Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seyahat Etmeyi Seven Herkesin Mutlaka Görmesi Gereken 50 Şehir

 > 
7.1bPAYLAŞIM

Sürekli yeni şeyler eklediğimiz "ölmeden önce yapılacaklar" listelerimiz büyüdükçe, yapılacakların  en önemlilerini aklımızdan çıkarabiliyoruz bazen. Bu nedenle seyahat severlerin uğrak noktası olan'minube.net'i ziyaret ettik ve dünyanın en güzel yerlerini bir listede derledik. İşte Asya, Avrupa ve Amerika'nın antik şehirlerinden modern kentlerine ve daha fazlasına uzanan ölmeden önce görülmesi gereken 50 şehir...

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/minube/the...

1. Venedik, İtalya.

Listeye eklenmeme gibi bir şansı olabilir mi? Resmedilesi kanalları,göz alıcı kiliseleri ve renkli evleri ve rahat mı rahat şarap barlarıyla kesinlikle dünyada eşi yok!

2. Sevilla, İspanya.

Sevilla, turuncu çiçeklerle bezeli dar sokakları, kaleleri ve efsanevi tapas mezeleriyle İspanya'nın incisidir.

3. New York City, ABD.

New York sürekli Dünya'nın kesişme noktası olarak anılır. Böylesine sanatla iç içe, farklı kültür ile lezzetlerle dolu ve iş dünyasına hakim, insanın aklını başından alan  bir şehir pek rastlanır türden değil.

4. Lhasa, Çin.

Lhasa, Tibet budizminin ruhani başkentidir ve karşısında inişli çıkışlı görüntüsüyle Himalayalar olan tütsü kokulu görkemli manastır ve saraylarıyla asla unutulmayacak bir görüntü olarak zihinlerinizde yerini alıyor.

5. Rio de Jenario, Brezilya.

Dünyaca ünlü karnavallarından muhteşem gökyüzüne, Rio de Jenario 5 duyunuza da hitap eden bir deneyim. Dünyanın en ünlü iki kumsalının burada olması da cabası!

6. Londra, İngiltere

Londra Dünya'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Prestijli müzeleri, ünlü mağazaları ve büyüyen finansal önemine bakınca nedeni de gayet anlaşılıyor. Ne bekliyorsun hala? Londra seni çağırıyor!

7. Marakeş, Fas.

Marakeş medinesi olarak anılan yeri ziyaret etmek ölene akdar unutamayacağınız bir deneyim. Labirentimsi yapısı, hareketli sokak pazarları, mimarisi ve sokaklara enfes kokular yayan buraya özgü yemeklerin kokusu insanı mest ediyor.

8. Petra, Ürdün.

Dünyanın bütün antik şehirleri arasında Petra'nın kendine has bir yeri var. Muazzam bir çölün ortasında, heybetli kayalara kesilerek inşa edilmiş bu yer görmeden inanılamayacak kadar güzel türden.

9. Roma, İtalya.

Roma sokaklarında yürümek adeta dünyanın en büyük açık hava müzesinde gezinmek gibi. Güzel sanatlar, damak tadı ve onlarca tarihi anıtı dünya üzerinde Roma gibi bir arada sunan başka bir şehir daha kesinlikle yok.

10. Varanasi, Hindistan.

Hindistan'ın en kutsal şehirlerinden biri olan Varanasi, beş duyu hissinize ayrı ayrı hitap eden bir yer. Gün doğumunu  Ganj Nehri kıyılarını dolduran hacılar, din adamları ve ibadet eden insanlarla birlikte ufukta izlemek asla unutamayacağınız bir deneyim.

11. Floransa, İtalya.

Rönesans'a ev sahipliği yapmış olan Floransa dünyadaki en güzel sanat eseri koleksiyonuna sahip. Büyüleyici mimari, leziz Toskana yemekleri ve muazzam katedrallerinden bahsetmiyoruz bile!

12. Havana, Küba.

Eski Havana sokaklarını keşfetmek insanı zamanda yolculuğa çıkarıyor ve klasik arabaları, denizden esen rüzgar ile evlerde pişen yemeklerin kokusu ile mükemmel bir zaman geçiriyorsunuz.

13. Kyoto, Japonya.

Kyoto İmparatorluk Japonya'sının bir zamanlar başkentiydi ve nezih çay evlerini keşfe çıkmak, bahçelerini ve kalelerini gezmek geleneksel Japonya'nın özünü anlamanın en iyi yolu.

14. Kudüs

Kudüs gerçekten de kültürlerin, mutfak ve inançların beşiği olan bir yer. Başka hiçbir yer buradaki tarihin en önemli kişilerine ev sahipliği yapmış eski sokaklar kadar bilinen bir yer değil.

15. Paris, Fransa.

Işıklar Şehri Paris kendinizi harika müzelere, muazzam meydanlara ve onlarca sevimli kafelere atarak tadını çıkarmanız gereken bir yer, dünyanın en romantik şehri olarak anılmasına şaşmamalı!

16. Pekin, Çin.

Pekin, Çin'in kültürel ve tarihi başkenti olmasının yanı sıra iki önemli ve insanı hayrete düşüren yapıya de ev sahipliği yapıyor: Muazzam Yasak Şehir ve yakınındaki dağlarda bulunan Çin Seddi.

17. Lalibela, Etiyopyaç

Etiyopya'nın en kutsal şehirlerinden biri olan Lalibela bastığınız kayalara oyularak yapılmış görkemli ve muazzam yekpare kiliseleriyle ünlü.

18. Granada, İspanya.

Alhambra'nın güzelliklerinden Albayzin bölgesinin dar sokakları ile arnavut kaldırımlarıyla dolu köşeleriyle Granada, Avrupa'da bile çok az rastlanır bir büyüye sahip mükemmel bir şehir.

19. Atina, Yunanistan.

Buradaki Akropol tapınağı bir çoklarının görülecek yerler listesinde en üst sıranın sahibidir, ancak şehrin güneşli sokakları, çiçeklerle bezeli meydanları ve şahane müzeleri Atina'nın Antik Kalıntılardan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

20. Bagan, Birmanya.

En iyi gün doğumu izlenebilecek olan şehir Bagan mıdır? Çoğuna göre öyle. Hayal edin: Günün ilk ışığıyla sis ortadan kalkıyor ve Güneş neredeyse sonsuz tapınaklarla dolu görüntüyü gözlerinizin önüne seriyor.

21. Kathmandu, Nepal.

Çoğu için Kathmandu muazzam Himalaya'lara açılan bir geçittir. Hindular, turuncu kıyafetleriyle keşişler ve dini yazılarla bezeli renkli bayraklarıyla dünyadaki en renkli şehirlerden de biri ayrıca.

22. Vatikan

Vatikan şehiriçinde bir şehir ve Roma Katolik Kilisesi burada bulunuyor. İbadet ediyor olmanıza gerek olmadan sadece bir turist olsanız bile St.Peter's Square'deki kolonlar ve kubbeler nefesinizi kesmeye yetecek güzellikte.

23. Lizbon, Portekiz.

Lizbon'da gerçekten de her şey var: Güneş, deniz ve şehrin Chiado ve Alfama mahallelerinde bulunan güneşli, rengarek sokaklarındaki büyüleyici ve harika atmosfer!

24. Tokyo, Japonya.

Tokyo doğrudan gelecekten gelmiş bir şehir gibi duruyor. Işıl ışıl olan metropol 13 milyonluk nüfusuyla alışverişin, yiyecek ve eğlence arayanların odak noktası. Tüm kalabalığa rağmen huzur dolu tapınak ve bahçeler de bulmak mümkün

25. İstanbul, Türkiye.

İstanbul... Doğu ile Batı'nın buluştuğu şehir. Görkemli camiileri, hareketli çarşıları ve zengin tarihiyle İstanbul tam bir medeniyetler beşiği.

26. Hội An, Vietnam.

Hội An, UNESCO tarafından tescillenmiş Japon, Vietnam ve Avrupa kültürlerinin birleştiği tarihi bir Vietnam liman şehri .

27. Amsterdam, Hollanda.

Amsterdam yaşam kalitesi en yüksek olan yerlerden biri, Red Light District ve Van Gogh müzesini ziyaret etmiş olanların asla aklından çıkmayacak bir gerçek.

28. Luxor, Mısır.

Nil'in kıyısında bulunan Luxor, Mısır'ın en büyüleyici antik kenti. Karnak, Thebes ve Krallar Vadisi'ne olan yakınlığı ile tarih severler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

29. Berlin, Almanya.

Çok az şehir yakın tarihimizde Berlin kadar önemli bir rol oynadı ve efsanevi gece hayatı ile nezih restoranları Berlin'i modern Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri yapıyor.

30. Jaipur, Hindistan.

Kuzeydoğu Hindistan'daki Rajasthan'ın başkenti olan Jaipur buraların en şahane saraylarına ve bahçelerine sahip. Ayrıca Hindistan'ın Taj Mahal'i de içine alan meşhur Altın Üçgeni'nin de parçası.

31. Lyon, Fransa.

Lyon, UNESCO Dünya Mirası olarak tanınan şehirlerden biri ve Roma İmparatorluğu zamanlarına dayanıyor. Binlerce ışık tarafından aydınlatılan katedrallerin, bahçelerin ve sokakların olduğu Işık Festivali zamanında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

32. Oia, Yunanistan.

Yunan Adası Santorini'nin en ünlü şehridir ve denize doğru uzanan  görkemli beyaz ve mavi evleri kartpostallara konulacak türden güzelliğe sahipler.

33. Siem Reap, Kamboçya.

Çoğu insan antik şehir Angkor Wat'ı görmeye gelse de Siam Reap'ın sakin, sırt çantasıyla gezip keşfedilmeyi bekleyen havası ve yemekleri de buraya ayrı bir değer katıyor.

34. Viyana, Avusturya.

Viyana güzel saraylar, düzenli bahçeler ve nezih kafeleriyle muhteşem bir başkent. Sürekli "Dünya'nın En Yaşanılası Şehri" olarak seçilmesi de güzelliklerinin kanıtı niteliğinde.

35. Cusco, Peru.

Andes ve Macchu Picchu'yu görmeye gelenler için yalnızca ilk durak olarak anılsa da Dünya Mirası şehirlerden biri olan Cusco tarihi tapınaklar, manastırlar ve görmeye değer koloni evlerle dolu.

36. Cartagena, Kolombiya.

Kolombiya'nın karayiplere kıyısı olan Cartagena koloni şehri, kaşiflerle, korsanlarla ve kraliyet aileleriyle dolu bir tarihe sahip ve UNESCO tarafından tescillenmiş bir şehir, beklediğinizden çok daha büyüleyici bir yer!

37. Zanzibar, Tanzanya.

Bembeyaz kumlardan oluşan plajları ve Arap, Afrika ve Portekiz kültürlerinin sentezlendiği tarihi Taş Şehir kısmı ile Zanzibar, Afrika'nın en popüler noktalarından biri. Ayrıca Freddie Mercury'nin de doğum yeri.

38. Meksiko, Meksika.

Meksiko şehri tam bir görülecek yerler,ses ve renkler cümbüşü, 20 milyondan fazla insanın evi. Şehir ziyaretçilerine harika yemekler, koloniyal mimari ve şehre yakın eski tarihi noktalar sunmakta.

39. Singapur.

İster uzun bir tatilde ister kısa bir ziyaret sırasında olsun, Singapur deneyimlenmesi gereken bir şehir. Şehirdeki 'Küçük Hindistan' kesinlikle görülmeli ve dünyadaki en leziz sokakta satılan yiyeceklere de zaman ayırmayı unutmayın.

40. Las Vegas, ABD.

'Günah Şehri' olarak anılan Vegas şehrin mükemmel otelleri, üst sınıf gazinoları ve ünlü restoranlarının çekip getirdiği ABD'den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlar için eşsiz olarak kabul edilmekte. Vegas çok yaşa!

41. Semerkand, Özbekistan.

Semerkand antik bir İpek Yolu şehri ve medreseleri ile Rajastan Meydanı'nın unutulmaz güzellikteki mozaikleri İslam Mimarisinin dünyadaki en iyi örneklerinden sadece birkaçı.

42. Sidney, Avusturalya.

İkonik Opera Evi'nden ünlü sahillerine Sidney doğa ve şehir hayatını en iyi sentezleyen şehirlerden biri ve dünyanın en iyi şehirleri arasında olmasının hakkını gerçekten veriyor

43. San Francisco, Kaliforniya.

San Francisco'yu unutacağımızı mı sandınız ? Tarihi binaları, yakınındaki doğal parkları ve rağbet gören mutfağı burayı Batı Amerika'nın yıldızı yapmaya yetiyor da artıyor.

44. Mont Saint Michel, Fransa.

Yıllık 3 milyon ziyaretçinin de doğrulayacağı gibi sakin Normandiya semalarına doğru yükselen Mont Saint Michel Abbey'inki gibi romantik ve davetkar çok az yer vardır.

45. Dubrovnik, Hırvatistan.

Surlarla çevrili Dubrovnik şehri Adriyatik'in incisi ve Dünya Mirası kabul edilen Eski Şehir'i de Avrupa'daki en resmedilmeye değer yerlerden biri. Sahillerinden bahsetmiyoruz bile!

46. Bangkok, Tayland.

Huzurlu ve sakin tapınaklarından egzotik marketleri ve hareketli gece kulüplerine, Bangkok'da herkese uygun bir şey var. Aslında o kadar popüler bir hale geldi ki 2013'te Londra'yı geride bırakarak yılın en çok ziyaret edilen şehri oldu.

47. Buenos Aires, Arjantin.

Burası sık sık Güney Amerika'nın Paris'i olarak anılır. Şehir merkezinin geniş bulvarları ve Barrio La Boca'nın renkli evleri ve tango klüpleri ile Buenos Aires tam tadını çıkararak gezilecek bir yer.

48. Antigua Guatemala, Guatemala.

Antigua Guetamala'yı tarif edebilecek tek bir sözcük var: Büyüleyici! Ziyaretçiler koloni zamanlarından kalma kiliseleri ve manastırları keşfe çıkıp ufku kaplayan üç adet volkanın bulunduğu manzaranın altındaki sakin bir kafeye girebilirler.

49. Prag, Çek Cumhuriyeti.

Tarih, mükemmel bir mimari ve leziz mutfağı Prag'ı Avrupa'nın özünü kavramaya çalışan ziyaretçiler için kesin görülmesi gereken bir yer ve Avrupa'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri yapıyor.

50. Budapeşte, Macaristan.

Tarih boyunca buralarda hükmetmiş olan imparatorlukların hepsi Budapeşte'de izlerini bıraktıkları bu şehir Avrupa'nın en güzel şehri olarak görülüyor. Hareketli gece hayatı ve mükemmel kaplıcalarıyla burası gezilecek yerler listesindeki yerini alıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dragutreis

Avrupa, Kanada, ABD, Japonya, Singapur, Avustralya dışındakiler çöp!

ayse-yilmaz71

Güzel bir liste ilginizi cekebilir ▶

polonyalimendil

7 / 50 :( daha çok yol var çoook...

fatma-olcucu

Ben gördüm bir kismini :) Görmek isteyenlere de bir güzel anlatiyorum hayatveseyahat.com

fatihseker1905

Görüş Bildir