Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş'tan AB ve NATO'ya Çağrı

Demirtaş'tan AB ve NATO'ya Çağrı

Onedio Medya
07.08.2015 - 15:59

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel’de, barış sürecinin devamı için Ankara’ya baskı yapılması çağrısında bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Demirtaş, Çarşamba günü sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel'de temaslarını sürdürüyor. Kürt sorununun barışçı çözümü için AB'yi daha aktif olmaya çağıran Demirtaş, “AB, PKK ile Türkiye arasında müzakereleri çok açık ve belirgin bir şekilde desteklemelidir“ dedi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre AB'nin Ankara ile Öcalan arasında görüşmelerin ilerlemesi ve yeni bir ateşkes için baskı yapmasını isteyen Demirtaş, NATO'yu da Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik Türk operasyonlarına karşı belirgin bir konum almaya çağırdı. Demirtaş, yaşananın adil olmayan ve dayanağı bulunmayan bir savaş olduğunu söyledi.

Tarafsız gözlemci çağrısı

Demirtaş perşembe günü Alman basın ajansı dpa'ya verdiği demeçte, seçimler sonrasında artık bir koalisyon hükümeti kurulması şansı görmediğini belirterek, Türkiye'nin erken seçimlere doğru yol aldığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı propaganda yoluyla HDP'ye zarar vermek için elinden geleni yapmakla suçlayan Demirtaş, AB'nin ateşkes ve müzakerelerin yeniden başlaması için devreye girmesini istedi.

Demirtaş dpa'ya verdiği demeçte, gelecekte müzakerelere tarafsız bir gözlemcinin de dahil olması gerektiğini belirterek, bu rolü AB'nin ya da başka bir kurumun üstlenebileceğini kaydetti.

Demirtaş'ın Brüksel'de PKK için lobi çalışmalarını koordine eden KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile de görüştüğü belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kevin Love

Obama meşru derken AB ye pek söz kalmıyor bence.

Ahmetcan Oral

Sırf bu hareket yüzünden adamın vatana ihanetten yargılanması lazım. Adam ülkesine hizmet etmek için seçildiği makamı, dış güçler tarafından ülkesine müdahal... Devamını Gör

nebusimdi

Malum zat Evropa'ya gidip PKK'ya operasyon yapan devlete baskı yapılmasını rica etmiş, tabii ki barış için. Bu arada ölen asker ve polisler gündeme gelmemiş.... Devamını Gör