Dünyanın Her Yerinden Başarılı İsimler: BBC 2020 Yılının Birbirinden Güçlü 100 Kadınını Seçti

49PAYLAŞIM

BBC, 2020 yılı için dünyanın dört bir yanından 100 ilham verici ve etkili kadının listesini açıkladı.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-55042935

1. Tanınmayan kahraman...

Doğum yeri: Dünyanın her yeri

Mesleği: Bir farklılık yaratmak

Dünyanın dört bir yanında sayısız kadının başkalarına yardım etmek için fedakarlık yaptığı olağanüstü bir yılda, listenin birincisi bu kadınların hepsi...

2. Loza Abera Geinore

Doğum yeri: Etiyopya 

Mesleği: Futbolcu

Güney Etiyopya'nın küçük bir şehrinde doğan Loza Abera Geinore, Hawassa City Futbol Kulübü'nde ve Etiyopyalı Kadınlar Premiyer Ligi'nde 2 sezon oynadı ve takımının golcüsü oldu. Şu an profesyonel bir futbolcu ve Etiyopya Kadınlar Milli Takımı'nda oynuyor. 

"Dünyadaki her kadın, karşısına çıkan her koşulda hayalini kurduğu ya da yapmayı planladığı her şeyi başarabilir." 

3. Houda Abouz

Doğum yeri: Fas

Mesleği: Rapçi

Houda Abouz, sahne ismiyle Khtek, eşsiz stil ve şarkı sözleriyle bilinen Faslı bir rapçi. Kendisi kadın hakları ve cinsiyet eşitliği için farkındalık yaratıyor. Erkeklerin dominant olduğu bir endüstride Faslı ve kadın bir rapçi olarak müziğini değişim için kullanıyor. 

"Mücadele etmeye, yaratmaya ve direnmeye devam edin. Asla pes etmeyin. Mücadelemiz henüz yeni başladı ve dünyanın tek ihtiyacı olan şey: kadın gücü."

4. Christina Adane

Doğum yeri: Hollanda

Mesleği: Kampanyacı, mücadeleci

Futbolcu Marcus Rashford'un da desteklediği, İngiltere'deki yaz tatillerinde de okullarda ücretsiz öğle yemeği verilmesi kampanyasının arkasındaki isim Christina Adane. 

Bite Back 2030'un (gıda endüstrisindeki adaletsizlikle mücadele eden bir kampanya) gençlik kurulundaki eş başkan olan Adane, Birleşik Krallık'taki hiçbir çocuğun aç kalmamasını istiyor.

"Asla kendinizden veya inançlarınızdan ödün vermeyin. Hiçbir kadın kalabalığa karışıp kimse olarak bir değişiklik yapmadı."

5. Yvonne Aki-Sawyerr

Doğum yeri: Sierra Leone 

Mesleği: Belediye başkanı

Belediye başkanı Yvonne Aki-Sawyerr OBE, en çok çevresel bozulma ve iklim değişikliğine verdiği mücadele ile tanınıyor. Transfrom Freetown isimli bu plan, genç nüfusun işsizlik oranını azaltmak için iş yaratmaya yardımcı olan, 11 sektörü hedefleyen bir plan.

Sel ve yangın gibi afetlerin uluslararası milyonlarca insanı etkilediği bir yıl olan 2020'de, Freetown belediye başkanı Aki-Sawyerr bu bölgenin sakinlerine iki yıl boyunca 1 milyon ağaç dikme konusunda ilham kaynağı oldu. 2020 Yılının Ocak ayında hiçbir kaynağı olmadan başlayan #FreetownTheTreeTown, ekim ayınca 450 bin ağaç dikti. 

"Muhtemelen siz de hüsrana uğramış ve tatmin olmadığınızı hissediyorsunuz. Bunun negatif olmaması sizin elinizde. Memnuniyetsizliğimizi değiştirerek olumlu bir hale çevirebiliriz."

6. Rina Akter

Doğum yeri: Bangladeş

Mesleği: Eski seks işçisi

Pandemi süresinde, Rina ve yardımcı takımı Dakka'da müşteri bulamayan ve bu yüzden aç kalan seks işçilerine pirinç, sebze, yumurta ve et dahil omak üzere haftan yaklaşık 400 öğün yemek sağladı. 

"İnsanlar mesleğimizi aşağılayıcı olarak görüyor ancak biz bunu yiyecek almak için yapıyoruz. Bu meslekte kadınların aç kalmaması ve çocukların bu işi yapmak zorunda kalmaması için çalışıyorum." 

7. Sarah Al-Amiri

Doğum yeri: Birleşik Arap Emirlikleri

Mesleği: BAE kabinesinin İleri Bilimler bakanı

Ekselansları Sarah Al-Amiri, BAE İleri Teknolojilerden Sorumlu devlet bakanı ve BAE Uzay Ajansı'nın başkanı. Daha önce ise Emirates Mars Görevi'nin bilim lideri ve proje müdür yardımcısıydı. Bu Mars görevi, Arap ülkerinden birinin ilk gezegenlerarası girişimi konumunda. Yörünge aracı Hope (Arapçası Amal) 2021 yılının Şubat ayında Mars'a inecek ve iklim, hava durumu gibi şeylerin verilerini toplayacak. 

"Bu virüs, dünyanın ayrı bireyler olarak yaşadığımız mutlak bir durgunluğa girmesini sağladı. Büyümeye devam etmek ve hassas dünyamızın sürdürebilirliğini sağlamak için birlikte çaba göstermeliyiz."

8. Waad al-Kateab

Doğum yeri: Suriye

Mesleği: Film yapımcısı

Waad al-Kateeb, Suriyeli bir aktivist, gazeteci ve Emmy de dahil olmak üzere ödüllü bir film yapımcısı. 2020'de ilk uzun metrajlı filmi For Sama, en iyi belgesel dalında Bafta ödülü kazandı ve en iyi belgesel dalında olmak üzere Akademi Ödülü'ne aday olarak gösterildi. 

2016 yılında Halep'ten göç eden Waad, kocası ve iki kızıyla birlikte Londra'da yaşıyor. Burada Channel 4 Haber kanalı ile çalışan Waad, Action For Sama kampanyasına da liderlik yapıyor. 

"Sadece umudumuzu yitirdiğimizde kaybederiz. Nerede olursanız olun bütün kadınlar; inandığınız şeyler için savaşmaya devam edin, hayal kurmaktan çekinmeyin ve asla umudunuzu yitirmeyin." 

9. Adriana Albini

Doğum yeri: İtalya

Mesleği: Patolog 

Albini, IRCCS MultiMedica vasküler biyoloji ve anjiyogenez laboratuvarının ve MultiMedica Vakfı'nın başkanı, ayrıca Milan-Bicocca Üniversite'sinin genel patoloji profesörü ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün eski misafir bilim insanıdır. 

Kendisi Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nin yönetim kuruluna seçilen ilk İtalyan'dır. En İyi İtalyan Kadın Bilim İnsanları kulübünün başkanıdır ve kadın araştırmacıların tanıtımını yapmaktadır. 

Aynı zamanda bir eskrim şampiyonudur, 2018 yılında Kıdemli Dünya Kupası'nda bronz, 2015 yılında Avrupa Kıdemli Eksrim yarışmasında ise gümüş madalya kazanmıştır. 

"Araştırmacılar kariyerlerine bir yol takip ederek başlıyorlar. Bilim insanları asfalt yolun bitmiş gibi gözüktüğü bir yol takip ediyor. Kadın bilim insanları ise kimsenin bakmadığı yeni yollar bulmalı."

10. Ubah Ali

Doğum yeri: Somaliland

Mesleği: Kadın sünneti eğitimcisi

Ubah Ali, kadın sünnetinin her şeklinin ortadan kaldırılmasına adanmış bir kuruluş olan Solace for Somaliland Girls kuruluşunun kurucularından biridir. Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde okuyan Ali, Lübnan'daki göçmen işçilerin haklarını da savunuyor. 

"Dünya 2020'de çok değişti. Dünyanın dört bir yanındaki aile içi şiddet, tecavüz, kadın sünneti ve çok daha fazlasını yaşayan kadınlar için birlik olmamız gerekiyor. Bu birlikle beraber adaleti talep edebiliriz." 

11. Nisreen Alwan

Doğum yeri: Irak/Birleşik Krallık 

Mesleği: Halk sağlığı uzmanı

Nisreen Alwan, Birleşik Krallık'ta hamilelik, çocuk ve kadın sağlığı gibi konulara odaklanan bir halk sağlığı doktoru ve akademisyendir. 

Kovid-19 salgını sırasında ülkelerin sadece ölüm oranlarını değil aynı zamanda virüsün enden olduğu uzun vadeli hastalıkları da incelemesi gerektiği konusunda farkındalık yaratmıştır. 

"2020 yılında bu üç şeyi daha fazla yaptım: aklımdan geçenleri söyledim, korkuttum şeyleri yaptım ve kendimi affettim. Bu üç şeyi ise daha az yaptım: başkalarının benim hakkımda ne düşündüklerini daha az önemsedim, kendimi daha az suçladım ve diğer insanlardan daha yetersiz olduğuma daha az inandım." 

12. Elizabeth Anionwu

Doğum yeri: Birleşik Krallık

Mesleği: Hemşire

Profesör Dame Elizabeth Anionwu, Batı Londra Üniversitesi'nde onursal hemşirelik profesörü ve Birleşik Krallık Orak Hücre Derneği'nin bir koruyucusudur.

Kendisi, İngiliz-Jamaikalı bir hemşire olan Mary Seacole'un heykeli için kampanya yürütmektedir ve orak hücre ve Talasemi konusunda çığır açmış bir hemşiredir. 

"Sizin ya da diğer kadınların yaptığı olumlu küresel katkıları asla küçümsemeyin." 

13. Nadeen Ashraf

Doğum yeri: Mısır

Mesleği: Kampanyacı 

Nadeen Ashraf sosyal medyanın değişim için kullanılabilecek bir araç olduğuna inanan bir felsefe öğrencisi. En büyük tutkusu ise bilgiyi genel nüfus için erişilebilir bir şekilde yaymak. Nadeen, Mısır'daki kadınların cinsel taciz hikayelerini paylaşabildikleri bir Instagram hesabı olan Assault Police'in kurucusu... Nadeen, cinsel tacize karşı mücadelenin toplumsal değişimin temel taşı olduğuna inanıyor. 

"Çevremde hep hayatlarını değişim için zorlayan kadınlar ile büyüdüm. Onların sesi olacağım hiç aklıma gelmemişti. İnandığınız bir şeyi yapmak için asla geç değildir." 

14. Erica Baker

Doğum yeri: Almanya

Mesleği: Mühendis

GitHub'da mühendislik direktörü olan Erica, teknoloji kariyerine 19 yıl önce, 2006 yılında Google'a geçmeden önce Alaska Üniversitesi'ne teknik destek sağlayarak başladı. Microsoft'a girmeden önce 2015'te Slack'e ve 2017'de Patreon'a katıldı ve ardından GitHub'a geçti. Ardından, Atipica ve Hack the Hood'un danışma kurullarında, Code.org Çeşitlilik Konseyi'nde, Barbie Küresel Danışma Konseyi'nde, Girl Develop It'in yönetim kurulunda ve Black Girls Code'da teknoloji danışmanı oldu. Erica şu anda Oakland, California'da yaşıyor.

"Dünya 2020'de oldukça değişti ve kendini düşünmeyen biri olmanın ne demek olduğunu yeniden öğreniyoruz. Hizmet ve bağlantının değerini, dünyanın herkes için adil bir yer olmadığını da hatırlamış oluyoruz. Dünyanın dört bir yanından kadınları adalet, özgürlük ve eşit muamele için savaşmaya teşvik ediyorum." 

15. Diana Barran

Doğum yeri: Birleşik Krallık 

Mesleği: Parlamento Dışişleri Bakanı Müsteşarı 

Sivil Toplum Ofisi ile ilgili politikadan sorumlu olan Barones Diana Barran, 2019 yılında Birleşik Krallık Sivil Toplum Bakanı olarak atandı. Kendini aile içi şiddeti sona erdirmeye adamış ulusal bir hayır kurumu olan SafeLives'in kurucusu ve eski genel müdürüdür. Aynı zamanda New Philanthropy Capital düşünce kuruluşunda eski fon geliştirme başkanıdır...

"Maya Angelou'nun bu sözlerini düşünüyorum: 'İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.'"

16. Bilkis

Doğum yeri: Hindistan

Mesleği: Protesto lideri

82 yaşındaki Bilkis tartışmalı bir vatandaşlık yasasını barışçıl ve sakin bir şekilde protesto eden bir grup kadına dahil olmuştu. Daha sonra protestoların düzenlendiği Shaheen Bagh'de uzun süredir devam eden bir protestonun yüzü oldu. 

"Kadınlar adaletsizliğe karşı evlerinden çıkmalı ve seslerini yükseltmelidir. Eğer evden çıkmazlarsa güçlerini nasıl gösterecekler?"

17. Cindy Bishop

Doğum yeri: Tayland

Mesleği: Birleşmiş Milletler elçisi & model 

Model, aktris ve sunucu olan Cindy Sirinya Bishop, ayrıca kadınlara şiddetin sonlandırılması için yapılan kampanyalarda da çalışıyor. Kendisi bu yıl BM Kadınları Asya ve Pasifik bölgesel iyi niyet elçisi olarak atandı. Aynı zamanda Asya bölgesinde cinsiyet eşitliği için yürütülen bölgesel bir platform olan Dragonfly360'ın da bilgi direktörüdür. 

"2020 yılında dünya çok değişti. Değişimle birlikte ilerlemek için de fırsat doğuyor. Herkesin eşit bireysellik ve özgürlük içinde yaşamasına izin verilmelidir. Gelecek nesil genç kadınlara ve erkeklere ilham vermeye devam etmeliyiz." 

18. Macinley Butson

Doğum yeri: Avustralya 

Mesleği: Bilim insanı & mucit

7 yaşından beri icatlar yapan Macinley Butson, şu an 20 yaşında ve meme kanseri hastaları için radyoterapi sonuçlarını iyileştirmeyi, ayrıca gelişmekte olan bölgeler için güvenli içme suyu sağlayan icatları bulunuyor. Kendisi genç Avustralyalılar için bilim ve teknoloji gibi konularda bir rol modeli oldu. 

"Değişim yapabilme yeteneğimizi kimse değiştiremez. Dünyanın her yerindeki kadınlar kendilerine şunu sorsunlar: 'Ben değilsem, kim? Şimdi değilse ne zaman?"

19. Evelina Cabrera

Doğum yeri: Arjantin

Mesleği: Futbol koçu ve menajeri

Evelina Cabrera 27 yaşında Arjantin Kadın Futbol Federasyonu'nu kurdu. Bunun dışında aralarında kör kadınlar için de olan birkaç futbol takımı kurdu. Mahkumları eğitti ve savunmasız kadınlara ve kızlara spor, eğitim konusunda yardım etti. Kendisi Arjantin'deki ilk kadın futbol menajerlerinden biri. 

