Görüş Bildir
Haberler
Gül'ün 7 Senelik Çankaya Karnesi: 882 İmza, 4 Veto

Gül'ün 7 Senelik Çankaya Karnesi: 882 İmza, 4 Veto

adem kara
08.08.2014 - 12:36 Son Güncelleme: 08.08.2014 - 15:38

En çok fazla seyahat eden cumhurbaşkanı olan Gül, masasına gelen kanunların hemen hemen tamamını onaylamasıyla tartışıldı. Bazı vakit yol arkadaşı Erdoğan ile ters düşten Gül, eşinin başörtülü olması dolayısıyla yaşanan resepsiyon krizini ise kendi yöntemiyle çözmeyi başardı. Çankaya Köşkü’ne kurduğu sofralarda değişik kesimleri dinledi. Süreç içerisinde ılımlı mesajları, siyasi parti liderlerine yaklaşımı, özgürlük vurgusu yapmış olduğu konuşmaları ile bazen muhalefetin de beğenisini kazandı. Öyle ki Gül seçildiğinde boykot eden CHP , veda ederken onu kırmızı halıyla karşıladı. Cumhurbaşkanlığı süresince İkinci hasta mahkûmu affetti.

Gül’ün Çankaya Köşkü’nde önceki 7 yılının köşe taşlarını Radikal gazetesinden Ercan Sarıkaya mercek altına aldı....

367 KRİZİNDE GERİ ADIM ATMADI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylık süreci sancılı geçti. 367 krizi ve eşinin başörtülü olması dolayısıyla yaşanan tartışmalar, Cumhuriyet mitingleri, İkinci Nisan e-bildirisinde dahi geri adım atmadı. Türkiye erken genel seçime gitti fakat o adaylıktan vazgeçmedi. Cumhurbaşkanı seçildikten akabinde eşi başörtülü olduğundan dolayı cumhuriyet resepsiyonları tartışma konusu oldu. Bu krizi ‘eşli’ ve ‘eşsiz’ olmak üzere iki resepsiyon yaparak aşmayı bildi.

Eşi Hayrünissa Gül, başörtüsü dolayısıyla üniversiteye kaydı yapılmayınca 2002'de AİHM'e başvurmuştu. 2004'te davayı geri çekti. Cumhurbaşkanlığı sürecinde kızını evlendirdi ve torunları dünyaya geldi.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE SOFRA KURDU

Çankaya Köşkü’nde tarih, edebiyat, sinema, hukuk, arkeoloji, sosyal medya gibi değişik konu başlıkları etrafında, aralarında merhum Neşet Ertaş’ın da yer aldığı 84 misafir ağırladı. Üniversite öğrencilerinin sorunlarını ilk ağızdan dinledi, sosyal sitelerin fırsatları ve risklerini bu masalarda açıkladı .

ERDOĞAN’I SAKİNLEŞTİRDİ

Geçen mayıs ayında, Danıştay'ın 146'ıncı kuruluş yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşması esnasında sinirlenen Başbakan Tayip Erdoğan 'ı sakinleştirmeye çalışan da Gül’dü. Toplantıdan Başbakan ile beraber çıkıp gitmesi tartışma konusu oldu.

ZAMAN ZAMAN TERS DÜŞTÜLER

Sosyal medyayı iyi kullanan Gül Twitter, ınstagram hesaplarından gezileri ile alakalı resimleri sürekli paylaştı. Yol arkadaşlığı yapmış olduğu Erdoğan ile de hem sosyal medya hem de operasyonlarla alakalı ters düştüğü zamanlar oldu. İşte onlardan bazıları:

*Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı Gül tarafından takdirle karşılanırken, Erdoğan 'Anayasa Mahkemesi'nin kararını gayrımilli bulduğunu ve saygı duymadığını' belirtti .

  • Gezi protestoları ve polisin orantısız güç kullanımı ile alakalı olarak Gül, “Demokrasi sadece seçim demek değildir. Barışçı gösteriler de bir parçasıdır. İyi niyetli mesajların alındığının bilinmesini isterim” derken Erdoğan, “Ben Cumhurbaşkanı'nın ne mesaj almakta olduğunu bilemem. Gezi darbe girişimidir polis destan yazdı” diye belirtti .

  • 17 Aralık 2013’te yolsuzluk soruşturmasıyla alakalı Gül, “Yolsuzlukların üstü örtülmesin. Suçlular yargılansın”. Erdoğan, “Yolsuzluk suçlaması bahane, bu bir darbe girişimi, arkasında 'paralel yapı' var” diye belirtti .

  • Gezi eylemleri sürecinde başından biber gazı kapsülü yarası alan Berkin Elvan dokuz ay akabinde vefat etti . Ölmeden bir gün evvel Gül, babası Sami Elvan’ı aradı. Erdoğan ise Berkin Elvan’ın ölümünden akabinde anne ve babasının yapmış olduğu açıklamaları sert sözlerle eleştirdi, Gaziantep’teki mahalli seçim mitinginde anne Gülsüm Elvan yuhalandı.

  • Erdoğan ve çevresi hakkında yolsuzluk iddia eden kayıtlar Twitter üzerinden ortaya saçılmaya başlayınca Erdoğan 'Kökünü kazırım' öfkesiyle kapatma yolunu seçti. Gül ise bu yasağı ilk delenlerden oldu. Sonra “Kullanıcı sayısı ikiye katlandı” diye yasağı küçümseyerek vurguladı: 'Engellemek imkânsız.'

  • Erdoğan, Gezi, 17 Aralık, Twitter kararlarını dünya lideri olmasının önüne geçme amaçlı dış kökenli komplo olarak yorumladı. Gül ise “Türkiye’yi yıkmak isteyenler gibisinden komplo iddialarına inanmıyorum” diye belirtti .

YURTDIŞI VE YURTİÇİNDE ZİYARET REKORU KIRDI

Cumhurbaşkanı Gül, yurtdışı ziyaretleri ile 'Cumhuriyet tarihinin en çok fazla yurt dışı ve yurt içi seyahat eden Cumhurbaşkanı' sıfatını kazandı. Gül, ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a, son gezisini ise ABD'ye gerçekleştirdi. Abdullah Gül, resmi, faaliyet ziyaretleri ve uluslararası toplantılar olmak üzere 66 değişik ülkeyi ziyaret etti. Gül, Fransa, Azerbaycan ve Türkmenistan'a 6'şar defa gitti. Meksika, Brezilya, Lüksemburg, Kolombiya’nın ada aralarında yer aldığı 98 ayrı ülkeden hükümet başkanlarını da Türkiye'de konuk etti.

Cumhurbaşkanı Gül, yurtiçi ziyaretlerinde de ayrı rekoru gerçekleştirdi. Türkiye'nin bütün illerini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olan Gül Burdur'u 43 sene , Ordu'yu 31 sene , Uşak'ı İkinci sene , Artvin'i İkinci sene , Giresun'u İkinci sene aradan akabinde ilk defa ziyaret eden cumhurbaşkanı oldu.

MASASINA 886 YASA GİTTİ SADECE 4’Ü GERİ DÖNDÜ

Köşk’e 2007’de çıkan Abdullah Gül'ün masasına 836 kanun gitti. Meclis’ten Köşk’e gönderilmektde olan kanunların sadece 4 tanesini veto etti. 2008 senesinde Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu’nu veto eden Gül, 2009 senesinde İşsizlik Kanunu’nu Meclis’e gönderdi. 2011’de ise “Şike Yasası” olarak önde gelen 6250 sayılı kanunu veto etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kamuoyunda “sansür” olarak adlandırılan internete ait yasayı, Macaristan ziyareti dönüşü jet hızıyla onayladı. Gül, yasanın iki maddesinin yeni bir kanunla değiştirilmesi şartı koydu.

Ercan Sarıkaya | Radikal

Kaynak: http://www.arcaajans.com/haber/siyase...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın