İngiltere’den de Onay Çıktı: IŞİD’i Havadan Vuracaklar

 > 
31PAYLAŞIM
İngiltere’den de Onay Çıktı: IŞİD’i Havadan Vuracaklar

ABD'nin IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyon giderek büyüyor. İngiltere parlamentosu da, IŞİD hedeflerine hava saldırılarına onay verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ta ve Suriye'de kaos ortamı oluşturan IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyon her gün büyüyor. İngiliz Parlamentosu, ABD'nin öncülüğündeIrak'ta IŞİD'e yönelik yürütülen hava operasyonuna Birleşik Krallık'ın katılmasına ilişkin önergeyi kabul etti.

524 "EVET"

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda gün boyu süren tartışmaların ardından yapılan oylamada, 524 milletvekili önergeye evet oyu verirken, 43 parlamenter hayır oyu kullandı.

IRAK'TAN RESMİ TALEP GELDİ

Önergede, "İngiltere'nin IŞİD'e yönelik Irak'taki hava operasyonuna katılabileceği, bununIrak hükümetinin talebi doğrultusunda yapılacağı için yasal olacağı" ifade edilmişti. Irakhükümeti bu hafta BM Genel Kurulu'nda İngiltere'den IŞİD operasyonuna katılması için resmi talepte bulunmuştu.

6 TORNADO JETİ GÖREV YAPACAK

İngiltere'nin Irak'taki hava operasyonuna bu akşam katılması ve kraliyet hava kuvvetlerine ait 6 tornado jetinin Güney Kıbrıs'taki İngiliz üssünü kullanması öngörülüyor. İngiltere Başbakanı David Cameron bugün yaptığı açıklamada, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin aylar değil, yıllar sürebileceğini söylemişti.

SURİYE BİLMECESİ

İngiltere'nin, ABD'nin öncülüğünde yürütülen hava operasyonuna desteği, Esed rejimi tanınmadığı ve Suriye'den resmi bir talep gelmediği için Suriye'yi kapsamayacak.

Birleşik Krallık, Suriye'deki hava operasyonuna katılmayacağını açıklasa da Başbakan Cameron bunun önünde yasal bir engel olmadığını ifade etti. Ancak muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Suriye'deki hava operasyonuna katılım için Birleşmiş Milletler kararına ihtiyaç olduğunu savunuyor ve bu yöndeki bir önergeye destek vermeyeceğini ifade ediyor.

MEŞRULAŞTIRMA KONUSU

İngiltere'de hükümetin, askeri operasyon için parlamentonun onayını alması gerekmiyor. Ancak 2003'teki Irak savaşından bu yana, alınan kararları meşrulaştırmak için geleneksel olarak parlamentonun onayı aranıyor.

Haberler

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir