Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > 
29PAYLAŞIM

1. Ve Tartışmalı 'İç Güvenlik Paketi' Yasalaştı...

63 maddesi geri çekilen tasarı Meclis'te büyük tartışmalara neden olan 69 maddeyle yasalaştı. Düzenleme, polise yargı kararı olmadan 48 saate kadar gözaltı ve telefon dinleme hakkı, eylemlerde molotof atana karşı da silah kullanma hakkı veriyor. 231 oyun kullanıldığı Meclis Genel Kurulu'nda milletvekilleri 199 kabul, 32 ret ile iç güvenlik paketini yasalaştırdı. CHP iptal başvurusunda bulunacak.

Haberin Tamamı İçin:

2. AKP'den Sürpriz Önerge: Saray'a Örtülü Ödenek

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda cumhurbaşkanlığına istihbarat toplama yetkisi veren ve örtülü ödenek getiren yeni bir yasa teklifinde bulundu. Öztürk’ün torba yasa eklenmesini istediği “Cumhurbaşkanına örtülü ödenek” maddesi Meclis’te gerginliğe sebep oldu. CHP ve MHP’li milletvekilleri böyle bir maddenin “rejim değişikliği” anlamına geldiğini belirterek itiraz etti. Önerge AKP oylarıyla kabul edildi.

Haberin Tamamı İçin:

3. 'Kolay Erişim Yasağı' Meclis'ten Geçti

İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren “Torba Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Artık sadece TİB Başkanı değil, Başbakan ya da bakanların talebiyle 4 saat içinde internete erişim engellenebilecek. Sakıncalı bulunan içerikler çıkarılıncaya kadar erişim yasağı devam edecek. İçerik engellendikten sonra 24 saat içinde karar hakimin onayına sunulacak. Hakim kararını 48 saat içinde açıklayacak.

Haberin Tamamı İçin:

4. Dünya Tiyatrolar Günü’nde AKM İçin Suç Duyurusu

AKM'deyiz İnisiyatifi" adı altında bir araya gelen tiyatrocu, yazar, sinemacı ve mimarlar, AKM'nin çürümeye terk edildiğini dile getirerek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Grup, 'AKM'deyiz İnisiyatifi' burada; "Kapattınız, işgal ettiniz ve şimdi talan ettiniz, AKM'yi istiyoruz", "AKM onarılsın perdeler açılsın" yazılı pankartlar açtı.

Haberin Tamamı İçin:

5. 'Germanwings'in Yardımcı Pilotu Olay Günü Raporluydu'

Almanya'da, Düsseldorf Savcılığı Germanwings uçağını düşürdüğü belirtilen yardımcı pilot Andreas Lubitz'in psikolojik rahatsızlığını şirketten sakladığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

6. Yasin Börü İddianamesi: Savcı 'Sadizm' Dedi

Yasin Börü ve üç arkadaşının öldürülmesine ilişkin iddianamede, "sadizm" ifadesi kullanılarak, "Ölen ve yaralanan şahısların acı çekmesinden zevk almak şeklinde sadist bir düşüncenin tezahürü ile insanlara özgü duygulardan yoksun bir şekilde gerçekleştirildiği" söylendi.

Haberin Tamamı İçin:

7. Yemen'de En Az 39 Sivil Hayatını Kaybetti

Suudi Arabistan'ın başını çektiği ve 10 ülkeden oluşan Arap Koalisyonu'nun Şii Husiler'den oluşan Ensarullah Hareketi'ni durdurmak için Yemen'e başlattığı bombardımanda sivil ölümlerin sayısı en az 39 olarak bildiriliyor. Hayatını kaybeden sivillerin 12'sinin ise başkent Sana'daki yerleşim bölgelerinde öldüğü ifade edildi. Uluslararası Af Örgütü dün hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin 6'sının çocuk olduğunu açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

8. Uluslararası Basın Enstitüsü'nden Türkiye Raporu: ‘Demokrasi Risk Altında’

Dünyada basın özgürlüğünü korumak amacıyla gazeteciler tarafından 1950'de kurulan Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), kapsamlı bir Türkiye raporu yayınladı. Raporda medya kuruluşlarının baskılardan uzak, adil bir ortamda ifade özgürlüğünü kullanmasının "sağlıklı bir demokrasi için hayati bir rol oynadığı" belirtiliyor. 

Myanmar'ın Yangon kentinde düzenlenen IPI 2015 Genel Kurulu'nda, "Demokrasi Risk Altında" başlıklı 42 sayfalık bir rapor açıklandı. Gazetecilere yönelik hakaret davaları ile tutuklamaların bugün Türkiye'de demokrasiyi tehdit eden en ciddi ihlaller olduğunu belirten rapor, ülkede son 10 yılın basın özgürlüğü sicilini çıkarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

9. 'Gerekirse' Türk askeri Katar'da konuşlanabilecek...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Katar'la Türkiye'nin askeri işbirliği yapmasına olanak tanıyan kanunu onayladı. Buna göre gerekirse Türk askeri Katar'da konuşlanabilecek.

Anlaşma kapsamında iki ülke arasında askeri lojistik alanında işbirliği yapılması, askeri kurumlarda danışman personel görevlendirilmesi ve personel mübadelesi, taraflar arasında personel ve askeri ekipman değişimi de amaçlanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

10. Gonca Vuslateri'nin Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 2 Yıla Kadar Hapsi İstendi

Yalan Dünya dizisindeki ‘Eylem’ ve ‘Vasfiye Teyze’ tiplemesiyle tanınan tiyatro ve dizi oyuncusu Nazlı Gonca Vuslateri (30) hakkında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan dava açıldı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Can tarafından hazırlanan iddianamede, Vuslateri’nin, Erdoğan hakkındaki Twitter paylaşımları nedeniyle 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istendi.

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir