Görüş Bildir
Haberler
Diyarbakır'da Şehit Olan Polis Son Yolculuğuna Uğurlandı

Diyarbakır'da Şehit Olan Polis Son Yolculuğuna Uğurlandı

ATKN
24.07.2015 - 12:34 Son Güncelleme: 24.07.2015 - 17:07

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesi Şehitlik Mahallesi'ndeki hain saldırıda şehit olan polis memuru Tansu Aydın'ın cenazesi düzenlenen törenle memleketi Zonguldak'a uğurlandı. Törende ağıt yakan şehit polisin Tayvanlı eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın, Budist inancına göre eşi için yere kapanarak dua etti, Tayvanca ağıtlar yaktı. Şehit polisin eşinin sözleri anlaşılmasa da yürekleri dağladı. Tabut ambulansa bindirilirken arkasından giden Vu Yhuy Tuanvi'yi kadın polisler güçlükle sakinleştirdi. Tansu Aydın'ın cenazesi daha sonra askeri uçakla Zonguldak Havalimanı'na getirildi. Şehidin naaşının uçaktan alındığı sırada eşi, Türk Bayrağı'na sarılı tabutu tutarak cenaze aracına kadar yürüdü. Acılı eş, cenaze aracına da binmek istedi. Kilis’te IŞİD militanlarının silahlı saldırısında şehit düşen astsubay Mehmet Yalçın Nane için de Gaziantep'te düzenlenen törende hamile eşinin tabuta son bakışı yürek burktu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyarbakır'da trafik kazasıyla ilgili tutanak tutarken uğradığı silahlı saldırıda şehit olan evli ve 6 yaşında bir kız çocuğu babası Tansu Aydın (37) için Emniyet Müdürlüğüönünde tören düzenlendi.

Düzenlenen törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, askeri ve sivil erkan ile şehidin ailesi katıldı.

Acılı eş cenaze aracına binmek istedi

Tören alanına gelen şehit polisin babası Fikret, annesi Ulviye, ablası Banu İllezin ve 2015 yılının Mayıs ayında evlendiği ikinci eşi Tayvanlı Vu Yhuy Tuanvi Aydın'ın güçlükle ayakta durduğu gözlendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

TAYVANLI EŞ BUDİST İNANCINA GÖRE DUA ETTİ

Şehit polisin tabutunun ambulanstan indirilmesi sırasında Tayvanlı eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın ile yakınları ağıtlar yaktı. Törende Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in konuşması sırasında sandalyede oturan şehit polisin Tayvanlı eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın yere diz çökerek Budist inancına göre dua etti.

Kadın polislerin kendisini kaldırmasına izin vermeyen şehidin eşi, önce iki elini birleştirip başına götürdü, daha sonra secdeye varır gibi yere kapandı. Budizm inancına göre yaptığı duayı defalarca takrarlayan şehit eşi, kadın polisler tarafından sakinleştirildi. Törende şehit polisin babası Fikret ile annesi Ulviye ve diğer yakınları da gözyaşlarına boğuldu. 

BAKAN EKER'İN GÖZLERİ DOLDU: TERÖRE KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTELİM

Cenaze töreninde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de duygulanarak gözlerinin dolduğu dikkat çekti.

Konuşmasında terör örgütünün kanlı yüzünü göstererek Tansu Aydın’ı kalleşce pusuya düşürerek şehit ettiğini belirten Eker şunları söyledi:

'Bir kaç gündür gerek DAİŞ, gerek PKK kanlı terör örgütleri birbirlerini beslemek suretiyle milletimize, emniyet güçlerimize, askerimize, polisimize ve sivil vatandaşlarımıza karşı terörist saldırılarını arttırmışlardır. Şehitlerimiz yüreğimizi dağlıyor. Hepimiz milletçe bu kanlı terör örgütleriyle mücadele etmek ve gerekli cezayı vermek kararlılığındayız. Kamu düzeninin sağlanması ve terör örgütü mensuplarının hak ettikleri cezayı bulması yönünde çalışmalar aralıksız şekilde sürdürülecektir. Türkiye kanlı oyunlarla, tezgahlarla karşı karşıyadır. Bütün terörist faaliyetlere yüksek sesle karşı çıkmak ve lanetle bunları kınamak durumundayız. Bu şehirde PKK terör örgütü insanlar üzerinde baskı yapmakta. Ama dünyadaki terörist örgütlere her yerde olduğu gibi bizde hep birlikte toplum olarak karşı durmadığımız sürece, bunların son bulması zaman alacaktır. Diyarbakırlı hemşehirlerimize ve  bölgedeki vatandaşlarımıza özellikle şunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. 

PKK’nın ve DAİŞ’in yaptığı eylemlere karşı hepimiz daha gür sesle karşı durmak ve onları lanetlemek durumundayız. Terörle mücadele şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü mensupları bundan sonra da fedakarlıkla, gayretle görevlerini sürdürecekler. Eylemcileri yakalayıp onlara hukuk içerisinde hak ettikleri cezayı verecekler. Bundan hiç şüphemiz yok. Ama terörün bu kanlı, kalleş ve kirli yüzünün deşifre edilmesi, buna karşı toplum olarak hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Bütün sivil toplumun bunlara karşı İspanya’da olduğu gibi, başka ülkelerde olduğu gibi gür ve yüksek bir sesle karşı durması, bunları lanetlemesi, bunları yüreklerde ve vicdanlarda mahkum etmesi gerekiyor. Biz toplum olarak inşallah bunları savacağız. Çünkü Türk milleti asil bir millet. Bugüne kadar karşılaştığı birçok badireyi atlattı. Bugün yüreğimiz kan ağlıyor. Ama bütün bu acıları sabırla, metanetle, dik durarak terör örgütü ve mensuplarını, destekçilerini sevindirmeyerek, onlara karşı durarak mücadeleyi sürdürecek ve inşallah bu badireyi milletçe bertaraf edeceğiz.'

ŞEHİT EŞİNİN PEŞİNDEN KOŞTU

Konuşmaların ardından törene katılanlar toplu halde şehit polis memuruna dua etti. Duadan sonra baba Fikret, anne Ulviye ile şehit polisin eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın tabuta sarılarak gözyaşları döküp, ağıt yaktı. Bu sırada tabutun başına gelen şehit yakını bir kadın ise, 'Ağabeyimi bana geri verin. Daha kaç tane polis şehit olacak? Yeter artık. Bakanların çocukları sağolsun, Tansu sen kimsin ki Tansu' diyerek feryat etti.

Törendeki polisler aile fertlerini sakinleştirirken, şehidin eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın ise kadın polislerin engellemesine rağmen uzun süre ağlayarak eşinin tabutunun peşinden gitti. Şehidin eşinin zaman zaman fenalık geçirerek yere yığıldığı görüldü. Törenin ardından şehit polisin cenazesi memleketi Zonguldak’a gönderildi.

TANSU AYDIN'IN CENAZESİ ZONGULDAK'TA

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'ne bağlı Saltukova beldesindeki havalimanına inen uçakla kente gelen şehidin yakınları, Vali Ali Kaban, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve emniyet personeli tarafından karşılandı.

Uçaktan inen Tansu Aydın'ın babası Fikret ve annesi Ulviye Aydın ile eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın, akrabaları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Aydın'ın sinir krizi geçiren yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

Şehidin naaşının uçaktan alındığı sırada eşi, Türk Bayrağı'na sarılı tabutu tutarak cenaze aracına kadar yürüdü. Vu Yhuy Tuanvi Aydın, cenaze aracına da binmek istedi.

Eşinin polis şapkasını takan Vu Yhuy Tuanvi Aydın, cenaze aracının arkasından 'Tansu' diye bağırdı.

17 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Törende konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, saldırıdan sonra düzenlenen operasyonda 17 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0