Bugün, Köy Enstitüleri'nin Kuruluşunun 79. Yılı!

101PAYLAŞIM

İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla açılan Köy Enstitüleri'nin bugün kuruluşunun 79. yılı. 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açılan Köy Enstitüleri, tarım işlerine elverişli geniş arazisi bulunan köylerde veya onların hemen yakınlarında kuruldu.

Tamamen Türkiye'ye özgü olan bu eğitim projesini 28 Aralık 1938 tarihinde milli eğitim bakanı olan Hasan Âli Yücel bizzat yönetti.

Köy okullarının himayesi ise dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü'deydi.

1940 yılından başlayarak, tarım işlerine elverişli geniş arazisi bulunan köylerde veya onların hemen yakınlarında Köy Ensititüleri açıldı.

Okullar, Millî Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla köylerden ilkokul mezunu zeki çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden köylere giderek öğretmen olarak çalışmaları düşüncesiyle kuruldular.

Türkiye'de seçilen şehirlerden uzak ancak tren yollarına yakın tarıma elverişli 21 bölgede köy ilkokullarına öğretmen yetiştirmek üzere açıldı Köy Enstitüleri.

1940-1946 arasında köy enstitülerinde 15.000 dönüm tarla tarıma elverişli hale getirilmiş ve üretim yapılmıştı. Aynı dönemde 750.000 yeni fidan dikilmişti.

Kitaba deftere dayalı öğretim yerine iş için, iş içinde eğitim ilkesi tatbik ediliyordu:

Kaynak: BBC Türk & Wikipedia

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir