Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medyadan Canlı Yayınlandı: Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlerin Sorularını Yanıtladı

 > 
882PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Ankara Atakule'de gençlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan bir öğrencinin döviz kurundaki dalgalanmaya ilişkin sorusuna "Tüm bunlar Batı'nın, başta Amerika'nın, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır. Bunların hepsi şu anda Türkiye seçime giderken bir siyasi dayatmadır" yanıtını verdi.

Detaylara bakalım... 

🎥 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya üzerinden verdiği mesajların tamamını buradan izleyebilirsiniz 👇

Dün sosyal medya üzerinden duyurulmuştu.

Erdoğan konuşmasına şöyle başladı: 

"İkinci gençlerle buluşma toplantımı sizlerle yapıyorum. Yoğun bir maraton; tam böyle finale geldiğimiz anda sizlerle başkentimizin bu güzel yerinde Atakule'de bir taraftan hem Ankara'yı izleyerek hem de karşılıklı moderatörlüğümde böyle bir toplantıyı yapmak benim için ayrı bir mutluluk vesilesi. Ben sizlerden sorular alacağım, cevaplandırmaya çalışacağım."

Erdoğan, 20 Mart'ta açılışı yapılan Ankapark Wonderland Eurasia'yı bugüne kadar 2 milyon 600 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı ve Ankara adayı Mehmet Özhaseki'ye "İşletmecileriyle konuşsanız da Ankapark'ı 31 Mart akşamına kadar değil de 23 Nisan akşamına kadar açık tutsanız. Bu fırsatı tüm gençliğimize verirsek hayır dualarını alırız." dedi.

"Yerli otomobilde gevşeme var"

Yerli otomobil ile ilgili bir soru üzerine Erdoğan, "Şöyle biraz gevşeme var, inşallah şu seçimlerin ardından bunları masaya yatıracağız. Türkiye'nin bu sektördeki 5 önemli firması imzaları attı. İmzayı attınız, başlayın bakalım. Ya başlayacaksınız, ya başlayacaksınız. Başlamadığınız takdirde hesaplaşacağız" dedi. 

Bir Ankara Hacettepe üniversitesi öğrencisi şu soruyu sordu:

"HDP'yi PKK yanlısı ya da uzantısı olarak söylediniz. İttifak partilerini de teröre yandaş olarak eleştiriyorsunuz. Çözüm sürecinde de AK Parti temasta bulundu. Dünden bugüne ne değişti? Kafamda böyle bir soru var? Aydınlatırsanız memnun olacağım"

 Erdoğan bu soruyu şöyle yanıtladı:

"Şunu bir defa çok açık söylemek lazım; HDP, PKK'nın siyaset kanalıdır. Zaman zaman siyaset kanadı olmayı dahi hazmedemeyip, mesela çıkıyor kadın diyor ki sırtımızı YPG'ye PYD'ye dayadık diyor. Bunlar akıllı bir siyasetçi olsa, sırtını oraya dayasan bile söyleme. Demirtaş ne diyor? Biz bölücü terör örgütünün başının 'heykelini dikeceğiz' diyor. Bu adamlar şirazesinden çıkmış. Bunlara oy veren kardeşlerimizi bizim uyarmamız lazım. Bir tanesi çıkıyor, 'Kürdistan'da oylar HDP'ye, Batı'da da AK Parti ile MHP'ye oy yok' diyor. Ülkemde Kürdistan diye bir bölge var mı? Bu tarihimize ihanettir. Irak'ın kuzeyinde var. Kürdistan'ı çok seviyorsan beraberindekileri al, defol Kuzey Irak'taki Kürdistan bölgesinde yaşa. Hepsi pazarlık odalarında yakalandılar, yakalanıyorlar. Ankara, İstanbul, İzmir'de niye aday göstermediler? İttifak yaptıkları siyasi partileri zayıf düşürmemek için yaptılar. Bizim Cumhur İttifakı olarak her şeyimiz açık. MHP ile kurduğumuz ittifakın pazara kadar değil mezara kadar devamını sağlayacağız."

"GBT'leri hazır tutuyoruz, seçim sonucuna göre adım atacağız"

Erdoğan "Mardin’de Kültür Üniversitesi düşünebilir misiniz? Eğitim sisteminde bir söz konusu olabilir mi?" sorusuna verdiği yanıt şu şekilde: 

"Mardin bir medeniyetler şehri, üç dinin bir arada olduğu yer. Kaldı ki burada AK Parti iktidarı olarak farklı dinlere ait mabetleri kendilerine ihya edip verdik, inşa edip teslim ettik. Bununla birlikte de onların yöneticileriyle aramızdaki ilişkiler de çok çok farklı bir konumda. Bundan sonra çok daha iyi olacak. Artık trafiğin yer altına alındığı imkanlar oluştu. Bunlar geçmişte niye yoktu, neden olmuyordu? Adamların derdi yatırım değil. Devletten aldıkları parayı dağa, Kandil'e gönderiyorlardı. Bu parayı biz sana Kandil'e gönder diye vermiyoruz ki bu para Mardin'de yaşayan insanlar, yapacağın yatırımlar için. Şimdi yine karşı tarafın bir adayı var. Teröre bulaşmış bir isim. Biz de bu konuda çok kararlıyız. Bundan önce olduğu gibi, 3, 5 sene bekle, acaba nedir, ne değildir, bekleyemeyiz. Şimdi bütün bunlarla ilgili GBT'leri, her şeyi hazır olarak elimizde tutuyoruz. Seçim sonucu neticelere göre de adımlarımızı atacağız."

"Operasyonları ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar"

Gençlere Türk Lirası biriktirme tavsiyesinde bulunan Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanmayı da şöyle değerlendirdi: 

"Tüm bunlar Batı'nın, başta ABD, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır. Türk Lirası biriktirin, çok isabetli olur. Son olarak döviz, faiz, kur bununla ilgili operasyon ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar. Ödeme yapma konusunda. Türk Lirası prim yaparken dolar manada düşmeye başladı. Bunların hepsi şu anda Türkiye seçime giderken bir siyasi dayatmadır.  Enflasyonda düşüş hafif de olsa başladı. Faizi aşağı düşürdükçe, enflasyon da düşecektir. Olay patates, domates, patlıcan değil. Ben ekonomistim, asıl mesele faizdir. Piyasadaki spekülatörleri terbiye etmemiz şart. 31 Mart akşamına kadar bu iş yoluna girdi girdi, girmediği takdirde gerekirse biz tanzim satışlar noktasında adımımızı atacağız. Bunu da Esnaf Sanatkarlar Birliği ile oturup konuşacağız. Onların hitap ettiği küçük marketler var. Zincir marketlerden öte küçük marketlerle bu adımı atarız. Bize zincir marketlerin yardımcı olması lazım. Bu devlet hepimizin, bu millet hepimizin. Sürümden kazanalım, fahiş fiyatlarla milleti sömürmeyelim. Yeni çıkaracağımız Hal Yasası'yla da pazarlarda farklı bir adımı da atmış olacağız."

Cumhurbaşkanı işsizlik oranlarına ilişkin soruya ise "Yazla birlikte kesinlikle işsizlikteki durum olumlu yönde değişecektir. Ben inanıyorum tek haneliye de kesinlikle inecektir" yanıtını verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik davanın hatırlatılması üzerine Erdoğan, "250 bin liralık manevi tazminat davası açtım, sadece onunla bırakmayacağım. Bu iş cezai bir süreci gerektiriyorsa, ceza davası da açacağım." dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir