Koronavirüs Günlüğü | Son 24 Saatte Türkiye ve Dünyada Neler Yaşandı?

 > 
171PAYLAŞIM

Koronavirüs salgını yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İran'da 85 bin mahkum salgının önüne geçilmek için serbest bırakılırken hayatını kaybedenlerin sayısı 988'e ulaştı, virüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan şehrinde son 24 saatte tek bir vak'a tespit edildi. İspanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı da 500'e yükseldi. 

Ülkemizde ve dünyada neler oluyor? Detaylara birlikte bakalım.

Türkiye'de ilk ölüm gerçekleşti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında Çin temaslı çalışanından koronavirisüne yakalanan 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakan Koca: 'Koronavirüs Nedeniyle 89 Yaşındaki Bir Hastayı Kaybettik' - onedio.com
Bakan Koca: 'Koronavirüs Nedeniyle 89 Yaşındaki Bir Hastayı Kaybettik' - onedio.com

Karadağ'da ilk kez Koronavirüs vakası tespit edildi; virüs bütün Avrupa'ya yayılmış oldu

Karadağ hükümetinden yapılan açıklamada, Halk Sağlığı Enstitüsünün bugün ülkedeki ilk yeni tip koronavirüs vakalarını tespit ettiği bildirilerek, virüs bulaşan iki hastanın da kadın olduğu ve daha önce virüsün yoğun görüldüğü ülkelere seyahat ettikleri kaydedildi.

Kovid-19'un Karadağ'da da tespit edilmesiyle virüs Avrupa kıtasındaki ülkelerin tamamına sıçramış oldu.

Almanya'ya sadece AB vatandaşları giriş yapabilecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Avrupa Birliği çapında kararlaştırdığı sehayat kısıtlamasının uygulanacağını doğruladı. Buna göre Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler Almanya'ya giriş yapamayacak, sadece Avrupa Birliği vatandaşlarının girişine izin verilecek. Merkel, kararın Almanya'da hemen uygulanacağını dile getirdi. Bu kısıtlamanın şimdilik sadece 30 günle sınırlı oldugu belirtildi.

İletişim Başkanlığı koronavirüsle ilgili son tabloyu paylaştı

Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "17 Mart 2020, saat 21:00 itibarıyla Türkiye ve dünya genelinde yeni tip Koronavirüs ile ilgili mevcut durum" ifadesi yer aldı.

Ford koronavirüs salgını nedeniyle üretime ara veriyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev otomotiv üreticisi Ford, koronavirüs ile mücadele kapsamda getirilen kısıtlamalar nedeniyle Avrupa'da fabrikalarında üretime 19 Mart'tan itibaren ara vereceğini bildirdi.

İtalya'da 345 kişi daha hayatını kaybetti

İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 345 kişi artarak 2 bin 503'e yükseldi.  Toplam vaka sayısı ise 31.506'ya yükseldi

İspanya'da ölenlerin sayısı 500'e yükseldi

Sağlık Bakanlığı, ülkede Kovid-19 vakası sayısının 11 bin 178'e çıktığını ifade etti. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının da 500'e yükseldiği kaydedildi.

İspanya'da düne kıyasla Kovid-19'dan ölümlerde 191, vaka sayısında da yaklaşık 2 bin artış oldu. Bu rakamlar, salgın sürecinde İspanya'da bir gün içinde kaydedilen en yüksek artış rakamları oldu.

BDDK'dan kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik

BDDK'dan yapılan açıklamada, "Kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek." denildi.

Koronavirüs için alınacak tedbirler hakkındaki araştırma önergeleri AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

TBMM’de Halkların Demokratik PartisiCumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin koronavirüs ile ilgili verdiği Meclis araştırma önergeleri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Meclis'te Son Durum: Üç Partinin Koronavirüs Komisyonu Teklifi AKP ve MHP Tarafından Reddedildi - onedio.com
Meclis'te Son Durum: Üç Partinin Koronavirüs Komisyonu Teklifi AKP ve MHP Tarafından Reddedildi - onedio.com

Hollanda’da son 24 saatte 19 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Hollanda’da koronavirüs (Covid -19) salgını nedeniyle son 24 saatte 19 kişinin daha öldüğü açıklandı. Ülkede, salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 43’e yükseldi.

İletişim Başkanı Altun: 'OHAL ilan edileceği gerçeği yansıtmıyor'

İletişim Başkanı Fahrettin Altun AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Olağanüstü Hal ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ya da seyahat kısıtlamalarının getirileceği yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını, bu tür kapsamlı kısıtlayıcı adımların gündemimizde olmadığını altını çizerek ifade etmek isteriz." dedi.

Kimlik, pasaport ve sürücü belgesi başvuruları randevusuz alınmayacak

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, koronavirüs tedbirleri kapsamında, zorunlu ve acil haller dışında kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi müracaatlarının yarından itibaren randevusuz alınmayacağını bildirdi. 

Randevu sisteminde yapılan düzenlemeyle, biyometrik veri alınan T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi başvurularında randevulu işlem süresinin 8 dakikadan 30 dakikaya çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, yarından itibaren zorunlu ve acil haller dışında T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi müracaatlarının randevusuz alınmayacağı kaydedildi.

Haftasonu uçuş yasağı konulan 9 ülkedeki Türk vatandaşları İstanbul’a götürülmeye başlandı

Türkiye’ye dönmek için bulundukları ülkelerdeki büyükelçiliklere başvuranların sayısının 3 bin 614 olduğu açıklandı. Bu kişiler için 34 uçuş konuldu.

Münih’den kalkan ilk uçakta ikisi bebek 108 yolcunun olduğu belirtildi.

Haber ajansları, İstanbul Havalimanı’nda bu uçakların ineceği özel bir bölgenin hazırlandığını bildirdi. Bu bölgeye yanaşan uçaklar, özel koruyucu kıyafet giyen sağlık ekipleri tarafından karşılanırken, polis ve jandarma geniş güvenlik önlemleri aldı.

Uçaktaki yolcular sağlık taramasına alındı.

DHA’nın haberine göre, koronavirüs semptomu gösterenler hastaneye sevk edilirken, diğer yolcular da otobüslerle karantinaya alınmak üzere İstanbul ve Kocaeli'de belirlenen yurtlara götürüldü.

Kışlalara ziyaretçi alınmayacak, askeri okullar da eğitime ara verdi

Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Güler ve kuvvet komutanlarının katıldığı toplantıda askeri okulların eğiteme ara vermesine karar verildi. Askeri birlik, karargah ve kurumlara ziyaretçi alınmayacak.

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle 135 kişi hayatını kaybetti, toplam can kaybı 988'e yükseldi.

Salgına karşı önlem için ise aralarından siyasi tutukluların da bulunduğu yaklaşık 85 bin mahkûm geçici olarak serbest bırakıldı.

Malezya'da koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti.

Malezya'nın Sarawak eyaletine bağlı Kuching kentindeki hastanede bir süredir Covid-19 teşhisiyle tedavi gören 60 yaşındaki kilise papazı bu sabah yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden kişinin temasta bulunduğu 193 kişi ise ev karantinasına alındı. Malezya genelinde şu ana kadar 673 Covid-19 vak'ası görülürken 49 kişi tedavi edildi.

Virüsün ortaya çıktığı Vuhan şehrinde son 24 saatte yalnızca 1 vak'a tespit edildi.

Çin Salgını Yenmek Üzere: Koronavirüsün Merkezi Vuhan'da 24 Saatte Sadece 1 Vaka Tespit Edildi - onedio.com
Çin Salgını Yenmek Üzere: Koronavirüsün Merkezi Vuhan'da 24 Saatte Sadece 1 Vaka Tespit Edildi - onedio.com

Fransa ve İsviçre'de ordu devreye giriyor.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner de 100 bin polisin karantinayı uygulayabilmek için görevlendirileceğini, ülke genelinde kontrol noktaları oluşturulacağını, hem araçlı yolcuların hem yayaların bu kontrol noktalarında seyahatlerinin amacını bakanlıktan alınan bir belgeyle kanıtlaması gerektiğini söyledi.

İsviçre'de ise olağanüstü hâl önlemleri kapsamında restoranlar kapatılacak, kamusal etkinlikler iptal edilecek, 8 bin ordu mensubu koronavirüsle mücadele çalışmalarına yardım edecek.

Vize süresi dolan ve Etiyopya'da bulunan İtalyanlar ülkelerine dönmeyi reddetti.

İronik Tablo: Etiyopya'da Bulunan ve Vizesi Biten 35 İtalyan Turist Ülkesine Dönmeyi Reddediyor - onedio.com
İronik Tablo: Etiyopya'da Bulunan ve Vizesi Biten 35 İtalyan Turist Ülkesine Dönmeyi Reddediyor - onedio.com

Dünya çapında hayatını kaybedenlerin sayısı 7.732'ye yükseldi.

EURO 2020 ve Şampiyonlar Ligi organizasyonları askıya alındı.

EURO 2020 İçin Toplanan UEFA Komitesi Turnuvayı 2021'ye Erteledi: Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi de Askıya Alındı! - onedio.com
EURO 2020 İçin Toplanan UEFA Komitesi Turnuvayı 2021'ye Erteledi: Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi de Askıya Alındı! - onedio.com

Bu yaz aylarında düzenlenecek olan EURO 2020 için toplanan UEFA komitesi turnuvanın 2021'e ertelendiğini duyurdu.

Fransa'nın önde gelen gazetesi L'Equipe'in haberine göre Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi de askıya alındı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir