Görüş Bildir
Haberler
Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile Görüştü

etiket Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile Görüştü

ATKN
19.07.2016 - 11:15

Başbakan Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu 'Toplumdaki gerginliği el birliğiyle gidermek bizim görevimiz. Sayın Başbakan’a verdiği bilgiler dolayısıyla teşekkür ediyorum' ifadelerini kullanırken, Başbakan Yıldırım ise ana muhalefet partisi olarak gösterdiği basiret, birlik ve beraberlik konusundaki desteğinden ötürü Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti. Liderler birlik ve beraberlik vurgusu yaparken, provokasyonlara karşı da dikkatli olunması yönünde çağrı yaptı.

Yıldırım, daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de bir araya geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası iki lider, ortak açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Bazı endişelerim vardı, Sayın Başbakan'a endişelerimi aktardım. Özellikle sadece emir dinleyen er ve erbaşlara yönelik şiddet olaylarının doğru olmadığını, bunların da soruşturulması gerektiğini ifade ettim. Toplumdaki gerginliği el birliğiyle, birlikte gidermek bizim görevimiz. Sayın Başbakan’a verdiği bilgiler dolayısıyla teşekkür ediyorum' dedi.

'Hukuk içerisinde kalarak işler yoluna konacak, yanlış yapanlar Türk adaletine teslim edilecek'

'Hukuk içerisinde kalarak işler yoluna konacak, yanlış yapanlar Türk adaletine teslim edilecek'

Başbakan Yıldırım ise şöyle konuştu:

'Hepimizi derinden sarsan darbe kalkışmasının sonuçları hakkında kendisine bilgi verdim. Darbe ile ilgili müdahaleler yapılmış, olay kontrol altına alınmıştır. Siyasi irade galip gelmiştir. Demokrasi kazanmıştır. İşin başından beri kendisinin ana muhalefet partisi olarak gösterdiği basiret, birlik ve beraberlik konusundaki desteğinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Aynı şekilde diğer siyasi partilerde de aynı anlayışı gördük. İş burada bitmiyor. Sayın genel başkanın da ifade ettiği gibi daha dikkatli olmamız lazım. Bu işler halledilirken durumdan vazife çıkaran provakatörler her zaman mümkündür. Bunlara fırsat vermememiz gerekiyor. 

Bu işlere tevessül edenlere de gereken cevabı anında vermemiz lazım. Bir yanlış başka bir yanlışla düzeltilmez. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk içerisinde kalarak işler yoluna konacak, yanlış yapanlar Türk adaletine teslim edilecek. Ondan sonra adalet gereğini yapacak. Hiç kimse fiziki şiddetle karşılık vermek, intikam almak gibi bir duygu içerisinde olamaz. Hukuk devletinde asla böyle bir şey kabul edilemez.

Birtakım görüntülerin sosyal medyada yayınlanması konusunda hassasiyetimiz had safhadadır ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Bundan böyle de görevlerini yaparken, bu gibi hukuk dışında hareket edenler olursa en şiddetli şekilde üzerlerine gidilecektir. Birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var. 15 Temmuz demokrasimizin bayram günüdür, ülkemiz büyük bir badireden geçmiştir. 

Bir kez daha ana muhalefet partisi genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ülke ve millet adına gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkür ediyorum.'

Yıldırım, Bahçeli ile bir araya geldi

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 40 dakika süren görüşme sonrası ortak açıklama yaptı.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, darbe girişiminin ilk anından itibaren MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisini telefonla arayarak, bu konuda yapılacak her türlü desteğe hazır oldukları yönünde açıklamada bulunduğunu, ülkenin, milletin birliği ve beraberliği yönünde açık bir irade ortaya koyduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, Bahçeli'nin destek vermekle kalmadığını, aynı zamanda 'Meydanlarda biz de olacağız.' diye konuştuğunu hatırlattı. 

'MHP ve diğer siyasi partilerimiz de parti rozetlerini, düşüncelerini bir kenara bırakarak, topyekun olarak teröre, ülkemizi karartmaya çalışan bu terör odaklarına, darbeye karşı tek yürek olmuş ve bu bela defedilmiştir.' ifadesini kullanan Yıldırım, 'Bundan sonra yapacak işimiz var. Onu da inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız. Türkiye'de artık gerek bölücü terör gerek darbe girişimleri halkın gündemini işgal etmekten çıkarılacak.' dedi.

Yıldırım, hassas dönemde çok anlamlı bir destekte bulunduğu için Bahçeli'ye teşekkür etti.

'Türkiye bir beladan kurtulmuştur'

'Türkiye bir beladan kurtulmuştur'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Başbakan Yıldırım'ın daveti üzerine bir araya geldiklerini, son günlerde yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili çok yönlü bilgilendirildiklerini söyledi.

Bu bilgilendirmenin, gelecek değerlendirmelere de ışık tutacağını belirten Bahçeli, 15 Temmuz gecesi başlayan ve Türkiye'yi bir felakete götürebilecek olan darbe teşebbüsünün, siyasi iktidarın kararlı ve dik duruşu sayesinde çok kısa sürede engellendiğini hatırlattı.

Bahçeli, şöyle devam etti:

'Toplumumuzda rahatlama olmuştur. Normal hayat devam etmektedir. Bu konuyla ilgili siyasi iktidarın alabileceği, darbenin bütün unsurlarını ortadan kaldırabilecek, gelecekte böyle bir teşebbüse bir daha imkan tanımayacak değerlendirmelerinde MHP olarak Meclis'te temsil edilen 40 milletvekilimizle ve halktan aldığımız desteğimizle iktidarın bu gayretlerinin yanında olacağımızı Sayın Başbakanımıza bir kez daha ifade ettik. Türkiye bir beladan kurtulmuştur.'

Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden Bahçeli, Türk Milleti'ne de 'geçmiş olsun' dileklerini iletti.

Ajanslar ve Onedio

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
208
28
19
11
4
4
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam