Cuma Namazı Saat Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir ve İl İl Cuma Namazı Saatleri ve Vakitleri…

0PAYLAŞIM

Müslümanlar, bir cuma gününe daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Bugün öğle vaktinde camiler dolacak ve vatandaşlar cuma namazını eda edecek. İslamiyet’teki en önemli gün olan cuma gününde, Allah rızası için namazlar kılıyor ve dualar ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul, Ankara, İzmir ve il il tüm Türkiye için Cuma namazı saatlerini duyurdu. İşte Diyanet’in açıkladığı cuma namazı saatleri…

İl İl Cuma Namazı Saatleri

İSTANBUL: 13.10

ANKARA: 12.55

İZMİR: 13.18

KONYA: 12.56

ANTALYA: 13.03

BURSA: 13.10

İL İL TÜM TÜRKİYE CUMA NAMAZI SAATLERİ

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir