Linç Edilerek Öldürülen Osmanlı Bakanının İngiliz Dışişleri Bakanı Torunu: Boris Johnson

133PAYLAŞIM

İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Boris Johnson oldu. Boris Johnson bir Osmanlı torunu. Damarlarında Türk kanı geziyor. İşte onun hikayesi...

Osmanlı'nın son İçişleri Bakanı olan Ali Kemal, Kurtuluş Savaşı karşıtlığı ile biliniyordu.

Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal ve arkadaşlarına hakaretler eden Ali Kemal, savaş sonunda bir grup asker tarafından linç edilmişti.

Bu linç vakasıyla ilgili Falih Rıfkı, Çankaya isimli esrinde şunları anlatır: 

“İsmet Paşa daha uzaktan meşalelerle aydınlanan bu korkunç sehpayı görünce yüzünü asmış, başını eğmiş ve hiç bakmayarak aralarında yalnız kalacakları binaya kadar öyle gitmiş. Orada Nureddin Paşa’ya söylemediğini bırakmamış. Mustafa Kemal de bu vakadan tiksinerek bahsederdi…”

İngiliz Muhipleri Cemiyeti'nin de kurucularından olan Ali Kemal linç edildikten sonra ailesinin bir kısmı İngiltereye göç etti.

Bir kısmı da Türkiye'de kaldı. Ali Kemal'in yeğenlerinden biri de 68 kuşağının efsane isimleriden Sinan Cemgil.

İngiliz Muhipleri Cemiyeti'ni kuran amcasını utandırırcasına “Biz, ODTÜ'de İngilizce üç kelime öğrendik: Yankee go home." sözlerinin sahibidir.

Ali Kemal'in diplomat oğlu Zeki Kuneralp ise ASALA'nın saldırısında hayatını kaybetti.

İngiltere'ye göç eden bu ailenin bugünkü torunlarından biri de Boris Johnson.

Londra Belediye Başkanlığı da yapan Johnson, bir dönem Muhafazakar Parti'de milletvekilliği de yaptı.

The Times, The The Daily Telegraph gibi gazetelerde çalışan Boris Johnson, Ali Kemal'in öz torunu Muhafazakar Partili Stanley Johnson'un oğlu.

Boris Johnson geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret yarışmasında birinci olmuştu.

Kaynak

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasının onaylandığı #Brexit referandumunda ayrılıkçılar arasında yer alan Boris kampanyanın önde gelen isimlerinden oldu.

Bu referandumun bir sonucu olarak da Boris Johnson Başbakan tarafından Dışişleri Bakanı olarak atandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wanpanman

Ali Kemal'e. Ben Türküm! diyorsun, sen Türk değilsin! Ve İslamım! diyorsun, değilsin İslam! Ben, ne ırkım için senden vesika, Ne de dinim için istedim ilam! Türklüğe çalıştım sırf zevkim için, Ummadım bu işten asla mükafat! Bu yüzden bin türlü felaket çektim, Hiç bir an esefle demedim: Heyhat! Hatta ben olsaydım: Kürd, Arap, Çerkes; İlk gayem olurdu Türk milliyeti Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak, Kurtarır her İslam olan milleti! Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum, Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı! Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak, Seninki öldürmek her yaşatanı! Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır: Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil! Türklük hadimine 'Türk değil! ' diyen Soyca Türk olsa da 'piçtir', Türk değil! Ziya Gökalp

osuranboga

Dedesi de Türk düşmanıydı kendiside.

mustafa-ensar-cam

Türk düşmanı bu adam amk.

yazanhayalet

Trump stili giderek yayılıyor. Saçlarınızı koruyun, çocuklarınızı ekran başından uzak tutun.

Gizli Kullanıcı

Ali Kemal'in öldürülüş biçiminden Atatürk'ün tiksintiyle söz ettiği yazılır. Ona bu kadar iğrenç yazılar yazdığı halde hem de. İnönü de bu durumu görerek tasvip etmemiştir. Kendisi vatan hainidir ancak yine de böyle ölüm biçimini kimse hak etmez. Böyle öldürme biçimi de bir milliyetçiye de yakışmaz. Lütfen vatanseverlik yaparken Atatürk gibi onurlu insanları örnek alalım. O gerçekten insancıl bir önderdi.

Görüş Bildir