Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sen Nerenin Şivesine Sahipsin?

18bPAYLAŞIM

Türkçede hiç şüphesiz birçok ağız var; peki ama seninki hangisi? Cidden o bölgenin karakteristik özelliklerini taşıyor musun?

1. Aç acına teste başlamayalım. Hadi sana hitap eden yemeği seç!

Hamsi Buğulama
Tekirdağ Köfte
Bulgur Pilavı + Tavuk
Hamburger
Ali Nazik
Börülce

2. Peki ya yanında ne içmek istersin?

Zafer Gazozu
Kola
Şalgam
Tekirdağlı bir büyüğümüz
Ayran
Yok ben almayayım

3. Şimdi yavaş yavaş mühim sorulara başlayalım... "Ne yapıyorsun" ifadesini nasıl söylersin?

4. Pekii, "Hoşgeldin"i nasıl dersin?

Hoşgelding la
Ojgeldin be ya
Hoşgeldin
Hoşgelmişsen
Hoşgeldun

5. Hadi bir de "biliyor musun?"u nasıl söylediğini öğrenelim!

6. Arabaya (Özel arabaya) sizin memlekette ne denir?

7. Pekii, birisi şehir merkezine gittiğinde, ben nereye gidiyorum der?

8. Şu cümlelerden hangisi sana daha yakın geliyor desek?

Yine parayı pavyonda ezdin de soda parasını bizden istiyon ellaam
Nihansin dideden ey mest-i nazim, bana sensiz cihanda can ne lazim
Bu derenin uzuni, kiramadum buzuni, Hes'çilere ayirdum, sopanun en duzini
Götveceksen götve, götvemeceksen götveme*
Bree adaj ge bakayım acık buraya
Halay çekmeyi bilmirsin, gelmişen başında durirsin

*Götüreceksen götür, götürmeyeceksen götürme

9. Son olarak, sen buralı olmasaydın, nereli olurdun?

"İç Anadolu Şivesi" çıktı!

Verdiğin cevaplara göre sende İç Anadolu şivesi var ellaam :) Şivenden de belli olacağı üzere sen buraların insanısın: Angara, Çorum, Yozgat, Kırıkkale, Sivas, Kırşehir... Yani merdin, yiğidin, kadın gibi kadının/adam gibi adamın harman olduğu yerlerlerden. Ayrıca bu torpağın insanı bozkıra benzer: Şov yapmaz, kalenderdir, sadıktır. Büyüklere hörmet, küçüklereyse şefkat her daim vardır. Hadi görüşürük gadasını aldığımın :)

"Karadeniz Şivesi" çıktı!

Verdiğin cevaplara göre, sende dünyanın en tatlı şivesi olan Karadeniz şivesi var, ki zaten sen biliyorsun oni :) Yani şivenden de belli olacağı üzere sen Karadeniz'in insanısın: Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, Artvin... Sen de çoğu Karadenizli gibi deli dolusun, dobrasın, ölümüne duygusal. Damarlısın, tersin de pistir. Fakat yüreğin Hemşin'in yaylaları kadar temiz ve doğal, hiç bozma aynen devam yüreği büyük insan...

"Güneydoğu Şivesi" çıktı!

Verdiğin cevaplara göre sende Güneydoğu şivesi olduğunu düşünüyoruz gurban :) Şivenden de belli olacağı üzere sen Mezopotamya'nın insanısın: Diyarbekir, Urfa, Antep... Yani sana her şeyden önce sözünün eri demek oldukça yerinde. Kıyametin kopacağını bilsen sözünü yerine getirirsin. Samimisin, sıcakkanlısın; o topraklar gibi sert yanların olsa da, seni bilen bilir, özünde duygusallığın kitabını yazarsın...

"Trakya Şivesi" çıktı!

Ooo adaj nabıyon be ya :) Verdiğin cevaplardan ötürü sende Trakya şivesi olduğunu tahmin ediyoruz. Yani sen tam bir Trakyalısın: Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve belki Çanakkale, Bursa... Bu şu demek, sen dünyanın en keyfi yerinde insanısın. Kıyamet kopsa, oturup demlenirsin o derece. Epten aykırı bir kişiliğin var ve kuvvetle muhtemel çevrende senin kadar orijinal bir tip yok. Manyaksın sen ve bununla gurur duyuyor kendini omuzlarından öpüyorsun...

"Ege Şivesi" çıktı!

Verdiğin cevaplara göre sana Ege şivesi çıkıvedi :) Yani sen bu toprakların insanısın: İzmir, Manisa, Denizli, Muğla, Aydın... Bu şu demek, sen bu dünya üstüne gelmiş en rahat, en gamsız, en keyfi ve kahyasıyla ilgili insanısın. Güler yüzün suratından bir dakika dahi eksik olmaz. Ayrıca yaşın kaç olursa olsun, hep bi 10 yaş genç olacaksın; senin ruhun genç be! Bu memleket seninle güzel, ey güzel insan!

"İstanbul Türkçesi" çıktı!

Aziz kardeşim, verdiğin cevaplara göre sen İstanbul Türkçesiyle konuşuyorsun. Telaffuzun Ali Kırca'yla, Gülgün Feyman'la aşık atar: Yani bir Anchorman/woman halinin olduğunu söyleyelim. Bu diksiyon sayesinde ise çoğu kişiyi etkin altında bırakıyorsun, işte bunun adı retorik! Osmanlıcayla Öztürkçe sende bir sentez olmuş, yanına da batı kökenli kelimeler gelmiş. Bravo sana, ne diyelim daha başka!..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilge-simsek5

Verdiğin cevaplara göre sende İç Anadolu şivesi var ellaam :) Şivenden de belli olacağı üzere sen buraların insanısın: Angara, Çorum, Yozgat, Kırıkkale, Sivas, Kırşehir... Yani merdin, yiğidin, kadın gibi kadının/adam gibi adamın harman olduğu yerlerlerden. Ayrıca bu torpağın insanı bozkıra benzer: Şov yapmaz, kalenderdir, sadıktır. Büyüklere hörmet, küçüklereyse şefkat her daim vardır. Hadi görüşürük gadasını aldığımın :) Zaar Gırşehirliyiz de ondan baacım...😎😄

bilgenerd

"İç Anadolu Şivesi" çıhtı, ya ne olacağıdı? Çorumluyuk heri! Hemi de Osmancuk :)

hasaneryilmaz

vakti zamanında İstanbul'lu birisi Afyon'a gelmiş ve bir araba kiralamış kiralardığı yerdeki kiralayan adama "Götveceksen götve, götvemeceksen götveme " değilse ben başka birine vereceğim demiş tabi adam yabancı ne bilsin öyle konuşulduğunu len sen ne diyorsun diyerek adama dalmış sonra polise gitmişler.polis İstanbul'lu adama sormuş siz niye kavga ettiniz diye adamda bana "Götveceksen götve, götvemeceksen götveme" dedi demiş.tabi polis tecrübeli birader o öyle değil o adam sana aslında "Götüreceksen götür, götürmeyeceksen götürme" demiş demiş. aklına geldi anlatayım dedim.

melike.karaburc

😑 ne yapiyorsun sorusunu notiyng diye biliyor musun sorusunu biliyng mi diye soruyorsak notucuk... Çözemedik işte...

cagri-akgun1

Bildi :D "Ege Şivesi" çıktı! Verdiğin cevaplara göre sana Ege şivesi çıkıvedi :) Yani sen bu toprakların insanısın: İzmir, Manisa, Denizli, Muğla, Aydın... Bu şu demek, sen bu dünya üstüne gelmiş en rahat, en gamsız, en keyfi ve kahyasıyla ilgili insanısın. Güler yüzün suratından bir dakika dahi eksik olmaz. Ayrıca yaşın kaç olursa olsun, hep bi 10 yaş genç olacaksın; senin ruhun genç be! Bu memleket seninle güzel, ey güzel insan!

Görüş Bildir