Görüş Bildir
Haberler
Taksim Dayanışması'ndan 'Gezi'nin 2. Yılı' Açıklaması: Her Yerdeyiz

Taksim Dayanışması'ndan 'Gezi'nin 2. Yılı' Açıklaması: Her Yerdeyiz

FreiGeist
27.05.2015 - 16:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Taksim Dayanışma platformu tarafından, Gezi Parkı protestolarının 2. yıldönümü nedeniyle yapılan 'Her Yerdeyiz' başlıklı açıklamada, 'Gezi süreci bitmiş bir süreç değil, hala devam eden bir süreçtir' denildi.

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı protestolarının 2. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Karaköy'deki TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'ndeki basın açıklamasını Taksim Dayanışması adına Ali Çerkezoğlu ve Mücella Yapıcı yaptı.

MÜCELLA YAPICI: GEZİ SÜRECİ BİTMİŞ DEĞİLDİR

Mücella Yapıcı, Gezi Parkı direnişinin 2. yılında bütün dünyaya 'Her yerdeyiz' diye seslenmek istediklerini ifade etti. Yapıcı, 'Taksim Meydanı ve Gezi Parkı başta olmak üzere yaşam ve yaşam alanlarımıza müdahale ederek topluma dayatılan projelerin gerçekleştirilmesi uğruna etik, bilim, teknik ve hukuk tanımaz iktidarın ısrarlı çabaları, 27 Mayıs 2013 tarihinde amansız ve hukuksuz bir şiddete dönüşmüştü. Gezi Parkından yükselen 'sağlıklı kentleşme ve yaşanılır kent' talebi, ülkenin milyonlarca yurttaşının daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi talebiyle birleşmiş; 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren ülkenin dört bir yerine yayılarak yepyeni ve evrensel bir boyut kazanmıştır. 

Gezi Parkı'nın 2. yılını idrak ediyoruz. Gezi süreci bitmiş bir süreç değil, hala devam eden bir süreçtir' dedi.

‘HER YERDEYİZ’

Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu, Gezi Parkı olaylarının 2. yılı nedeniyle Taksim Dayanışması tarafından 'Her Yerdeyiz' sloganıyla hazırlanan bildiriyi okudular. Bildiride özetle şu ifadelere yer verildi:

'Bu ülke Gezi'yi yaşadı. Haziran'ın sıcağını iliklerine akıttı. Milyonlar şarkılarını dillerinden düşürmeden kararlı ve direngen bir duruşu tarihin içinden geçerek yaşadılar. Cesur yürekli kadınların ve gençlerin büyük bir ağacın yapraklarına dönüşerek kara bir dumanı dağıttığı, nefes aldırdığı bir ülke artık burası… Bu ülkenin tarihinde ender rastlanacak halkın o kendi olduğu, kendini bulduğu, parkından, meydanlarından yola çıkarak bedenine, yaşamına, ülkesine, geleceğine sahip çıktığı o tarihi anların, Gezi'nin suretini tarihe aksettirdiği o takvim yaprağının yıldönümünde; bedenimizle, ruhumuzla; kaybettiklerimiz ve sonsuza kadar yaşatacaklarımızla; aşkımız ve direngenliğimizle her yerdeyiz… İstanbul'da ve ülkenin dört bir yanında şehirlerin parklarında ve meydanlarındayız. Gezi'yi yaşadığımız ve anımsadığımız yerde ve her yerdeyiz. Gezi Parkında ve Taksim Meydanı'ndayız. Gezi'den dört bir yana yayılan park forumlarındayız. Ankara'nın, Adana'nın, Antakya'nın, Eskişehir'in, İzmir'in Edirne'nin, Samsun'un, Diyarbakır'ın, Antalya'nın… Her şehrin ve ilçenin Meydanlarında ve Parklarındayız, her yerdeyiz…'

DAVİD HARVEY: GEZİ PROTESTOLARI KÜRESEL ANLAMDA EŞSİZDİR

Öte yandan basın toplantısına dünyaca ünlü İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı, sosyal kuramcı ve aktivist David Harvey de katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Harvey Gezi Parkı olaylarının 2. yıldönümünde İstanbul'da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Harvey, 'Gezi protestoları sırasında ilginç olan bir nokta İstanbul'da bir parkın korunması için başlayan protestoların Türkiye'nin her yerinde başka bir şeye dönmüş olmasıdır. Sadece İstanbul içinde olan bir protestodan bahsetmiyor olmamız Gezi'nin önemli kavramlarından biridir' dedi. Dünyayı gezen bir kent bilimcisi olarak Gezi protestolarının küresel olarak gerçekleşen tüm protestolar arasında eşsiz olduğunu ifade eden Harvey, 'Gezi Parkı protestolarının bulaşıcı etkileri olduğuna inanıyorum. Buradaki protestolar başladıktan sonra dalga dalga büyümesinin hemen ardından Sao Paulo protestoları başladı. Oradaki protestolar Brezilya'nın 50-60 şehrine sıçradı. Bu protestoların hepsi aynı değil, hepsinin farklı kökenleri vardı ancak hepsinin ortak noktası bulunuyordu. Bu ortak nokta, yeni bir demokratik karar alma mekanizması ortaya çıktı. Herkesin parçası olduğu, katılımcı bir demokrasi anlayışı bu protestoların ortak noktasıydı” diye konuştu.

Enver ALAS / DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Narki

Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz, Ankara’da Ethem Sarısülük, Hatay’da Abdullah Cömert, İstanbul’da Mehmet Ayvalıtaş, Hatay’da Ahmet Atakan, Lice’de Medeni Yıl... Devamını Gör

Narki

Polisin Alevi ve sol kimliği ile bilinen mahallelerde kullandığı şiddetin dozunu bilinçli olarak yüksek tutması ve bu şiddeti kullanırken hedef gözetmesiyle ... Devamını Gör

haylaz adam

her yer taksim her yer direniş.