AK Partili İçten'den Dikkat Çeken İddia: 'Devlet 17-25 Aralık'tan Sonra da FETÖ Okullarına Teşvik Verdi'

 > 
176PAYLAŞIM

FETÖ soruşturmalarına ve KHK ihraçlarına tepki gösteren AK Parti 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, FETÖ’nün gazetesini okumanın, okuluna gitmenin, bankasına para yatırmanın bir suç unsuru olamayacağını söyledi. İçten ayrıca çarpıcı bir iddiada bulundu: "Hiç kimse kusura bakmasın, devlet FETÖ'nün okuluna çocuklarını götürenlere teşvik verdi. 17 25 Aralık'tan sonrasını söylüyorum, öncesini söylemiyorum."

Cuma İçten, KRT Haber'de Çağlar Cilara'nın konuğu oldu. İçten, devletin karanlık bir odada kaldığını ve yumruklar yediğini, ancak yumruğun kimden geldiğini görmediğini ve bu nedenle tedbir alması gerektiğini söyledi.

Ancak İçten, FETÖ soruşturmalarına ve KHK ihraçlarına tepki gösterdi.15 Temmuz sonrası hakkında adli ve idari işlem yapılan 400 bin kişinin tamamının FETÖ'cü olamayacağını söyleyen İçten, “Zaten 400 bin kişi FETÖ'cü ise ülke bitmiş" dedi.

"İhraç edilenlerin haklarının iade edileceğine eminim"

İçten, FETÖ’den içeri alınanların eğer FETÖ’yle bir ilişkileri olmadığı ortaya çıktığı takdirde bu insanların birkaç yıl içinde haklarının iade edileceğine emin olduğunu aktardı. İçten şöyle konuştu:

"Bakın bu ülkede 28 Şubat mağdurları olmadı mı? Bu 28 Şubat mağdurları atıldığı memuriyetten gitti, bütün düzenleri bozuldu, ama 2003-2004 gibi yıllarda tüm hakları iade edildi. Sonra ne oldu? Ergenekon olayı. Bir sürü general ve polis mağdur olmadı mı? Bunların hepsinin hakları iade edilmedi mi? Şimdi ben şunu söylüyorum, bu konuda mağdur olduğunu düşünenler şunu iyi bilsinler gerçekten FETÖ terör örgütünde militan olarak yer almamışsa insanlarımız belki bir yıl belki 2 yıl ama kesinlikle haklarının iade edileceğine ben adım kadar eminim, bu olacak."

"FETÖ'nün gazetesini okumak, bankasına para yatırmak suç sayılamaz"

Cuma İçten, FETÖ’nün gazetesini okumanın, okuluna gitmenin, bankasına para yatırmanın bir suç unsuru olamayacağını belirterek, bu durumun insan haklarıyla bağdaşmayacağını söyledi. İçten, "En tepedeki arkadaşlarımız bizi iyi dinlesinler, ortaya konulan şablon şu olmamalı; Sen devlet memurusun ama senin çocuğun FETÖ'nün okuluna gitmiş. FETÖ'nün okuluna gitmek, Zaman Gazetesi okumuşsun veya abone olmuşsun, Bank Asya'ya para yatırılması, örneğin bu üç kriteri sadece baz alalım, bir devlet memurunda bu üç kriter varsa ve eğer memuriyetten atılmışsa bu insan haklarına aykırı bir durumdur." şeklinde konuştu.

"Herkes yerinde duruyor ama vatandaş içeride"

17-25 Aralık’tan sonra devletin, FETÖ okullarına çocuklarını gönderenlere bizzat destek verdiğini de belirten İçten, şu şekilde konuştu:

"Hiç kusura bakmasın kimse, okul mevzusu, devlet FETÖ'nün okuluna çocuklarını götürenlere teşvik verdi, devlet verdi bunu. 17 25 Aralık'tan sonrasını söylüyorum, öncesini söylemiyorum, 17 25 Aralık'tan sonra FETÖ'nün okuluna çocuklarını götürenlere devlet teşvik vermiş diyorum. Sen benim çocuklarımı FETÖ'nün okullarına yolladım diye memuriyet alırsan bu doğru olmaz. Niye, o okulun ruhsatını veren devlet, denetleyen de devlet, o zaman suçlu kim? Ruhsatı veren, teşviki veren, denetleyen. Herkes yerinde duruyor ama vatandaş içeride. Allah kabul etmez bunu. Bunların hiçbiri hukuken de kriter olamaz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir