Meral Akşener Nevşin Mengü'ye Konuştu: 'Çok Aday Erdoğan'ın Dengesini Bozdu'

 > -

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, gazeteci Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı. 24 Haziran seçimlerine dair birçok konuya değinilen röportajda Akşener, cumhurbaşkanı adaylarının çok olmasının Erdoğan'ın dengesini bozduğunu söyledi.

'Kediyi köşeye sıkıştırırsanız, tırmalar'

DW Türkçe'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtlayan Meral Akşener, 24 Haziran seçimleri için ana akım medyada yer bulamamasıyla ilgili sorulan bir soruya cevap olarak sosyal medyanın kampanyalarında önemli bir rol oynadığını belirtti. Gençlerin sosyal medya üzerinden kendilerine alternatif bir alan açtığını belirtti ve basında yer almamanın dezavantaj olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Bir kediyi köşeye sıkıştırırsınız, sıkıştırırsınız çıkış noktası bırakmazsanız, tırmalar ya sizi. Vatandaş kendini öyle hissediyor. Medyanın bu ambargosu, karartması…Benim bir şikayetim yok, mızıldanmayı sevmiyorum. Mutlaka alternatif üretmeyi severim. Ama milletin haber alma, bilgi alma özgürlüğünü ortadan kaldırıyorlar. Vatandaş bunun farkında."

'Kadın arkadaşlarımız dövülüyor. Arkadaşlarımız bıçaklanıyor. Medyada yer almıyor.'

İYİ Parti'nin kuruluşundan itibaren engellenmeye çalışıldığını söylen Meral Akşener, Ankara'da kaldığı otelin ismini vermediği bir bakanlık tarafından 'size iş vermeyiz' denilerek tehdit edildiğini ve otelden ayrılmak zorunda kaldığını anlattı. Genel merkez kiralarken de zorluklar yaşadıklarını söyleyen Akşener, İYİ Parti'nin stantlarının hedef alındığını ve medyaya yansımadığını aktardı: 

"Standlarımıza vandallık yapılıyor. Kadın arkadaşlarımız dövülüyor. Arkadaşlarımız bıçaklanıyor. Medyaya bu olaylar yansımıyor. Bir kere yazılıyor sonrasında biz sosyal medyadan duyuruyoruz. Ama bunlar direncimizi artırıyor, beklenenin tam tersi oluyor."

'Erdoğan, ikinci turda karşısında kimi görmek istemez?'

Seçimin ikinci tura kalmasında AKP tabanının Muharrem İnce'ye oy verip vermeyeceği sorusuna ise Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye karşı yıllardır bilinçli olarak sürdürdüğü bir karalama politikasının olduğunu ve bunun sonucunu aldığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Erdoğan'ın 16 yıldır CHP'nin kurumsal yapısına uyguladığı bir tutum var. Erdoğan'ın yaptığı hareketleri rastgle düşünmemiz doğru olamaz. Erdoğan, bu tutumla ve bu tür bir kamplaştırmayla hep sonuç aldı. Şimdi ilk defa güç oyununda çok seçenek Erdoğan'nın dengesini bozdu. Sonuçta ikili bir sistem kalacak ikinci turda. Temel soru şu 'Erdoğan, ikinci turda karşısında kimi görmek istemez?' Adaylarda isim isim belli."

'Bireylerin oylarının birilerinin cebinde olduğunu iddia etmesi kere çok ayıp'

"Kürt seçmenin oyunu nasıl alacaksınız?" sorusu üzerine Akşaner, Kürt seçmenin durumunu şu sözlerle özetledi:

"Türkiye değişti. 21'inci yüzyıl değerleri özellikle genç nesilde etnik, dini, mezhep, inanç ve siyasi aidiyetlerin dün bildiğimiz tanımlarla olmadığını sahada hepiniz görüyorsunuz, yaşıyorsunuzdur. Kürtler sadece Güneydoğu'da yaşamıyor ki. İstanbul'da, İzmir'de, Antalya'da, Adana'da yaşıyor. Bu insanların bu değişimini 21'inci yüzyılın değerlerini içselleştirmiş olan bu bireylerin oylarının birilerinin cebinde olduğunu iddia etmesi bir kere çok ayıp. Şuna oy verir, şuna oy vermez kavramların gerçekten demokrasi talep edenlerin diliyle söylenmesi daha büyük ayıp. Bir konu daha var. Özellikle Güneydoğu anlamında söylüyorum. Bir HDP var, üstünde PKK var, silahlı bir bölücü örgüt. Burada da AK Parti var. Onlar da çok sert bir yüz. İYİ Parti orada üçüncü bir yol olarak görülüyor."

'Dış politikada şeffaflık, ciddiyet ve milli çıkarlarımız maksimize edilmeli'

Akşener, dış politikada nasıl bir siyaset izleyeceğine de röportajda açıkladı. "Burada esas olan Suriye'nin bu noktaya gelişinde Türkiye'yi yönetenlerin hayalciliği. Stratejik derinlik, stratejik çukur oldu" diyen Akşener, "Dış politikada şeffaflık, ciddiyet, milli çıkarlarınızı -tabii karşı tarafınkini de bilerek-onun maksimize edilmesi şeklinde bir tutumu benimsemek zorundasınız. Bu sizi Rusya'yla da, Suriye ile de ABD ile de dost etmelidir" dedi.

'Anadolu kadına oy verir mi?'

"Türkiye'de Anadolu sizce, kadına oy verir mi?" sorusuna ise Akşener, kadınlarda tahmin edemeyeceğiniz bir talep var dedi ve ekledi:

"Vermez mi? Türkiye'de kadınlar uzunca bir zamandır ya da yani açığa çıkmıştır veya artmıştır... Kadınlarda da bir dolmuşluk var. Ve kadınlarda da tahmin etmeyeceğimiz derecede bir talep var... Ve bütün mitinglerimizin yüzde 50'ye yakını kadın."

Röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz📹

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir