Midesine Güvenenler Buraya! Antik Romalıların İğrençlikte Boyut Atlayan Günlük Alışkanlıkları

-

Hayattan soğumaya hazır mısınız?

1. Tuvalet kağıdına alternatif olarak, ucuna sünger geçirilmiş çubuklar kullanıyorlardı. Çubuk başına ortalama bin kişi falan düşüyordu...

Malum, tuvalet insanlığın en büyük sorunu... Gerçi sorun yapmasında değil temizlemesinde! Antik Roma'da insanlar beyaz togalarını (kıyafet) her daim beyaz tutabilmek için büyük fedakarlıklar yapmaktaydı. Herkesin evinde kendine özel bir tuvalet bulunmadığından, ihtiyaç halinde 'Latrine' adını verdikleri umumi tuvaletleri kullanıyorlardı. Umumi denilince arada özel bölmelerle mahremiyet korunuyor falan zannetmeyin, bildiğiniz üzeri delikli taş banklara hep birlikte oturup yapıyorlardı! İşleri bitince de tuvalet kağıdı niyetine, deliklerin hemen yanına asılmış 'xylospongium' adını verdikleri süngerli çubukları kullanıyorlardı. Bu süngerleri önlerindeki suya batırıp çıkarıyor ve yerine asıyorlardı. Her g*te aynı çubuk anlayacağınız...

2. Temizlik konusunda pek de hassas olmadıkları için binbir türlü bakteri ile boğuşuyorlardı haliyle...

Antik Roma'nın oldukça sofistike bir kanalizasyon sistemi vardı ama bu genel olarak dışkı ve pisliği arındırmaktan çok sokaklardan geçen suyu boşaltmak için yapılmıştı. Eski Romalılar, diğer medeniyetlerden farklı bir temizlik anlayışına sahiplerdi ve sokaklarda yürürken etraftaki çöplerin ve dışkıların üzerinden atlayarak geçmekte bir sakınca duymuyorlardı. Tuvalet için latrineleri kullanmak yerine zaman zaman çanak çömleği de tercih eden Romalılar, dolu çömlekleri sokağın ortasına boşaltıyordu. Bu yüzden sokakların gül koktuğunu söyleyemeyiz. Arkeologlar, Eski Romalıların fosilleşmiş dışkılarını inceleyerek o dönemlerde bir sürü parazit ve enfeksiyonla baş ettiklerini fark etti. Pisliğin içinde debeleniyorlarmış gördüğünüz gibi...

3. Kıyafetlerini idrarlarıyla yıkıyorlardı.

Eski Romalılar, aynı zamanda tutumlu insanlardı ve ellerindeki her şeyi değerlendirmeyi kendilerine bir görev bilmişlerdi. "Madem bu kadar b*kumuz çişimiz var, neden değerlendirmeyelim?" düşüncesiyle yola çıkan Romalılar; dışkılarını gübre niyetine, idrarlarını da çamaşır suyu olarak kullandılar. Antik çağların ilk 'domestos' unu icat eden Romalılar, sağa sola işeyip de idrarı ziyan etmesinler diye İmparator Vespasian tarafından vergiye bile bağlanmışlardı.

İdrarın da vergisi mi olurmuş demeyin... Yapmışlar, olmuş!

Bir rivayete göre, Vespasian ile oğlu müstakbel imparator Titus arasında bununla ilgili bir konuşma geçmiş ve Titus bu vergiden rahatsız olduğunu dile getirmiş. Vespasian, Titus'a bir miktar para uzatıp koklamasını istemiş. Parayı koklattıktan sonra da kokusundan rahatsız olup olmadığını sormuş. Titus, kokudan rahatsız olmadığını söyleyince de "Bunun kaynağı çiş ama!" diye cevap vermiş. Adam hassas yani bu konuda, üstüne gitmenin alemi yoktu!

4. İmparatorluğu milyonlarca kölenin omuzları üzerine kurdular. Onları hem bir iş hem de seks makinesi olarak kullanıyorlardı.

Eski Romalılarda köle ticareti oldukça yaygındı. Savaş sonrası ele geçirilen kişiler pazarda köle olarak satılıyordu ve bu köleler hem ağır işlerde çalıştırılıyor hem de seks ve üreme aracı olarak kullanılıyordu. Bu tarz muamelelere maruz kalanların içinde en çok bilineni Sabine kadınlarının yakalanma ve tecavüze uğrama hikayesidir. Köleler ne şekilde ele geçirilmiş olursa olsun, Antik Roma nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturdukları bir gerçek. Anlayacağınız, yalnızca İtalya'da en az dört milyon köle vardı. Tüm imparatorlukta kaç milyon köle vardı siz düşünün!

5. Akşam menüsündeki en güzel yemekleri domuz rahmi, beyin püresi ve fare dolmasıydı.

Eski Romalıların çok ilginç bir yemek kültürü olduğu aşikar... Zira en sevdikleri yemeklere bakınca ne denli eşsiz bir damak zevkine sahip olduklarını anlayabiliyorsunuz. O dönemde insanların 'ziyafet' olarak nitelendirdiği yemeklerin içinde domuz rahmi, beyin püresi ve fare dolması gibi yemekler vardı. Yazarken bile bi' tuhaf olduk...

6. Deve beyni ve hayvan gübresinin her derde deva olduğuna inanıyorlardı.

Gördüğünüz gibi Antik Roma'da b*ka püsüre ilgi bitmek bilmiyor! O dönemlerde, insanlar hasta olunca hayvan dışkısı ya da beyni yiyerek iyileşeceklerine inanıyorlardı. Mesela deve beyni epilepsiye birebirdi, keçi sidiği yılan sokması için idealdi ve tavşan b*ku ile dolaştığınızda köpekler size havlamıyordu. Değişik insanlarmış vesselam...

7. Şiir ve duvar yazısı anlayışları pek matah sayılmazdı. Hele şaka konusunda tam bir faciaydılar. Zaten pis insanlarsınız, bari şakalarınız güzel olsun değil mi?

Eski Romalılar, açık seçik şiirlerden ve berbat şakalardan hoşlanırdı. Yani ulu orta bir yerde "Amcalara pipini göster oğlum, eki eki..." tarzı şakalara maruz kalmanız kuvvetle muhtemeldi. Üstelik, şiirlerinde de bol bol küfür ve argo kelime kullanıyorlardı. Leş gibiler resmen leş!

8. Romalı falan fark etmiyor, zihniyet aynı pis zihniyet! Kız çocukları daha ergenliğe bile girmeden evlenmeye zorlanıyordu.

Zaman ve mekan fark etmiyor, kadın olmak her şekilde zor! Hele ki güç kazanmak isteyenlerin elinde kadınlar sadece bir piyondan ibaret... Antik Roma'da da bu kuralı bozmayarak, daha ergenliğe bile girmemiş kızları istemedikleri kişilerle zorla evlendiriyorlardı. Nüfusun çoğu 14 yaşına girmeden evlenmişti. Aslına bakarsanız o dönemlerde fakir olmak avantaj bile sayılabilirmiş, çünkü üst tabakada 12 yaş evlenmek için ideal iken alt tabakadan insanların 20'li yaşlarına kadar süresi vardı. Zenginliğin mutluluk getirmediği yerlerden biri de Antik Roma, gördüğünüz gibi...

9. İmparator pisliğin teki çıktı, Rıza Baba! Antik Roma imparatorları, erkek çocukları taciz eder ve kendi kardeşleriyle birlikte olurlardı.

Eski dönemlerde, özellikle de kraliyet soyundan gelenler arasında ensest ilişkiler ve evlilikler yaşanması o kadar da şaşırtıcı bir durum değildi, ne yazık ki. Antik Roma da bu konuda bir istisna teşkil etmiyordu. İmparator Tiberius, bu konuda nam salanlardan biriydi. Erkek çocukları cinsel zevkleri için eğitir ve onları seks kölesi olarak kullanırdı. Hatta, sırf bunun için Capri'ye bir villa inşa ettirmişliği var. İmparator Caligula'nın ise kız kardeşleriyle cinsel ilişki yaşadığına dair rivayetler var.

10. Ceza verme konusunda değişik yöntemleri vardı. Örneğin, suçlular ya canlı canlı yakılır ya da içi hayvanlarla dolu çuvallara atılırlardı.

O dönemlerde ceza konusunda ne kadar yaratıcı oldukları malum. Eski Romalılar da bu konuda diğer medeniyetlerden aşağı kalmamıştı, hatta en az onlar kadar 'engin' bir hayal gücüne sahiplerdi. Birini cezalandırmak istediklerinde onu vahşi hayvanların önüne atıyor ya da canlı canlı yakıyorlardı. Eğer işlenen suç çok büyükse suçluyu bir horoz, bir köpek, bir maymun ve bir yılanın olduğu çuvala koyup Tiber Nehri'ne atıyorlardı. Saflık yeminini bozan Vesta bakireleri ise toprağa gömülerek cezalandırılıyordu.

11. Zehir, Antik Roma'nın pul biberiydi adeta... Her evde bol bol zehir bulunurdu. Sevmediğin kişinin yemeğine dök gitsin!

Eski Romalılar, rakiplerini aradan çıkarmak için zehir kullanmaktan ya da lanetlemekten çekinmiyordu. General Germanicus'un üvey babası Augustus tarafından ölümüne lanetlendiği bilinen hikayelerden yalnızca biri. Rivayete göre, Augustus'un Germanicus'un ölmesi için tanrılarla yaptığı anlaşmanın yazılı olduğu tabletler Germanicus'un evine gömülüymüş. Zehir kullanmak ise o dönemlerde birini öldürmenin en yaygın yoluydu. İmparatorlar, kendi akrabalarını gözünü kırpmadan zehirler ve taht için tehditleri ortadan kaldırırlardı. Halk arasında 'eş zehirlemek' oldukça popülerdi. İnsan hayret ediyor...

12. Temizlik konusunda gittikçe dibe batanlarda bugün: Antik Roma'da insanlar zeytinyağı ile yıkanır ve bu yağı yeniden kullanmak için saklarlardı.

Banyo vakti geldiğinde, insanlar herkese açık olan hamamları kullanıyordu. Üstelik bunun da bir rutini vardı, öyle lap diye suya dalınmıyordu. İlk olarak sıcak 'caldarium'dan başlanıyor, ardından ılık 'tepidarium' ile devam ediliyor ve buz gibi 'frigidarium' ile maceranın sonuna geliniyordu. Banyo öncesinde ise vücutlarını zeytinyağı ile kaplayıp yağı bıçakla kazıyorlardı. Uyguladıkları bu işlemin 'sözde' ölü deri ve kiri temizlemesi gerekiyordu. Ancak kirli yağı bir başkası kullansın diye saklayınca işin rengi değişiyor, tabii...

13. Antik Roma'da bir kadının doğumdan sağ çıkma ihtimali oldukça azdı. Bu yüzden, hamile kalmak istemeyen kadınlar ilginç doğum kontrol yöntemlerine başvuruyorlardı.

Antik Roma'da doğum yapmak, hem anne hem de bebek için son derece tehlikeliydi. Enfeksiyonlar, yoğun kanama ve diğer komplikasyonlar yaygın olarak görülüyordu. Bu yüzden kadınlar birbirinden enteresan doğum kontrol yöntemlerine başvuruyordu. Örneğin; zeytinyağı, bal veya sedir reçinesi ve beyaz kurşun karışımını rahim ağzına sürmek onlara göre etkili bir yöntemdi. Ya da vajinanın içerisine yün tıkıyor ve sperm girişini önlemeye çalışıyorlardı. Kaş yapalım derken göz çıkarmışlar anlayacağınız...

14. Keyfine düşkün olmak başka, pislik içinde oturmak başka! Yatarak yemek yiyor, yedikleri yemeklerin çöplerini sağa sola atıyorlardı.

Antik Roma'nın eğlence anlayışı bir başkaydı diyoruz ya... İşte bunun bir diğer örneği de yemekli partilerdi. Elit partilerde, konuklar uzanarak yemek yer ve yedikleri yemeklerin çöpünü yere atarlardı. Hayvan kemikleri ve derileri, zeytin çekirdekleri ve deniz mahsullerinin kabukları ile dolan zemin, köleler tarafından sürekli temizlenirdi.

15. Kana susamışlığı hobi olarak görüyorlardı. Sırf eğlence için binlerce gladyatör ve hayvan oyun sırasında öldü.

Antik Roma'nın en popüler etkinliği gladyatör savaşlarıydı. İnsanlar eğlence için hem birbirleriyle hem de vahşi hayvanlarla savaşıyordu. Sadece İmparator Trajan zamanında 10 bin gladyatörün ve 11 bin hayvanın katledildiği söyleniyor. Kaç kişinin göz göre göre kanlı eğlencelere kurban edildiğini tahmin edebiliyor musunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

#6 demek o devırlerden kalmıs bu bedevılere deve sıdıgı neyım ıcıyorlar ya. ayrıca cok garıp hem sanatta mımarıde vb pek cok seyde uretıcı olup ılerı bı medenıyet kurarken garıplıkler sergılemelerı............. gercı bu durum bugunde var japonya ,abd bır ornegı demek ne kadar ılerıye gıderse tezat orneklerde bı o kadar gorulur hale gelıyor hemde aynı yerde ve kulturde

ahmetcan.oral.5

Bu tarz sadece çamur atmak için yazılan yazıları hiç sevmiyorum. Son derece tek taraflı bir bakış açısıyla yapılmış.

ottomonlovers

yorumlarda bazı haçlı tohumları kaynak sormuş romalıları savunmuş çok değişik

witcher

Tam tersini ispatlayacaksan argüman sunmalısın, hem haçlı tohumu ne alaka?

feyk

egitim seviyesi ve entellektuel kapasite dustukce insanlar olaylara benden olan guzeldir, disimda olan mutlak kotudur, baska bir kulturu savunan ancak vatan haini olabilir gozuyle bakiyor. nitekim olaylari anlamak, analiz etmek, yanlisi gorup elestirebilmek belli bir bilgi birikimi ve kapasite gerektirir. bu yoksa olaylari benim tarafimdaysa ak ve karsidaysa kara seklinde yorumlamak kisinin kullanabilecegi yegane analiz mekanizmasi olarak kaliyor.

ottomonlovers

ottomonlovers

breah güzel yazmışsın ama batının iyi tarafına bakarım bide karanlık tarafına bakarım nedense karanlık tarafı daha çok ağır basıyor. Örnek olarak ırkçılık , kölelik ,sömürgecilik, katliamlar , soykırımlar ,1. dünya savaşı 2. dünya savaşı atom bombası (askerler ölmedi masum siviller öldü kundaktaki bebek bile) bi insanı rengi yüzünden hem ırkçılık yapıcaksın hem dinini , dilini benliğini yok ediceksin amerikayı keşfedince yerli halkı katletme 70 milyon kızılderiliyi öldürme ingilterenin sömürgelerinde insanları köle olarak kullanıp doğunun zenginliğini çalması bu medeniyet değil katliamları nedense medeni denilen batı yapıyo medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar batı gittikleri yerde yerli halkı barbar ilkel olarak finanse edicek a biz oraya medeniyet götürdük diyecek yerli halkı katledecek onların herşeyinini alıcak dinini dilinini değiştircek sonra bunlar medeni olacak böyle şey olmaz

ottomonlovers

NECİP FAZIL KISAKÜREK :Batının iki yüzü var; Biri kendi haline bakıp buruş buruş ağlayan, öbürü kendi halini bize varılmaz saadet gibi göstererek yayvan yayvan gülen iki surat... Biri, kendi iç muhasebesini, öbürü de dışarıya doğru maddî ve manevî sömürgecilik siyasetini gösteren çehreler..

feyk

olay karanlik yuzunden bakmaksa senin medeniyetininde sayisiz karanlik yuzu sayilabilir, kolelik en basta geleni. akdeniz sahillerinde italyada adalarda baskinla el kolunup pazarlarda satilan masum insanlar, avrupadaki icsavaslara destek vererek, bugun batinin suriyede yaptigi gibi savaslarin kizistirilmasi, milyonlarca insanin olumune aci cekmesine neden olmak. ama is bu kadar basit degil. ben kendi medeniyetim kara demiyorum, bati akda demiyorum. her seyin iyi ve kotu yonleri vardir, onemli olan bunlari objektif olarak gorup, anlayabilcek bilgi ve kafa yapisina sahip olabilmek, dogruyu faydali yonlerini gorup kullanabilmektir. olaylara mutlak iyi mutlak kotu gozuyle bakmak belli kapasiteye ulasmamis insanlarin basit dunya yorumudur.

feyk

kotulemek istedigin seyi gercek soylemler uzerinden nasil kotu gosterebilirsin, bu yazi guzel bir ornegi olmus. romanin yaptigi kanalizasyon sistemlerinin, su tasima sistemlerin dengi 19.yy a kadar bir daha yapilmadi. su sistemleri evlerin icine kadar su tasirdi, modern cagdan once hic bir yerde gorulmemis luks. sehrin icinde tuvaletler, hamamlar olan bir medeniyetin kirliliginden bahsediyorsaniz, bugunki hindistana gidin eski caglarda tuvalet olmayan kulturlerin hallerin, sehir yasamini bir gorun. imparatorlarin ensest ve cinsi sapikliklarina gelince onlarca imparator arasindan mutlak gucun sarhosluguna kapilmis bir iki tanesi. onlarinda cogunun iftira olma ihtimali yuksek, keza senato ile guc cekismelerinde atilabilcek en kolay ve etkili iftira ensestir, kimse yoklugunu yanlisligi ispatliyamaz.

feyk

idrar konusunda, idrardaki amonyak kirleri cikarmak icin kullaniliyor. elbiseyi o sekilde idrarli birakmiyorlar elbet. ayni mantikdan tarladaki domatesde gubreyle yetistiriliyor, domates yediginde diskimi yemis oluyorsun.

ayna-efendi

ortak tuvalet doğru bilindik bir şey ama yazıda herhangi kaynak belirtilmemiş atmasyon yöntemine başvurmuş

feyk

tarihi bugunun normlari ve sartlariyla yargilamak yapilabilcek en buyuk hatadir. tuvaletin mahremlesmesi son yuzyilda gerceklesen bir olay. oncesinde ailecek beraber tuvaleti gitmek, yanyana ihtiyac gidermek normal bir durumdu, keza tuvaletler evin disinda gece karanliginda cok guvenli olmayan yerlerdeydi. o zamanlar normal gorulen bir durumdu. antik dunyanin her kosesinde ortak tuvaletler gorulen bir durumdur.

basar-demirsoy

feyk güzel yaklaşmışsın, ancak ensest olayı pek çok ilk çağ medeniyetinde bir gerçektir. Antik Mısır'da da var, Sümerliler'de de vs vs.. Bununla birlikte pek çok bilgi de eksik bu yazıda: Mesela temizlenirken kullanılmış zeytinyağına odun külü katarlardı, bu işlem bugün sabun yapma olarak biliniyor; Türkiye'de halen kırsalda görebilirsiniz. Zehir ise modern tıp ve kimya ilerleyinceye dek Batı medeniyetinin en fazla kullandığı silahtır. Yani yalnızca Roma'da değil, Bizans, Osmanlı veya Kutsal Roma-Germen sınırları içinde de görmeniz oldukça normal. Halen daha bizimki gibi devlet liderlerine, neden yurtdışı gezilerinde kendi aşçısını yanında götürdüğünü sorun. Güvenlik nedeniyle diyeceklerdir.

feyk

roma imparatorlari icin yazdim onu. bazi imparatorlari hakkinda ensest iddialari var ama bunlarin hic bir kaniti yok. o devirlerde cok kullanilan bir camur atma yontemi. imparatorlugun ilk zamanlarinda senato ile cok buyuk guc cekismeleri var. bu yuzden ozellikle claudio-julian hanedaninin tum uyelereine yonelik akla sigmayacak dedikodular cikariyorlar, dogru ile yanlisi ayirmak zorlasiyor. ensest pek cok antik kulturde mevcut ama romada en azindan kurumsallasmis, toplum tarafindan kabul edilmis norm olarak mevcut degil. zeytinyagida dedigin gibi etkili bir temizlenme, bakim yontemi. eski medeniyetlerin hepsinde akla gelmiyecek ilginc teknikler, temizlik malzemeleri gorulebiliyor. zaman icinde know how lari artikca farkli orjinal cozumler uretiyorlar.

rapsodi_

spartaküs az bile yapmış.

Görüş Bildir