PISA Sonuçlarını Değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Eskiye Göre Çok Daha İyiyiz'

 > 
454PAYLAŞIM

Öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerinin ölçüldüğü en önemli sınavlardan biri olan PISA sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmış ve sonuçlarda Türkiye'nin dünyada oldukça gerilerde olduğu hatta 2003 yılı ortalamasının da gerisine düştüğü ortaya çıkmıştı. PISA sonuçlarını değerlendiren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise tek bir kritere bakılarak Türkiye'nin eğitim durumunu değerlendirmenin hata olduğunu belirterek, "Türkiye, geçmişe kıyasla eğitime daha çok önem veriyor, eğitime daha fazla kaynak ayırıyor ve eğitimde de alınan sonuçlar çok daha iyi durumdadır. Eksiklerimizin farkındayız, ama geçmişe göre çok iyi durumdayız." dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015 sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, programın, 35'i OECD üyesi 72 ülkede yaklaşık 29 milyon öğrenciyi temsilen 540 bine yakın öğrencinin katılımıyla geçen yıl gerçekleştirildiğini kaydederek, programın, Türkiye'den 15 yaş grubu 5 bin 895 öğrencinin katılımıyla bilgisayar tabanlı olarak yapıldığını söyledi. 

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin 15 yaş grubu öğrenci sayısının 925 bin olduğunu ve bunların arasından 5 bin 895 kişinin seçilip uygulamaya tabi tutulduğunu dile getirerek, şu bilgileri paylaştı:

PISA 2015 Sonuçları Açıklandı: Eğitimde 2003'ün Bile Gerisindeyiz! - onedio.com
PISA 2015 Sonuçları Açıklandı: Eğitimde 2003'ün Bile Gerisindeyiz! - onedio.com

"Fen lisesi öğrencilerimiz dünyanın çok önünde"

61 ilden 187 okul, 5 bin 895 öğrenci katılmış. Katılanların yüzde 21'i 9. sınıf, yüzde 73'ü 10. sınıf, yüzde 3'ü ve diğerleridir. Öğrencilerin yüzde 38,1'i Anadolu lisesi, yüzde 36'sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi, yüzde 14'ü Anadolu imam hatip lisesi, yüzde 2,1'i de fen lisesinden. Tüm ülkeler fen okuryazarlığı ortalama puanı 465, Türkiye'ninki 425. Fen okuryazarlığında 2006-2015 arası incelendiğinde, OECD ülkelerinde erkek öğrenciler lehine 2 puan, Türkiye'de kız öğrenciler lehine 12 puan artış olmuştur. 2015 PISA'da OECD ülkelerinde ortalama puan farkı erkek öğrenciler lehine 4 iken,Türkiye'de kız öğrenciler lehine 6 puandır. Fen okuryazar açısından fen lisesinden katılan öğrencilerimiz bu sınavda 534 puan aldı. 534 puan hangi ülkenin puanına denk geliyor? Estonya ve Japonya'nın, yani dünyanın ikincisi Japonya'nın 538, üçüncüsü Estonya'nın 534. Sadece fen lisesindeki öğrencilerimiz girmiş olsaydı, aldığımız derece dünyanın ilk 3'ü arasında olacaktı. Fen lisesi öğrencilerimizin dünya ile yarışma konusunda sıkıntısı yok, hatta dünyanın çok çok daha önünde." 

Sosyal bilimler lisesinden katılan öğrencilerin aldığı puanın 518 olduğunu ve bunun Kore'nin, Yeni Zelanda'nın, Avustralya'nın ve İngiltere'nin önünde yer aldığını aktaran Yılmaz, "Buradan da anlaşılıyor ki sosyal bilimlerde olan öğrencilerimizin fen okuryazarlığı, dünyanın en önde gelen ülkeleri, ilk 10'u arasında." dedi.

PISA Sonuçlarındaki Büyük Gerilemenin Sebebi Ne? - onedio.com
PISA Sonuçlarındaki Büyük Gerilemenin Sebebi Ne? - onedio.com

"Teknik liselerdeki eğitimin seviyesini, kalitesini artırdığımız zaman PISA ile ilgili bir sorunumuz kalmayacak."

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Anadolu lisesinden katılan öğrencilerin aldığı puanın 461 olduğunu ve bunun da İsrail, Malta, Slovakya, Yunanistan ve Şili'nin aldığı puana denk geldiğine değinerek, mesleki ve teknik eğitim liselerinde eğitim kalitesinin daha iyileştirilmesi gerektiğine işaret etti. Yılmaz, "Mesleki ve teknik Anadolu lisesinden katılım yüzde 36,4 idi. Öğrencilerin aldığı puan 392. Dolayısıyla 534 alan öğrencinin puanı ortalama 425'e çekiliyor. Teknik liselerdeki eğitimin seviyesini, kalitesini artırdığımız zaman PISA ile ilgili bir sorunumuz kalmayacak." değerlendirmesinde bulundu. 

PISA'da matematik alanında Türkiye'nin 420 aldığını ve 2012'ye göre 28 puanlık, Finlandiya'nın ise 34 puanlık kaybı olduğunu anlatan Yılmaz, "Acaba Finlandiya'da, Türkiye'de gösterilen tepki gösteriliyor mu?" diye sordu.

Klasik Eğitimin Sonu: Finlandiya Eğitim Tarihinin En Büyük Devrimini Gerçekleştiriyor! - onedio.com
Klasik Eğitimin Sonu: Finlandiya Eğitim Tarihinin En Büyük Devrimini Gerçekleştiriyor! - onedio.com

"Öğrenci başına düşen harcamada OECD ortalaması 10 bin doların üzerinde iken, Türkiye'de 5 bin doların altında"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, OECD'nin eğitime genel bakış 2016 raporunda ülkelerin öğrenci başına harcadığı miktarın yer aldığına değinirken, OECD ülkelerinin eğitime milli gelirin yüzde 5,2'sini, Türkiye'nin 5,1'ini ayırdığını belirtti. 

Öğrenci başına düşen harcamada OECD ortalamasının 10 bin doların üzerinde iken, Türkiye'de 5 bin doların altında bulunduğunu kaydeden Yılmaz, "10 bin dolar harcayan OECD ülkeleri ile 5 bin doların altında harcayan OECD ülkelerinin aynı sonucu almasını mı istiyorsunuz? 2002'de milli eğitime bütçeden ayrılan pay 11 milyar liraydı. Bu toplam bütçenin yüzde 10'u. 2017 bütçesinde eğitime ayırdığımız 122 milyar, toplam bütçenin yüzde 20'si. Bizim iddiamız şu; geçmiş dönemlerde verilmediği kadar eğitime önem verdik. Ölçüsü bundan gelir. Ne kadar kaynak ayırırsanız, o kadar eğitime önem veriyorsunuz demektir. Eğitime kaynak ayırmadan eğitime önem verildiği iddia edilebilir mi? 2002'de yüzde 10 ayıranların, biz şimdi yüzde 20 ayırınca, 'Niçin OECD ülkelerinin yakaladığı başarıyı gösteremediniz?' diye eleştiride bulunması doğru değil. Biz geçmişten çok daha iyiyiz." diye konuştu. 

Yılmaz, PISA'nın tek başına bir ülkenin eğitimde bulunduğu seviyeyi göstermeye yetmediğini vurgulayarak, "PISA'da Vietnam matematikte ABD'nin önündedir. 2012'de de önündeydi, 2015'te de önünde. Vietnam'ın eğitim sistemi, ABD'den daha iyidir diyen var mı? Tek bir ölçüye bakarak, ülkelerin eğitim sistemini değerlendirmek doğru değil." dedi.

"Öğretmenlerimizi mesleki gelişim programlarına katabilmek lazım"

İsmet Yılmaz

Sonuçların mutlaka dikkate alınacağını ve eksikliklerin görüleceğini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: 
"OECD ülkelerinin harcadığı miktarı, bizim de öğrenci başına harcamamız lazım. Okul öncesi eğitimi alanların puanı, eğitim almayanlardan 17 puan daha fazla. Önümüzdeki dönem okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacağız, 5. yaşları zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Bir eksikliği gidermiş olacağız. Tüm ülkeler için başarısızlığa etki eden unsurlardan biri 'okulu asanların oranı biraz fazla' diyor. Türkiye'de 2012'ye göre yüzde 3,3 azalmış. O halde azalmış olmasına rağmen öğrencilerimiz okula devamını mutlaka iyi takip etmemiz lazım ki daha iyi netice alalım. Raporda öğretmenlere 'Son 3 ayda herhangi bir mesleki gelişim programına katıldınız mı?' diye sorulmuş. OECD ülkelerinde her 2 öğretmenden biri, Türkiye'de yüzde 24'ü katıldığını söylüyor. Öğretmenlerimizi mesleki gelişim programlarına katabilmek lazım. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak lazım."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir