Görüş Bildir
Haberler
Haluk Levent Kimdir, Kaç Yaşında ve Neler Yaptı? AHBAP'ın Kurucusu Haluk Levent Neden Gündemde?

Haluk Levent Kimdir, Kaç Yaşında ve Neler Yaptı? AHBAP'ın Kurucusu Haluk Levent Neden Gündemde?

GNS
12.02.2023 - 21:21

Türkiye yaşadığı büyük felaket sonrası büyük bir sınav veriyor. Tüm ülke seferberlik ilan edip depremzedelere kol kanat germeye çalışırken, ünlü isim Haluk Levent'in yardımları hem sosyal medyada hem ulusal kanallarda konuşulmaya devam ediliyor. Kurucusu olduğu AHBAP Derneği ile sürecin en başından beri yardım için koşturan Haluk Levent'in hayatına dair detaylar merak ediliyor. Peki Haluk Levent kimdir, kaç yaşında ve nereli? AHBAP'ın kurucusu Haluk Levent neden gündemde? Haluk Levent'e ne oldu? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Haluk Levent Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

Haluk Levent Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

26 Kasım 1968 tarihinde Adana'nın Yüreğir ilçesindeki Yamaçlı mahallesinde doğmuştur. Dokuz kardeşin sekizincisi olan Haluk Levent, ailesinin Nusayri olduğunu fakat Arap olmadıklarını ifade etmektedir. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu'nda okudu. Adana Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Sonra sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde kısa zamanlar öğrencilik yaptı. Üniversite giriş sınavlarını kazanıyordu ama eğitimini istikrarlı bir şekilde ilerletemiyordu. Bu durumda ailesinin maddi sıkıntıları da önemli bir rol oynuyordu.

Sınavlarla geçen bu yıllar içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana'dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün 'Yollarda' adını alması da bu günlerdeki deneyimlerin sebebidir. Birçok şehirde dolaşıp şarkı söyledi. Kimi zaman hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu çabaların bazılarında başarılı oldu.

1992 yılında İstanbul'a geldi. Ortaköy'de çeşitli barlarda çalıştı. Yıldıray Gürgen ile tanıştı. Bununla beraber Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin kalitesinin artmasını sağladı 1990’da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve yıldırıcı üç yılın ardından meyvesini verdi. 1993 temmuzunda Yollarda albümünü çıkarttı. Bu albüm aynı zamanda Anadolu rock müziğinin ortaya çıktığı 70’lerden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerindendir. Aynı yıl Moğollar da 20 yıl aradan sonraki ilk albümünü çıkartmıştır. Yollarda hiç beklenmedik bir şekilde yaklaşık iki yüz binlik satış rakamına ulaştı. Bu, Türkiye Müzik piyasasında açılan yeni bir kulvarın ardından milyonları sürükleyeceğine dair ilk işaret gibiydi.

Haluk Levent'in Hayatına Dair Detaylar

Haluk Levent'in Hayatına Dair Detaylar

İlk albümün ardından 1995 ekiminde Bir Gece Vakti bir milyona yaklaşan satış rakamı yakaladı. Yine 1996'nın hemen sonunda Arkadaş albümü piyasaya çıktı. Bu albümle sanatçı, Anadolu rock müziğin müzikal anlamda en başarılı örneklerinden birine imza atmıştır. Sanatçı Arkadaş albümü için 'Bu albümle dünya standartlarını yakaladım' demektedir.

1997'nin Ağustos ayında cezaevine girdi. Yaklaşık on yıldır kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı.

Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Akkuyu’ya, yapılması düşünülen nükleer santral projesinin protesto gösterilerine yolladı. Cezaevine girmeden önce oluşturmuş olduğu kayıtlarla Mektup albümünü çıkarttı. Mektup içeriden dışarıya yazılmıştı ve dışarıda bu “Mektup”u yüz binlerce kişi okudu. İçerde boş durmadı Kedi Köprüsü adlı ilk kitabını yazdı. Gözleri kör eden ışıklardan kurtulmuş ve her ne kadar yüz bin mektup almış olsa da sonunda kendisine kalmıştı. Bu “kendinelik” bir kitapla somutlaştı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi bekliyordu. Bu koşullar altında 1998 eylülünde Yine Ayrılık albümünü çıkarttı ve askere gitti. Askerdeyken Türkiye'nin daha önce hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. 1999 depreminin ardından İzmit'te kurulan Çadır kentlerde bizzat çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000'in hemen başında www.leyla.com'u çıkarttı. Gittikçe dijitalleşen bir dünyada duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyor, 'Kamyoncunun Türküsü' şarkısıyla Susurluk’a gönderme yapıyordu.

Askerlik görevinin ardından sırasıyla 2001 şubatında Kral Çıplak, 2002 ekiminde Bir Erkeğin Günlüğü, 2004 eylülünde Aç Pencereni, 2005 nisanında Annemin Türküleri adlı albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıca ikinci deneme kitabı olan Moritos'un Düşleri'ni yayımladı. Sanat yaşamının on beşinci yılına (2005) adım atan sanatçı, bu geçen on beş yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık on bin konsere çıktı. 15 yılda yaklaşık olarak beş bin gün olduğunu varsayarsak, buradan Haluk Levent'in bu 15 yıl içinde her gün yaklaşık iki konser verdiği sonucunu çıkarabiliriz ve bir günde 11 saat konser verdi ismini altın harflerle tarihe yazdı Türkiye’de en çok konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok önemli bir kısmından para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. Yardımsever Rock’çı tanımının yakıştırılması bu sebeptendir.

Aynı zamanda Çevre Sorunlarına karşı duyarlılığıyla ön plana çıkan sanatçı, hemen hemen her albümünde çevre bilincini aşılama yolunda şarkılara yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çevreye zarar verdiği söylenen projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin’in Kazanlı ilçesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu. Haluk Levent Ela adında bir kız çocuğuna sahiptir.

Haluk Levent Ahbap Platformu

Haluk Levent Ahbap Platformu

Sanat yaşamına on iki albüm, bin konser, iki kitap yüzlerce ödül, yardım konserleri, iki tane rekor konser (on iki saatlik),onlarca çevre davası sığdırdı.

2010­'un son aylarında Hacivat Karagöz adlı albümünü çıkardı. Sanal alemde izlenme rekorları kırdı ama kaset-cd satışlarında bu oran görülmedi.

2014 yılının Şubat ayında Dostane isimli albümünü çıkardı. Haluk Levent 2004 yılında evlendiği Neslin Yonarlar ile 2017 yılında boşanmıştı.

AHBAP

Haluk Levent'in 2017 yılında platform adı altında faaliyete başlattığı ve ardından dernekleşen 'Ahbap' adlı dernek, öğrencilere burs, medikal cihaz ve ilaç temini, çeşitli yardım, etkinlik, kan ve kök hücre kampanyası ve eğitim faaliyeti düzenlemektedir.

Haluk Levent Şarkıları

Haluk Levent Şarkıları
 • Yollarda / Bu Ateş Sönmez (Prestij Müzik) (1993)

 • Bir Gece Vakti (Prestij Müzik) (1995)

 • Arkadaş (Prestij Müzik) (1996)

 • Mektup (Prestij Müzik) (1997)

 • Yine Ayrılık (Prestij Müzik) (1998)

 • Kral Çıplak (Prestij Müzik) (2001)

 • Bir Erkeğin Günlüğü (Popüler Müzik) (2002)

 • Özel Canlı İstanbul Konseri (Popüler Müzik) (2003)

 • Türkiye Turnesi 2003 (Popüler Müzik) (2003)

 • Aç Pencereni (Belis-Seyhan Müzik) (2004)

 • Annemin Türküleri (DMC) (2005)

 • Akşam Üstü (Mod Müzik-Ozan Video) (2006)

 • Karagöz ve Hacivat (Mod Müzik) (2010)

 • Trilogy (Süper Müzik Yapım) (2010)

 • Dostane (DNK Müzik) (2014)

 • Best of Konserler (Süper Müzik Yapım) (2015)

 • Tam Bana Göre (Pasaj Müzik & Garaj Müzik) (2019)

 • Konuk Sanatçı Olarak Katıldığı Albümler

 • Esra Kahraman - Parantez (2005) - Nereye Saklarsın

 • Mehmet Tokat - İnadına Seveceğim (2006) - Tükendi Sevdam

İçeriğin Devamı Aşağıda

Haluk Levent Neden Gündemde?

Haluk Levent Neden Gündemde?

Deprem sürecinde birlikte hareket ettiği ünlü isim Oğuzhan Uğur'un, BaBaLa TV Twitter hesabı sebebiyle hakkında soruşturma açılması üzerine Haluk Levent de gündeme gelen isimlerden biri oldu. AHBAP ile yürüttüğü yardım kampanyalarıyla bu süreçte sosyal medyada en çok destek gören kuruluştu.

Ayrıca AHBAP ile topladıkları bağışın 1 milyarı geçtiğini duyurdu:

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Cenab Boss

mp3 indir menin en iyi adresi hemn girib keyfli mp3 ler indire bilirsiniz. Haluk Levent Şarkıları hem bu siteden indire ve ya dinleye bilirsiniz

Cenab Boss

mp3kutu com

Cenab Boss

mp3 indir, müzik indir, mp3kutucom