Görüş Bildir
Haberler
Rusya, 1961 Yılında Patlattığı ve Hiroşima'ya Atılan Atom Bombasından 3333 Kat Daha Güçlü Olan 'Çar Bombası'nın Görüntülerini Yayınladı

etiket Rusya, 1961 Yılında Patlattığı ve Hiroşima'ya Atılan Atom Bombasından 3333 Kat Daha Güçlü Olan 'Çar Bombası'nın Görüntülerini Yayınladı

Emre Ş.
29.08.2020 - 01:48

Rusya, 1961 yılından tarihi görüntüler yayınladı. Görüntülerde Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3333 kat daha güçlü olduğu ifade edilen 'Çar Bombası'nın patlama anları yer alıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Görüntüler ülkenin nükleer departmanı ROSATOM tarafından yayınlandı.

Görüntüler ülkenin nükleer departmanı ROSATOM tarafından yayınlandı.

Nükleer bomba 30 Ekim 1961'de Arktik Okyanusu yakınlarındaki Severny Adası'nda patlatılmıştı. Rusya'nın nükleer enerji kurumu Rosatom, Kremlin tarafından neredeyse altmış yıldır gizli tutulan görüntüleri, 20 Ağustos'ta kuruluşunun 75'nci. yıldönümünü kutlamak için yayınlandı. Çar Bomba'nın Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3333 kat daha güçlü olduğu ifade edildi.

Patlama sonrası yayılan radyasyon Norveç'e kadar uzandı

Patlama sonrası yayılan radyasyon Norveç'e kadar uzandı

Öte yandan, patlama sonucunda mantar biçiminde yükselen bulut kütlesi 67 km genişliğinde yayıldığı ifade edildi. Patlamanın neden olduğu şok dalgaları 5 şiddetinde bir depreme neden olurken yayılan radyasyon Norveç'e kadar ulaştığı kaydedildi.

ABD'nin nükleer denemelerine karşılık olarak patlatıldı

ABD'nin nükleer denemelerine karşılık olarak patlatıldı

Rus ordusu tarafından resmi olarak RDS-220 olarak adlandırılan Çar Bomba, şimdiye kadar yaratılmış en büyük nükleer bomba özelliğini taşıyor ve ABD tarafından üretilen nükleer bombalarla rekabet etmek için Soğuk Savaş'ın zirvesinde geliştirilmişti. 1954'te ABD, daha önceki nükleer bombalardan çok daha güçlü olacak şekilde tasarlanmış en büyük nükleer bombasını patlatmıştı. Castle Bravo olarak adlandırılan bomba Marshall Adaları'nda 15 megatonluk bir güçle patladı.

Kaynak: Sputnik

İşte o Çar Bombasının patlama görüntüleri:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
207
78
65
45
18
11
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
umutakseloğlu

ülkeler sidik yarışı yapıyor,umarım bi delinin eline geçipte filmlerdeki olaylar gerçekleşmez, saçma salak durum yüzünden snowpiercer gibi yada oyunlardaki g... Devamını Gör

Metin Akalp

Geçenlerde kendi pipisine silah sıkan adamların akımı vardı ya. Bunlar da o misal ama silah sıktığı kendi pipisi değil komple gezegen.