2200 Asker Ferguson Sokaklarında

 > 
106PAYLAŞIM

ABD’nin Ferguson kasabasında 18 yaşındaki siyah genci vuran polisin aklanmasına ülke genelinde tepki artıyor. Salı günü için 37 eyalette eylem çağrısı yapıldı, Ferguson'a ulusal muhafızlar sevk edildi.

Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında 9 Ağustos günü silahsız siyah genç Michael Brown’ı öldüren polisin jüri tarafından aklanmasına tepkiler büyüyor. Sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla 37 eyalette 130'dan fazla eylem bekleniyor. Yetkililer şiddetin tırmanmasından endişe ediyor.

Missouri Valisi Jay Nixon, olayların merkezindeki Ferguson kasabasına 2 bin 200 asker sevk etti. Vali, can ve mal güvenliğinin korunacağını ve Ferguson halkının huzurunun sağlanacağını söyledi. Ferguson Belediye Başkanı James Knowles ise asker sevkiyatına geç kalındığını savundu.

Silahsız gencin ölümüyle iligli ‘adalet’ talep eden göstericiler pazartesiden beri sokaklara dökülürken, polis protestolara gazla müdahale etti. Olaylarda gözaltına alınan kişi sayısı salı günü 82'ye çıktı. Göstericiler ‘Kundaklama, kanunsuz gösteri, yağma ve kamu malına zarar verme’ gibi suçlamalarla göz altına alındı.

Ferguson'da okullar tatil

Fergusonlu göstericiler Michael Brown’ı vuran polisin aklandığı jüri binasının önünde protesto çağrısı yaparken kasabada okullar salı günü için tatil edildi. Gece boyu süren gösterilerde onlarca bina ateşe verildi, 15’ten fazla silah sesi duyuldu. Olaylarda onlarca bina ve aracı ateşe veren göstericilerin bir kısmının özellikle alkol ve gıda satan dükkanları yağmaladı. Polis ciddi bir yaralanmanın olmadığını bildirdi.

Polis müdürü John Belmar pazartesi gecesi çıkan olayların siyah genç vurulduktan sonra düzenlenen gösterilerden daha şiddetli olduğunu vurguladı. Ayrıca New York, Chicago, Seattle , Los Angeles, Oakland ve Washington’da da gösteriler düzenlendi.

Soruşturmanın tarafsızlığı tartışılıyor

Soruşturma sürecinin hatalı olduğunu savunan ailenin avukatlarından Benjamin Crump, şüpheli polis memuru Darren Wilson'ın jüri karşısında çapraz sorguya tutulması gerektiğini söyledi.

Soruşturma Savcısı Bob McCullogh’un polis olan babasının da bir siyah tarafından öldürülmesi nedeniyle, avukatlar McCullogh’un ‘adil bir soruşturma’ yürütemeyeceği görüşünde. Savcı McCullogh, jürinin oy birliğiyle mi yoksa oy çokluğuyla mı polisi akladığına dair de bilgi vermedi.

Brown ailesine gencin vurulmasından beri destek veren insan hakları savunucusu ve din adamı Al Sharpton, jüri sisteminin bu davada hatalı kullanıldığını ve ailenin karara şaşırmadığını söyledi.

BM: Emniyet ve yargı gözden geçirilmeli

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad Hüseyin, ABD’li yetkililerin emniyet ve yargıdaki renk ayrımına dayalı muameleyi gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Bu durumun nüfusun bir bölümünde “derin ve yaralayıcı” bir güvensizlik oluşturacağını söyleyen Hüseyin, ABD’de polis kurşunuyla vurulan, hapis yatan ve idam edilen siyahların diğer vatandaşlara oranının endişe verici olduğunu ifade etti.

Brown nasıl vuruldu?

Michael Brown ve arkadaşı Dorian Johnson 9 Ağustos günü sokakta yürüyorlardı. Arkalarından gelen polis memuru Darren Wilson iki arkadaştan trafiği engelledikleri gerekçesiyle kaldırıma geçmelerini istedi. Görgü tanıkları ikilinin polis aracına yaklaşıp ve Wilson’la tartıştıklarını, ardından da polisin silahını ateşlediğini anlatıyor.

Silah sesinin ardından Brown ve Dorian Johnson farklı yönlere kaçtı. Polis memuru takip ettiği Brown’a silahla altı kez ateş etti. Bu noktadan sonra tanık ifadeleri değişiyor. Polisin ellerini havaya kaldırmasını emrettiği Brown’ın bu emre uyduğunu söyleyen ifadeler var. Wilson’ın polisin üzerine yürüdüğü iddiası da var.

Ferguson polisi olaydan sonra siyah gencin hırsızlık yaptığını gösteren güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı. Ancak polis memurunun, Brown’ın hırsızlık yaptığından haberi olmadığı ortaya çıktı.

  • Al Jazeera, AA, Reuters
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir