Görüş Bildir

‘En Yüksek Asgari Ücret Türkiye'de’

Anasayfa > Gündem

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 'OECD üyesi ülkelerin içinde, yaklaşık 40 ülkede milli gelirine oranla en yüksek asgari ücret Türkiye'de dir. Bunu iddialı bir şekilde söylüyorum' dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, OECD üyesi ülkeleri içerisinde yaklaşık 40 ülkede milli gelire oranla en yüksek asgari ücretin Türkiye'de olduğunu bildirdi. Zeybekci, Denizli programı kapsamında Eskihisar Mahallesi'nde bir tekstil firmasının düzenlediği kahvaltıda işçilerle bir araya geldi.  

Muhalefet partilerinin, seçim vaatlerini eleştiren Zeybekci, 'Biz bu saçmalıkların hiçbirini yapmayacağız. Milletin menfaatine ne ise onu yapacağız. Biz aldatılan olmayacağız, aldatan da olmayacağız. Biz bu milletin aldatılmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz işimize  bakacağız. Bunların saçmalıklarıyla Türkiye'nin asla vakit kaybetmesine izin vermeyeceğiz, Türkiye'de müsaade etmeyecek diye düşünüyoruz' dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun 'Ben emeklimin çocuğuna, torununa harçlık vermesini istiyorum' sözüne emeklilerinin inanmadığını ifade eden Zeybekci, 'Benim emeklim torununun refah bir Türkiye'de, işi gücü olduğu bir Türkiye'de yaşamasını istiyor. Benim emeklim Türkiye'nin geleceğini düşünüyor, 2002'den bu güne kadar emekli maaşlarının nereden nereye geldiğini iyi biliyor' diye konuştu.

Dolardaki düşüş

Dolardaki düşüş

Bakan Zeybekci, teksil firmalarına yaptığı ziyaretlerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

'Doların düşüşü'yle ilgili soru üzerine Zeybekci, Türk parasının Amerikan doları karşısında diğer dünya paralarından daha fazla değer kaybetmediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: 

'Son 1,5 aya gelene kadar dolar endeksi dediğimiz parama birimleri de yüzde 25-27'ler gibi değer kaybederken Türk lirası yüzde 22 değer kaybetmişti.  Son bir yıl içinde 3 seçim yapıldı. Seçimlerin arasında Türkiye, bazı badireler atlattı. Piyasalar, reel sektör seçimi sevmez. Piyasaların seçimlerle ilgili negatif algı içine girmesi, birileri tarafından fırsat olarak değerlendirildi. Bu hep olmuştur. Bu birileri dediğimiz, spekülasyon amaçlı o dalgalanmaları ranta çevirmeye çalışan insanlar bunu hep kullanırlar. Ancak bir yere kadar mümkün olabilir.' 

Seçimden kaynaklanan bazı spekülatif ve manipülatif hareketlerin faizde, kurda ve enflasyon üzerinde bir marj oluşturduğunu önceden söylediklerini dile getiren Zeybekci, 'Bunu noktada dolar Cuma akşamına baktığımızda 2,57'e kadar düştüğünü gördük, faiz ortalama olarak 1 puan aşağıya doğru geldi. Bu tek başına Türk ekonomisiyle aşağıya indi derseniz o da yanlış olur. Diğer etkenlere ve değişkenlere iyi bakmak lazım' değerlendirmesinde bulundu. 

AK Parti hükumetlerinin hiçbir zaman seçim ekonomisi uygulamadığını vurgulayan Zeybekci, cari açıkla ilgili çok önemli pozitif gelişmeler olacağını kaydetti. 

Türkiye'nin Haziran'dan itibaren çok farklı bir döneme gireceğini bildiren Zeybekci, 'Açıklamış olduğumuz 25 ayrı grupta sektörde bin 200 civarında değişim, dönüşüm ve eylemler uygulamaya konulmaya başladı. Türkiye için artık bir devrim ve dönüşüm zamanıdır. İnşallah Türkiye'miz için durmak yok hizmete devam diyoruz' ifadesine yer verdi.

Asgari ücret

Asgari ücret

Bakan Zeybekci, asgari ücretin Türkiye'de 'bin 500, 3 bin veya 5 bin lira' olması vaadinin devleti ilgilendiren bir konu olmadığını belirterek, asgari ücret ne kadar artarsa vergi ve SSK gelirleriyle hazineye denge anlamında pozitif katkısı olacağını kaydetti. Zeybekci, şöyle konuştu: 

'Bundan Maliye Bakanlığı memnun olur. Bunun tarafı Hükümet değildir. Hükümete talip olanlar ve bu vaadi söyleyenler, Türkiye'de Asgari ücret Tespit Komisyonu olduğunu herhalde hiç bilmiyorlar. Bu kadar konunun uzağındalar, hayal dünyasında yaşıyorlar. Türkiye OECD üyesi ülkelerin içinde, yaklaşık 40 ülkede milli gelirine oranla en yüksek asgari ücret Türkiye'dedir. Bunu iddialı bir şekilde söylüyorum. Bu herkesin hoşuna gider, ben de asgari ücretle çalışıyor olsaydım, hoşuma giderdi ama bunun tarafı işçi ve işveren sendikalardır.'

Başbakan Yardımcısı Babacan'ın açıklamaları

Başbakan Yardımcısı Babacan'ın açıklamaları

Bakan Zeybekci, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın 'hukuk sistemine' ilişkin açıklamalarının hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine, Türkiye ekonomisinin çok güçlü olduğuna inandığını dile getirerek, 'Ali Bey'i çok haklı görüyorum. Ne kadar demokrasi, ne kadar hukuk, ne kadar hak ve özgürlüklerin garanti altında olması, o kadar ekonominin sağlamlığı ve ekonominin güvence altında olması demektir. Global dünyada evrensel ekonomik değerlerle, dünyaya entegre olamaya çalışıyorsanız, hukuk, devlet yapısı ve demokrasi olarak, ulusal sivil toplum kuruluşları olarak da evrensel standartlarda hukuk normlarına topyekun bir ülke olarak tabi olmak zorundasınız. Ali Bey'in söylediği şeyler son derece doğrudur' ifadelerini kullandı.

Çözüm Süreci

Çözüm Süreci

Çözüm Süreci'ne ilişkin soruyu Zeybekci, 'Birilerinin bundan rahatsız olması son derece doğaldır. Türkiye'nin tek başına etken bir ülke ve global bir ülke haline gelmesine dünya da isteyenlerden daha çok istemeyenlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu provokasyon olacaktır ve olmaya devam edecektir' diye yanıtladı.  

Zeybekci, Türkiye'nin eski Türkiye değil, güçlü bir ülke olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: 

'Millet bunun da farkındadır, bu kardeş kavgası bitecek ve akan kan duracak. Bu gençlerimizi sabra davet ediyorum, bu topraklarda aynı devlete tabi olduğumuz sürece, aynı bayrağa saygı duyduğumuz sürece, aynı vatana vatan dediğimiz sürece, aynı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığımızdan gurur duyduğumuz sürece bu ülke çok büyüktür, Kürt'e de yeter, Türk'e de yeter, aklımıza gelebilen bütün zenginliklerimize yeter. Bunlar hep tuzaktır, seçimler  yaklaştıkça Türkiye bu tuzaklara çekilmeye çalışılacaktır. Bunların kim olduğunu bu ülke biliyor. Devlette bunların her birini tek tek yakalayıp hesabını soracaktır.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

AKP in wonderland

Meçhul Adam

Bakan olmak için ne kadar bonzai kullanmak gerekiyor bilen varmı

Ramazan Erdoğan

al 1000 TL 'Yİ ver 400ü kira ya ver 100 lira elektırıge ver 50 lira su ya 50 lira internet parası 100 lirada taksitlere ver her ay kalan 300 tl ile 5 kişilik... Devamını Gör