Görüş Bildir

etiket Bakan Koca '89 Yaşındaki Bir Hastayı Kaybettik' Dedi ve Ekledi: 'Toplam Vaka Sayısı 98'e Yükseldi'

Anasayfa > Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk hastamızı kaybettik. Hasta 89 yaşındaydı.' açıklamasında bulundu. Koca, Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının da 98'e çıktığını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında koronavirüsü salgını hakkında son bilgileri paylaştı. 

Koca yaptığı açıklamada Çin temaslı çalışanından koronavirisüne yakalanan 89 yaşındaki erkek bir hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

"Hasta sayısı 98 oldu"

"Hasta sayısı 98 oldu"

Koca koronavirüs test sonucu pozitif çıkan hastaların sayısı hakkında da bilgileri paylaştı. Bugün 51 kişide daha test sonucunun pozitif çıktığını söyleyen Koca, toplam vaka sayısının 98 olduğunu söyledi ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Ciddi riskler içeren bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır. Avrupa ülkelerine sınırlarımızı kapattık. Riskleri önlüyoruz. Umreden ve Avrupa ülkelerden dönüş devam etti. Bulgusu olanlardan test için numune alıyoruz. Temas ve bulgular nedeniyle izole edilen vakalar bulunmakta, yakınları taranmaktadır. Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşme ile sonuçlanıyor. Gerekli destek tedavisini veriyoruz. Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyorum. Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirli olmaya davet ediyorum. 1,5 iki ay direnelim, bugünler böyle geçmeyecek.'

"Ölüm oranı sanılandan az"

"Ölüm oranı sanılandan az"

Virüsün solunum yoluyla bulaştığını ve kalabalık alanların tehlikeli olduğunu söyleyen Koca şu açıklamaları yaptı:

'Virüsün farklı yaşlı grupları üzerindeki etkisi. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat nadiren görülebiliyor. Ölüme neredeyse rastlanmıyor. Sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişebiliyor. Bilim Kurulumuzun verdiği bilgileri ifade ettim. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın ağır seylrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olan kişiler hastalardır. Yaşlılar yüksek risk grubundadır. Yaşlılarımız çok dikkatli olmalı.'Koca ayrıca 'herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle sürmeyecektir, 1 buçuk 2 ay direnelim' ifadelerini kullandı.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?