'3 Ay Süreyle Olağanüstü Hâl' Kararı Yürürlükte...

 > -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Çarşamba günü Milli Güvenlik Kurulu'nu toplayacağız. Ardından Bakanlar Kurulu toplantısıyla da önemli bir kararı açıklayacağız' demişti. Ana muhalefet yakasından basına yansıyan bilgilere göre olağanüstü hâl kararı alınması büyük olasılıktı. Başbakan Yardımcısı Canikli ise açıklanacak kararla ilgili 'Sıkı yönetim değil, öyle İstiklal Mahkemesi falan da değil' diye konuşmuştu. 

Açıklamanın ne olacağına ilişkin kulis bilgileri, tahminlerin ardı arkası kesilmedi. Konu, sosyal medyanın da başlıca gündem maddelerinden biri oldu. Dün gözler gün boyunca her iki toplantının da gerçekleştiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeydi. 

Ve 4 saat 40 dakika süren MGK toplantısının ardından gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu'ndan 3 ay süreyle  olağanüstü hâl kararı çıktı. MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Anayasa'nın 120. maddesine dayanarak 3 ay olağanüstü hâl kararı aldık' dedi ve ekledi: 'Bu uygulama demokrasiye, hukuka, özgürlüklere karşı değildir. Aksine onları korumaya yöneliktir.'

Erdoğan'ın tarihi açıklamasının satır başları şöyle:

  • "MGK üyeleri ile yaptığımız kapsamlı değerlendirme ile terör örgütünün tüm unsurlarıyla mücadele için Anayasa’nın 120. Maddesi gereğince OHAL kararı alınmasını Bakanlar kuruluna tavsiye etme kararı aldık. 3 ay süre ile OHAL alınması kararını aldık."

  • "Olağanüstü hal ilanının amacı ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmektir."

  • "Şu anda şu siyasi, parti bu siyasi parti...Bunun üzerinde duracak değilim ama Cumhurun Başkanı olarak ben milletimle iftihar ediyorum ve milletimizle birlikte inanıyorum ki bütün bu engelleri aşmak suretiyle demokrasi tarihine bir kahramanlık destanını Türk milleti olarak biz yazmış oluyoruz. Bu böyle anılacaktır."

  • "Darbe girişiminde bulunanların açtıkları ateş sonucu sivil vatandaşlarımızdan, polislerimizden ve askerlerimizden şu an itibarıyla 246 masum insan hayatını kaybetmiş, bin 536 masum vatandaşımız da yaralanmıştır."

  • "S&P Türkiye'nin notunu düşürmüş. Senin Türkiye ile ne alakan var. Biz sana üye değiliz.  S&P boşuna uğraşma. Aynı şeyleri daha önce de yaptınız, tutmadı"

Olağanüstü hâl kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi...

"Ve OHAL nedir?" Türkiye gündeminde...

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, Pazartesi gecesi İstanbul, Kısıklı'daki konutunun yakınlarında düzenlediği mitingde "Bir süreci inşallah farklı bir şekilde başlatacağız… Zamanla yarışıyoruz. Süratle karar alıp süratle neticeye varmamız gerek... İnlerine gireceğiz diye bir sözüm var ya şimdi toptan inlerine gireceğiz" demişti.

Yıldırım: 'Çok güzel kararları vatandaşımızla paylaşacağız'

Başbakan Yıldırım beklenen kararla ilgili sözlerini "Yarını bekleyelim. Çok güzel kararları vatandaşımızla paylaşacağız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise açıklanacak kararla ilgili "Sıkı yönetim değil, öyle İstiklal Mahkemesi falan da değil" diye konuştu.

Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile Görüştü - onedio.com
Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile Görüştü - onedio.com

CHP’de beklenti: OHAL'di

Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın haberine göre Başbakan Binali Yıldırım bugün yapılacak MGK ve Bakanlar Kurulu’nda alınacağını açıkladığı "çok önemli karar”ın ipuçlarını, dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesinde verdi. 

Görüşmede, Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bugün açıklayacaklarını ifade ettiği bu “çok önemli karar”la ilgili soru yöneltmedi. 

Ancak CHP Lideri görüşme sonrasında Meclis’teki odasında kurmaylarıyla bir araya gelerek görüşmeyle ilgili izlenimlerini paylaştı. Hukukçu parti yöneticileriyle yapılan bu kısa değerlendirme toplantısında, “Ancak OHAL ile bu mümkün” kanaatine varıldı.

Olağanüstü hâl kararına sosyal medyadan ilk tepkiler ise şöyle:

Ülke genelinde ilan edilen OHAL için ne düşünüyorsunuz?

Katılıyorum, gerekliydi
Karşıyım

Görüş Bildir