Görüş Bildir
Haberler
Stealthing: California'da Seks Sırasında Rıza Dışı Prezervatif Çıkarmak Yasaklandı

Stealthing: California'da Seks Sırasında Rıza Dışı Prezervatif Çıkarmak Yasaklandı

İngiltere, Almanya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin ardından ABD'nin California eyaletinde de rıza olmadan prezervatif çıkarma (stealthing) cinsel istismar suçu kapsamına alındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Erkeklerin seks sırasında birlikte oldukları kadının bilgisi ya da rızası dışında prezervatiflerini gizlice çıkarmalarına 'stealthing' deniyor.

Bu davranışın suç sayılmadığı California'da bugünden itibaren prezervatifin ilişki sırasında gizlice çıkarılması suç sayılacak.

"Ceza yasası kapsamında değerlendirilmeli"

"Ceza yasası kapsamında değerlendirilmeli"

Meclis üyesi Cristina Garcia 

Yasa teklifini yapan meclis üyesi Cristina Garcia, 'Bunun sadece ahlaksız bir hareket olmadığını aynı zamanda suç olduğunu da resmileştirmek istedik' diyerek yasanın özünü anlatıyor.

Garcia, 2017 ve 2018 yıllarında benzer yasa tasarısı önerilerini teklif olarak California meclisine getirmiş ancak bu tasarılar yasalaşmamıştı.

Karşı oy olmadan meclisten geçen yasa ile suçu işleyen kişilere tazminat davası açılabilecek. Ancak ceza davası açılamayacak.

BBC'ye yasa ile ilgili konuşan Garcia, 'Ben halen bunun ceza yasası kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer karşılıklı rıza bu şekilde de ortadan kalkarsa, bunun anlamı tecavüz ya da cinsel saldırı değil midir?' değerlendirmesini yapıyor.

"Bunun tecavüz olduğundan emin değilim ama… "

"Bunun tecavüz olduğundan emin değilim ama… "

Alexandra Brodsky

Garcia, konuyu meclis gündemine getirmeye, Yale Hukuk Fakültesi öğrencisi Alexandra Brodsky'nin 2017 yılında konu ile ilgili yaptığı çalışmayı okuduktan sonra karar verdi. 

Brodsky aynı zamanda 'stealthing' terimini de yaygın kullanıma sokan isim olarak görülüyor.

Bugün artık sivil haklar avukatı olarak çalışan Alexandra Brodsky, Cinsel Adalet isimli bir de kitap yazdı. Bu kitapta, cinsel saldırı olaylarına daha adil bir şekilde nasıl yaklaşılabileceğini inceledi ve karşılıklı rıza varmış gibi algılanan cinsel birliktelikler yaşayan kadınların hikayelerine yer verdi.

Brodsky, bu kadınların çoğunlukla durumlarını aynı cümleyle anlatmaya başladıklarını yazıyor: 'Bunun tecavüz olduğundan emin değilim ama… '

Kadınlar 'stealthing' yaşadıklarını fark ettikten sonra, cinsel hastalık ve hamile kalma endişesinin yanında yoğun bir şekilde istismar ve ihanet duygusu hissettiklerini anlatıyor.

Ama birçoğu daha önce tecavüz olayı da yaşamış olan bu kadınlar, Brodsky'e stealthing'i yani ilişki sırasında gizlice prezervatif çıkarmayı tecavüzle eş görmediklerini söylediler.

Brodsky, insanların halen bu bağlantıyı kurmadıklarını söylüyor ve devam ediyor:

'Buradaki en büyük problem, kurbanların bunun sadece kendi başlarına geldiğini düşünmeleri.'

Ancak California senatosundaki adalet komisyonu raporları, stealthing vakalarının 'endişe verici şekilde sıklaştığı' bilgisini ortaya koyuyor.

2019 yılında yayımlanan bir rapora göre, 21 ila 30 yaşları arasındaki kadınların yüzde 12'si bu durumun mağduru oldu.

Avustralya'da Monash Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da, erkeklerle ilişkiye giren her üç kadından biri ile her beş erkekten birinin bu duruma maruz kaldığını gösteriyor.

California'da hukuki süreç nasıl işleyebilir?

California'da hukuki süreç nasıl işleyebilir?

Son yıllarda toplumlarda stealthing'e karşı farkındalık artsa da yasal süreçler geride kalmaya devam ediyor.

Bu durumun cinsel saldırı olarak kabul edildiği İngiltere, Almanya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde bile, niyeti kanıtlamanın zorluğu nedeniyle soruşturmalar davaya çok nadir dönüşüyor.

Kişi hakları davalarının da bu noktada bir avantajı bulunuyor. Ceza davalarına göre, suçun kanıtlanmasının maddi ve manevi yükü daha az. Ve aynı zamanda iddiayı mahkemeye taşıma kararı burada savcılara değil kurbanlara ait.

Brodsky de Garcia da stealthing'in eyalet kapsamında yasa dışı olarak tanımlanmış olmasının önemli olduğunu savunuyor.

Benzer yasalar, New York ve Wisconsin eyalet meclislerinden geçirilemedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Elly

Oldu olacak bir de pipilerini suc aleti ilan edin tam olsun :)))

zimablue

O haddeye gel, kiminle cinsel ilişkiye gireceğini bileme, şapka seni korusun. saldırı erkekten ama! tam amerikan. Bizede sıçrar bu. Napacağını şaşırmış femi... Devamını Gör