Kekemeliği Bulunan Öğrencisinin Problemini Müzik Yardımıyla Çözüme Kavuşturan Öğretmen!

48PAYLAŞIM

ilkokulda başlayan ileri düzen konuşma bozukluğu (kekemelik) olan Eren Sarı müzik sayesinde problemini çözdü. Öğretmeniyle beraber yaptığı egzersizlerle günden güne gelişme kaydeden Eren Sarı bugünlerde 'Minik Notalar'ın bir parçası olduğu için çok mutlu!

Öğretmen Sezer Ortadağ, durumdan çok mutlu olduğunu anlattı:

"Öyle mutluyum ki... Öğrencim Eren'de ilkokula başladığında ileri düzey konuşma bozukluğu (kekemelik) mevcuttu. Ailesi yaklaşık 4 yaşlarında birden bire bu problemle karşı karşıya kaldıklarını ve kaynağının da belirlenemediğini söylemişti. Bir-çok sağlık kuruluşuna başvurulmuş ama olumlu bir sonuç elde edilememişti. Bu durum onun hem okul hem de okul dışındaki hayatını oldukça olumsuz yönde etkiliyordu. Mecbur kalmayınca sınıfta pek konuşmuyor, bildiği halde sorulara cevap vermekten kaçınıyordu. Bir-kaç yıl öylece geçti. Onu sınıfta en çok rahatlatan eylem hiç kuşkusuz gitar çalmaktı. Şarkılara eşlik ederken onu neşeli görmek beni mutlu ediyordu. Durumu ve çaresizliği kabullenmiş olarak yıllar böylece geçti. Bir çözüm ve gelişme olmadı. Sonuçta benim elimden ne gelirdi ki? Kendime bir defa daha sordum bu soruyu. Ama kabullenmişliğe bir bahane bulmak için değil, bu defa gerçekten ne yapabileceğimi irdelemek için sordum..."

"Konuyla ilgili yazılı kaynakları araştırdım, bilgi sahibi olduğunu düşündüğüm kişilerden bilgi aldım önce."

"İnternetten ve bahsettiğim kişilerden edindiğim tekniklerin bazılarına farklı yöntemler ekledim teoride. Geriye bir tek şey kalıyordu. İnanmak, inandırmak ve çok çalışmak...
Okulda ve okul çıkışı zamanlarda kısa süreliğine, hazırladığımız tekniklerin içine müziği de ekleyerek çalışmaya başladık önce. Egzersizler yaptık. Haftalar geçti, bir yol alamadığımızı düşündük. Sıkıldık, üzüldük, inancımız sarsıldı bazen. Ama pes etmedik. Belirlediğimiz teknikleri evde de uyguladı Eren. Gün geçtikçe konuşmasının çok az da olsa düzelmeye başladığını görmek umut oldu bize."

"Bir yandan da müzikle uğraşmaya, konserler vermeye ve kısa filmler çekmeye devam ettik."

"Sınıftaki bütün çocuklarım destek oldu arkadaşlarına.
Altıncı aya geldiğimizde problemin çok büyük bir kısmı çözüme kavuşmuştu. Hepimiz için mutluluk kaynağı oldu bu durum.
Sonra Eren mezun oldu. Şu an beşinci sınıfa gidiyor. Benden daha güzel konuştuğunu görünce, içimde büyük bir çağlayan oluşuyor ve onun mücadele azmine bir kez daha gıpta ediyor, önünde saygıyla eğiliyorum. Bu mücadele öyküsünün kahramanı o..

Geçtiğimiz günlerde onunla tekrar buluşup; ailesinin de iznini alarak, bu serüvenimizi başka insanlara da ilham olması adına, anlatmaya karar verdik... Elbette ki onun ağzından..
Her zaman söylediğim gibi; eğitim sabır işidir. Sabır ise oturup beklemek değil, inanarak mücadele etmektir..."

👏👏👏

Kaynak: Sezer Ortadağ(Minik Notalar)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir