Görüş Bildir
Haberler
Irak, İran ve Rusya İlk Sıralarda: Bir Yılda 40 Binden Fazla Konut Yabancılara Satıldı

Irak, İran ve Rusya İlk Sıralarda: Bir Yılda 40 Binden Fazla Konut Yabancılara Satıldı

Türkiye genelinde bu yıl 11 aylık dönemde yabancılara konut satışı tarihin en yüksek seviyesine ulaşarak, yüzde 32 artışla 40 bin 616 oldu. Yabancıya en çok konut satışı yapılan ilin İstanbul olduğu belirlenirken, alıcılar Irak, İran ve Rusya'dan. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın haberine göre, Türkiye'de 2019'un 11 aylık döneminde yabancılara konut satış rakamları önceki yıllarda 10-20 bin düzeylerindeyken, geçen sene sayı 39 bin 663'e kadar yükseldi. Bu yıl ise ilk defa 40 bini aştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019'un 11 ayında, Türkiye genelinde yabancıya 40 bin 616 konut satışıyla rekor kırıldı. Rakamın yıl sonunda 45 bini aşması bekleniyor.

İstanbul ilk sırada

İstanbul ilk sırada

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Selman Özgün, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada 11 ayda yabancıya en çok konut satış yapılan ilin İstanbul olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

'İstanbul'da geçen seneye göre yaklaşık yüzde 50'lik artışla 18 bin 207 konut satışı yapıldı. Yıl sonunda İstanbul'daki satış adedi 20 bini geçer. İkinci sırada ise Antalya var. Geçen yıla göre Antalya'da yüzde 11'lik artışla toplam 7 bin 994 konut satışı yapıldı. Yıl sonunda 9-10 bini bulur diye tahmin ediyoruz. Hem İstanbul hem Antalya hem de Türkiye geneli toplam satışları tarihin en yüksek sayısına ulaştı ve rekor kırıldı. Türkiye'den konut satın alan ülkelere göre ilk sırada Irak var. Bu yıl 11 ayda Iraklılar toplam 6 bin 699 konut aldı. İkinci sıradaki İranlılar 4 bin 660 konut aldı. Üçüncü Rusya'dan 2 bin 531 kişi konut alımı yaptı.'

Rus, Alman ve İngilizler sahil kesimlerini tercih ediyor

Rus, Alman ve İngilizler sahil kesimlerini tercih ediyor
İçeriğin Devamı Aşağıda

Irak ve İran gibi Ortadoğu ülke vatandaşlarının daha çok Bursa, Yalova, İstanbul ve Ankara'yı tercih ettiğini belirten Özgün, Rus, Alman ve İngilizlerin ise Antalya ve Muğla gibi sahil kentlerini daha çok tercih ettiklerini dile getirdi. Selman Özgün, “Yabancılar konut seçiminde ulaşımın daha rahat, uçuş sayısının fazla olduğu, gidiş-gelişin ekonomik olduğu illeri tercih ediyor. Bu tür illerde ise şehir merkezi ve havalimanına yakınlık ile güvenlikli siteler öne çıkıyor' dedi.

Eşyalı ve akıllı ev istiyorlar

Eşyalı ve akıllı ev istiyorlar

Konut özellikleri açısından Avrupalılar ve Rusların 1+1, 2+1 gibi küçük konutları, Ortadoğu'dan ise villa veya geniş metrekareli çok odalı konutların daha çok talep gördüğünü anlatan Selman Özgün, iç özellikler açısından da eşyalı, akıllı ev teknolojisi gibi özellikler öne çıkıyor. Özgün, “Örneğin bizim yeni tamamlanan ve tamamına yakını yabancılara satılan projemizde sadece bavullarını alıp gelmeleri yeterli olacak. Ful eşyalı, ısıtma-soğutma, havalandırma, ışıklandırma gibi işlemleri ülkelerindeyken bile yapabilecekleri akıllı ev teknolojisi sistemi var' diye konuştu.

Yabancıya en çok konut satış yapılan ilk 10 il sıralaması şöyle:

Yabancıya en çok konut satış yapılan ilk 10 il sıralaması şöyle:
İçeriğin Devamı Aşağıda

En çok konut satışı yapılan ülkeler ise şöyle:

En çok konut satışı yapılan ülkeler ise şöyle:
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
104
26
12
7
6
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Yurt dışına gidelim gidelim diyoduk yurt dışı ayağımıza gelmiş. Hangi "yurt dışı" olduğu tartışılır gerçi.

vay-bee

konut satışı çok önemli değil süresiz toprak satışı varsa işte bu çok önemli bir durum .... Arkadaşlar hepinizin yeni yılı kutlu olsun nice yıllara sevgi v... Devamını Gör

melihuguroktar

arap baharı nasıl esiyorsa ...