"Cinsiyetimiz ve köklerimiz geleceğimizi belirlememeli. Zor bir süreç olsa da bu dünyadaki eşitliğe ulaşabileceğiz." 

20. Wendy Beatriz Caishpal Jaco

Doğum yeri: El Salvador 

Mesleği: Engellilik aktivisti

Wendy Beatriz Caishpal Jaco, bir girişimci, aktivist, motivasyon konuşmacısı, ayrıca engelli insanların ve silahlı çatışmalardan sağ çıkan insanların sözcüsüdür. Kendisi, Liderlik ve Engellilik ve Uluslararası Hareketlilik ABD Kadın Enstitüsü'nde El Salvador’un temsilcisidir.

"Ne yaptığımızı ve bunu nasıl yaptığımızı sevmeliyiz. Sosyal değişimin araçları olalım ve harekete geçelim, savaşalım fark yaratalım. Herkes bunun için savaşırsa daha iyi bir dünyaya sahip oluruz." 

21. Carolina Castro

Doğum yeri: Arjantin

Mesleği: Birlik lideri Carolina Castro, 130 yıllık tarihinde Arjantin Sanayi Birliği'nde yönetici pozisyonuna ulaşan ilk kadın. Kendisi, kamusal tartışmaların son derece zıt olduğu bir ülkede, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilerlemesine katkıda bulundu.

"Eşitlik gündemi, olağanüstü insanlar tarafından değil, hepimiz gibi her cinsiyetten insanların yaptığı seçimlerle gelişiyor."

22. Agnes Chow

Doğum yeri: Hong Kong

Mesleği: Demokrasi yanlısı aktivist

Agnes Chow, Hong Kong'da yaşayan 23 yaşındaki demokrasi yanlısı bir aktivist. Bu yıl Pekin tarafından dayatılan tartışmalı yeni bir güvenlik yasası uyarınca tutuklanan aktivistten biriydi. Kefaletle serbest bırakıldı ve tutuklandığı için destekleri oldukça arttı. Kendisi 15 yaşından beri siyasette aktif. 

"Kadın bir lidere sahip olmak kadın hakları açısından hiçbir şey ifade etmiyor. Sistemde değişikliğe ve gerçek bir demokrasiye ihtiyacımız var."

23. Patrisse Cullors

Doğum yeri: ABD

Mesleği: İnsan hakları aktivisti

Sanatçı, organizatör, eğitimci ve popüler bir konuşmacı olan Patrisse Cullors, Los Angeles'lı bir yerli, Black Lives Matter Global Network Foundation'ın eş kurucusu ve yönetici direktörü. Ayrıca Los Angeles merkezli bir örgüt olan Dignity and Power Now'ın kurucusu.

"Gücünüzden asla vazgeçmeyin. Sevincinizi besleyin ve değişimin peşinden gidin. Bu sadece sizin için değil, peşinizden gelecek bütün kadınlar için..."

24. Tsitsi Dangarembga

Doğum yeri: Zimbabve 

Mesleği: Yazar & film yapımcısı

Tsitsi Dangarembga, eleştirmenlerce beğenilen bir yazar, film yapımcısı ve kültürel aktivisttir. Zimbabwe klasikleri olarak kabul edilen ödüllü kitaplar yazdı ve filmleri Sundance Film Festivali de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki festivallerde gösterildi. Kendisi bu yıl Zimbabwe'deki sivil protestolara katılmaktan gözaltına alınan kişiler arasındaydı.

"Değişimden korkmayın, sizin için işe yarayan bir değişiklik yapın." 

25. Shani Dhanda

Doğum yeri: Birleşik Krallık

Mesleği: Engellilik aktivisti 

Shani Dhanda, Birleşik Krallık'ın en etkili kişilerinden biri olarak tanınan ödüllü bir engelli uzmanı ve sosyal girişimcidir. Shani, Çeşitlilik Kartı girişimi ve Asyalı Kadın Festivali ve Asya Engellilik Ağı'nı kurdu ve yönetmeye devam ediyor...

"Dünya iyileşirken herkes için kapsayıcı ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek hepimizin görevidir." 

26. Naomi Dickson

Doğum yeri: Birleşik Krallık

Mesleği: Baş yönetici

Naomi, yaşamını aile içi istismara maruz kalmış Yahudi kadınları ve çocukları desteklemeye ve aile içi istismarı ortaya çıkaracak ve önleyecek araçlara sahip olacak şekilde eğitmeye adadı. Kendisi Jewish Women's Aid'in baş yöneticisi. 

"2020 yılında dünya çok değişti ve hepimiz başkalarına yardım edebilmek için dayanıklı olmayı öğrendik." 

27. Karen Dolva

Doğum yeri: Norveç

Mesleği: Mucit

Karen Dolva, Ekim 2015'te kurulan Oslo merkezli bir girişim olan No Isolation'ın genel müdürü ve kurucu ortağıdır. Şirketin ürünleri; Uzun süreli hastalıklardan etkilenen çocuklar ve genç yetişkinler arasındaki yalnızlığın üstesinden gelmeyi amaçlayan bir sistem ve özellikle yaşlılar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış tek düğmeli bir iletişim cihazı...

"Kovid-19'u savaşı durdurmak için bir bahane olarak kullanamayız. Bu bir uyanış çağrısı olmalı. en savunmasız olanlar her zaman en sert şekilde vurulur. Bu zamanı değişimi yönlendirmek ve risk altındakileri korumak için kullanmalıyız." 

28. Ilwad Elman

Doğum yeri: Somali

Mesleği: Barış aktivisti 

Elman, Somali barış sürecinin ile ilgilenenler arasında önde gelen genç bir liderdir. Henüz 20 yaşındayken Somali'nin ilk tecavüz kriz merkezini kurdu...

"Bu salgın dünyaya empati konusunda hızlandırılmış bir ders verdi. Başkalarının başarısız olduğu yerlere kadınların liderlik ettiğine şahit olduk. Liderlikte kadınlar artık isteğe bağlı olarak ikinci değil, temel öncelik olarak görülmelidir."

29. Jeong Eun-kyeong

Doğum yeri: Güney Kore

Mesleği: Hastalık kontrol ve önleme dairesi komiseri

Bir 'virüs avcısı' olan Dr. Jeong Sun-kyeong, Güney Kore’nin Covid-19 salgınına tepkisine öncülük etti. Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi'nin şu anki komiseri olarak, şeffaflığı ve salgınla ilgili günlük açıklamalarındaki sakinlikle tanınıyor.

"Kendilerini pandemiye adamış tüm sağlık çalışanlarına yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Hastalıklara karşı güçlenerek dünyanın daha güvenli hale gelmesi için elimden gelen çabayı göstereceğim."

30. Fang Fang

Doğum yeri: Çin

Mesleği: Yazar

Gerçek adı Wang Fang olan Fang Fang, 100'den fazla esere sahip olan ödüllü bir Çinli yazar. Bu yıl, koronavirüs salgınının ilk ortaya çıktığı Wuhan'daki olayları belgelemeye başladı.

"Bağımsız bir şekilde kendiniz olun."

31. Somaya Faruqi

Doğum yeri: Afganistan

Mesleği: Robotik takım lideri 

Afganistan'ın ilk Kovid-19 vakası memleketi Herat'ta çıktığında, 2002 yılında doğan Somaya ve tamamen kadınlardan oluşan robot ekibi koronavirüs hastalarını tedavi etmek için düşük maliyetli bir vantilatör üzerinde çalışmaya başladı. Somaya ve ekibi tasarımlarını Halk Sağlığı Bakanlığı'na göstermeyi planlıyor. Prototip onaylanırsa uzaktan bir şekilde hastanelerde kullanılabilir. 

"Geleceğimizin anahtarı bugün kız ve erkek çocuklarımıza öğrettiğimiz şeydir. Her çocuğun eğitime erişiminin eşit olduğundan ve hayallerini gerçekleştirecek araçlara sahip olduğundan emin olmalıyız..."

32. Eileen Flynn

Doğum yeri: İrlanda

Mesleği: Senato üyesi

Eileen Flynn, 2020 yılında İrlanda Parlamentosu'nun üst meclisi Seanad Éireann'da oturan ilk kadın olarak tarih yazdı.

"Birbirinize iyi bakın, birbirinize yardım edin; asla başka bir kadını aşağıya ittirmeyin. Başkasının mumunu söndürmek sizinkinin daha parlak yanmasını sağlamaz. Bir arada olduğumuzda alevlerimiz bütün dünyayı sarabilir."

33. Jane Fonda

Doğum yeri: ABD

Mesleği: Aktris 

Ekranlarda da oldukça başarılı olan Jane Fonda, ekranlarda olmadığı zamanlarda 50 yıldan fazla bir süredir sosyal aktivizmin ön saflarında yer aldı. Kendisi iklim krizine farkındalık yaratmak için haftalık protestolar düzenliyor. 

"Dünya bilimin öngördüğünden çok daha hızlı ısınıyor. İnsanlık, varoluşsal bir krizle karşı karşıya. Bunu hep birlikte çözebiliriz. Kadınlar hepimizin birbirimize bağlı olduğunu anlayarak bu iklim probleminin yükünü taşıyorlar ve bizi çözüme yönlendiriyorlar." 

34. Kiran Gandhi

Doğum Yeri: ABD

Mesleği: Şarkıcı

Madame Gandhi adıyla performans sergileyen Kiran, şarkıcı, müzisyen, artist ve cinsiyet özgürlüğünü savunan bir aktivist. Londra Maratonu'nda 'serbest kanama' yaşarken, kadınların menstrüasyonları ile ilgili mücadele ve farkındalık  için koşmuştu...

"Artık çoğumuz evden çalışıyor ve bu bize ebeveynlik için daha sağlıklı bir bakış açısı sağlıyor. Sistemleri yeniden tasarlayabiliriz." 

35. Lauren Gardner

Doğum yeri: ABD

Mesleği: Bilim insanı 

Gardner, John Hopkins Üniversitesi'nde mühendislik profesörü ve Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi'nin yardımcı yöneticisidir. Ayrıca Kovid-19 vakalarının yetkili kaynağı haline gelen Kovid-19 salgın takip etme sistemini oluşturan ekibin liderliğini yaptı. Bu sistem dünyanın dört bir yanındaki devletler, hastalık araştırmacıları ve medya kuruluşları tarafından kullanılmakta. 

"İzin almayı beklemeyin. Yerinize oturun ve harekete geçin."

36. Iman Ghaleb Al-Hamli

Doğum yeri: Yemen

Mesleği: Mikro şebeke yöneticisi

Iman, Yemen savaşının cephesine 20 mil kadar yakın bir bölgede, temiz ve düşük enerjili bir solar mikro şebeke kuran 10 kadından oluşan bir grubun yöneticisi. Bu şebeke, BM Kalkınma Programı tarafından kurulan ve tamamen kadınlar tarafından yönetilen tek şebeke. 

"Bu mesajım Yemen'deki bütün kızlara: hayallerinizi gerçekleştirin. Bu hayallere ulaşmak için özgüvenli bir şekilde çabalayın ve karşılaştığınız tüm zorluklara meydan okuyun." 

37. Sarah Gilbert

Doğum yeri: Birleşik Krallık 

Mesleği: Bilim insanı

Çinli bilim adamları yeni koronavirüsün genetik ayrıntılarını yayınlar yayınlamaz, Sarah ve Oxford'daki ekibi, Kovid-19 aşısı oluşturmak için çalışmaya başladı. eneme sonuçları %70 koruma gösteriyor, ancak araştırmacılar dozu değiştirerek rakamın %90'a kadar yükselebileceğini söylüyor. 

"Bu yılı atlatacak kadar güçlü olabiliriz. Bu yıl gerçekten önemli olan şeylere odaklanmalıyız: sağlık, eğitim ve iyi ilişkiler..." 

38. Maggie Gobran

Doğum yeri: Mısır

Mesleği: Antik Mısır rahibesi

Maggie Gobran, hayatını Mısır'daki dışlanmış çocukların hayatını dönüştürmeye adamıştır. Zengin bir hayatı ve seçkin bir akademik kariyeri terk ederek tüm enerjisini ve kaynaklarını çocukları gözlemlemeye, ayaklarını yıkamaya, gözlerinin içine bakmaya ve onlara önemli olduklarını söylemeye adamıştır.

"Kendinizle uzlaştığınızda cennet ve dünya ile de uzlaşacaksınız." 

39. Rebeca Gyumi

Doğum yeri: Tanzanya

Mesleği: Avukat

Rebeca Gyumi, kızların haklarını geliştirmek için çalışan yerel bir girişimin kurucusu ve yönetici direktörüdür. Ayrıca cinsiyet eşitliğinin savunucusudur...

"İşler zorlaştığında yolculuğumuza devam etmek için savaşmaya devam edelim... Toplumsal cinsiyet eşitliği gündemini sessizleştirmelerine izin vermeyelim." 

40. Deta Hedman

Doğum yeri: Jamaika 

Mesleği: Dart şampiyonu

Deta 22 yıl boyunca geceleri Royal Mail'de çalıştı. Kendisinin 215 dart şampiyonluğu var. Dart tarihindeki herkesten daha fazla sayıda (341) finalde yer aldı. Deta, İngiltere'ye 1973'te geldi ve şu an England Darts takımının kaptanı. 

"Tüm kadınlara ısrar ediyorum: hayalinizi takip edin ve asla pes etmeyin. Yaş, cinsellik ve ırk başarılı olmamak için bir sebep değildir. Sadece bir kez buradasınız. En iyi şekilde yararlanın. #İnanın."

41. Muyesser Abdul’ehed Hendan

Doğum yeri: Ghulja'dan sürgün edilen Uygur

Mesleği: Yazar

'Hendan' takma adıyla anılan Muyesser Abdul'ehed, tıp okurken şair ve denemeci olarak adını duyurmaya başladı. Halk sağlığı alanında yüksek lisansını tamamladığında, yazmaya odaklanmaya karar verdi. Kendisi 2013 yılında Türkiye'ye taşındı ve Uygur dilini teşvik eden ve öğreten bir organizasyon olan Ayhan Eğitim'i kurdu. Hala İstanbul'da yaşamakta. 

"Çocuklar her zaman bir milletin umududur. Bu umudu gerçeğe dönüştürecek olan eğitimdir."

42. Uyaiedu Ikpe-Etim

Doğum yeri: Nijerya

Mesleği: Film yapımcısı

Uyaiedu Ipke-Etim, Nijerya'daki ötekileştirilmiş ve dışlanmış gruplar hakkında hikayeler yaratan feminist bir film yapımcısı, yönetmen ve LGBTQ + aktivistidir.

"Kadınlar lütfen yer kaplamaya devam edin ve seslerinizi susturmalarına izin vermeyin." 

43. Miho Imada

Doğum yeri: Japonya

Mesleği: Sake üreticisi usta

Sake mayalaması uzun zamandır erkeklerin mesleğidir ve yüzyıllar boyunca Japonya'da kadınların bu sake fabrikalarına ayak basması yasaklanmıştır. Aile sake fabrikasındaki erkek usta sake üreticisi emekli olduktan sonra Miho, Japonya'daki birkaç kadın sake ustasından biri olmaya karar verdi. 

"Hayatınızın fedakarlığına layık bir iş bulabilirseniz, kendinizi bu işe tamamen adayın. Seçtiğiniz mesleğe saygı ve samimiyetle yaklaşırsanız, hedeflerinize çok daha kolay ulaşacaksınız." 

44. Isaivani

Doğum yeri: Hindistan

Mesleği: Müzisyen

Isaivani, Hindistan'da kendine özgü bir gaana şarkıcısıdır. Gaana müziği, Tamil Nadu'daki Kuzey Chennai'nin işçi sınıfı mahallelerinden ortaya çıktı. Isaivani, erkeklerin fazla olduğu olan bu alanda yıllarca şarkı söyleyip performanslar sergiledi. Bu kadar çok popüler erkek şarkıcılarla aynı sahnede performans sergilemek başlı başına bir başarı olarak kabul edilebilir...

"Dünya 2020'de çok değişti, ancak kadınlar için dünya her gün değişiyor." 

45. Manasi Joshi

Doğum yeri: Hindistan

Mesleği: Atlet

Hintli bir Paralimpik atlet olan Manasi, şu anda Paralimpik badminton dünya şampiyonu. Kendisi ayrıca bir mühendistir. 

"Bu yıl kadınlar için pek çok açıdan zorlu geçti. Zor zamanların sizi yenmesine izin vermeyin: Her olasılığı keşfetmeye devam edin. Kendinize her gün biraz zaman ayırın."

46. Nadine Kaadan

Doğum yeri: Fransa

Mesleği: Yazar & çizer

Nadine şu an Londra'da yaşayan Suriyeli bir ödüllü çocuk kitabı yazarı ve çizer. Eserleri pek çok ülkede ve dilde yayınlandı ve görevi çocuk kitaplarında güçlendirilmiş ve kapsayıcı temsili savunmaktır, böylece her çocuk kendini bir hikayedeymiş gibi görebilir. 

"İster çatışma ister Kovid-19 olsun, kadınlar barışçı ve lider olmaya devam ediyor..."

47. Mulenga Kapwepwe

Doğum yeri: Zambiya 

Mesleği: Sanatçı & sanat galerisi müdürü

Mulenga Mpundu Kapwepwe, 2020 yılında Zambiyalı kadınların uluslarına katkılarından ötürü övgü alan Zambiya Kadın Tarihi Müzesi'nin kurucu ortağı oldu. Ayrıca Zambiya'nın başkenti Lusaka'da çocuklar için kütüphaneler inşa etti...

"Fırsatı siz yaratın."

48. Jemimah Kariuki

Doğum yeri: Kenya 

Mesleği: Doktor

Dr. Jemimah Kariuki, özellikle anne ve çocuk sağlığı konusunda olmak üzere önleyici tıp konusunda son derece tutkulu.

"Salgın herkesi etkiledi; yalnız değilsin. Bununla birlikte, her gün sizi rahatsız eden bu düşünce sizin için bir işaret olabilir: cevap vermekten korkmayın. Başkasının ihtiyacının cevabı siz olabilirsiniz."

49. Gülsüm Kav

Doğum yeri: Türkiye

Mesleği: Sosyal adalet aktivisti

Gülsüm Kav, bir doktor, feminist, yazar ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformunun kurucularından biridir. Geçtiğimiz yıl, yüksek kadın cinayet oranları ve İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılıp kaldırılmayacağına dair meclis tartışmaları Türkiye'de yaygın eleştirilere yol açtı.

Gülsüm Kav, Türkiye'de toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve yakınlarını kadın cinayeti nedeniyle kaybeden birçok aile için savunuculuk yapmak için yorulmadan çalışıyor.

"Direniş teklif eden kadınlar bugün eşitlik ve özgürlük arıyor. Bu salgın, kadınların yaşadığı eşitsizliklere ışık tuttu." 

50. Jackie Kay

Doğum yeri: Birleşik Krallık

Mesleği: Şair

Jackie Kay, İskoç şair, oyun yazarı ve roman yazarıdır. Biyolojik ebeveynlerini aramasını detaylı bir şekilde anlatan anı kitabı 'Red Dust Road', yazar tarafından onu evlat edinen beyaz ebeveynlerine bir "aşk mektubu". 2016'da İskoçya'nın ulusal şairi yani Scots Makar seçildi.

"Asla umudumuzdan vazgeçmemeliyiz. Bu yıl dünya genelinde olan protestolar beni geleceğimiz için heyecanlandırdı." 

51. Salsabila Khairunnisa

Doğum yeri: Endonezya

Mesleği: Çevre ve doğa kampanyacısı

Salsabila, Endonezya'nın Jakarta kentinden 17 yaşında bir öğrencidir. Her cuma Çevre ve Orman Bakanlığı ofisinin önünde ormansızlaşmaya karşı bir okul grevine liderlik ediyor.

"Pandemi bize hepimizin kâr için var olan aynı ataerkil-kapitalist sistem altında olduğumuza dair ortak bir bilinç verdi.Artık dayanışma için birlikte olmalıyız." 

52. Mahira Khan

Doğum yeri: Pakistan

Mesleği: Aktör

Mahira Khan herkesin bildiği sıradan bir oyuncu değil. Kendisi cinsel şiddete karşı açık sözlü, cilt açıcı kremleri desteklemeyi reddediyor ve ırkçılığa karşı mücadeleyi destekliyor. Filmlerde ve televizyonda memleketi Pakistan'daki sosyal meseleleri ele almak istiyor.

"Değişimi teşvik etmek için önemli olan nedenler ve konular hakkında sesinizi çıkarın."

53. Angélique Kidjo

Doğum yeri: Benin

Mesleği: Müzisyen

Dört tane Grammy ödülü sahibi olan Angélique Kidjo, günümüzün uluslararası müziğin en büyük sanatçılarından biridir. Angelique ayrıca çocuklar adına bir Unicef elçisi olarak Afrika'daki genç kızların eğitimini destekleyen kendi hayır kurumu Batonga aracılığıyla savunuculuk yapmakta.

"Dayanışma, sevgi ve güçle birbirimize değer vermeye devam etmeliyiz. Birbirimizin koruyucusu olmaya devam edelim. Bu dayanışma sosyal sınıfları, etnik kökenleri ve cinsel yönelimi aşmalıdır."

54. Chu Kim Duc

Doğum yeri: Vietnam 

Mesleği: Mimar

Mimar Kim Duc, Vietnam'da çocukların oyun oynama hakkını teşvik etme göreviyle hareket ediyor. Think Playgrounds'un kurucu ortağı ve yöneticisi olarak, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış 180'den fazla halka açık oyun alanı oluşturmak için ülkedeki ortaklar ve topluluklarla birlikte çalışıyor.

"İşte ve hayatta hep oyun oynayın. Bu gerçek bir motivasyon olabilir. Ne yapmaktan zevk aldığınızı bulun. Bu sürekli öğrenmenize ve zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak şeydir." 

55. Safaa Kumari

Doğum yeri: Suriye

Mesleği: Bitki virologu

Bir bitki viroloğu olan Dr. Safaa Kumari, ekinleri yok eden salgın hastalıklara çözümler arıyor.

"Dünya 2020'de çok değişti. Bu tür zorlukların üstesinden gelmekle görevli bir takım içinde başarı cinsiyetle değil, yeteneklerle ilgilidir. Kadınlar, katkılarının herhangi bir erkek ile eşit olduğuna inanmalıdır."

56. Ishtar Lakhani

Doğum yeri: Güney Afrika

Mesleği: Aktivist

Ishtar feminist, aktivist ve kendi kendini "baş belası" olarak gören bir kişidir. İnsan hakları savunucusudur ve dünyanın dört bir yanındaki sosyal adalet örgütleriyle iş birliği yapmaktadır.

57. Claudia López

Doğum yeri: Kolombiya 

Mesleği: Belediye başkanı

Claudia López, Kolombiya’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Bogota’nın ilk kadın belediye başkanıdır.

"Dünyadaki tüm kadınlar, asla durmayın." 

58. Josina Machel

Doğum yeri: Mozambik

Mesleği: Sosyal adalet aktivisti

Josina Z Machel, bir aktivizm dünyasına doğmuş, uzun süredir insan hakları savunucusudur. Hayatının kadın haklarını geliştirme çağrısında son derece tutkulu.

"Baskıların kadınlar üzerindeki etkisi henüz hesaplanmadı ancak dayanıklılığımız bize dünyanın ihtiyaç duyduğu anneler, eşler, kız kardeşler, liderler ve endüstrinin kaptanları olmaya devam etme cesaretini veriyor." 

59. Sanna Marin

Doğum yeri: Finlandiya 

Mesleği: Finlandiya Başbakanı

Sanna Marin, Finlandiya Başbakanı ve Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi lideri. Başkanlığını yaptığı koalisyon hükümeti, tümü kadınlar tarafından yönetilen dört partiden oluşuyor.

"Kadın liderler olarak bütün dünyaya, virüsle savaşmanın ve iklim değişikliğiyle mücadele etmenin bir de eğitime yatırım yapmanın mümkün olduğunu gösterebiliriz."

60. Hayat Mirshad

Doğum yeri: Lübnan

Mesleği: Aktivist

Feminist bir aktivist, gazeteci ve insancıl Hayat, Lübnan'da öncü bir feminist kolektif olan Fe-Male'nin kurucu ortağıdır.

61. Bulelwa Mkutukana

Doğum yeri: Güney Afrika 

Mesleği: Şarkıcı & söz yazarı

Zahara sahne adıyla tanınan Bulelwa Mkutukana, hayatına mütevazı bir şekilde Güney Afrika'da başladı. Şarkı söyleme aşkını okul korosundayken buldu ve kariyerine sokakta şarkı söyleyerek başladı. 

"Dua etmek bu zor dönemi atlatmama yardımcı oldu. Duayı hiçbir şey yenemez." 

62. Lucy Monaghan

Doğum yeri: Kuzey İrlanda

Mesleği: Kampanyacı

Lucy Monaghan, 2015 yılında tecavüz iddiasını polislere bildirdikten sonra Kuzey İrlanda'da polis ve savcılar tarafından kendisine nasıl muamele edildiğini konuşmak için kimliğinin açıklanmasına izin verdi. Polis bu iddianın, tecavüz eden kişi ile Lucy'nin 'flört ettiğini' ortaya atarak davayı kapattı. Lucy, soruşturmalarındaki başarısızlıklar nedeniyle mahkemede yetkililere itiraz etti ve sonuç olarak cinsel saldırı mağdurlarına nasıl davranılacağı konusunda değişiklikler yapıldı.

"Bana yapamayacağımı söylediler. Yine de yaptım. Ve sen de yapabilirsin."

63. Douce Namwezi N'Ibamba

Doğum yeri: Demokratik Kongo Cumhuriyeti 

Mesleği: Gazeteci

Douce Namwezi N'Ibamba, bir gazetecidir. Kendisi, gazetecilik, iş eğitimi ve sosyal girişimcilik yoluyla kadınların güçlendirilmesini teşvik eden, kar amacı gütmeyen bir girişim olan 'Uwezo Afrika Girişimi''nin kurucusudur.

"Değişimlerin peşini bırakmayan, günlük sorunlara çözüm bulan ve 'hiçbir şey imkansız değildir' diyen kadınlar olalım." 

64. Vanessa Nakate

Doğum yeri: Uganda 

Mesleği: İklim aktivisti

23 yaşındaki Vanessa Nakate, Ugandalı bir iklim aktivisti ve Afrika merkezli Rise Up Movement'ın kurucusu. Afrika'da meydana gelen iklim değişikliğinin etkilerini vurgulamak için uluslararası kampanyalar yürütüyor.

65. Ethelreda Nakimuli-Mpungu

Doğum yeri: Uganda

Mesleği: Mental sağlık uzmanı

Uganda'daki Makerere Üniversitesi'nden Dr. Ethel Nakimuli-Mpungu, özellikle HIV ve depresyon ile yaşayan insanlar için terapiyi kültürel olarak daha uygun hale getirmek için çalışıyor.

"Mental sağlığınızı bir öncelik haline getirin ve gücünüzü geri alın."

66. Nandar

Doğum yeri: Myanmar 

Mesleği: Feminist aktivist

Nandar feminist bir savunucu, çevirmen, hikaye anlatıcısı ve iki feminist podcast'in yaratıcısıdır. Kuzeydoğu Shan eyaletinde bir köyde büyüyen Nandar, Myanmar'da aile ve toplum yaşamında kadınların karşılaştığı zorlukları yaşadı. Kendisi şu an, ülkedeki regl ve kürtaj gibi tabu konularını ele almak için podcastlerini kullanıyor.

67. Vernetta M Nay Moberly

Doğum yeri: ABD

Mesleği: Çevre ve doğa aktivisti

Vernetta Moberly bir eş, anne, büyükanne ve arkadaştır. Kendisi yıllar boyunca topluluğun büyüklerinden bilgi topladı ve bu bilgi ve becerilerini Iñupiaq topluluğunun gelecek nesline aktardı. En büyük tutkusu Doğa Ana'yı kurtarmak için verdiği savaş... 

"Anneler: kendinize iyi bakın. Atalarınızın bilgisinden yararlanmaya devam edin. Çocuklarımızın büyümesine yardımcı olmak için aynı içgüdülere ve tutkuya sahibiz. Kargaşa hakim olsa bile bir çözüm bulun."

68. Nemonte Nenquimo

Doğum yeri: Ekvador 

Mesleği: Waorani lideri

Nemonte Nenquimo, Amazon yağmur ormanlarındaki topraklarını, kültürünü ve yaşam tarzını savunmaya kendini adamış yerli bir Waorani kadınıdır.

"Kadınlar olarak, gezegenimizin ve insanlığın hayatta kalmasının tehlikede olduğu zamanlardan bir çıkış yolu bulmak için gereken gücü taşıyoruz. Şimdi kadınların bir araya gelme zamanı."

69. Sania Nishtar

Doğum yeri: Pakistan 

Mesleği: Global sağlık lideri

Dr. Sania Nishtar, küresel sağlık ve sürdürülebilir kalkınmada bir liderdir. 2018'den beri mobil bankacılık ve tasarruf hesapları aracılığıyla diğer temel kaynakları sağlayarak, milyonlarca Pakistanlının geçim kaynaklarını iyileştiren dönüştürücü 'Ehsaas Yoksulluğu Azaltma' programına öncülük ediyor.

70. Phyllis Omido

Doğum yeri: Kenya 

Mesleği: Çevre ve doğa aktivisti

Phyllis Omido, Kenya'nın maden çıkarma endüstrilerinden etkilenen dışlanmış toplulukların çevresel ve sosyo-ekonomik haklarını savunan, Adalet Yönetişim ve Çevre Eylem Merkezi'nin kurucusu ve yönetici direktörüdür.

"Doğanın dertleriyle yalnızca bir kadın ilişki kurabilir..."

71. Laleh Osmany

Doğum yeri: Afganistan

Mesleği: Aktivist

Afganistan'da bir kadının ismini toplum içinde kullanmak hoş karşılanmıyor. Doğum belgesine yalnızca babanın adı yazılıyor. Bir kadın evlendiğinde, düğün davetiyelerinde adı yazılmıyor; hasta olduğu zaman, adı tıbbi reçetelerde yazmıyor ve bir kadın öldüğünde adı ölüm belgesinde ve hatta mezar taşında bile yazmıyor. Bu olaydan bıkan aktivist Laleh Osmany, 'WhereIsMyName' kampanyasını başlattı. Üç yıllık bir kavgadan sonra 2020'de Afgan hükümeti, Afgan annelerin çocuklarının ulusal kimlik kartlarına isimlerinin basılmasına izin vermeyi kabul etti.

72. Ridhima Pandey

Doğum yeri: Hindistan

Mesleği: İklim aktivisti

Ridhima Pandey henüz dokuz yaşındayken, iklim değişikliğini hafifletme konusundaki eylemsizliğine cevaben Hindistan hükümetine karşı bir dilekçe veren bir iklim aktivisti. Ridhima, 2019'da 15 diğer çocuk dilekçe sahibiyle birlikte BM'de beş ülkeye dava açtı.

"Şimdi güçlü bir şekilde birlik olmanın ve zor zamanlarda ne kadar yetenekli olabileceğimizi kanıtlamanın zamanıdır. Bir kadın bir şeyi başarmaya kararlıysa, kimse onu durduramaz."

73. Lorna Prendergast

Doğum yeri: Avustralya 

Mesleği: Demans araştırmacısı

Lorna Prendergast, 2019 yılında Melbourne Üniversitesi'nden yaşlanma alanında yüksek lisans derecesi ile 90 yaşında mezun olduğunda dünya çapında manşetlere çıktı. Derecesini 64 yıldır evli olduğu ve demans hastası olan merhum kocasına adadı.

74. Oksana Pushkina

Doğum yeri: Rusya

Mesleği: Duma milletvekili

Oksana Pushkina, Rusya'da Duma eyaletinde Aile, Kadın ve Çocuk Sorunları Komitesi'nin başkan yardımcısıdır.

75. Cibele Racy

Doğum yeri: Brezilya

Mesleği: Öğretmen

Cibele, São Paulo'daki ilkokul çocuklarına ırk eşitliğin öğretilmesine öncülük etmiş emekli bir baş öğretmendir.

76. Susana Raffalli

Doğum yeri: Venezüela 

Mesleği: Diyetisyen

Susana, 22 yılını dünyanın dört bir yanındaki acil durumlarda yardımcı olmak için harcamış bir yardım çalışanıdır. Kendisi 2020'de, pandemi sırasında düşük gelirli vatandaşlar, HIV'li kadınlar ve gençlik hapishaneleri için yemek vermek için çalıştı.

"Önce kendinize bakın ve özgürlüğünüze oradan başlayın. Bu, karantinanın mükemmel olmasını sağlar." 

77. Sapana Roka Magar

Doğum yeri: Nepal 

Mesleği: Krematoryum teknisyeni

Üç ay evsiz kaldıktan sonra Sapana, sahipsiz cesetleri yakan bir organizasyona dahil olduğu Katmandu'ya gitti.

78. Pardis Sabeti

Doğum yeri: İran

Mesleği: Tıbbi genetikçi

Pardis Sabeti, Harvard Üniversitesi, MIT ve Harvard ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nde profesördür. Batı Afrika'da insan ve mikrobiyal genomik, bilgi teorisi ve kırsal bulaşıcı hastalık gözetimi ve eğitim çabalarına katkıda bulunmuştur.

79. Febfi Setyawati

Doğum yeri: Endonezya

Mesleği: Aktivist

Febfi Setyawati, savunmasız insanlara, özellikle maddi güçlükleri olan hastalar ve Kovid-19'dan etkilenenlere yardım eden bir kuruluş olan Untukteman.id'in kurucusudur. Oğlu Akara Haykal'ın nadir görülen bir nörolojik durum olan Moebius sendromundan öldüğünde yaşadığı keder Febfi'ye başkalarına yardım etmesi için ilham verdi.

"Dünya 2020'de çok değişti. Dünya için biz de değişmeliyiz. Şikayet etmek yerine yararlı olanı yapmak bizim için daha iyidir."

80. Ruth Shady

Doğum yeri: Peru

Mesleği: Arkeolog

Arkeoloji ve antropoloji alanında doktora derecesi olan Ruth Shady, San Marcos Ulusal Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde araştırma dekan yardımcısıdır. Amerika'daki en eski uygarlık olarak kabul edilen Caral arkeolojik alanında araştırma direktörüdür.

81. Panusaya Sithijirawattanakul

Doğum yeri: Tayland

Mesleği: Öğrenci aktivist

Tayland'daki demokrasi yanlısı protestolarda 22 yaşındaki Panusaya da yer alıyor. O ve birçok aktivist katılımlarından dolayı tutuklandılar ancak daha sonra kefaletle serbest bırakıldılar.

"Herkes dünyayı değiştirebilir. Ne yaparsanız yapın, kim olursanız olun kendinize güvenin." 

82. Nasrin Sotoudeh

Doğum yeri: İran

Mesleği: İnsan hakları aktivisti

Nasrin Sutude, İran'da siyasi tutukluların, aktivistlerin, kadın ve çocukların haklarını savunan bir İranlı avukattır.

83. Kathy Sullivan

Doğum yeri: ABD

Mesleği: Bilim insanı & astronot

Kathy Sullivan, başarılı bir bilim insanı, astronot, yazar ve yöneticidir. 1978'de Nasa astronot birliklerine katılan ilk 6 kadından biri ve uzayda yürüyen ilk Amerikalı kadın olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda okyanustaki en derin noktaya dalış yapan ilk kadındır ve uzay uçuşu ve derin deniz dalışlarının kombinasyonu sayesinde "dünyanın en dikey insanı" unvanını kazanmıştır.

"Dünya 2020'de çok değişti. Bu değişim bize gezegendeki tüm yaşamın gerçekte ne kadar birbirine bağlı olduğunu hatırlatıyor ve bizi gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu değerlendirmeye zorluyor."

84. Rima Sultana Rimu

Doğum yeri: Bangladeş 

Mesleği: Öğretmen

Rima Sultana Rimu, Bangladeş, Cox’s Bazar’da Barış İçin Genç Kadın Liderler’in üyesidir. Küresel Kadın Barış Yapıcıları Ağı'nın bir parçası olan bu program, çatışmalardan etkilenen ülkelerden genç kadınları barış liderleri ve elçileri olmaları için güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

85. Lea T

Doğum yeri: Brezilya

Mesleği: Transseksüel model

2016 yılında Lea, Olimpiyatların açılış törenine katılan ilk açık transseksüel kişi olarak tanındı. Kendisi, transseksüel savunuculuğunun popüler kültür simgesi, ayrıca LGBT bireylere karşı ayrımcılık konusunda farkındalık yaratıyor ve toplumu bununla mücadele etmeye çağırıyor. Kariyeri boyunca, kendisi gibi başkalarının da hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham vermeye çalıştı.

"Dünya her zaman değişiyor ve bizler sürekli hareket halindeyiz, kadınlar yalnız yürüyemezler."

86. Ana Tijoux

Doğum yeri: Fransa

Mesleği: Müzisyen

Şilili hip-hop protestocusu Ana Tijoux, şarkı sözlerini kullanarak sosyal ve kültürel eksiklikleri kınayan bir feminist ve aktivist. Tijoux, dünyadaki eşitsizlik ve baskıya karşı düzenlenen kampanyalara ve protestolara sıklıkla katılıyor.

87. Opal Tometi

Doğum yeri: ABD

Mesleği: İnsan hakları aktivisti

Opal Tometi, ödüllü bir insan hakları savunucusu ve Black Lives Matter'ın üç kadın kurucularından biridir. Aynı zamanda yeni bir medya ve savunuculuk merkezi olan Diaspora Rising'in de kurucusudur.

"Gerçek bir uyanış gerçekleşti. Artık hepimiz, gözlerini adaletsizlikten uzaklaştırmanın suç ortağı olduğunu biliyoruz..."

88. Sviatlana Tsikhanouskaya

Doğum yeri: Belarus

Mesleği: Siyasetçi

Belarus'un eski cumhurbaşkanı adayı olan Sviatlana Tsikhanouskaya, seçimden kısa bir süre sonra çocuklarının güvenliğinden endişelendiği için Belarus'tan Litvanya'ya kaçtı. Bu demokratik harekete liderlik etmeye devam ediyor.

89. Yulia Tsvetkova

Doğum yeri: Rusya

Mesleği: Aktivist

Yulia Tsvetkova, Rusya'nın Uzak Doğusundaki küçük bir sanayi kasabasında doğdu ve burada sanat, dans ve yönetmenlik eğitimi aldı. Daha sonra, aktivist tiyatro ve toplum merkezinden kadın hakları, LGBT hakları, anti-militarizm ve ekoloji ile ilgili konuları gündeme getirmeye başladı...

"İster hükümetten, ister eşinizden veya toplumdan gelsin istismara asla göz yummayın."

90. Arussi Unda

Doğum yeri: Meksika

Mesleği: Kampanyacı

Meksika artan kadın cinayet oranlarından dolayı Arussi ve onun feminist grubu Brujas del Mar ("Denizin Cadıları") kadınların sesi olarak ortaya çıktı. Ülke çapında kadınlara, 9 Mart'ta kadınların iş ve diğer faaliyetlerini bırakıp evde kalmaları için ulusal bir grev düzenlemeleri konusunda ilham verdiler.

91. Anastasia Volkova

Doğum yeri: Ukrayna

Mesleği: Girişimci

Dr. Anastasia Volkova, gıda güvenliği sorunlarının üstesinden gelmek için bilim ve teknolojiyi kullanan bir girişimci ve tarımsal yenilikçidir.

"Dünyada görmek istediğiniz değişim olun..."

92. Kotchakorn Voraakhom

Doğum yeri: Tayland 

Mesleği: Peyzaj mimarı

Peyzaj mimarı olan Kotchakorn Voraakhom, şu anda kamusal alanın verimli kullanımlarını geliştirmek için çalışıyor ve büyükşehirlerin iklim değişikliğiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için mücadele ediyor.

93. Siouxsie Wiles

Doğum yeri: Birleşik Krallık

Mesleği: Bilim insanı

Siouxsie Wiles bir bilim insanı ve halk sağlığı iletişimcisidir. Karikatürist Toby Morris ile yaptığı çalışma insanların karantina ve Kovid-19 sürecini anlamasına yardımcı olmuştur ve dünya çapındaki bir sürü ülke tarafından kullanılmıştır.

94. Elin Williams

Doğum yeri: Galler, Birleşik Krallık 

Mesleği: Engellilik blog yazarı

Elin Williams,16 yaşından beri My Blurred World adlı blogunda miyaljik ensefalomiyelit (ME) ve retinitis pigmentosa (dejeneratif göz rahatsızlığı) deneyimlerini paylaşan bir yazar ve engelli savunucusu.

95. Alice Wong

Doğum yeri: ABD

Mesleği: Engellilik aktivisti

Alice, engelli insanları hikayelerini kaydetmeye teşvik eden bir kampanya olan Engellilik Görünürlüğü Projesi'nin kurucusudur.

"2020'de dünya çok değişti ve hiçbir şeyin "normale" dönmesini istemiyorum."

96. Leo Yee-Sin

Doğum yeri: Singapur 

Mesleği: Doktor

Dr. Leo Yee-Sin, bulaşıcı hastalıkların salgınlarını kontrol etmekten sorumlu, Singapur’un teknolojik Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’ni yönetmektedir.

97. Michelle Yeoh

Doğum yeri: Malezya 

Mesleği: Aktris

Michelle Yeoh, Hong Kong dövüş sanatları filmlerinin "erkeklerin dünyası" olarak kabul edildiği bir dönemde kendi dublörlüğünü yaparak oyunculuğa adım attı. Kendisi Hollywood'da Asya'nın temsil edilmemesinden sık sık bahsediyor ve bir BM iyi niyet elçisi olarak 2030'a kadar yoksulluğu ortadan kaldırmak için çalışıyor.

98. Aisha Yesufu

Doğum yeri: Nijerya 

Mesleği: Aktivist

Aisha Yesufu, ülkesinde iyi yönetim talep eden Nijeryalı bir aktivist. Ayrıca Nijerya'nın Chibok kentinde bir ortaokuldan 200'den fazla kız çocuğunun bir militan grup olan 'Boko Haram' tarafından kaçırılmasına yanıt olarak başlatılan 'Kızlarımızı Geri Getir' kampanyasının yardımcı başkanıdır.

99. Gulnaz Zhuzbaeva

Doğum yeri: Kırgızistan 

Mesleği: Engellilik aktivisti

Kırgız Körler Federasyonu'nun kurucusu Gulnaz Zhuzbaeva, devlet belgesine erişemeyenler için bu belgeleri Braille alfabesiyle kullanıma sunmak ve görme engelli kişilere erişimi iyileştirmek için yorulmadan çalışıyor.

100. Alicia Garza

Doğum yeri: ABD

Mesleği: İnsan hakları aktivisti 

Alicia Garza bir organizatör, politika stratejisti ve bir yazardır. 

"Ayaklar yere basıyor, baş gökyüzüne bakıyor ve gözler ödülde."  

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Türk Erkekleri, Kadınların Adet/Regl ve Doğum Sancısı Deneyimini Yaşadılar - onedio.com
Türk Erkekleri, Kadınların Adet/Regl ve Doğum Sancısı Deneyimini Yaşadılar - onedio.com
İstiklal'de Tacize Uğrayan Kadın Şikayetini Çekti: 'Uğraşmak İstemiyorum' - onedio.com
İstiklal'de Tacize Uğrayan Kadın Şikayetini Çekti: 'Uğraşmak İstemiyorum' - onedio.com
Birileri Yine Rahatsız Olacak: Devlet Kadınlara Ped ve Tamponu Ücretsiz Vermeli mi? - onedio.com
Birileri Yine Rahatsız Olacak: Devlet Kadınlara Ped ve Tamponu Ücretsiz Vermeli mi? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tihan1982

astronot adami him CTRL+ C CTRL+V

Görüş Bildir