Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Camisi Açıldı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na inşa edilen cami bugün ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin isminin "Beştepe Millet Camisi" olduğunu açıkladı.

Açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adı Beştepe Millet Camisi milletimize hayırlı olsun. Camimizin Ankara’ya ve bölgemize kazandırılmasında emeğe geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Bu camide kılınacak namazların Allah katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Bu caminin gerek mimarisi hem de konumu itibariyle ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. En önemli maddi unsurları camilerimizdir. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir. Büyük bir mücadele sonunda yeniden tarihimizin kültürümüzün yeni bir sentezle ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanlığı külliyesini ana ve yardımcı binalarıyla en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Camilerimin büyüklüğü ve güzelliği iftar kaynağıdır. İstanbul deyince Yeditepe aklımıza geliyorsa Ankara’yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Kocatepe ve Beştepe” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çevremizde bambaşka bir manzara var maalesef… Mısır ve Suriye’de yaşananlar tüm şiddetiyle devam ediyor. Orucun ve namazın yasaklandığı yerlerde sıkıntı çektiklerini biliyoruz. Hastalığını pençesinde olan kardeşlerimizi bildiğimizde sahur yapmak iftar açmak ağır geliyor. Camilerimizde evlerimizde yapılan ibadetlerin bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan kurtulacaklardır. 5 milyon cilt eser alabilecek şekilde cumhurbaşkanlığı kütüphanesinin de projesi bitiyor, iki sene içinde tamamlanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de böylece tamamlanmış olacaktır” diye konuştu.

3.000 kişilik cami

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, camiyle ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı:

“3.000 kişilik caminin, külliye dahilindeki diğer binalarla uyumlu olması, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin sentezi niteliği taşıması dikkati çekiyor. Cami, önündeki meydanı, hemen karşıda yer alan kongre ve gösteri merkezi ile paylaşıyor. Dolayısıyla bu ibadethane, önündeki alan sayesinde halk için aynı zamanda sosyal ve kültürel amaçlı bir buluşma mekanı niteliği de taşıyor. Meydan, yapıları birleştirici özelliğinin yanı sıra, peyzaj planlamasında oluşturulan ağaç kümeleri, gölge alanlar ve oturma yerleri ile halkın kullanabileceği zarif bir kültürel ortam teşkil ediyor.”

Selçuklu ve Osmanlı mimarisi

“Oturum alanı 5.177 metrekare olan cami, bodrum, namaz katı ve mahfil katından oluşuyor. Caminin her biri iki şerefeli, yükseklikleri 59.30 metre olan dört minaresi bulunuyor. Ana kubbenin, iç çapı 20.64 metre, zeminden yüksekliği ise içten 30,34 metredir Yarım kubbelerin iç yarı çapı 8.10 metredir. Cami girişinde yer alan 2.80 metre genişliğindeki kapı, karşılama yazısı olarak Rad suresinin 24. ayetiyle taçlandırılmıştır. Engellilerin girişi için rampa düzeni ile yan girişler oluşturulmuştur. Ana kubbe ve dört yarım kubbe ile örtülmüş durumdaki camide, Selçuklu mimarisi önemli öğelerinden olan geniş ve belirgin saçaklar ile minarelerin düşey etkisi ulvi bir kudreti simgelerken, yatay çizgiler ise insan ölçeğine yaklaşımı sağlıyor. İki köşede bulunan abdesthaneler, yapıdaki güçlü düşey ve yatay etkiyi uyumlu bir şekilde birleştiriyor. Saçaklardaki geri çekmeler ve kademeler ile göğe doğru yükselen yapı, minareler ile sonsuzluğa doğru gidişi sembolize ediyor. Klasik Osmanlı Cami Mimarisi yatay ve düşey elemanlarla stilize edilmiştir.”

Gün ışığını maksimum düzeyde kullanıyor

“Yan cephelerde ve kubbelerde kullanılan bol miktarda pencere ile iç mekanda doğal ışığın gücü kullanılmış, ilahi bir atmosfer sağlanması amaçlanmıştır. Yerden tavama kadar uzanan pencereler yardımıyla, gün ışığının maksimum kullanımı hedeflenmiştir.

İbadet edenin maneviyatını dış dünyadan yalıtmak, detayları ve renkleri ile iç atmosfere zenginlik vermek amacıyla cami pencereleri çepeçevre vitraylarla kaplanmıştır. İç mekanda kullanılan açık renkli tonlar ile doğal ışıktan maksimum fayda sağlanması, ferah ve aydınlık bir ortam oluşmasını beraberinde getiriyor. Bu ferahlık, yapının cephelerinde kullanılan açık renk doğal taşlar sayesinde dış mekana da yansıtılmış bulunuyor. Cephelerde kullanılan malzemelerin sadeliği, yapıya yaklaştıkça artan detay zenginliği ile ibadete gelenleri karşılamaktadır. Dış mekandaki yatay ve düşey hatların  birlikteliği, iç mekana girildiğinde tamamen düşey hatların ön plana çıkması ile göğe uzanan bir yolu simgelemektedir.”

Hatlar ve mesalar

“Camideki hat projeleri, hattat Hüseyin Kutlu tarafından, grafik, tezyinatın tatbikatını ise nakkaş M. Semih Irteş tarafından gerçekleştirilmiştir. Cami bünyesindeki hatlar  için seçilen ayetlerin, devlet, adalet, hak doğruluk mesajları içeren ayetlerden seçilmiş olması da ayrıca dikkati çekiyor.”

Zete ve Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBodrumİstanbulMısırRecep Tayyip ErdoğanSuriye
Görüş Bildir