Görüş Bildir
Haberler
Pendik'te IŞİD Kampı Kurmuşlar...

etiket Pendik'te IŞİD Kampı Kurmuşlar...

Onedio Medya
19.10.2015 - 12:08 Son Güncelleme: 19.10.2015 - 13:14
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul’da IŞİD saflarında savaşa gitmeye hazırlandığı öne sürülen Özbek ve Tacik 29 militan ile 24 çocuk Pendik’te gözaltına alındı. Grubun, küçük çocukları kurdukları okullarda eğittiği  ileri sürülüyor.

Vatan gazetesinde yer alana habere göreİstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri uzun süredir fiziki ve teknik takibe aldığı ve çoğunluğunu Özbekistanlı kişilerin oluşturduğu gruba önceki gece eş zamanlı operasyon düzenledi. 

Yapılan takiplerde doğu illerinden kaçak yollarla Türkiye’ye gelerek İstanbul’da Pendik bölgesini kendilerine üs olarak seçen Özbek ve Tacikistan asıllı kişilerin yakın zamanda Suriye ve Irak’a geçerek IŞİD saflarına katılma hazırlığında olduğu bilgisine ulaşılmış.

"Okul adı altında faaliyet gösteriyorlar" iddiası

Bunun üzerine daha önceden belirlenen Pendik’te 13, Kayaşehir’de lüks bir sitede 5 farklı adrese baskın düzenlendi. 

Habere göre, operasyonlarda 24’ü 18 yaşın altında çocuklar ile Özbekistanlı ve Tacikistan uyruklu 53 kişi gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda grupların Suriye ve Irak’ta gidecekleri çatışma bölgelerinin haritaları ve irtibatların olduğu dokümanlar ele geçirildi.

Çoğu Özbekistan uyruklu 50 kişiden 29’u sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında 18 yaşın altında bulunan 24 çocuk ise Pendik Çocuk Büro Amirliği’ne götürüldü. 

Çocukların IŞİD’e götürüldüğü iddiaları da polis tarafından araştırılıyor. Terör polisinin yaptığı takiplerde Özbek ve Tacik uyruklu kişilerin özellikle bu bölgede bodrum katlarını kiraladıkları ve buraları eğitim kampına dönüştürdükleri belirlendi. Çocuklara, IŞİD örgütünün tanıtılarak İslam devletinde nasıl yaşayacakları konusunda eğitimler verildiği ileri sürüldü.

El Kaide uzantısı olarak daha çok Afganistan sınırında faliyet gösteren Özbekistan İslami Hareketi, geçtiğimiz Ağustos ayında IŞİD’e biat ettiğini açıklamıştı. Özbek istihbaratı Suriye’de 5 binin üzerinde Özbek militanın IŞİD saflarında çatıştığını rapor etmişti. Raporlarda IŞİD’in Özbekistan’daki İslami grupları kendi saflarına çekmek için 20 bin ile 30 bin dolar arasında savaşçıları para vaadi yaptığı ileri sürülüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
201
77
69
7
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

bunlar yemdir sadece, zilyon tane daha böyle hücre vardır.

neki buki

Kuran kurslarının devlet denetimini azaltırsan birileri de çıkar kuran öğretiyoruz adı altında böyle islami teröristler yetiştirir sonra da gelir senin ülken... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

polise güvenilmemeli hala anlamayanlar anlasın artık halkın örgütlenmesi lazım bu piçleri ülkeden silip atmak için *yazmak kolay evet ve örgütlenme nasıl olu... Devamını Gör

Mehmet Cepik

Evladim, sen yazinda hem de iki kere "örgütlenme" "polise güvenme," demis, sevgili öfkeli genclerimiz olan isid'li cihatcilarimiza "pic" diye hitab etmissin.... Devamını Gör