düzenlemesine yer verdiğini de unutmamak gerek.

5. Fırat Ağıtı - Erkan Oğur - Eşkıya

Şener Şen’in baş rolünü üstlendiği özellikle kendisinin ve tüm kast ekibinin üst düzey performans sergileyip bizi filmin içine kaçınılmaz bir şekilde çektiği bir film Eşkıya. Bu türkü öyle bir yerde giriyor ki, ağzınızın kurumaması, nefesinizin kesilmemesi mümkün değil.

6. Etek Sarı - Gönül Yarası

Gönül yarası ile bu türkü pek çoklarımız tarafından ilk defa duyuldu. Malatya yöresine ait olan bu türkü birkaç defa TRT sanatçıları seslendirmişti. Filmin en çarpıcı sahnesinde Meltem Cumbul’un türküyü okuması daha vurucu hale getirmiştir.

NOT: Spoiler içerir!

7. Benim Sadık Yarim Kara Topraktır - Entelköy Efeköy'Karşı

Ülkemizde en çok bilinen türkülerden biridir. Aşık Veysel’e ait bu eser Yüksel Aksu’nun yönettiği bu filmde Tarkan’ın sesiyle yeniden can bulmuş. Beğenilerin üzerine Tarkan bu şarkıya klip çeker yayınlamıştır.

8. Hayde - Av Mevsimi

Kazım Koyuncu’nun son albümünde yer alan bu türkü ölümünden önce yayınlanmıştı. Ancak hak ettiği değeri Cem Yılmaz’ın oynadığı Av Mevsimi filminde yer almasıyla elde edebildi. Filmde Cem Yılmaz türküyü söylemeye başlıyor ve etrafındakiler de ona eşlik ediyorlar.

9. Ağla Sevdam - Ağır Roman

Ağır Roman, 1996 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki filmin yönetmeni Mustafa Altıoklar, görüntü yönetmeni de Ertunç Şenkay'dır. Başrollerde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskenderve Burak Sergen oynamıştır.

10. Ben Seni Sevdiğimi - Auf Der Anderen Seite (Yaşamın Kıyısında)

Fatih Akın bu film ile Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazandı.

Altı ana karakter (Ali, Yeter, Nejat, Ayten, Lotte, Susanne) etrafında geçen film, bu kişilerin birbiriyle iç içe geçen veya birbirine teğet geçen hikâyelerini, Almanya - Türkiye ekseninde ve anne-kız, baba-oğul ilişkilerini vurgulayarak anlatır. Üç bölümden oluşan filmin ilk bölümü Almanya'da, ikincisi önce Türkiye, sonra Almanya, sonra tekrar Türkiye'de, filmle aynı adı taşıyan son bölümü ise, baştan sona Türkiye'de geçer.

11. Penceresi Yola Karşı - Duvara Karşı

Almanya'da yaşayan 40'lı yaşlarındaki Cahit ile genç Sibel intihardan vazgeçmiş 2 insandır. Psikoloğunun yardımıyla sorunlarını bir nebze de olsa yenmeyi başaran Cahit, Sibel'e yardım etmek ister. Sibel'se çıkış yolunu evlilikte arar ve eşi doğru dürüst tanımadığı Cahit olur. Aynı evde yaşamaya başlayan Cahit ve Sibel arasında kaçınılmaz bir yakınlaşma başlar.

#MemleketHavası notalara dönüşüyor, buram buram kulaklarımıza doluyor! Türkiye’nin her bölgesinden ve her şehrinden memleket havasını bize taşıyan şarkılara ve türkülere dair her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline
twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir