Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Economist, Guardian ve Financial Times'tan Seçim Analizi

 > -
Abone ol

Economist, Guardian ve Financial Times, 7 Haziran Pazar günü yapılacak genel seçimleri mercek altına aldı.

Economist dergisi bu haftaki sayısında seçimlerle ilgili yer alan makalesinde daha önce AKP'nin lehine olan durumların artık tersine döndüğünü, AKP'nin en güçlü olduğu alan olan ekonominin de artık ivme kaybettiğini belirtirken, Guardian gazetesi, sandıkta usulsüzlük yapılacağı iddialarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdırdığını ve medyaya savaş ilan ettiğini yazdı. Financial Times ise "Pazar günü yapılacak olan seçimler ülke tarihinin seyrini belirleyebilir" ifadelerine yer verdi.

İngiliz basınında seçimlerle ilgili yer alan yazılar şöyle:

Economist: AKP neden geçmişe göre başarısız olacak?

Economist dergisi bu haftaki sayısında yayınlanan ve Pazar günkü genel seçimleri ele alan makalesinde "Tepki oyları ne kadar çok olacak?" başlığını kullanarak "AKP 7 Haziran'da neden geçmişte olduğu gibi iyi bir sonuç alamayabilir" diye soruyor.

Dergi AKP'nin 7 Haziran'da yüzde 40'ın üzerinde oy alacağını yazıyor, ancak buna rağmen gücünü kaybettiği yorumunu yapıyor.

Economist, daha önce AKP'nin lehine olan durumların artık "tersine döndüğünü", AKP'nin en güçlü olduğu alan olan ekonominin de artık ivme kaybettiğini belirtiyor.

Dergi ayrıca "Doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olan, AKP'nin eski karizmatik başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, giderek daha despotik ve erişilmez oldu" ifadelerini kullanıyor. Ve ekliyor: "Ayrıca bazı muhalefet partileri artık daha çekici hale geldi."

Economist CHP'nin eskiden sahip olduğu Erdoğan karşıtı söylemi artık bir kenara bırakarak, AKP'yi ekonomi konusunda sert şekilde eleştirdiğini yazıyor. Dergi CHP'nin ön seçimine değinerek, kadın adaylardan bahsediyor ve CHP'deki "ultra-seküler dinozor gitti" ifadelerini kullanıyor.

Yine de CHP'nin yüzde 26'yı geçmesinin beklenmediğini yazan Economist, HDP'nin oylarının Erdoğan'ın başkanlık sistemi "hayalleri" açısından kritik önemde olduğunu yazıyor.

Economist "Türkiye'nin her yerinden süslü püslü yaşlı kadınlar, hipsterlar ve fabrika işçileri HDP'ye oy vereceğini söylüyor, ya 'Demirtaş'ı sevdikleri için' ya da 'Erdoğan'ı durdurmanın tek yolu' olduğu için. Bu büyük bir değişim" diyor.

HDP'nin AKP'yi destekleyen Kürtleri kazanması gerektiğini yazan dergi, siyaset bilimci Behlül Özkan'ın sözleriyle yazıyı noktalıyor: "İstanbul ve İzmir gibi büyük Batı kentlerindeki Kürtler anahtarı elinde tutuyor" diyor Özkan, HDP'nin zaferi "hiçbir şekilde garanti değil."

Guardian: Erdoğan gerildi, medyaya savaş ilan etti

Guardian gazetesi, Pazar günkü genel seçimlerde sandıkta usulsüzlük yapılacağı iddialarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kızdırdığını ve Erdoğan'ın medyaya "savaş ilan ettiğini" yazdı.

Gazetenin dış haberler sayfasındaki haber, Guardian'ın editör yardımcısı ve dış politika köşe yazarı Simon Tisdall'ın imzasını taşıyor.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan "gergin" olarak nitelendirilmiş.

Guardian, kamuoyu yoklamalarının da Türkiye'de muhaliflere beklenmedik bir destek olduğunu gösterdiğini yazmış.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine muhalif basınla zaten pek iyi geçinemediğini yazan gazete, şimdi ise bunun "açık bir savaşa" dönüştüğünü belirtiyor.

Ancak Guardian'a göre, Erdoğan'ın öfkesinin kökeninde "daha kişisel bir rahatsızlık yatıyor olabilir".

"Erdoğan seçmenin ruh halini, kendi sonunu getirebilecek bir biçimde yanlış okumuş olmaktan giderek daha fazla korkuyor" demiş gazete.

'Erdoğan, diktatöryel güçler peşinde'

Guardian'daki haberde Erdoğan'ın Meclis'i kenara iterek "diktatöryal güçler" elde etmek istediği belirtiliyor.

Gazetenin yazarı Simon Tisdall'a göre bugüne dek seçimlerde kolayca kazanmaya alışmış Erdoğan, muhalefet partilerinin güçlenmesiyle "şaşkına döndü".

Yazıda Today's Zaman gazetesinden Bülent Keneş, İhsan Yılmaz ve Yavuz Baydar'ın köşe yazılarından alıntılara da yer verilmiş. 

Fuat Avni isimli Twitter hesabından isimleri verilen ve seçimde usulsüzlük yapacakları öne sürülen sandık görevlilerine ve yine Fuat Avni'nin seçimlerden sonra yaklaşık 200 gazetecinin gözaltına alınacağı iddiasına da değinmiş Guardian.

Gazete, Türkiye'nin Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında 149. sırada olduğunu hatırlatmış, Fuat Avni'nin iddiasının inandırıcı görüldüğünü de eklemiş.

Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ı hapse atmaya yemin ettiğini, hafta boyunca BBC, CNN ve New York Times'a çattığını belirtiyor.

Gazetedeki haber şu ifadelerle noktalanmış:

"Eğer Erdoğan Pazar günü istediğini alırsa, durdurulamaz olacak. Engellenirse, gazabı tehlikeli bir şekilde kontrol edilemeyecek bir hale gelebilir."

FT: Erdoğan Türkiye'de egemenlik için zorluyor

Financial Times gazetesi bugünkü başyazısında Türkiye'de "Pazar günü yapılacak olan seçimler ülke tarihinin seyrini belirleyebilir" diye yazıyor.

Türkiye'de seçmenin Pazar günü kullanacağı oyla aslında Erdoğan'a "yürütme gücünün neredeyse tüm tekelini" verip vermemek arasında seçim yapacağını yazan gazete, AKP'nin, Erdoğan'ın anayasayı başkanlık sistemi getirecek şekilde değiştirmesine olanak tanıyacak meclis çoğunluğu elde etmesinin "Türkiye için kötü olacağı" yorumunu yapıyor.

AKP'nin bunun için gereken 400 sandalyeyi almasının "mümkün görünmediğini" de söyleyen başyazı, Pazar günkü seçimlerde "anahtar değişkenin," "İkisi de geçen yüzyılda sıkışıp kalmış olan, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün takipçileri ya da aşırı sağcı milliyetçiler" değil, "Kürt yanlısı bir koalisyon olsa da, laik Türklerden, liberallerden ve solculardan destek alan Halkların Demokratik Partisi (HDP)" olduğunu belirtiyor.

Türkiye'de yetkililerin HDP'nin barajı aşmaması için seçim sonuçlarıyla oynayacağına dair ciddi endişeler olduğunu yazan Financial Times, seçim sonuçlarının ülke "tarihinin gidişatını" değiştirebileceğini bildiriyor.

Erdoğan'ın daha fazla güç elde etmesi "feci olur"

Yazı Erdoğan'ın "daha fazla güç - ve bu gücü kullanırken onu kontrol edebilecek olan sadece birkaç tane kalmış kontrol (mekanizmasını) ezip geçebileceği bir hale gelmesi feci olur" ifadeleriyle son buluyor.

BBC Türkçe 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir