Görüş Bildir

NATO Nedir? NATO Üyesi Olmak Ne Anlama Gelir?

Anasayfa > Iq

İlk başta on iki üye ülke ile kurulan NATO, Kuzey Atlantik Antlaşmasına dayanır. Kuzey Amerika ile Avrupa arasında bir köprüdür. Bu antlaşma ile üye ülkelerin sorunlarını çözmek, değerlerini korumak amaçlanır. Aynı zamanda sorunlar çözülmez ise askeri olarak destek sağlanır. Peki NATO nedir? NATO üyesi olmak ne anlama gelir? İşte detaylar..

Soğuk Savaş döneminde Sovyet Rusya'nın politikasına karşılık Brüksel Antlaşması beş ülke tarafından imzalandı. Bu antlaşma ihtiyaca göre genişleterek Kuzey Atlantik Antlaşması imzalandı. Avrupa devletlerini kapsayan bu antlaşma savunma ittifakı haline gelmiştir. NATO ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Nato Nedir? Nato Üyesi Olmak Ne Anlamlara Gelir?

Nato Nedir? Nato Üyesi Olmak Ne Anlamlara Gelir?

NATO, 4 Nisan 1949 yılında imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşmasına dayanan uluslararası askeri ittifak örgütüdür. NATO'nun kuruluşuna zemin hazırlayan Brüksel Antlaşması, Birleşik Krallık, Belçika, Fransa, Hollanda, Lüksemburg tarafından 1948 yılında imzalandı. Brüksel Antlaşması, Soğuk Savaş döneminde Sovyet Rusya'ya karşı oluşturuldu. Bu antlaşma yetersiz kalınca Batılı ülkeler arasında yeni bir antlaşma düzenlenmesi gerekti. Kuzey Atlantik Antlaşması 1949 yılında imzalandı. Bu antlaşmaya göre üye olan devletler başka bir üye devlete dışardan bir saldırı geldiğinde kendisine yapılmış gibi görüp yardım edecekti. NATO ilk askeri müdahalesini 1992-1995 yıllarında arasında gerçekleşen Bosna- Hersek'e yaptı. Daha sonra 1999'da Yugoslavya'da gerçekleştirdi.

NATO örgütünün Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 5.maddesine göre üye devletler silahlı saldırıya uğrayan herhangi bir üye ülkeye yardım etmek zorundadır. İlk defa NATO üyeleri 2011 yılında gerçekleşen 11 Eylül saldırılarından sonra Afganistan'a ISAF emrindeki askerleri yerleştirdi. ISAF ise NATO'nun Afganistan Savaşı sonrası, insanların güvenliğini ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurduğu bir örgüttür. Antlaşmanın 4.maddesine göre üyelerden birinin siyasi bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü anda diğer üyelere danışma talebinde bulunabilmektedir. NATO üyeleri ise şunlardır:

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?