Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio ile Müzik Keşfi 5x5: Luxus & Tolga Burkay

50PAYLAŞIM

Luxus & Tolga Burkay

5x5'de sizler için çok fazla tanınmayan, çok fazla meşhur olmayan, belki sadece bir-iki şarkısını duyduğunuz 2 grup veya şarkıcıyı tanıtıyoruz. İçerikteki her grubun veya şarkıcının 5'er şarkısı ile birlikte kısa bilgiler sunuyoruz. 

Her yeni bir içerikte, yeni 2 şarkıcı veya grubu tanıtmaya devam edeceğiz. Sizler de önerilerinizle katkıda bulunabilirsiniz. 

Tabi ki bu iki grubu/şarkıcıyı karşılaştırma veya kapıştırma gibi bir durum söz konusu değil. Yeni müzikler ve yeni isimler dinlemek isteyenler için 5x5 sizlerle. Bu içeriğimizdeki konuklar Luxus ve Tolga Burkay. Keyifli keşifler.

Tolga Burkay - Penceremde Deniz Vardı

Müzisyen bir ailede dünyaya gelen Tolga Burkay; ilkokul yıllarında mandolinle, 12 yaşında gitarla tanıştı. Çocukluk yılları, rock ruhunun hala yüksek seviyede yaşandığı 80’lere rastlar ve dolayısıyla dönemin efsane rock gruplarından beslenmiştir. Lisedeki çeşitli müzik gruplarında gitarist ve vokalist olarak yer aldı.

90’lı yıllarda; üniversite öğrencisiyken Ankara’da profesyonelliğe adım atmış, birçok barda çok çeşitli gruplarda gitar çalmış ve solistlik yapmıştır.

Tolga Burkay - Beklediğim Gemiler

O dönemin önemli bir müzik okulu kabul edilen, Alpay’ın “Karpiç” isimli barında, Alpay’ın yanı sıra Volkan Öktem, Vedat Sakman, Hakan Caneroğlu gibi ülkenin önemli müzisyenleriyle çalışma fırsatı yakalamıştır.

Aynı dönemde, çeşitli albümlere şarkı yazarı, gitarist ve vokalist olarak katkı yapmış; aralarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nun da bulunduğu bir çok tiyatro için oyun müzikleri yazmıştır.

Tolga Burkay - Ruhunu Özgür Bırak

lk albümü “340 m/sn” 2005 yılında yayımlanmıştır. İkinci albüm “Renk Körü” 2008 yılında, üçüncü albüm “Rahatsız” 2011 yılında yayımlanmıştır.

Ayrıca 2007 yılında, Dersu Yavuz Altun’un “Münferit” isimli uzun metraj filminin de müziklerini Can Alper ve İsmail Sezen ile birlikte yapmıştır.

Tolga Burkay - Kahrolsun Bağzı Şeyler

Özellikle pek fazla aşk şarkısı yazmayan, bulutları ve gökyüzünü seven, hatta pilotluk deneyimi de olduğu da iddia edilen Tolga Burkay'ın yeni albümünün ne zaman geleceği konusunda henüz net bir bilgi olmasa da, çalışmaların sürdüğünü söylemiştir.

Albümleri;

  • 2005 - 340 m/sn 

  • 2008 - Renk Körü 

  • 2011 - Rahatsız

Tolga Burkay - Hafifliğin Ağırlığı

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Facebook

Twitter

Luxus - Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş

Luxus, 2005 yılı Şubat ayında spontane bir şekilde oluşmuş, aynı ay ilk sahne performanslarını gerçekleştirerek müzik dünyasına adım atmış bir grup. Başlarda keman, akordeon, akustik gitar ve perküsyon çalan dört kişi varken; zamanla klarnet, davul ve bas gitarın katılımıyla şimdiki sound’un gövdesi oluşturuluyor. Zaman zaman trombon ve saksafonun katılımıyla baştan itibaren tasarlanmakta olan biçime ulaşılmış oluyor.

Tüm bu biçim değişiklikleri içinde Luxus, ne yapmak istediği konusunda hiçbir şekilde sapma yaşamadı. Bunu şöyle özetleyebiliriz: İnsanlara, onlara tanıdık gelen envai çeşit ses malzemesinin kendimize özgü kombinasyonlarını sunmak. Bunlar arasındaki köprüleri olabildiğince sağlam kurarak kesintisiz, “hipnotik” bir eğlence biçimi oluşturmak. 

Luxus - Hür Doğdum

Biz buna başlarda “Oriental Blues”diyorduk. Ancak daha ziyade bir ‘ruh durumu’ ifadesi olarak kullanılan bu kavramın dışında Luxus genel olarak ‘Dünya Müziği’ başlığı altında değerlendirilebilir. Bu anlamda ‘Paris Combo’, ‘Gogol Bordello’, ‘Firewater’, ‘Oi va voi’ gibi gruplarla aynı kökten gelir.

Luxus en başından beri önceliğine ‘sahne’yi koydu; orada olan biteni interaktif bir eylemlilik hâli olarak algıladı ve yaşadı, her zaman için ‘sahne’yi arzuladı. Bu yüzdendir ki geçen yıllar içinde, muadili olan grupların çok üstünde bir konser sayısına ulaştı. İstanbul’daki onlarca mekânın dışında Muğla’dan Artvin’e, Çanakkale’den Diyarbakır’a onlarca şehirde binlerce insanla buluştu. Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika ve Yunanistan’da konserler yaptı. 2011 Berlin Film Festivali’nde Türkiye grubu olarak sahne aldı.

Luxus - Ada Sahilleri

Bütün bu süreçte grup, kendi şarkılarını yazmayı da ihmal etmedi. Bu şarkıların bir ‘proje tutarlılığı’ arz etmesiyle birlikte ‘albüm yapmak’ kaçınılmaz hâle geldi.

Luxus’un ilk albümü “Acayip Şeyler”, 2008 yılı Ekim ayında piyasaya çıktı. Bu albümde Luxus besteleri dışında her Luxus sahnesinin vazgeçilmezleri; ‘Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş’ ve ‘Yuvasız Kuş’ cover’ları da yer aldı. Bestesi gruba ait olan ‘Acayip Şeyler’ ve ‘Zonk’ gibi şarkılar, özellikle Anadolu’da önemli bir hayran kitlesi edindiler.

Grubun ikinci albümü “Bi’ Lareya” ise, 2011 Ekim’inde raflardaki yerini aldı. İlkine göre daha ‘konsept’ bir çalışma olan “Bi’ Lareya”da Luxus’un, daha olgunlaşmış bir sound anlayışına eriştiği de görüldü. Özellikle ‘Felek’, ‘Romantizma’ ve ‘Bir kadeh daha ver’, dikkat çeken şarkılar oldular.

Luxus - Acayip Şeyler

“Hunim Başımda” ismini taşıyan üçüncü Luxus albümü, 2014 Aralık ayı itibarıyla dünyaya gözünü açtı. Beslendiği müzikal kaynakların sınırsızlığıyla bilinen Luxus, bu albümünde Reggae-Ska ritimlere ağırlık verirken, yine diğer birçok türe göz kırpmayı ihmal etmiyor.

Grup Üyeleri;

Alper Bakıner: Violin, Ana Vokal 
Kamucan Yalçın: Klarnet, Vokal
Ozan Akgöz: Akordion, Trompet: 
Cem Kurt: Gitar 
Payam Ghasemi: Bas 
Burak Beyrek: Davul

Luxus - Haydar Haydar

Albümleri;

  • 2008 - Acayip Şeyler

  • 2011 - Bi’Lareya

  • 2014 - Hunim Başımda

Daha fazla bilgiye ulaşmak için;

Peki siz hangi grubu/şarkıcıyı daha çok beğendiniz?

Tolga Burkay
Luxus

Daha önceki içeriklerimiz;

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yigiterdic

Luxus efsanedir bence. Şu anda Türkiye'de tekler. Şu memlekette hak ettiği yerde olmayanlardan.

veritas-vos-liberabit

Kim hak ettiği yerde ki zaten Demet akalın ülkesi...

veritas-vos-liberabit

HAYDA HAYDAR : Bu şarkı bile, bu kadar azabı hak etmiyordur kanımca. Tecavüzün şarkı versiyonu...

Görüş Bildir