Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Deniz Baykal Liderlerle Görüştü

 > 
58PAYLAŞIM

CHP tarafından TBMM Başkanlığına aday gösterilen Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya geldi.

Meclis’e saat 11.00’de gelen Deniz Baykal’ı Devlet Bahçeli, MHP grup odasının kapısında kapıda karşıladı.  Grup Başkanvekili Oktay Vural da ikilinin görüşmesine katıldı.

Bahçeli ile gerçekleştirdikleri görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Baykal, "Sayın Devlet Bahçeli ile TBMM Başkanlığı'na aday bir milletvekili olarak bu ziyareti yaptım. Kendisine Meclis başkanlık yönetimine dair anlayışımı, Türkiye'deki siyasi tabloyu nasıl gördüğümü, ne gibi sorumlulukların bize düştüğüne inandığımı aktardım. Kendisini ayrıca önemli siyasi temaslar konusunda bilgilendirdim. Görevimi yaptığımı düşünüyorum. Seçime giderken önemli bir partimizin genel başkanı olarak Sayın Bahçeli'nin bu konuları benim ağzımdan duymasına ihtiyaç vardı, diye düşünüyorum. Benim için çok yararlı bir görüşme oldu. Sayın Bahçeli'ye tekrar teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İkinci görüşme Davutoğlu ile

Saat 14:30’da da AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Deniz Baykal, görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

'Bir koalisyon çalışması başlamış değil'

Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşme hakkında bilgiler veren Baykal, Meclis Başkanlığı görüşmeleriyle koalisyon görüşmeleri arasında bağlantı olmadığına değinerek "Herhangi bir partiyle koalisyon konusunda yaptığı bir yetkilendirme, görevlendirme söz konusu değil. Bir koalisyon çalışması başlamış değil. Önce Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleşecek. Ondan sonra da koalisyon görüşmeleri ondan bağımsız olarak ya da ondan dolaylı etkilenmiş olarak diyelim, yaratacağı atmosfer yansıma yapar yapmaz onu bilemem. Koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır" dedi.

Baykal, "Görüşmede ülkenin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerimi ifade ettim. Meclis Başkanlığı konusundaki anlayışımı ifade ettim. Onun dışında ülkenin iç ve dış politika konularında Sayın Başbakanın lutfettiği değerlendirmelerle bir karşılıklı görüşme gerçekleştirmek imkanı buldum. Çok yararlı, çok verimli, doğal bir görüşme oldu. Sayın Başbakana verdiği bilgiler için teşekkür ettim" diye konuştu.

Davutoğlu ile görüşmeleri esnasında AK Parti'nin Meclis Başkan adayı olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da Çankaya Köşkü'ne geldiği hatırlatılarak 3'lü bir görüşmenin olup olmadığı sorulan Baykal, "Hayır, sadece ikili görüşme oldu. Öyle bir şey yok. Sayın İsmet Yılmaz'a da başarılar dilerim. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. 

CHP'nin Meclis Başkanı adayı olması nedeniyle Meclis Başkanlığı seçimi oturumunu kendisinin yönetip yönetmeyeceği sorusunu Baykal, "Bu konuyu hukukçulara inceletiyorum. Bana bir rapor verecekler. O raporu gördükten sonra ifade edeceğim" diye yanıtladı.

Son ziyaret HDP'ye

Fotoğraf: @etkinhaberajans

Deniz Baykal, 16:00'da ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. 

Baykal'ı kapıda HDP'li İdris Baluken karşıladı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Baykal:

"Türkiye’nin seçim sonrası siyasi ortamı, hükümet ve meclis yönetimini ve uzun vadeli olarak Türkiye’nin demokratikleştirilmesine yönelik konuları değerlendirme imkânı bulduk. Çok verimli, güzel bir görüşme yaptık. Sayın Genel Başkan’a teşekkür ediyorum. 

Meclis başkanlığının ötesinde Türkiye’nin uzlaşmaya, birbirini anlamaya ihtiyacı var. Meclis başkanlığı seçimi de buna katkı yapıp yapmayacağı açısından önemlidir.

Bir koalisyon önermek benim konumumda mümkün değil. Halkın yüzde 87’si seçime katıldı. Bu bir rekordur. Parlamentoda çok büyük bir temsiliyet sağlandı. Bu temsiliyeti icraata geçirmek lazım."

Ajanslar, Al Jazeera ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir