Elazığ Depreminin İkinci Gününde Yaşanan Tüm Gelişmeler

 > -
Abone ol

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde Cuma akşamı 20.55'te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından arama kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Elazığ ve Malatya'daki çalışmalarda toplam 45 kişi kurtarıldı. Hayatını kaybedenlerin sayısının 39'a yükseldiği açıklanırken enkaz altında halen kurtarılmayı bekleyen 2 kişinin olduğu belirtiliyor.

22:50 - Sağlık Bakanı Koca: "Bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada enkaz altından bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını ve hayatını kaybedenlerin sayısının 39'a yükseldiği açıkladı. 

Koca, "Yaralıların hiçbirini kaybetmedik, kritik durumda yaralı yok." dedi.

22:30 - Enkaz altında kalan ve yerleri belirlenen 3 kişi için çalışmalar sürüyor

Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Apartmanında enkaz altında kalan son 3 kişinin yerlerinin belirlendiği ve çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

20:00 - AFAD: Can kaybı 38'e yükseldi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremde can kaybının 38'e yükseldiğini, 1.607 kişinin yaralandığını ve depremin ardından 45 kişinin yıkılan binalardan sağ kurtarıldığını duyurdu.

AFAD, Pazar 20.00 itibarıyla bölgeye 23.507 çadır ulaştırıldığını, 17 bin öğün sıcak yemek, 13 bin 500 kahvaltı ve 7 bin çorba dağıtıldığını duyurdu.

Açıklamada "Elazığ şehir merkezinde, 1 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları, 2 bina enkazında da tarafa faaliyetleri sürüyor" ifadeleri yer aldı.

17:25 - HDP: Ergani Belediyesi’nin gönderdiği yardım kamyonları kente sokulmadı

Detaylar için 👇

Elazığ'a Giden Yardım Kamyonları Şehre Alınmadı, HDP'den Açıklama Geldi: 'Acılar Hepimizin Acılarıdır' - onedio.com
Elazığ'a Giden Yardım Kamyonları Şehre Alınmadı, HDP'den Açıklama Geldi: 'Acılar Hepimizin Acılarıdır' - onedio.com

16:50 - Meral Akşener, Malatya'nın ardından Elazığ'ın Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binanın enkazına gelerek incelemelerde bulundu.

16:10 - Soylu: "Can kaybı 36'ya yükseldi. Enkaz altında 5 vatandaşımız kaldı."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sürsürü Mahallesi'nde yıkılan Dilek Apartmanındaki 6 kişiden 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu. 

Soylu: "Bir kaybımız daha oldu, toplam sayı 36'ya yükseldi. Göçük altında 6 kişi vardı, 1 kişi daha çıktı. Sürsürü Mahallesi'ndeki enkazdan. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Enkaz altında 5 kişi var. Mustafapaşa Mahallesi'nde kimse kalmadı. 45 kişiyi göçük altından çıkardılar. Toplam kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı 36. 4.ü Malatya Doğanyol'da 32'si ise Elazığ'da."  dedi.

5 katlı Dilek Apartmanında 5 kişi sağ kurtarılmış 11 kişinin ise cansız bedeni çıkarılmıştı. 

5 kişi için ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

15:25 - Meral Akşener Malatya'nın Doğanyol ilçesinde depremzedeleri ziyaret etti

Akşener, teşkilatlarının gönüllülerini harekete geçirdiklerini ve yardım amaçlı bölgeye gittiklerini söyledi.

Akşener "Birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönem ve bunu da Türk milleti gösterdi. Hiçbir siyasi ayrışma göstermeden herkes burada ve bir ipin ucundan tutmaya çalıştık hep birlikte inşallah bu acılar bir daha yaşanmaz" dedi.

14:30 - Kurtarma çalışmaları 41'inci saattte: Sürsürü Mahallesi'nde 6 kişi için bekleyiş sürüyor

Ekipler enkaz altındaki 6 kişiye ulaşmaya çalışırken CNN Türk canlı yayınında konuşan İnşaat Mühendisi Ethem Gülbay, yıkılan binadaki kolon ve kirişlerin olması gerekenden zayıf, kullanılan demirlerin de yetersiz olduğunu söyledi.

14:00 - Mustafapa Mahallesi'ndeki kurtarma çalışmalarını anlatan itfaiye eri gözyaşlarını tutamadı 🎥

Mustafapaşa Mahallesi'ndeki kurtarma çalışmalarına katılan ve Şanlıurfa'dan geldiğini belirten itfaiye eri "Evimizi, çocuklarımızı bırakarak geldik. Çünkü buradaki kardeşlerimiz yardıma muhtaçlardı. Allah yardımcıları olsun" dedi ve gözyaşlarına hakim olamadı.

12:20 - Soylu: "Sürsürü'de 6 vatandaşımız enkaz altında" 🎥

Deprem bölgesinde bulunan bakanlar Süleyman Soylu, fahrettin Koca ve Murat Kurum son gelişmeleri aktardı. 

Soylu'nun açıklaması:

"Şu ana kadar 31 vatandaşımız Elazığ'da hayatını kaybetti, 4 vatandaşımız da Malatya Doğanyol'da hayatını kaybetti. Bu saate kadar göçük altından toplam 45 kişiyi sağ olarak çıkardık. 4,0'ın üzerinde 20 adet artçı, toplamda 678 artçı deprem meydana geldi.

Enkaz kaldırma çalışmaları ve arama-kurtarma çalışmaları süratle devam ediyor. Mustafa Paşa Mahallesi'nde son enkaz altından bir vatandaşımız çıkarıldı. Sürsürü Mahallemizde ise 6 vatandaşımız enkaz altında. Arama-kurtarma çalışmalarımız devam etmektedir.

Barınma, temel ihtiyaçların karşılanması, ısınma ve yiyecek çalışmalarını sürdürüyoruz. 10 binin üzerinde çadır sevk ettik. Çadırlara ısıtıcıları da gönderiyoruz. İaşeleri de temin etmeye çalışıyoruz. Artçı depremler devam ediyor. İhtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şunları söyledi:

"Elazığ ve Malatya'daki depremin 39'uncu saatini geride bıraktık. 1607 kişi hastanelerimize başvurdu. 3'te 2'si panik ve kaygı nedeniyle müracaat etti. 594 kişi yaralı olarak geldi. Tedavisi devam edenlerin sayısı ise 104'e kadar düştü. 39 saatlik zaman diliminde hem UMKE ekibimiz, hem 112 Acil ekibimiz sahada hizmet veriyor. 4 tane 50 yataklı hasra hastanemizin hazır olduğunu söylemiştim, şu an ihtiyacımız söz konusu olmadı. Gönüllü görev almak isteyen, ilaç vermek isteyen STK'larımız, firmalarımız oldu. Şu an desteğe ihtiyacımız olmadı."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da şunları söyledi:

"500'ü aşkın bir ekiple sahada çalışmaları başlattık. Hasar tespit çalışmalarını Elazığ ve Malatya'da yürütüyoruz. Biz Elazığ Valiliği koordinasyonunda kriz masası oluşturduk. İlgili bakanlıklarımız gelen taleplere cevap vermeye devam ediyor. Vatandaşlarımızın bir an önce muhtarlıklar aracılığıyla kaymakamlıklara müracaat ederek bildirim yapması gerekiyor. Bizim de bina tespitini yapıp binaya geçebilmesi açısından... 

Elazığ merkez ve Sivrice'de 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespiti gerçekleştirdik. Acil yıkılması gereken 12 binamız var. Tebligatlarımızı yapıyoruz. Malatya'da toplam 26 yıkık, 29 metruk yapı var. 529 ağır hasarlı, 5 orta hasarlı, 129 az hasarlı bina var. 

Altyapılara ilişkin İller Bankası tarafından oluşturduğumuz ekipler çalışmaları yaptı. Elazığ'da 20, Malatya'da 14, Bingöl 11, Tunceli 9 yerel yönetim depremden etkilenmiştir. İki belediyemizde hasarlar tamamen giderilmiştir."

12:00 - Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e yükseldi 🎥

Ankara’da AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 35'e yükseldiğini duyurdu.

11:40 - Sürsürü'de 3, Mustafapaşa'da 1 kişinin cansız bedeni çıkarıldı

DHA'nın verdiği bilgiye göre Sürsürü Mahallesi'ndeki enkazda kaldığı belirtilen 9 kişiden 3'ünün cansız bedenine ulaşıldı.

HaberTürk Sürsürü Mahallesi'ndeki enkazdan çıkarılanların 2'sinin erkek, 1'i kadın olduğunu bildirdi. 

Mustafapaşa Mahallesi'ndeki çalışmalarda da 1 kişinin çıkarıldığını duyuran HaberTürk, ölü sayısının 35'e ulaştığını yazdı.

10:30 - Kurtarma çalımaları 35'inci saatte devam ediyor

Elazığ'ın Sürsürü Mahallesi'nde yıkılan bir binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Yıkılan binada 5 ile 9 arasında kişi olduğu tahmin ediliyor. 

CNN Türk, bu binada 2 kişiye ulaşıldığı bilgisini aktardı. Ulaşılan kişilerin sağlık durumlarına ilişkin bir bilgi ise bulunmuyor.

DHA'nın verdiği bilgiye göre de Mustafapaşa Mahallesi'nde de enkaz altında kaldığı belirtilen 65 yaşındaki Sakine Düşmez için de çalışmalar devam ediyor.

05:30 - AFAD: 640'ın üzerinde artçı meydana geldi

Fotoğraf: Twitter: @tufeyli_

AFAD'dan yapılan açıklamada, depremin ardından büyüklüğü 4'ün üzerinde olan 19 artçı sarsıntı meydana geldiği ve toplam artçı sayısının 640 olduğu ifade edildi. 

Alandaki çalışmalarda 3 bin 433 arama kurtarma personeli ile beslenme, barınma, enerji, haberleşme ve psikososyal çalışma gruplarından 192 personelin görev yaptığı bilgisine de yer verilirken, "Yapılan çalışmalarda 17 bin sıcak yemek, 5 bin kahvaltı, 7 bin çorba, 13 bin 550 bardak çay, 6 bin 275 su, 6 bin 495 ekmek, 6 bin 286 kutu ikram malzemesi, 1251 battaniye, 1211 ısıtıcı, 23 çadır ve 286 yatak dağıtımı yapılmıştır." ifadesi yer aldı.

Öte yandan depremden sonra 1556 vatandaşın hastanelere başvurduğu kaydedildi.

02:40 - AFAD: Hayatını kaybedenlerin sayısı 31'e yükseldi

AFAD, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 31'e yükseldiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, bölgeye ulaştırılan 9 bin 233 çadırdan ihtiyaç duyulan kadarının kurulumunun tamamlandığı, hasar tespit analizleri sonucunda 76 binanın yıkıldığı, 642'sinin ağır hasar aldığı, 425'inin de az ve orta hasarlı olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Deprem sonrası AFAD koordinasyonunda enkazdan kurtarılan kişi sayısının 45'e yükseldiği, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 31 olduğu belirtilen açıklamada, 1547 kişinin depremden sonra hastanelere başvurduğu aktarıldı.

01:30 - DHA: Enkazdan çıkarılan 2,5 yaşındaki kız çocuğunun annesi de kurtarıldı

DHA, kurtarılan çocuğun enkaz altındaki annesi Ayşe Yıldız'ın da  depremden 27 saat sonra sağ olarak çıkarıldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Ayşe Yıldız göçük altından kurtarılanların 45'inci kişi oldu.

23:00 - 3 Bakandan deprem açıklamaları: "24 saatte 44 kişi enkaz altından kurtarıldı" 🎥

Depremin ardından bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. 

24 saatte 44 kişinin enkaz altından kurtarıldığını belirten Süleyman Soylu şunları söyledi:

"Göçük altındaki vatandaşlarımıza ulaşmak için çaba sarfediyoruz. Burada iki vatandaşımızın sesine ulaşabildik. Tibbi müdahale de yapılabildi. Umarım kısa sürede güzel haber gelecek" 

"Yaklaşık 15 bini aşkın vatandaşımız kapalı spor salonları dahil olmak üzere, buradaki misafirhaneler, üniversite yerleşkelerinin her birinde misafir ediyorlar. 5 bine yakın çadırımız kuruldu. Elazığ, Sivrice, Maden ve Gezin için. Bunların katalitik ihtiyaçları dahil tüm ihtiyaçlarını seferber ediyoruz."

"Burası bittikten sonra söyleyeceklerimiz var"

"Üzüntüm şu, bunu siyasallaştırmaya çalışıyorlar. Tek cümle dahi etmek istemiyorum. Hayatın herşeyini siyaset çerçevesinin içine, varlık ve yokluk içine sığdırmak isteyenleri görüyoruz. Burası bittikten sonra söyleyeceklerimiz var. Kalbimizi, içimizi acıtmıyor mu, acıtıyor. Tahammül edeceğiz, bu meseleyi vatandaşlarımızla hep birlikte aşacağız. "

"Hem ilgili başsavcılıklarımız, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız dahil olmak üzere, ilk dakikadan itibaren harekete geçip, tespitlerini yaptılar. Türkiye'de bir sosyal medya kullanıcısı böyle bir şey yapabiliyorsa bulmama ihtimalimiz trilyonda bir değildir. Ama yurt dışında ise tespit ederiz, gereğini yaparız."

Fahrettin Koca: "Yoğun bakımda takip edilen 32 hastamız var" 🎥

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları: 

"Hayatını kaybeden vatandaşımız 29 oldu. Yoğun bakımda takip edilen 32 hastamız var. Drumu kritik ve ciddi olan bir hastanın olmaması bizim için büyük teselli."

"2,5 yaşındaki çocuğumuzun hastaneye nakli yapıldı. Sadece ezilme dışında herhangi bir sorununun olmadığını söyleyebilirim. Annenin sağlık durumu iyi, serum yoluyla damar yolundan besleme noktasına geldiler. Önümüzdeki birkaç saat içerisinde temennimiz annesini de sağ salim kurtarabilmek."

Süleyman Soylu: "Göçükten çıkan sayısı 44. Anne de çıkarsa 45 olacak."

Murat Kurum: "Riskli ve hasarlı binalar için kenstel dönüşüm başlatabiliriz" 🎥

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'un açıklamaları:

"Elazığ merkez ve Sivrice ilçemizde 19 yıkık, 107 ağır, 37 orta hasarlı, 171 az hasarlı bina tespiti yaptık. Tespitlerimiz devam ediyor. Malatya, Doğanyol, Pütürge ilçelerimizdeki tespitlerde 25 konut yıkık, 29 metruk bina, ağır hasarlı 418, orta hasarlı 4 bina bir de adliye binası, az hasarlı 199 bina tespitlerini yaptık." 

"Altyapıya ilişkin çok ciddi problemler yok. İçme suyu, yağmur suyu, doğalgaz hatları yerinde tespitleri yapılıyor, onarımlar hızlı şekilde yapılıyor."

"400 tane rezerv konutumuz var. Bu konutlarda yapacağımız tespit sonucunda vatandaşlarımız bu TOKİ konutlarında hak sahibi olabilme imkanı bulabilecek."

22:30 - Depremzedeler geceyi çadır ve spor salonlarında geçiriyor

Sputnik: Sertaç Kayar

Elazığ’ın bazı mahallelerinde arama kurtarma çalışması sürerken, bazı mahallelerinde ise çöken evlerin enkazı kaldırılıyor. 

Kırsal kesimin de yoğun şekilde etkilendiği depremde bazı köyler yerle bir oldu. Evsiz kalan vatandaşlar için köylerde ve ilçe merkezlerinde çadır açılırken, il merkezinde de vatandaşların kalması için spor salonları açıldı.

22:20 - AFAD: 6.8'lik depremin ardından 505 artçı deprem daha meydana geldi

21:15 - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk: "Elazığ ve Malatya’da işverenlerimizin SGK prim ödeme süresini 30 Nisan’a uzatıyoruz"

21:00 - 24 saat sonra bir çocuk sağ olarak kurtarıldı

Twitter: @Mrt_Ongun

Anadolu Ajansı Mustafapaşa mahallesinde göçük altında kalan 2.5 yaşındaki bir çocuğun kurtarıldığını duyurdu. 

Çocuğun annesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Çocuğun hastaneye kaldırıldığı sağlık durumunun ezilmeler dışında iyi olduğu, annenin de yaşam fonskiyonlarının yerinde olduğu açıklandı.

Jandarma Arama Kurtarma timleri kurtarılan çocuğun annesiyle böyle irtibat kurmuştu 👇

Elazığ'da Arama Kurtarma Çalışmalarını Sürdüren Mehmetçik Bir Anneye Ulaştı: 'Duyuyor musun Beni? Kurtaracaz Seni!' - onedio.com
Elazığ'da Arama Kurtarma Çalışmalarını Sürdüren Mehmetçik Bir Anneye Ulaştı: 'Duyuyor musun Beni? Kurtaracaz Seni!' - onedio.com

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Jandarma Arama Kurtarma timleri enkaz altından duydukları kadın sesi sonrası hakerete geçerek kadınla iletişim sağladı. 

Jandarmanın  "Buradayız, geliyoruz. Kurtaracağız. Tamam geliyoruz ışığı ve beni görüyor musun? Tamam geleceğiz. Çocuğun yanında mı? Tamam geleceğiz." demesi üzerine kadın, "Allah rızası için kurtarın. Işığı görüyorum. Bak elimi sallıyorum. Lütfen çabuk olun." diye karşılık verdi.

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş çocuğun kurtarıldığı görüntüleri paylaştı 🎥

Twitter: @mansuryavas06

Küçük çocuğun enkazdan çıkarıldığı anlar 🎥

Twitter: @CinarOzer

20:20 - Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

Twitter: @alicanuludag

Arama kurtarma çalışmalarında 24'üncü saate girilirken Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ, soğuk havaya rağmen çalışmaların devam ettiğini bildirerek bölgeden bu görüntüleri paylaştı.

20:10 - AFAD'dan 4 milyon liralık acil yardım ödeneği

20:00 - AFAD: Elazığ'daki depremde can kaybı 29'a yükseldi, yaralı sayısı 1466

20:00 - Erdoğan Malatya'da: "Vatandaşlarımızı bu geçici çadırlardan kurtarıp hemen kalıcı konutlarına alacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ Şehir Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaretinin ardından Malatya'nın Doğanyol ilçesine giderek incelemelerde bulundu.

Erdoğan buradaki konuşmasında: 

"Kazayla kadere iman etmiş insanlarız. Her şeyden önce müslumanız. Kaza da kader de imanımızın gereği. Az önce de 5.1 kuvvetinde bir artçı depremi yaşadık. Demek ki bu artçı depremler şu anda devam ediyor. Yıkılan yerlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın zemin etutlerini süratle yaptırarak buralarda vatandaşları geçici çadırlardan da kurtarıp hemen kalıcı konutlara alacağız. Kalıcı konutlanna kavuşturmanın yanında buralarda özellikle kendi hayvanları var, ahırları var. Bütün projeleri, çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacak. Bu yatırımları kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edeceğiz." dedi.

19:30 - Sivrice'de 5.1 ve 4.5 büyüklüğünde 2 artçı deprem daha meydana geldi

19:30 - İtfaiyecilerin enkaz altındaki bir kadına ulaştığı görüntüler paylaşıldı 🎥

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Twitter hesabından, kurtarma ekiplerinin enkaz altındaki bir kadına ulaştığı görüntüleri paylaştı.

Seçer paylaşımında "İtfaiyeci bir dostumdan geldi. Ankara ve Mersin Büyükşehir itfaiyesinden arkadaşlar enkazdan bir vatandaşımızı kurtarıyor. Dualarımız sizinle" ifadelerini kullandı.

Videonun hangi saatlerde kaydedildiği bilinmese de enkaz altındaki kadının saat 15:00 civarında kurtarılan Azize isimli vatandaş olması muhtemel görünüyor.

19:10 - AFAD, yardımda bulunmak isteyenler için gerekli SMS ve hesap numaralarını paylaştı 👇

Açıklamada "Elazığ ve Malatya'yı etkileyen deprem sonrası vatandaşlarımızın depremzedelere yardım ulaştırmak amacıyla yoğun ilgi ve talepleri bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımı tarafından vatandaşlarımızın yapacağı yardımların AFAD Başkanlığınca koordine edilmesi uygun görüldüğünden nakdi yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız için gerekli SMS ve hesap numaraları aşağıdadır. Saygıyla arz ederiz" denildi.

Bölgeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu tür zamanlarda bazıları fırsat kollamaya kalkar, bu fırsatçılara kapı aralamayalım. Öyle yok para toplamaydı şuydu buydu, devletimizin bu noktada bir ihtiyacı yok. Birileri illa yardım yapacaksa bunların kurumları bellidir, AFAD'la, bilemediniz Kızılay'la yapılır." demişti.

18:55 - Kılıçdaroğlu’ndan Elazığ depremi açıklaması: "Allah başka acılar vermesin"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Zor bir süreç yaşıyoruz. Beni bu süreç içerisinde duygulandıran olay, bu tür felaketlerle karşı karşıya kaldığımızda siyasi görüşü, kimliği ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızın gönül birliği içinde yaraları sarmak için olağanüstü bir çaba göstermesidir. Allah başka acılar vermesin."
"Bu tasada ve kıvançta beraber olmanın bütün güzelliklerini gösteriyor bize. Allah başka acılar vermesin. Bu tür acılar bizleri birleştiriyor ama keşke bu tür acılar olmasa, her türlü önlem alınsa ve dolayısıyla bir can kaybı yaşanmasa. En büyük arzularımızdan birisi de budur."

18:50 - Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okullarımız açısından korkulacak bir durum yok

Depremin ardından Elazığ'ın Gezin Mahallesi'nde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bölgedeki okullar açısından korkulacak bir durumun olmadığını ancak incelemelerin sürdüğünü açıkladı.

Selçuk Twitter'dan yaptığı açıklamalarda afet sonrası psikososyal desteğin de en az fiziksel destek kadar önemli olduğunu belirterek "Çocuklarımızın yaşadığı korkunun travmaya dönüşmemesi için, çocuklarımızla bizzat ilgilenmek için ekibimizle buradayız" yazdı.

18:10 - Sürsürü Mahallesi'ndeki enkazda 9 kişiye ulaşma çalışmaları sürüyor

DHA'nın aktardığına göre Elazığ'ın Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Sitesi'nde çöken 2 binanın enkazının altında kalan 9 kişinin bulunması için çalışmalar sürüyor. 

İş makineleriyle beton bloklar kaldırılırken, ekipler de kovalarla molozları boşaltıyor. 

Ekipler ayrıca hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle çalışmalara devam edebilmek için ısınmak amacıyla bölgede ateş yaktı.

17:20 - AFAD: 401 artçı deprem meydana geldi, yaralı sayısı 1243

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu.

Deprem sonrası 42 kişinin enkazdan kurtarıldığı belirtilirken, yaralı sayısının da 1243'e çıktığı ifade edildi.

Ayrıca depremden sonra bölgeye 3 bin 699 arama-kurtarma personeli ve 554 araç sevk edildiği belirtilerek, profesyonel ekiplere destek vermek üzere 108 kişiden oluşan Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllü ekiplerin alanda çalıştığı kaydedildi.

Bu arada hasar tespit çalışmalarında, Malatya'da 100, Elazığ'da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı ve yapılan çalışmalar sonucu 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 (5 Elazığ, 25 Malatya) yıkık bina tespit edildidiği bildirildi.

17:15 İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Elazığ'da: "Her türlü desteğe hazırız"

17:05 - Erdoğan: "Öyle yok para toplamaydı şuydu buydu, devletimizin bu noktada bir ihtiyacı yok"

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı kurumlar tarafından tarafından depremzedelere yardım kampanyaları başlatılmasını eleştirerek, yardımların sadece AFAD ve Kızılay üzerinden yapılacağını açıkladı. 

Erdoğan şöyle konuştu: "Milletçe ortaya koyduğumuz dayanışmaya teşekkür ediyorum. Bu tür zamanlarda bazıları fırsat kollamaya kalkar, bu fırsatçılara kapı aralamayalım. Öyle yok para toplamaydı şuydu buydu, devletimizin bu noktada bir ihtiyacı yok. Birileri illa yardım yapacaksa bunların kurumları bellidir, AFAD'la, bilemediniz Kızılay'la yapılır. Bu fırsatçılara da fırsat vermeyelim, adımlarımızı buna göre atalım diyoruz."

16:50 - 19. saatte 1 kişi daha enkazdan kurtarıldı.

Twitter: @enginbas

Mustafapaşa Mahallesi'nde enkaz altında kalan bir kişi daha kurtarıldı.

CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri kurtarılan depremzedenin yaşlı bir kadın olduğunu söyledi.

16:50 - RTÜK, depreme ilişkin provokatif yayınlar için inceleme başlattı

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, "Dün akşam ülkemizi derinden sarsan Elazığ merkezli deprem sonrası bazı medya hizmet sağlayıcı kuruluşların toplumu provoke etme amaçlı ve yanlış yönlendirme amacı güden yayınları incelemeye alındı. Yapılan inceleme sonucunda uzmanlar tarafından yazılan ve ilgili kuruluşlara ağır idari yaptırım öneren raporlar kurula sunuldu" denildi.

16:40 - Hazine ve Maliye Bakanlığı Elazığ ve Malatya'da 3 ay süreyle 'mücbir sebep hali' ilan etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Elazığ ve çevre illeri etkileyen deprem nedeniyle, Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulanması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.

Bakanlık'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada iki kentteki vergi mükelleflerinin vergi borçlarının ve motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme sürelerinin uzatıldığı belirtildi.

16:16 - Erdoğan: "Afetler büyük birer imtihan, olumsuz propagandalara kulak asmayın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan incelemelerde bulunmak üzere gittiği Elazığ'da Mevlana Camii'nde depremde hayatını kaybeden bir anne-oğulun cenaze törenine katıldı.

Cenaze namazının ardından konuşan Erdoğan bölge halkından olumsuz propagandalara kulak asmamalarını istedi ve "Enkazları kaldırarak diğer taraftan yıkımların yerine süratle TOKİ olarak adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacağız" dedi.

"Bu tür afetler bizler için büyük bir imtihan, böyle biri imtihanı milletçe hep sabırla karşılıyoruz. Geçmişten bu yana birçok depremler yaşadık ama bu millet bütün bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi."

"Biz devlet, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar yapıyoruz, yapacağız. Enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek. Bunun yanında enkazları kaldırarak diğer taraftan yıkımların yerine süratle TOKİ olarak adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak, kimseyi aç açıkta bırakmayacağız."

Detaylar için 👇

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da: 'Müslüman Olarak Teslimiyetin En Güzel Örneklerini Verdik' - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da: 'Müslüman Olarak Teslimiyetin En Güzel Örneklerini Verdik' - onedio.com

16:00 - Cumhurbaşkanlığı: 22 kişi hayatını kaybetti, 30 yıkık yapı tespit ettik

Cumhurbaşkanlığı'ndan Elazığ depremi ile ilgili yapılan açıklamada 13.00 itibarıyla 22 kişinin hayatını kaybettiği, 1031 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada 2 hafif, 37 orta, 90 ağır hasarlı ve 30 yıkık yapı tespit edildiği ve deprem bölgesinde 7 köyde elektrik kesintisi yaşandığı aktarıldı.

AFAD yaralı sayısının 1103 olduğunu açıklamıştı.

Depremin ardından ilgili tüm kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Deprem bölgelerinde çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir"

1865 personel ve 266 araçla arama kurtarma faaliyetleri yürütülüyor. Bölgeye 5 bin 856 çadır, 17 bin 188 yatak, 34 bin 467 battaniye, 524 yastık çarşaf seti, 1563 ısıtıcı sevk edildi. Tüm ilçe ve mahalle yolları açık ve demir yolları seferleri eksiksiz devam ediyor. Havayolu ulaşımını aksama yaratacak bir durum bulunmuyor. Enerji arz ulaşımında da bir sorun bulunmamaktadır."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a gitti. Erdoğan'ın ardından Malatya'ya da gitmesi bekleniyor.

15:10 - AFAD: Yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, depremden etkilenen bölgeler için AFAD dışında kurumların yardım çağrısı yapmamasını istedi.

Açıklamada, 'bazı kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar tarafından sosyal medya hesaplarında Elazığ depremiyle ilgili yardım çağrısında bulunulduğu' belirtilerek "Var olan ihtiyaçlar AFAD Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

15:30 - Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a gitti.

Erdoğan'a TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay eşlik ediyor.

Erdoğan'ın kurtarma çalışmalarının sürdüğü enkazları ve hastanelerdeki yaralıları ziyaret etmesi bekleniyor.

15:10 - Elazığ Mustafapaşa'da 2 kişi daha enkazdan kurtarıldı

Elazığ kent merkezindeki Mustafapaşa Mahallesi'nde yıkılan iki binada arama çalışmaları sürerken, enkaz altında kalan 16 yaşındaki bir genç ve 45 yaşındaki Azize adlı bir kadın daha kurtarıldı.

Depremin üzerinden yaklaşık 17 saat geçmesinin ardından kurtarılan 2 kişi, hastaneye kaldırıldı.

Enkaz altında kaç kişi olduğuna dair net bilgi bulunmuyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere saat 13.40 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan Elazığ'a hareket etti.

UMKE görevlisi göçük altındaki Azize ile konuştu: "Hiç kimse uyumasın”

Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, yıkıntı altında olduğu belirlenen Azize adlı kadına, UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ekibinden bir kadın görevli telefonla ulaştı. 

Görevlinin “Sen bir annesin. Aşağıdaki herkesin şu anda annesi sensin. Bizim tek iletişim kurduğumuz kişi sensin. Tüm güç sende. Sen daha güçlü olacaksın. Ağlamıyorsun sakin olup hepsine destek oluyorsun. Konuşabilen herkese seslen. Hepsini konuştur. Hiç kimse uyumasın” dediği duyuldu.

14:45 - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 26 sosyal medya hesabıyla ilgili soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsvcılığı, Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medyada "provokatif içerik paylaşan" hesaplar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılık 26 hesap hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam yaptığı açıklamada bazı sosyal medya hesapları hakkında inceleme başlatılacağını söylemişti.

13:10 - Adalet Bakanlığı: Adıyaman Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklular naklediliyor

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, depremin neden olduğu hasar nedeniyle Adıyaman Cezaevi'ndeki 814 hükümlü ve tutuklunun çevredeki cezaevlerine nakledilmeye başlandığı belirtildi.

Yapılan ilk incelemede Adıyaman Cezaevi'nin bazı bölümlerinde çatlaklar tespit edildiği için, tutuklu ve hükümlülerin tedbiren Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'daki cezaevlerine nakledildiği bildirildi.

Bakanlık bünyesinde depremin ardından kriz merkezi kurulduğu ve deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında detaylı incelemeler yapıldığı, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı bildirildi.

Yaşlı bir kadının enkazdan çıkartıldığı anlar kameraya yansıdı 🎥

Twitter

11:50 - İçişleri Bakanı Soylu: "Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişi hayatını kaybetti"

Depremin ardından Elazığ'a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Soylu Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 kişinin de enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

Soylu depremin yaşandığı 20.55'ten itibaren enkazdan kurtarılanların sayısının 39 olduğunu, tüm çalışmaların AFAD koordinasyonunda yapıldığını söyledi.

Soylu Adıyaman Cezaevi'nin de depremde hasar gördüğünü ve cezaevinin boşaltılabileceğini belirtti.

18 arama kurtarma köpeğinin de destek verdiğini belirtti.

Soylu'nun ardından konuşan Sağlık Bakanı Koca, durumu kritik olan bir yaralının bulunmadığını, ihtiyaç halinde 4 sahra hastanesi kurulacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, ilk çalışmalara göre Elazığ Merkez'de 4, Maden'de 1 olmak üzere 5 binanın yıkıldığını, kanalizasyon ve su dağıtımında bir altyapı sorunu yaşanmadığını açıkladı.

Kurum, hasar tespit çalışmalarında önceliğin enkazların yanındaki binalara verildiğini ve ağır hasar tespit durumunda yıkım işlemlerinin hızlıca başlatılacağını söyledi.

Bakan Kurum Malatya Doğanyol'da da 25 binanın yıkıldığını açıkladı ve bölge sakinlerini hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı.

Elazığ Valisi'nin "Algı Çok İyi" sözleri tepki çekti 👇

Elazığ Valisi Kaldırım'ın Bakan Soylu'ya Söylediği Söz Mikrofona Yakalandı: 'Kamuoyunda Algı Çok İyi' - onedio.com
Elazığ Valisi Kaldırım'ın Bakan Soylu'ya Söylediği Söz Mikrofona Yakalandı: 'Kamuoyunda Algı Çok İyi' - onedio.com

11:20 - Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Elazığ'ın Maden ilçesinde yıkılan Mavi Göl Apartmanı'nın enkazından sabah saatlerinde çıkarılan 12 yaşındaki Miraç Dişli'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Miraç Dişli, ailesiyle birlikte Maden ilçesine bağlı Gezin Mahallesi'ndeki 4 katlı Mavi Göl Apartmanı'nın enkazı altında kalmıştı.

Sabah 08.10 civarında, önce hamile eşi ve çocuğuyla enkaz altında kalan Meriç Dişli'ye ulaşıldı.

Saat 09.10'daysa 6 aylık hamile Pınar Dişli, yaralı olarak kurtarıldı. 8 dakika sonra ise ekipler, bu kez oğlu Miraç'a ulaştı.

Yaralı anne ve oğlu, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı ancak Miraç kurtarılamadı.

Aynı binanın enkazı altında kalanlardan Rabia Göğdemir depremin hemen ardından yaralı kurtarılmış, saat 00.30 sıralarında ise Maviye Buğdaylı'nın cesedine ulaşılmıştı.

Ekiplerin, enkaz altına kalanlara ulaşma çalışmaları sürüyor.

11:00 - Yerini bildirdiği cep telefonu ile 13 saat sonra enkazdan kurtarıldı

AFAD koordinatörlüğünde arama çalışmalarının sürdüğü Elazığ'ın Mustafapaşa Mahallesi’ndeki Kalay Apartmanı'nda enkaz altında kalan Gülsüm İnce, depremden yaklaşık 13 saat sonra kurtarıldı.

5 katlı apartmanın 3’üncü katında oturan Gülsüm İnce, yakınlarını cep telefonuyla arayarak, enkaz altında olduğunu söyledi.

Arama çalışmalarını izleyen yakınlarının verdiği bilgiler ışığında, AFAD çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

Gülsüm İnce, depremden yaklaşık 13 saat sonra elinde cep telefonuyla enkaz altından çıkarılarak, hastaneye kaldırıldı.

10.00 - AFAD: Can kaybı 21'e yükseldi, 1030'dan fazla da yaralı var

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) sabah 10.00 civarında yapılan son açıklamaya göre, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi, 1030'dan fazla da yaralı var.

Hayatını kaybedenlerin 17'sinin Elazığ'da, 4'ü Malatya'da olduğu açıklandı.

Dün akşam 20:55'te meydana gelen depremin ardından 12'si 4 büyüklüğünün üzerinde 274 artçı deprem meydana geldi.

AFAD Elazığ şehir merkezinde 3 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri, Elazığ Sürsürü'de yıkılan 4 katlı Dilek Apartmanı'nın enkazında 9 kişi olduğu bildirdi.

Arama kurtarma çalışmaları AFAD'ın 1167 personeli ve 235 aracıyla sürüyor.

AFAD Başkanlığı bölgeye 6 bin n65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk edildiğini bildirdi.

Türk Kızılayı da bölgeye 202 personel, 35 araç, 4 mobil mutfak ve 2 sahra mutfak kiti ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk edildiğini duyurdu.

Daha önceki gelişmeler için 👇

Elazığ'da Şiddetli Deprem: 22 Kişi Hayatını Kaybetti, Kurtarma Çalışmaları Sürüyor - onedio.com
Elazığ'da Şiddetli Deprem: 22 Kişi Hayatını Kaybetti, Kurtarma Çalışmaları Sürüyor - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir