Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neden Hapşırırız?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Neden Hapşırırız?

Neden Hapşırırız?

Gün içinde bazen tek kez, bazen de arka arkaya gerçekleşir hapşırmak. Önce burnunuz karıncalanmaya başlar sonra derin bir nefes alır ve hapşuuuuuuuu…

Burnumuzdaki toz, nem ve ısı değişimleri ile ani güneşe bakma veya alerjik durumun gerçekleşmesi hapşırma nedenidir. Burnumuzdaki sinirler öncelikle uyarılır ve beyne ikaz gönderir. Daha sonra ise derin bir nefes alarak ses tellerinin olduğu yer dolar daha sonra ise bu bölüm boşalarak sesli bir şekilde dışarıya verilir.

Hapşırmanın nedenleri tam olarak bilinmese de bilinen tek şey iyi bir şey olduğudur. Bunun yanında bilinen diğer bir şey ise gözlerimizi asla açık tutamayacağımız. Bunun nedeni refleks olarak gözlerimizin yuvasından çıkmasını veya zarar görmesini engellemek amacıyla olabilir. Bununla birlikte uykudayken asla hapşırmayız. Hapşırsak bile bunun çok kuvvetli olması gerekir ve hapşırmadan önce kesinlikle uyanırız.

Hapşırdıktan sonra “Çok yaşa” dememizin nedeni ise hapşırma sırasında kalbimizin durması. Bir Hint kültürü olan bu söz daha sonra Hristiyanlarca kanunlaştırılmış ve günümüzde de bir çok ülke ve kültür kullanmaktadır.

Hapşırmanın faydalı ise solunum ile atamadığımız ölü havayı atmak, kalp damarlarının genişlemesini sağlamak, beyin damarlarının genişlemesini sağlamak, gözyaşı ve sinüs kanallarının açılmasını sağlamak gibi sayabiliriz. En büyük özelliği ise kalbin durması ile birlikte kalbin dinlenmesidir. Millisaniye cinsinde duran kalp iyice dinlenir ve tekrar çalışmaya devam eder.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir