Karanlığın İçinde Güneş Gibi Parlayan Mükemmel Bir Yeni Dizi: Taboo

2.9bPAYLAŞIM

Son günlerde ardı arkasına yeni diziler yayına giriyor. Tam da bu dönemde izlemek için yeni bir şeyler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. BBC'nin yeni dev prodüksiyonu Taboo, izleyenleri büyülüyor. Aşağıda dizi hakkında aktaracağımız bilgilere bir göz atınca, belki de yayınlanan tüm bölümleri bir çırpıda izleyeceksiniz.

Dizi, 1800'lerin başında Londra'da geçiyor.

Taboo; babasını kaybeden James Delaney'in Afrika'dan Londra'ya dönmesi ile birlikte başlıyor.

James Delaney rolünde gözde oyuncu Tom Hardy var.

James Delaney, babasının ortağı olduğu Doğu Hindistan Şirketi'nin askeri okulunda okuduktan sonra babası tarafından Afrika'ya gönderilmiş. Köleler ile dolu gemilerde ve Afrika'da kabileler ile birlikte yaşayan James, insani duygularını kaybederek, aşırı güçlü bir adam olarak memleketine dönüyor.

Dizide çeşit çeşit acımasızlık varken, aşk da göz ardı edilmemiş.

James, Afrika'dan babasının cenazesi için döndüğünde kendini miras, aşk ve şiddet üçgeninin ortasında buluyor. Aslında üvey kardeşi olan Zilpha'ya aşık olan James'in duyguları karşılıksız değil. Ancak belli ki konunun arkasında çok fazla detay var.

Tartışmaların merkezinde James'e babasından miras kalan bir toprak parçası var.

Nootka Boğazı, James'in babası Horace tarafından yerlilerden satın alınmış bir toprak parçası. Baştan değersiz olarak düşünülen bu yerin sonradan inanılmaz bir stratejik değere sahip olduğu ortaya çıkıyor. Ama James, bunu zaten en başından beri bildiği için tüm hazırlıklarını ona göre yapıyor.

Nootka Boğazı tam bir çıkar çatışmasına sahne oluyor.

Çin ile ticaret yollarının kesişiminde bulunan James'in sahip olduğu Nootka Boğazı; İngiliz Kralı, Doğu Hindistan Şirketi ve yeni kurulmuş Amerika Birleşik Devletleri'nin ilgisini çekiyor. Ama James, bu dev güçlerin arasında ezilmeden kendine çok akıllı bir strateji belirliyor. Elbette bu gittiği yol pek güvenli değil ve büyük tehlikeler atlatıyor.

1814'te Amerika ve Büyük İngiltere Krallığı savaş halinde.

Bu savaşın ortasında kalan James, gelecekte hayal ettiği ticari başarılar için vatana hıyanetin de içinde olduğu hareketlerin içine giriyor. Londra'daki Amerikan ajanları ile dirsek temasında olan James, hem Doğu Hindistan Şirketi hem de İngiltere Kralı'nın hedefinde bulunuyor.

James'i başarısız kılmak için her yol deneniyor.

Hem Kral, hem de şirket Nootka'yı James'in elinden alabilmek için elinden geleni yapıyor. Babasının ölmeden bir süre önce İrlanda'da evlendiği Lorna Bow'u mirastan pay alması için kullanmaya kalkışan güç odakları James'in akıllı hamleleri ile bu amaçlarında başarısız oluyor.

O günlerde dünya ticaretinde İngiliz şirketlerinin ne kadar önemli rol oynadığını görüyoruz.

Doğu Hindistan Şirketi, tüm dünya ticaretinde en etkili oyunculardan biri olarak dizide işleniyor. James'in onlara karşı olan etkili stratejisi şirketin yönetim kurulu başkanı Sir Stuart Strange'i öfke nöbetlerine sokuyor. Elinden gelen tüm kirli oyunları oynayan Strange'in başarılı olup olmayacağını zaman içinde göreceğiz.

Dizide James'in geçmiş tecrübelerinin onu acımasız ve hedefi uğruna her şeyi yapabilecek bir insana çevirdiği görülüyor.

James, Afrika'da yaşadıkları sebebiyle sinirleri alınmış bir insan gibi davranıyor. Zaman zaman sanrılar gören James'in psikolojisi dizinin en önemli ögelerinden birisi. Vücudundaki dövmeler ve izler onun ne denli zorlu bir yerden geldiğinin göstergesi olarak kullanılıyor.

Dizide mekanlar ve kullanılan renkler dönemin karanlığını net bir şekilde aktarıyor.

19. yüzyılın başındaki İngiltere, soyluların ve fakirlerin nasıl farklı dünyalarda yaşadığını anlatmak için bulunmaz bir örnek. Taboo'da da mekanlar ve renkler dönemin karanlığını anlatırken, oyunculuklar ve mükemmel hikaye bir güneş gibi bu karanlığın içinden parlıyor.

James, gelecekte kendi imparatorluğunu kurmak için hiçbir engel tanımayacak gibi görünüyor.

James elindeki toprağın gücünün farkında ve kendi imparatorluğunu inşa etmek için vatan hainliğine bile hazır. Atacağı adımlar ile savaş içinde olan iki devletin arasından sıyrılarak kendi hikayesini yazacak.

Savaş, strateji, aşk, tarih, denizcilik ve nice derinlikli konu Taboo'da birleşiyor.

Mükemmel oyunculuk, dekor, kostüm ve senaryonun bir araya gelmesi ile ekrana yansıyan Taboo'yu kesinlikle tüm dizi tutkunlarına tavsiye ediyoruz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lucius-grecea

avrupa'da hukukun güçlendiği dönemler. ülkeler kağıt üzerinde kurduğu, kılıçla fetih politikasının azaldığı dönemler. her ne kadar james delaney'nin stratejileri akılcı olsa da, neredeyse birleşik krallık kadar güçlü olan doğu hindistan şirketine kafa tutmak bu kadar kolay değildir diye düşünüyorum. gerçi dizinin atmosferinde durum fazla sırıtmıyor kendinizi kaptırıyorsunuz. tom'un oyunculuğu her zaman ki gibi takdire şayan.

muhtemelen

2 günde mevcut 6 bölümü izledim, kız kardeşin iticiliğini saymazsak oldukça güzel dizi.)

mrcsarac

Sırf Tom Hardy var diye izleyecekseniz Peaky Blinders'i izleyin derim.

bayvatan

biri bana belgesel ve bu gibi kanalları türksat 4 a uydusundan nasıl izlenebileceğini anlatırsa çok duacı olucam. malum türksat 4 a '' MİLLİ UYDU'' muş ya

corpse-bride

tom hardy var dedi izlerim ben bunu :)

Görüş Bildir