Muharrem İnce: 'MEB 17-25 Aralık'tan Sonra FETÖ Okullarına 114 Milyon Lira Aktardı'

 > 
194PAYLAŞIM

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2015-2016 eğitim öğretim yılında FETÖ okullarına 114 milyon lira harcadığını iddia etti. Kanal İstanbul projesini durduracaklarını söyleyen İnce, 4+4+4 sistemini kaldıracaklarını, 1+8+4 sistemi üzerinden çalıştıklarını açıkladı.

Muharrem İnce, CNN Türk'te Başak Şengül'ün sunduğu 'Seçime Doğru Özel' programında Hande Fırat, Hakan Çelik ve Murat Çelik'in gündeme dair sorularını yanıtladı.

"Yabancının Türkiye'den alacağı var. Alacağı olan Türkiye'yi batırmak ister mi?

Muharrem İnce, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar cephesinin sıklıkla kullandığı "üst akıl" söylemini eleştirdi: 

"Üst akıl. Kim bu? Sayın Erdoğan'a sesleniyorum. Türkiye'nin 450 milyar dolar borcu var. Bunun 320 milyar doları son 16 yılda yapılmış. Yabancının Türkiye'den alacağı var. Alacağı olan birisi Türkiye'yi batırmak ister mi? Yabancı önce alacağını almak ister. Kimse bu üst akıl, gel beraber mücadele edelim. Yalan söyleme insanlara. Türkiye'nin Güney Kore'yi örnek alması lazım. Güney Kore eğitilmiş iyi mühendisleri ile yaptı bunu. Türkiye'nin eğitime ciddi bir yatırım yapması lazım. Bir Güney Kore'nin bir de Türkiye'nin 1980'den bu yana, 38 yıldan beri geldiği duruma bakın.

"Kanal İstanbul projesini durduracağız"

İnce, Kanal İstanbul projesini durduracaklarını belirtti: 

"Türkiye dışarıdan para aldı değil mi? Türkiye bu parayı taşa, toprağa, betona gömdü. Üretim yapmadığı için, fabrika açmadığı için alamayacak. Şirketler bir bir iflas ederken, ben orada hafriyat mı kazacağız? Tabi ki durduracağım Kanal İstanbul'u. Ne işimiz olur?"

"Atatürk Havalimanı'nın olduğu yere park yapacaksa hiç itirazım yok"

İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı Atatürk Havalimanı'na 'millet bahçesi' projesi için "Atatürk Havalimanı'nın olduğu yere park yapacaksa hiç itirazım yok. Zaten o yapamayacak, ben yapacağım. Ben devam ettiririm onu. Ama emin olun öyle bir düşüncesini olduğuna inanmıyorum. Geçmiş örneklere baktığımızda, her tarafı ranta boğdular. Keşke daha önce yapsalardı. Sadece orası yetmez. Onun yanındaki arazileri de dahil etseler. Biz dahil edeceğiz. Onun elinde olsa yapmayacaktır. Bir kenarına yapacak, yanına gökdelen konduracaktır" değerlendirmesinde bulundu.

'Milyarlarca Ağaç Diktik' Diyen Erdoğan'dan Yeni Proje: Atatürk Havalimanı 'Millet Bahçesi' Olacak - onedio.com
'Milyarlarca Ağaç Diktik' Diyen Erdoğan'dan Yeni Proje: Atatürk Havalimanı 'Millet Bahçesi' Olacak - onedio.com

4+4+4 yerine 1+8+4

Programda atanamayan öğretmenler ve eğitim konularına da değinildi. Erdoğan'ın 2002'de Kocaeli'nde yaptığı bir konuşmada  'Atanmayacak öğretmen kalmayacak' dediğini söyleyen İnce, "Şuan atanamamış 320 bin öğretmen var" dedi.  

4+4+4 sistemini kaldıracaklarını ve farklı bir sistem üzerinde çalıştıklarını aktaran İnce, şöyle konuştu:

4+4+4 sistemi devam etmeyecek. 16 yılda 6 bakan, 5 sınav değişikliği. Sınavda 9 ay kala bir değişiklik yapıldı, 7 ay kala bir daha yapıldı... 2 ay kala da tarih değişikliği yapıldı. Neden çocukların sınav tarihini değiştiriyorsunuz? Seçimin tarihini değiştirin. Bir yanda sınav, bir yanda seçim... Hangisi daha değerli? Bence sınav daha değerli. Seçimin 1 hafta geç olması ülke tarihini değiştirmez. Sınav tarihi belirlenmişse, o çocukların sınav tarihini değiştiremezsiniz. Önce çocuklar, sonra biz. 1+8+4 diye bir projemiz var. Ayrıntılarını daha sonra açıklayacağız."

"Sayın Erdoğan bu bakanı neden dışarı atmıyorsun?"

Verdiği soru önergesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendisine verdiği yanıtı gösteren İnce, bakanlığın 2015-2016 eğitim öğretim yılında FETÖ'nün okulları için 114 milyon lira harcadığını öne sürdü: 

"FETÖ ile AK Parti birlikte aynı bedende iki ruh gibilerdi. Birlikte yaptılar bunları. Bunu 2013'e kadar yaptılar. Komik bir şey söyleyeyim size; Bu resmi belgedir. 17-25 Aralık'tan sonra, FETÖ'cü okullara devlet 114 trilyon para harcadı. Ne zaman biliyor musunuz? Tarihini de söyleyeyim; 2015-2016 eğitim-öğretim yılında. Bu benim soru önergem. Henüz kapatılmamış. Ben sormuşum. Siz devlet memuru olsaydınız çocuğunuzu bu okullara verdiğiniz için işinizden oldunuz mu? Var mı böyle insanlar, var. O bakan ne olacak? O bakanı atmayacak mıyız? Sayın Erdoğan bu bakanı neden dışarı atmıyorsun?"

AK Partili İçten'den Dikkat Çeken İddia: 'Devlet 17-25 Aralık'tan Sonra da FETÖ Okullarına Teşvik Verdi' - onedio.com
AK Partili İçten'den Dikkat Çeken İddia: 'Devlet 17-25 Aralık'tan Sonra da FETÖ Okullarına Teşvik Verdi' - onedio.com

"Gülen'in iade talebi için neden bir yıl beklediniz?"

Muharrem 'İnce, Fethullah Gülen'in ABD'den usulüne uygun istenmediği iddiasını yineledi: 

"Muharrem İnce boş konuşmaz. Ne zaman ne kadar söyleyeceğime bırakın onu da ben bileyim. 3 Temmuz 2017 Bekir Bozdağ, 'Efendim biz gönderirsek mahkeme reddeder diyor. Biz de onlara siz gönderin reddedeceklerse reddetsin' diyoruz. Yani reddedeceğini biliyor. Yani ABD FETÖ'yü göndermez, Tayyip Erdoğan da istemez. Neden istesin ki? Bir fotoğraf var. Gülen'i ziyaret ediyor AK Partili vekiller. Normalde başı açık olan kadın vekiller, Gülen'in yanında başlarını kapamışlar. Peki siz Hande Hanım. Başınız açık. Başınızı kapattığınız anlar da vardır. Pensilvanya mübarek bir yer mi ki o kadınlar başlarını kapamışlar. 

Soru 2: Orada diz çökenler, şuan 5 tanesi vekil listesindeler. Bunlar ne konuşuyorlar? 2012'den bu yana 5 yıl geçti, hâlâ alamadılar. Usulüne göre istemediler. İlk 23.7.2017'de istemişler. FETÖ'cüler darbe yapmış, bir yıl sonra istemişsin. 1 yıl neden bekledin? Sadece ABD ve İngiltere'de suçluların iadesi konusunda daha zorlaştırılmış maddeler var. Türkiye, bu zor koşulları yerine getirmeden istemiş. Usulüne uygun bir şekilde isteyeceksiniz. Ben önümüzdeki günlerde 2 arkadaşımızı Adalet Bakanlığı'na göndereceğim. Bana, "120 koli, tercümeleri bile doğru düzgün yapılmamış, çoğu gazete küpürüyle dolu" dendi. Ben Türk yetkiliye inanmak isterim. O dosyayı incelemek uzmanlık ister. Belgeleri ortaya koysunlar çıkar ortaya."

Parlamenter sisteme ne zaman dönülecek?

İnce, seçilmesi durumunda parlamenter sisteme ne zaman geçileceği sorusuna şöyle yanıt verdi:

"25'inde parlementer sisteme dönemeyiz. Nasıl dönelim? Önce onarımı yapmak zorundayız. Onarımı yaptıktan sonra, 2 yıl içerisinde ekonomi rayına oturtup, o süre içerisinde şeffaf bir devlet yapısı, hesap verebilen devlet yapısı, bağımsız mahkemeler, verdiğimiz taahhütler, özgürlükler... OHAL'i yemin ettiğim gibi kaldırmalıyız. 1 saat beklememeliyiz. Bunları sağladıktan sonra neden olmasın. Yapmalıyız bunu. İnsanların geçmişine bakarak gelecekte ne yapabileceğine karar verebilirsiniz."

Ayrıca bakınız 👇

Muharrem İnce'nin CNN Türk'teki Canlı Yayın Performansını Yorumlarken Güldüren 17 Kişi - onedio.com
Muharrem İnce'nin CNN Türk'teki Canlı Yayın Performansını Yorumlarken Güldüren 17 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir