Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sanat Tarihine Damga Vurmuş, Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Resim

 > 
38bPAYLAŞIM

1. Bosch - The Garden of Delights (1504)

Tablonun sol panelinde cennet, orta kısmında dünyevi zevkler ve sağ panelinde cehennem tasvir edilmektedir. Hollandalı ressam Hieronymus Bosch'un eseridir ve Madrid'deki Prado müzesinde sergilenmektedir.

2. Michelangelo - Il Giudizio Universale/ Universal Judgement (1541)

Michelangelo'nun 30 yılını Roma'da geçirmesine sebep olan ve kıyamet gününü tasvir ettiği eseridir. Günümüzde Roma'da bulunan Sistin Şapeli'de sergilenmektedir.

3. Ernst - Europe After the Rain II (1942) - Sumner Collection, Hartford

Sanatçı tablosunda tahrip edilmiş bir doğayı en ürkütücü biçimiyle resmetmiştir.Tuhaf bir canlı mahvolmuş dünyada aç gözlerle dolaşmaktadır. Bu resim uygarlığın gelişimine kuşkuyla yaklaşan dönem sanatçılarının fantastik kaygılarını dile getiren trajik öğelerle dolu bir çalışmadır. Günümüzde Hartford'da bulunan Sumner Collection'da sergilenmektedir.

4. Klimt - Beethovenfries (1902)

Klimt bu resmi Sezession Sergisi için 1902'de hafif boyalarla direk duvara çizmiştir. 1986 yılına kadar sergilenmeyen eser şuan kalıcı yerinde o tarihten beri sergilenmektedir. Resmi Viyana'da bulunan Sezession galerisinde görebilirsiniz.

5. Dali - Persistence of Memory (1931)

'Belleğin Azmi' adındaki eser 'Eriyen Saatler' adıyla da bilinmektedir. Salvador Dali'nin en bilinen eseridir. Ünlü gerçeküstü tabloda yumuşaklık ve sertlik anlayışına ışık tutulmuştur. Resmin merkezinda canavara betimlemesine rastlanır ve bu Dali'nin birçok eserinde bulunur. Sanatçının kendisini betimlediği algısına yol açmıştır. New York'ta The Moders Art Galery'de sergilenmektedir.

6. Klimt - The Virgin (1913)

Birçok çiçek içeren bu resim kadınlığın gelişimini konu alır. 5 kadın ( ya da 1 kadın ve 4 farklı açıdan kendi yansıması) yer almaktadır. Kadınların geçirdiği her aşama aynı kadın tarafından temsil edilmektedir. Günümüzde Prag'da bulunan National Gallery'de sergilenmektedir.

7. Bosch - The Last Judgement (1505)

Solda Adam ile Havva'nın yaratılışı tasvir edilirken sağda kıyamet tasvir edilmiştir. Viyana'da sergilenmektedir.

8. Klimt - The Kiss (1908)

Kendi altın döneminin en üst zamanlarında Klimt tarafından çizilmiştir. Modern dönemin en iyi eserlerinden biri olarak bilinir. Yağlı boya ile çizilmiştir. Resimdeki kadının elbisesi ve hatları oldukça belirgindir. Günümüzde Viyana'da bulunan Belvedere galerisinde sergilenmektedir.

9. Botticelli - Allegoria della Primavera (1478)

İtalyan Rönesans dönemi ressami Sandro Botticelli tarafından yapılmış eser sulu boya çalışmasıdır. Bir bahçede toplanmış mitolojik karakterler bulunmaktadır. Eser günümüzde Floransa'da bulunan Uffizi galerisinde sergilenmektedir.

10. Monet - Nimphee (1926)

Fransız izlenimci yazar tarafından yapılmıştır. Bir Japon bahçesi ve köprü resmedilmiştir.

11. Dali - Metamorphose de Narcisse (1937)

İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali tarafından yapılmış olan eser yağlı boya çalışmasıdır. Resme göre mitolojik karakter sudaki yansımasına aşık olur. Eser günümüzde Londra'daki Tate Galerisinde sergilenmektedir.

12. Leonardo da Vinci - Il Cenacolo/ The Last Supper (Son Akşam Yemeği) (1497)

Eser 15. yüzyıl'da Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine yapılmıştır. İsa Mesih'in havarileriyle beraber yediği son akşam yemeğini temsil eder. Eser günümüzde Milano'da bulunan Maria delle Grazie'de sergilenmektedir.

13. Rubens - Fall of the Damned/ Der Hollensturz der Verdammten

Anıtsal nitelik taşıyan dini bir resim Peter Paul Rubens tarafından yapılmıştır. Lanetlenmiş şeytanların düşüşü simgelenmiştir. Günahkar kişileri lanetlenmiş şeytanlara benzeterek betimlemiştir.

14. Uccello - Battaglia di San Romano/Part I (1456)

Savaş zamanları ve savaşın hissettirdikleri tasvir edilmiştir. Floransa'da bulunan İffuzi galerisinde sergilenmektedir.

15. - Museum of Modern Art, New York

Hollandalı ressam Vincent van Gogh tarafından yapılan yağlı boya tablo. Ressam tabloda kendisinin sanatoryumdaki odasındaki pencereden önündeki köyün gece vakti görünüşünü resmetmiştir. Eser New York'ta bulunan Museum of Modern Art galerisinde sergilenmektedir.

16. Raffaello - Sposalizio della Vergine (1504)

Kadınların Hristiyan dinindeki durumlarının tasvir edilmeye çalışıldığı eserdir. Milano'da bulunan Piancoteca di Brera'da sergilenmektedir.

17. Dali - Soft Construction with Boiled Beans (1936)

Haşlanmış fasulyeyi kolları bacakları ayrılmış kendiyle dalaşan kendini öldürmeye çalışan bir simge haline getirmiştir. İspanya iç savaşı sırasında yapılan eser Dali'nin bilinen en önemli eserlerinden biridir. Günümüzde Filedelfiya'da bulunan Museum of Art'ta sergilenmektedir.

18. Bruegel - Triumph of Death (1562)

Flaman ressam Pieter Bruegel tarafından ahşap üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. Hiciv ve ahlaki değerleri ağır basan tablo Prado'da sergilenen Bosch'un eserlerine benzemektedir. Madrid'de bulunan Prado galerisinde sergilenmektedir.

19. Botticelli - Nascita di Venere (1485)

Sandro Botticelli'nin tuval üzerine yaptığı eserde Venüs'ün ergen bir kadın olarak denizin içinden çıkıp kıyıya gidişi betimlenir. Günümüzde Floransa'da bulunan Uffizi galerisinde sergilenmektedir.

20. Rubens - The Adoration of the Magi

Hristiyanların hayatını betimlediği bu eserde Rubens keskin hatlar, parlak renkler ve düzgün hatlar kullanmıştır. Günümüzde Madrid'de bulunan Prado galerisinde sergilenmektedir.

21. Monet - Cathedrale de Rouen

Eser Kathedralin farklı gün ve yıllarda farklı açılardan resmedilmesinden oluşuyor. Farklı ışık koşullarında değişimini de barındırmaktadır. Paris'te bulunan Musee National d'Orsay'da sergilenmektedir.

22. Greco - Toledo (1599)

Toledo şehrinin ressamın gözünden görüntüsüdür. Günümüzde New York'ta bulunan Metropolitan Mesuem of Art'ta sergilenmektedir.

23. Giotto - Cappella degli Scrovegni

İtalya'da bulunan kilisenin duvarında Giotto' nun sayısız freskosu bulunmaktadır. Padova'da sergilenmektedir.

24. Cranach - Flugelaltar mit dem Jungsten Gericht (1524)

Eser ressamın gözünde bir avluda bulunan insanları içermektedir. Günümüzde Berlin'de bulunan Gemaldegalerie'de sergilenmektedir.

25. Seurat - La Parade du Cirque (1888)

Bir sirk gösterisi betimlenmiştir. Sirk çalışanları ve onları izleyenler bulunmaktadır. Günümüzde New York'ta bulunan Metropolitan Museum of Art'ta sergilenmektedir.

26. Ernst - La Ville Entiere (1936) - Kunsthaus, Zürih

Ressam Max Ernst'in II.Dünya savaşında Nazizm'in Almanya'yı ele geçirdiğindeki ruh halini anlamaya yardımcı olan bu eser dönemin önemli eserlerindendir.Zürih'de Kunsthaus'da sergilenmektedir.

27. Rembrandt - Militia Company (1642) - Stedelijk Museum, Amsterdam

Eserde Yüzbaşı Frans Banning Cocq(siyah elbiseli) ve askerlerinin ilerlemesi resmedilmiştir.Ressamın en bilinen resmidir.Amsterdam'da Stedelijk Museum'da sergilenmektedir.

28. Van Eyck - Madonna in the Church (1425) - Gemaldegalerie, Berlin

Eserde Bakire Meryem'in bebek İsa'yı Gotik bir katedralde kucağında tutuşu resmedilmiştir.Berlin'de Gemaldegalerie'de sergilenmektedir.

29. Bruegel - The Battle Between Carnival and Lent (1559) - Kunsthistorisches Museum, Viyana

Eserde Güney Hollanda'da bir festivalde farklı kesimlerin festivali farklı şekillerde kutlaması resmedilmiştir.Bir tarafta eğlence,bir tarafta din vardır.Eser Viyana'da Kunsthistorisches Museum'da sergilenmektedir.

30. Leonardo da Vinci - Gioconda/ Mona Lisa (1505) - Louvre, Paris

Tabloda oturmuş bir bayan resmedilmiştir, bayanın yüzünün kime ait olduğu hala gizemini korumaktadır.Yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler, tablo hakkındaki çalışmaları devam ettirmektedir.Paris'te Louvre müzesinde sergilenmektedir.

31. Raffaello - Trasfigurazione (1519) - Pinacoteca Vaticana, Roma

Eserde Hıristiyan'lar için çok önemli olan İsa'nın Transfigürasyonu,resimin alt kısmındaki ilahilerle birlikte resmedilmiştir.Eser Roma'da Pinacoteca'da sergilenmektedir.

32. Rousseau - Sleeping Gypsy (1897) - Museum of Modern Art, New York

Modern zamanların en önemli eserlerindendir.Ay ışığında uyuyan bir kadın ve bir aslan tasvir edilmiştir.New York'da Museum of Modern Art'da sergilenmektedir.

33. Piero della Francesca - Leggenda della Vera Croce (1460) - S.Francesco, Arezzo

Arezzo'da San Francesco Bazilikası'nda yapılmıştır.Ressamın en önemli eseridir ve aynı zamanda erken Rönesans'ın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.Arezzo'da San Francesco müzesinde sergilenmektedir.

34. Van Gogh - Potato Eaters (1885) - Van Gogh Museum, Amsterdam

Van Gogh eserde köylüleri olduğu gibi tasvir etmek istemiştir ve bu yüzden gerçek köylü modeller kullanmıştır.Eser Amsterdam'da Van Gogh Museum'da sergilenmektedir.

35. Bruegel - Dutch Proverbs (1559) - Gemaldegalerie, Berlin

Eser dönemin Felemenkçe atasözlerini tasvir eden görüntülerden meydana gelen tablodur. Resim, birçok atasözüne yapılmış olan atıflarla doludur. Bunların büyük bölümü halen kullanılmakta olan ya da o dönemde kullanıldığı bilinen atasözleridir.Berlin'de Gemaldegalerie'de sergilenmektedir.

36. Greco - La Crucifixion (1594) - Prado, Madrid

Ünlü Yunan ressamın yaptığı bu eserde İsa'nın çarmıha gerilişi etrafındaki meleklerle birlikte tasvir edilmiştir.Madird'de Prado müzesinde sergilenmektedir.

37. Seurat - La Grande Jatte (1886) - Art Institute, Şikago

Ressam Seurat Park'ına giderek ve orada oturarak değişik figürlerin eskizlerini yapmıştır ve bu figurleri eskizlerden ana tablo üzerine geçirerek tabloyu oluşturmuştur.Chicago'da Art Institute'de serglenmektedir.

38. Altdorfer - The Battle of Alexander the Great (1529) - Alte Pinakothek, Münih

Eserde Büyük İskender'in Issus savaşında III.Darius'a karşı kazandığı büyük zafer resmedilmiştir.Eser ressamın en büyük şaheseri olarak kabul edilir.Münih'te Alte Pinakothek müzesinde sergilenmektedir.

39. Monet - The Grainstack (1896) - Museum of Fine Arts, Boston

Eserde buğday hasadından sonra toplanan buğdayların gün batımında görünümü resmedilmiştir.Fransa'da Giverny şehrinde Monet'nin evinin yakınlarında resmedilmiştir.Boston'da Museum of Fine Arts'da sergilenmektedir.

40. Klee - Ad Marginen (1930) - Kunstmuseum, Basel

Eserde güneşin 4 köşeden gelen bitkiler ve kristallerle buluşması tasvir edilmiştir.Bauhaus dönemindeyken yaptığı bir eserdir.Basel'de Kunstmuseum'da sergilenmektedir.

41. Rembrandt - Belshazzar's Feast (1635) - National Gallery, Londra

Eserde Babil Prensi Baltazar "Duvardaki Yazıya" bakmaktadır.Eserin ilhamı Daniel Kitabında geçen Babil İmparatorluğun çöküşünü haber veren doğaüstü yazıdır.Eser Londra'da National Gallery'de sergilenmektedir.

42. Van Gogh - Cypresses (1889) - Metropolitan Museum of Art, New York

Eser Vincent Van Gogh'un 7 Selvi tablosundan biridir.Eserde vurgu sol taraftaki iki selvidedir.Eser New York'da Metropolitan Museum of Art'ta sergilenmektedir.

43. Rubens - St Agustine, National Gallery, Prag

Eserde ünlü Hıristiyan düşünür Saint Agustine resmedilmiştir.Eser Prag'da National Gallery'de sergilenmektedir.

44. Van Eyck - Giovanni Arnolfini and his Wife (1434) - National Gallery, Londra

Van Eyck İtalyan tüccar Giovanni di Nicolao Arnolfini ve müstakbel eşini Bruge'deki evlerinde resmetmiştir.Batı sanatının en kompleks ve orijinal eserlerinden biri olarak kabul edilen eser Londra'da National Gallery'de sergilenmektedir.

45. Renoir - Bal du Moulin de la Galette (1876) - Musee National d'Orsay, Paris

Eserde Paris'in Montmarte bölgesindeki Moulin de la Galette restoranında bir pazar öğleden sonrası tasvir edilmiştir.19.yüzyıldaki orta sınıf Parislilerin eğlencesi resmedilmiştir.Eser Paris'te Musee National d'Orsay'da sergilenmektedir.

46. Renoir - Le Dejeuner des Canotiers (1881) - Phillips Collection, Washington

Fransa'nın Chatou şehrinde Seine nehrinin kenarındaki Fournaise konağının balkonunda Renoir'in arkadaşları görülmektedir.Resmin sağ alt kısmındaki Renoir'in arkadaşı ressam Gustave Caillebotte'dir,köpekle oynayan ise Renoir'in gelecekteki eşi Aline Charigot'tur.Eser Washington'da Phillips Collection galerisinde sergilenmektedir.

47. Goya - Aquelarre/ Il Grande Caprone (1821) - Prado, Madrid

Goya'nın 14 Kara Tablo eserinden biridir.Eserde keçi görünümündeki şeytan korkmuş ve çirkin cadıları yönetmektedir.Eser Madrid'de Prado müzesinde sergilenmektedir.

48. Velasquez - Las Meninas (1656) - Prado, Madrid

Velasquez'in yaptığı en büyük boyuttaki eserdir.Ressamın Alkazar kalesindeki stüdyosunda çizilmiştir.Eserde ortada aynaya bakan küçük prenses, nedimeler, köpek,saray koruması ve resim yapan Velasquez görülür.Eserin en ilginç yanı arkada görünen aynada kral ve kraliçenin yansımaları gözükmektedir.Eser Madrid'de Prado müzesinde sergilenmektedir.

49. Chagall - I and the Village (1911) - Museum of Modern Art, New York

Chagall'ın eserinde Doğu Avrupa halk hikayeleri ve kültürünün hem Rus hem de Yidiş etkileri görülür.Köy temalı eserde altta görülen yaşam ağacı gibi semiyotik elementler bulunur.Chagall'ın çocukluk anılarından esinlenerek yaptığı düşünülmektedir.1911'de yapılmıştır ve New York'da Museum of Modern Art'da sergilenmektedir.

50. Van der Weyden - Deposition (1435) - Prado, Madrid

İsa’nın çarmıhtan indirilişini konu edinen eser 1443'ten önce yapıldığı net olarak bilinip 1435‘te yapıldığı düşünülüyor.Eser Madrid'deki Prado müzesinde sergilenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tavsiye-ediyorum

Ben de bu resimleri tavsiye ediyorum:

gizem-aksan

Edvard Munch Scream nasıl olmaz anlamadım, beğenmedim çok eksik var.

berkant-saglam

En iyi resim gibi başlıklar yanıltıcı olabiliyor, çünkü bakılan döneme, beğeniye göre liste çok değişiklik gösterebilir. Bu da benim önerdiğim bir yazı:

Gizli Kullanıcı

Kime göre neye göre? Francis Bacon yok, Picasso Guernica yok, Repin yok, Andy Warhol yok, Caravaggio yok, Frida yok... Liste 100 resim olmalıydı.

alpertungaogan

Hani la Caravaggio'nun Aziz Matta üçlemesi !?

Görüş Bildir