Son Dönemde Basına Yansıyan ve Şiddet Sarmalında Olduğumuzu Gösteren 12 Akılalmaz Haber

380PAYLAŞIM

Artan terör saldırıları, Irak ve Suriye'de yaşanan kriz, başkanlık sistemi ve anayasa tartışmaları başta olmak üzere zaten çok yoğun bir gündemi olan Türkiye'de öyle akılalmaz olaylar yaşanıyor ki,  "toplum olarak nereye gidiyoruz?" sorusunu sormaktan alamıyoruz kendimizi. Düğünde halay başı olamadı diye etrafına dehşet saçan, şort giydiği için otobüste bir kadına tekme atan, bir kediye tecavüz edip bıçakla işkence eden, seyir halindeki metrobüsün şoförünü şemsiyeyle darp eden saldırganlar haber bültenlerinde peşi sıra önümüze diziliyor... Bunlar şiddetin ülkemizi adeta esir aldığı 2016 yılının son döneminde yaşadığımız "neler oluyor?" dedirten olaylardan sadece bir kaçı.

Şiddetin baş kahramanı olduğu 12 haberi sizler için derledik... 

Üzerine düşünelim: Hep böyle miydik? Yoksa sonradan mı böyle olduk? 

1) Türkiye televizyonlarında kanımızı donduran bir itiraf...

Manisa'nın Alaşehir İlçesi'nde yaşayan 3.5 yaşındaki Irmak Kupal, 13 Ekim günü ortadan kayboldu. Aramalardan bir sonuç alamayan Kupal ailesi bir umutla Müge Anlı'ya başvurma kararı aldı.

Müge Anlı ve ekibinin Alaşehir'de yaptıkları incelemelerde yoğunlaştıkları isim, Irmak'ı gördüğünü fakat olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyleyen Himmet Aktürk oldu.

Minik Irmak'ın Katili, Cinayeti Müge Anlı'nın Programında İtiraf Etti! - onedio.com
Minik Irmak'ın Katili, Cinayeti Müge Anlı'nın Programında İtiraf Etti! - onedio.com

Daha önce öz yeğenine cinsel istismarda bulunmaktan 1.5 yıl hapis yattığı ortaya çıkan ve  tutarsız açıklamalarıyla dikkatleri daha da üzerine çeken Himmet Aktürk, programa reklam arası verildiği sırada Müge Anlı'nın ısrarlı baskıları sonucu kan donduran o gerçeği itiraf etti.

Himmet Aktürk'ün küçük kızı öldürme sebebini "Kadınlarla birlikte olamıyorum. Parasızlıktan işte... " diyerek anlatması tüyleri diken diken etti...

Müge Anlı'nın programları üzerinden bir toplum panaroması okumak isteyenler için 👇

İnsanlığın Görünmeyen Yüzüne Işık Tutan Kadın Müge Anlı Hakkında Enfes Bir Yazı! - onedio.com
İnsanlığın Görünmeyen Yüzüne Işık Tutan Kadın Müge Anlı Hakkında Enfes Bir Yazı! - onedio.com

Irmak'a önce tecavüz etmiş, ardından öldürüp Sarıkız Çayı'nın kenarına atmıştı. 

Cani tutuklanıp cezaevine gönderilirken minik Irmak'ın cansız bedeni arama ekiplerinin çalışması sonucu 3 gün sonra bulunabildi.

2) Hareket halindeki metrobüsün şoförüne şemsiyeyle saldıran ve insan hayatını hiçe sayan yolcu

Avcılar-Söğütlüçeşme seferini yapan metrobüs Acıbadem durağına geldiğinde yolculardan biriyle şoför arasında önce kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Tartışma sonrası şoförün yanından uzaklaşan yolcu, metrobüs hareket ettiği sırada geri dönüp şoföre bu sefer şemsiyesiyle saldırdı.

Acıbadem'de Yoldan Çıkan Metrobüs Araçları Ezdi: 11 Kişi Yaralandı - onedio.com
Acıbadem'de Yoldan Çıkan Metrobüs Araçları Ezdi: 11 Kişi Yaralandı - onedio.com

Şoförün dengesini kaybetmesiyle kontrolden çıkan metrobüs karşı şeride geçti ve ortaya korkunç bir tablo çıktı. Üç otomobili çiğneyen metrobüs ancak bir başka otobüse çarparak durabildi. İçimizdeki şiddetin nelere yol açabileceğini gösteren bu kaza sonucu 11 kişi yaralandı. 

Tek sevinilen şey ise böyle bir felaketin şans eseri ölümle neticelenmemesi oldu.

3) İnsan evladının şiddetinden hayvanlar da nasibini alıyor: Kedisi öldürülen profesör sokak köpeğini bıçaklayarak öldürdü

Tabii böylesi bir şiddet sarmalının yaşandığı iklimde hedef  her zaman insanlar olmuyor.  İşte Kocaeli'nde yaşanan tam da böyle bir hadise...

Bunu da Gördük: Nöroloji Uzmanı Profesör Sokak Köpeğini Bıçakladı! - onedio.com
Bunu da Gördük: Nöroloji Uzmanı Profesör Sokak Köpeğini Bıçakladı! - onedio.com

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan bir nöroloji profesörü, yani son derece eğitimli olduğu anlaşılan biri, kedisini evinin önünde boğularak öldürülmüş halde bulunca mutfağından kaptığı bıçakla evinin çevresindeki köpekleri kovalamaya başlıyor. 

Kedinin nasıl öldürüldüğünü gören bir görgü tanığı dahi yokken, profesör 'intikamını' önüne çıkan sokak köpeğini öldürerek alıyor...

4) Kaplumbağadan ne istediniz?

İnsanoğlunun elinden çekenin sadece diğer insanlar olmadığını gösteren bir haber daha... Uluslararası Kıyı Temizliği kampanyasına katılan gönüllü öğrenciler Muğla'nın Fethiye Körfezi açıklarındaki Kızılada'da üzerine yanıcı madde dökülerek ateşe verilmiş bir caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası buldu.

Caretta Carettanın Üzerine Yanıcı Madde Döküp Ateşe Vermişler! - onedio.com
Caretta Carettanın Üzerine Yanıcı Madde Döküp Ateşe Vermişler! - onedio.com

Gönüllüler tarafından kumsala gömülen kaplumbağanın canlı halde yakılıp yakılmadığı ise anlaşılamadı. 

Caretta caretta gibi türünün yok olmanın eşiğine geldiği bir canlıya bu zulmü kim veya kimler neden yaptı bilmiyoruz ama şunu merak ediyoruz:

Bu vicdansızlık niye?

5) 'Epilasyon dinimize aykırı' kavgası: 4 yaralı

Türkiye'de hemen her gün maganda silahlarından çıkan kurşunların birilerinin canını yaktığı yönünde haberler düşüyor ajanslara ve üstelik birbirinden akılalmaz  gerekçelerle. 

Trabzon'da yaşanan da bunlara yeni bir örnek oldu.

Bir epilasyon merkezine ait broşürleri dağıtanlarla sokakta bulunan çay ocağında oturan bir grup arasında önce sözlü tartışma başladı. 

Gerekçe: 'Bu yapılan şey dinimize aykırıdır. Bunları dağıtıp bizi rahatsız etmeyin.'

Epilasyon Broşürüne 'Dinimize Aykırı' Diyen Maganda, Silahla 4 Kişiyi Yaraladı - onedio.com
Epilasyon Broşürüne 'Dinimize Aykırı' Diyen Maganda, Silahla 4 Kişiyi Yaraladı - onedio.com

Sözlü tartışma giderek büyüyünce çay ocağında oturan bir kişi silahını çekerek ateş etmeye başladı.

Olan, o sırada çevrede gezinen 4 kişiye oldu. Magandanın silahından çıkan kurşunlar sekerek ikisi kadın 4 kişiyi yaraladı...

6) 4 kişiyi arabayla ezdi. Çünkü düğünde halay başı olamamış...

Kocaeli'nin Dilova İlçesi'nde yapılan bir düğünde iddiaya göre, Ö.K'nin düğünde halay başı olmak istemesi ve diğerlerinin de buna itiraz etmesi üzerine kavga başladı.

Bunu da Gördük: Düğünde Halay Başı Olamadığı İçin Dehşet Saçtı - onedio.com
Bunu da Gördük: Düğünde Halay Başı Olamadığı İçin Dehşet Saçtı - onedio.com

Kavga edenler, güçlükle de olsa ayrılabildi fakat Ö.K'nin öfkesi geçmemişti. Kendisini halay başı yapmayanları salonun önünde beklerken gören Ö.K aracını bir anda üstlerine sürdü.

Kavganın neticesi biri ağır olmak üzere 4 yaralı oldu...

7) 53 yaşındaki kadını 'doğru yürü' diyerek öldüresiye dövdü

Şiddetin, üstelik cezasız kalan şiddettin en büyük mağdurları bu ülkenin kadınları... Ülkenin dört bir yanından her gün kamu vicdanını yaralayan yargı haberleri geliyor. 

Bu haberimizde şiddete uğrayan yine bir kadın: Aslıhan Çamoğlu. Dört çocuk annesi 53 yaşındaki kadın alışveriş için gittiği markette hiç tanımadığı birinin saldırısına uğradı.

53 Yaşındaki Kadını "Doğru Yürü" Diyerek Öldüresiye Döven Maganda - onedio.com
53 Yaşındaki Kadını "Doğru Yürü" Diyerek Öldüresiye Döven Maganda - onedio.com

Aslıhan Çamoğlu'nun iddiasına göre yanına yaklaşan iki kişi önce kendisini 'düzgün yürü' diye sözlü taciz etti. Ardından içlerinden biri eline aldığı sopayla kadını öldüresiye dövdü. Yüzünde morluklar oluşan ve burnu kırılan Çamoğlu tanınamaz hale geldi. 

Saldırının sonrasında olanlar ise yine Türkiye'deki bildik manzaralardan biriydi.

Aslıhan Çamoğlu şikayetçi oldu ve saldırgan ifadesinin ardından serbest bırakıldı...

8) Biz insanlığımızdan utandık! Yavru kediye önce tecavüz ardından bıçakla işkence

Okuyanların tüylerini diken diken eden bu insanlık dışı olay Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'nde bulunan Düdenpark'ta yaşandı.

Çevredeki bir kafede çalışan Yana Krall, parkta rastladığı kedinin yürüyemeyecek kadar acı çektiğini görünce veterinere götürdü. Hayvana araba çarptığı için acı çektiğini zanneden Krall, korkunç gerçeği veterinerden öğrendi:

Kediye tecavüz edilmişti...

Tecavüze Uğrayan ve Bıçakla İşkence Yapılan Yavru Kedi Yaşam Mücadelesi Veriyor! - onedio.com
Tecavüze Uğrayan ve Bıçakla İşkence Yapılan Yavru Kedi Yaşam Mücadelesi Veriyor! - onedio.com

Yavru kediyi tedavi ettiren genç kadın hayvanı aynı bölgede bir binanın bahçesine bıraktı ancak 3 gün sonra karşılatığı durum içler acısıydı.

Kediye bu seferde bıçakla işkence edilmişti.

Yana Krall tarafından yeniden veterinere kaldırılan yavru kedinin durumu ağırdı. 

700 liralık veteriner masrafları ise Krall'ın başlattığı kampanya ile insanlığın hala ölmediğini gösteren vatandaşlar tarafından kısa sürede toplandı.

9) Hem suçlu hem güçlü: Yolcuya araçta sigara içmemesini söyleyen şoför saldırıya uğradı

İstanbul Taksim'de UBER Taksi uygulamasında çalışan bir şoförün başına gelenler, zorbalığın geldiği boyutun açık bir örneği.

UBER Taksi uygulaması üzerinden araç isteyen 4 kişi gelen dolmuşa bindi. Yolculardan biri aracın içinde sigara içmeye başlayıp şoför tarafından uyarılınca olanlar oldu.

Sigara İçen Yolcusunu Uyaran UBER Şoförüne Maganda Dayağı - onedio.com
Sigara İçen Yolcusunu Uyaran UBER Şoförüne Maganda Dayağı - onedio.com

Şoförle, sigara içen yolcu arasında tartışma başladı. Şoförün sigara söndürülmeden hareket etmeyeceğini söylemesi üzerine, sigara içen yolcunun arkadaşı araçtan inerek şoföre saldırdı.

10) Şort giydiği için saldırıya uğrayan ve hayatı alt üst olan bir genç kadın: Ayşegül Terzi

12 Eylül  günü yaşanan bir hadise toplumun genelinde büyük bir öfke yarattı. Bayramın 1. günü görev yaptığı hastaneden çıkıp evine doğru giden hemşire Ayşegül Terzi, bindiği otobüste sırf şort giydiği için kendisine "Sen şeytansın, yaşamaya hakkın yok" diyerek yüzüne tekme atan bir şehir eşkiyasının saldırısına uğradı.

Haber sosyal medyada hızla yayıldı ve bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Yakalanan ve isminin Abdullah Çakıroğlu olduğu öğrenilen saldırgan, adliyedeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı üzerine hakkında tekrar yakalama kararı çıkarılan saldırgan yeniden gözaltına alındı ve tutuklandı.

Şort Giydiği İçin Bayram Günü Otobüste Tekme Yiyen Kadın - onedio.com
Şort Giydiği İçin Bayram Günü Otobüste Tekme Yiyen Kadın - onedio.com

Çıkarıldığı mahkemede kendini "Psikolojik rahatsızlıklarım vardı. Hocaefendiye gittim, beni okudular. Bana cinlerin musallat olduğunu söylediler" diyerek savundu. Genç kadını ise "herkesin ortak yaşam alanına yakışmayacak şekilde giyim kuşamı vardı. Ortamı bozuyordu" diyerek suçladı ve mahkeme sanığın serbest bırakılmasına hükmetti.

Yine o bildik manzarayla karşı karşıya kalmıştık. Şiddete uğrayan bir kadın ve serbest bırakılıp elini kolunu sallayarak toplumun içine karışan bir sanık...

Vicdanı olan herkes karara tepki göstererek sordu: 'Adalet şimdi değilse ne zaman?'

Savcının karara itirazı üzerine nöbetçi mahkeme tahliye kararını kaldırdı ve Çakıroğlu yeniden gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

11) Bu gözü dönmüşlüğün tarifi yok! Hamile kadına 'parkta yürüyemezsin' dayağı...

Biz önceki hadiseleri tartışa dururken kadına yönelik şiddet haberlerine akıl almaz bir yenisi daha eklendi. 

Manisa'da Ebru Tireli isimli hamile bir genç kadın parkta spor yaptığı bir sırada otomobilden inerek yanına gelen ve 'Bir daha burada yürümeyeceksin' diyen bir kişinin saldırısına uğradı.

Ebru Tireli'ye Saldırdığı İddia Edilen Kişi Tutuklandı - onedio.com
Ebru Tireli'ye Saldırdığı İddia Edilen Kişi Tutuklandı - onedio.com

Ortada öylesine korkunç bir gözü dönmüşlük hali vardı ki genç kadın hamile olduğunu söylediği halde hakaretlerden ve tekmelerden kurtulamadı.

'Bu cüret nereden geliyor?' sorusunu sanırız artık hiç birimiz sormuyoruz. Çünkü hepimiz yanıtını biliyoruz!

12) Vurulma gerekçesi: Yayaya hızlı geçmesi için el hareketi yapıp korna çalmak!

2017 için iyi temennilerde bulunduğumuz yılın bu son günlerinde bir akıl almaz şiddet olayı daha yaşadık.

Bursa'da bir servis şoförü ara sokaktan ana caddeye çıkmak istediği sırada önünden geçen bir yayaya hızlı olması için el hareketi yapıp korna çalınca kurşunların hedefi oldu.

Nereye Gidiyoruz? Korna Çalan Şoförü Vuran Yaya... - onedio.com
Nereye Gidiyoruz? Korna Çalan Şoförü Vuran Yaya... - onedio.com

Şoförün yanına yaklaşıp camı açmasını isteyen yaya çantasından çıkardığı silahla şoförün bacaklarına iki kurşun sıkıp kaçtı...

Bitirirken...

Her ne kadar içeriğimizde ortaya koyduğumuz, toplumun geneline sirayet etmiş bu şiddet ikliminin geldiği boyut ürkütücü olsa da, biz yine de daha iyiye ve güzele dair umudumuzu muhafaza etmeye devam ediyoruz.

Eğer siz de bizim gibi düşünüyorsanız, yorumlarda paylaşacağınız içimizi ısıtan haberlerle bu ülkede güzel şeylerin de olduğunu gösteren bir başka içeriğimize katkı sağlayabilirsiniz.

Editörün notu 1: Gelecek içeriğimizde toplumsal şiddet konusunu daha detaylı olarak ele alıp, şiddetin nereden kaynaklandığı ve ne yapılması gerektiği sorularına uzmanlar üzerinden yanıt arayacağız.

Editörün notu 2: Bu içerik ne yazık ki güncellenmektedir...

Peki siz son zamanlarda toplumda yükselen bir şiddet eğilimi olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyorum
Hayır, sosyal medyanın da etkisiyle daha görünür oldu sadece

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

sonumuz ne zaman gelecek lan amk allah belamızı versin

zeynep-kuyrukluyildiz

tiksindim ya

bengisus

Türkiye'den gitmek istiyorum, Dünydan gitmek istiyorum ve hatta mümkünse... Başka ve daha güzel bir gezegene.

paco-hernandez

eskiden de benzer şiddet olayları vardı ama sadece gazetelerin 3.sayfalarında görüyorduk, şimdi sosyal medya sayesinde toplumun daha büyük kısmına daha hızlı ve çarpıcı şekilde ulaştırılabiliyor. Bu bir noktada iyi bir şey, çünkü sosyal medya üzerinde yaratılan infial olumlu sonuçlar da getiriyor. Ancak bundan daha önemlisi, adaletin bu tip olaylara karşı tecelli etmemesi (hatta hiç olmaması).

paco-hernandez

Örneğin ben üst katımda oturan dinozoru evde bateri çalıp gürültü yaptığı, bağıra bağıra küfürlü konuştuğu için şiddetle cezalandırmayı kafamda kurabilirim ve normal şartlarda böyle kalır, fakat ceza almayacağımdan emin olursam bu durum beni kafamda kurduklarımı gerçekleştirmek için cesaretlendirir. O yüzden ciddi cezalar şart herkesin de düşündüğü ve bildiği gibi...

dawkins06

Bilinçaltınıza sürekli şiddet empoze ediliyor.. Yıllardır yapılıyor.. Özellikle medya ile .. Ana haberleri izleyin.. Dizileri izleyin.. Hepsinde aynı konu.. Şiddet , bağırma, silahlı sahneler, terör, cinayet, aldatma, ihanet vs vs ... Survivor gibi, evlenme programları gibi saçma sapan programlar ile de zihninizi uyuşturuyorlar.. Bu yüzden evde Nat Geo tarzı kanallar dışında TV izlemem ve izletmem.. Şiddete alışmış bir toplum çok kolay manipüle edilir, savaşa çok rahat sokulur.. Önceden 1 şehit olunca ortalığı ayağa kaldırıyorduk, şimdi diri diri yanan askerler için bile gık demiyoruz.. Çünkü şiddetin empoze edilmesine izin verdiniz, ses çıkarmadınız, patlayan canlı bombaları ölen insanlarımızı kanıksadınız, suçu hep başkasına attınız , kendinizde hiç bir kabahat aramadınız. Bu yüzden bugün geldiğimiz nokta bu. İyi tarafı da şu. Özgür insan her şeyini kaybetmiş insandır. Ülkece tamamen dibe batarsak, Gözümüz tekrar açılabilir, uykudan uyanabilir, Tekrar özgür olabiliriz.

Görüş Bildir