Çocuklara Müfredatta Yazandan Daha Fazlasını Öğretmek İsteyen Eğitimciden Altın Değerinde Tavsiyeler

2.5bPAYLAŞIM

Bir ilkokul öğretmeni kendi öğrencileriyle deneyimlediklerini tüm eğitimcilere ve ebeveynlere tavsiye olarak 'arkadasimcocuk' isimli Instagram hesabından paylaşıyor. Her anne babanın ve eğitimcinin mutlaka göz atması gereken bu tavsiyeleri sizler için bir araya getirdik. 

Hesabın yöneticisinin kendisini tanıttığı yazı; 

Merhaba! Bu sayfayı takip edenlerin büyük bir kısmıyla tanışmıyoruz. Kapalı hesaplara istek göndermek istemiyorum kabalık olmasın diye ama merak ediyorum. Kim bu insanlar? Neler yapıyorlar? Kim bilir neler öğrenebilirim onlardan? Peki ben neler söylemeliyim buradan? 
Sizi takip etmemi isterseniz ya da "Bak burada da ilgini çekebilecek şeyler var!" dediğiniz hesaplar varsa lütfen yorum bırakın. Tanışalım, birbirimizden öğrenerek yola devam edelim. 
Bu arada bilmeyenler için kendimden başlayayım. . 
Ben bir ilkokul öğretmeniyim. 35 yaşındayım. Nikahlı sevgilim ve koca kafalı köpeğimle birlikte İstanbul’da yaşıyorum, feministim, vejetaryenim ve çocuklara müfredatta yazandan daha fazlasını öğretmeye çalışıyorum. 
İstedim ki çocuklarla sınıfta yaşadığımız, okuduğumuz, dinlediğimiz ve üstüne tartışıp çok acayip yerlere gittiğimiz şeyler dört duvarın içinde kalmasın. Buraya yazayım, belki bir çocuğun, anne babanın ya da öğretmenin işine yarar. 
Sevgiler. 🎈

Kaynak: https://www.instagram.com/arkadasimcocuk...

Sınıfının panosuna asmak için hazırladığı poster;

Çocuklar güzel şarkılar dinlesin serisinden;

"Sözler John Lennon'un Imagine şarkısından. 
Ne zaman içimden "Bu çocukları biraz sakinleştirmem gerek!" cümlesi geçse aklıma ilk gelen şarkı bu olur. "Hadi biraz yerimize oturup gözlerimizi kapayalım" diyorum ve sessizce dinliyoruz.
Anlamazlar diye düşünmeyin. İngilizce tek kelime bilmeyen bir çocuğun şarkı bitince "Öğretmenim şarkı söyleyen adam sanki rüyasını anlatıyor." demişliği var.
 Müzik sihirli bir şey. Çocuklar için de... "

Yaratıcılığı geliştirecek bir etkinlik önerisi;

"Sıcak yaz akşamlarında oynanabilecek en güzel oyunlardan. Çokça karanlık, bir miktar aydınlık, bir duvar ve eller yardımıyla hem eğlenceli hem de yaratıcılığı besleyen bir oyun. Figürleri yapıp bırakmayın. Onlara isimler verin, bir kuş mu yaptınız? "Bu kuşun adı ne? Nerede yaşıyor? Cinsi ne? Nereden gelmiş, nerelere gidiyor" gibi sorularla oyuna hikayeler katın. Ya da fonda bir şeyler çalsın ve karakterlerinizi dans ettirin. .
Küçük yaş grubu için parmak kaslarına da çok faydalı. 
Daha fazla figür için Google üzerinde "hands shadow puppets" yazıp aratabilirsiniz. İyi eğlenceler."

Öğrencilere verilebilecek en güzel yaz ödevleri;

Özellikle anne babalar için bir öneri;

☺️

Eğitici bir başka oyun önerisi;

"Çarpma işlemi oyunu. Kağıtlardan bütün çocuklarda var. Sırası gelen zarları atıp çıkan sayıları çarpma şeklinde tekrarlıyor. “4x5” ve sonucu bilmeye çalışıyor. Bilirse yüksek sesle 20 diyor ve hep birlikte işaretliyoruz, bilemezse parmak kaldıranlar arasından bir arkadaşını seçiyor ve o veriyor cevabı. En güzel kısmı benden değil birbirlerinden öğreniyorlar. Kazanan kaybeden yok, teneffüse kadar tüm sayıları işaretleme fikrine karşı yarışıyoruz sadece. Hepimiz aynı takımdayız ve böylesi daha eğlenceli. 🎲 Normal zarlarda en büyük rakam 6, biz kartondan kendimiz yaptık böylelikle 7, 8, 9 da yazabildik. Sıfır maliyetle evde siz de oynayabilirsiniz."

Her ebeveynin okuması gereken bir şiir;

Düşünme becerilerini geliştirecek oldukça keyifli bir etkinlik;

View this post on Instagram

Bu yıl müfredat derslerimizin dışında bir de YARATICI DÜŞÜNME BECERİLERİ adı altında bir kulüp kurduk çocuklarla. Son etkinliğimiz distopik bir hikaye ile başlıyor. 🏔🗻🏔 Kahramanlarımız büyük bir afet sonucunda bildiğimiz dünyayı terk etmek zorunda kalıyor ve kırık dökük bir gemi ile kayıp kıtanın peşine düşüyorlar. ⛵️Yanlarında elbette aileleri ve sıradan hayatta ihtiyaç duydukları her şey. (oyuncaktan tablete, bisikletten son moda giysilere, doktorlardan öğretmenlere ve demokrasi hakkından istismardan korunmaya çok şey...) 🌨⚡️ Fakat fırtınalı yolculukta başlarına türlü badireler geliyor. Mesela bir balina sürüsü gemilerine çarpıyor ve gemi su almaya başlıyor. Sonrasında gemi alabora oluyor ve daha başka bir sürü şey. 🌊 Kaptan her seferinde "5 şeyden" vazgeçmek zorunda olduklarını söyleyince kısa süre içinde bu "vazgeçilebilir" şeyleri karanlık sulara bırakmak zorundalar ve işin en zorlayıcı tarafı kuracakları yeni medeniyette artık o şeyler olmayacak. Peki hiçbir teknolojik taşıtın olmadığı bu yeni kıtaya giderken tabletten mi vazgeçmek daha zor yoksa bisikletten mi? Hangisi, hangileri gerçek birer ihtiyaç? Sıradan hayatımızda ‘olmazsa olmaz’ dediklerimiz gerçekten bu kadar vazgeçilmez mi? Peki ya şimdi ne olacak? Uzlaşıp ortak kararlar verebilecekler mi yoksa birbirlerine en sıkı kenetlenmeleri gereken bu anda çıkan fikir ayrılıkları onları yeni bir felakete mi sürükleyecek? 🌪 Biz kayıp kıtaya sağ salim ulaşırken çok eğlenip uzlaşmayı başardık. Sanırım benim açımdan en sevindirici kısmı ise "Acaba öğretmeni mi atsak?" cümlesini duymama rağmen bir şekilde benden vazgeçmemek konusunda ortak fikir birliğine varmaları oldu. Sağ olsunlar. :))) —————————————————————— Kısa video için ilk görseli kaydırın. Etkinlik için kaynak: Bilgi Üni. Çocuk Çalışmaları Biriminin hazırladığı #Pusulacık İnsan Hakları Kılavuzu / Teşekkürler Bilgi Çoça 🙏🏻 —————————————————————— #yaratıcıdüşünmeteknikleri #yaratıcıdüşünme #düşünmebecerileri #düşünmebecerilerinigeliştirme ÇocukVeHayat #ÇocuklarlaHayatıKonuşmak #YaratıcılıkEğitimi #ÇocukEğitimi #ÇocukVeDüşünme #ÇocukVeOyun #EğitselOyun#oyunlaştırma#YaratıcıDüşünmeBecerileri #Education #ChildEducation #Öğretmen #Eğitim #MinimalEğitim

A post shared by Arkadaşım Çocuk (@arkadasimcocuk) on

"Bu yıl müfredat derslerimizin dışında bir de YARATICI DÜŞÜNME BECERİLERİ adı altında bir kulüp kurduk çocuklarla. Son etkinliğimiz distopik bir hikaye ile başlıyor. 🏔🗻🏔 Kahramanlarımız büyük bir afet sonucunda bildiğimiz dünyayı terk etmek zorunda kalıyor ve kırık dökük bir gemi ile kayıp kıtanın peşine düşüyorlar. ⛵️Yanlarında elbette aileleri ve sıradan hayatta ihtiyaç duydukları her şey. (Oyuncaktan tablete, bisikletten son moda giysilere, doktorlardan öğretmenlere ve demokrasi hakkından istismardan korunmaya çok şey...) 🌨⚡️ Fakat fırtınalı yolculukta başlarına türlü badireler geliyor. Mesela bir balina sürüsü gemilerine çarpıyor ve gemi su almaya başlıyor. Sonrasında gemi alabora oluyor ve daha başka bir sürü şey. 🌊 Kaptan her seferinde "5 şeyden" vazgeçmek zorunda olduklarını söyleyince kısa süre içinde bu "vazgeçilebilir" şeyleri karanlık sulara bırakmak zorundalar ve işin en zorlayıcı tarafı kuracakları yeni medeniyette artık o şeyler olmayacak. Peki hiçbir teknolojik taşıtın olmadığı bu yeni kıtaya giderken tabletten mi vazgeçmek daha zor yoksa bisikletten mi? Hangisi, hangileri gerçek birer ihtiyaç? Sıradan hayatımızda ‘olmazsa olmaz’ dediklerimiz gerçekten bu kadar vazgeçilmez mi? Peki ya şimdi ne olacak? Uzlaşıp ortak kararlar verebilecekler mi yoksa birbirlerine en sıkı kenetlenmeleri gereken bu anda çıkan fikir ayrılıkları onları yeni bir felakete mi sürükleyecek? 🌪 Biz kayıp kıtaya sağ salim ulaşırken çok eğlenip uzlaşmayı başardık. Sanırım benim açımdan en sevindirici kısmı ise "Acaba öğretmeni mi atsak?" cümlesini duymama rağmen bir şekilde benden vazgeçmemek konusunda ortak fikir birliğine varmaları oldu. Sağ olsunlar. :)))"

Ve bir film önerisi;

🙏

Çocukların ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre çalışmalar;

View this post on Instagram

Yazmaktan ve okumaktan en çok kaçan, korkan ve hoşlanmayan çocuk bile işin içine bir çizgi roman unsuru girince hevesleniyor. Çocuklardan uzun uzun yazılar (Bazen sadece 3 satır dahi onlara çok gelebiliyor.) yazmalarını istemek yerine bu tarz çalışmalarla eğlenirken hikayeler ya da şiirler oluşturmaya yönlendirmek hem daha verimli hem de gerçekten eğlenceli. Biz de haftaya sınıfta bu etkinliği yapacağız. Görsellerin orijinal halinde çizerin İngilizce metinleri vardı. Onları silip numaralar ekledim. Son görseldeki gibi bir word sayfası oluşturdum ve bu hafta her bir çocuk aynı görsellere kendi öykü ya da şiirlerini yazacak. Çalışma bittiğinde hep birlikte ortaya çıkanları okuyacağız. Bakalım aynı görsellerin farklı çocuklar üzerindeki etkisi ne olacak? İlgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz. 🕊————————————————————————-Görsel kaynak: @grantdraws 🙏🏻 ————————————————————————- #ÇocukEğitimi#TürkçeEğitimi#yaratıcıfikirleratölyesi#Okul#ÇizgiRoman#yaratıcıyazarlık#yaratıcıyazarlıkatölyesi#etkinlik#etkinlikpaylasimi#alternatifeğitim#ÇocukVeDüşünmek##çocuklariçinfelsefe#scamper#montessori#waldorf#yaratıcıyazma#TürkçeEtkinlik#annebaba#p4c#ebeveyn#ebeveynlik#Öğretmen#anne##Eğitim#öykü#şiir#illustration#öğrenci#çocukveaile

A post shared by Arkadaşım Çocuk (@arkadasimcocuk) on

Kesinlikle denenmesi gereken bir etkinlik;

View this post on Instagram

Yaratıcı Düşünme Becerileri Kulübümüzden bir #Pusulacık uyarlaması daha. Etkinliğe “Şu anda en çok ihtiyacın olan şey nedir?” sorusuyla başladık. Elbette lego seti, lol bebek istekleri havada uçuştu. Sonra 2. görseldeki kartları dağıttım ve kartların sihirli olduğunu ve onları tutar tutmaz kartta hayatı özetlenen çocuğa dönüştüklerini söyledim ve şimdi tekrar “En çok ihtiyaç duyduğunuz şey ne?” sorusunu yanıtlamalarını istedim. Kartlardaki çocuklar banyosuz evlerde büyüyen, babası cezaevinde olan, anne babası şirketteki işlerinden eve zaman ayırmayan ya da farklı bir ülkeden göç etmiş göçmen çocuklar gibi farklı hayat şartlarına sahip çocuklardı. Sihirle birlikte değişen çocukların yeni cevapları ne oldu peki? Evet, etkinliğin bu bölümünde ne oyuncaklar konuşuldu ne de benzeri şeyler. Kimisi bir banyo hayali kurdu, kimisi anne babasının onunla daha çok ilgilenmesini istedi kimisi de göçmen olarak geldiği bu yeni ülkede onunla konuşan arkadaşlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bunu bekliyordum ama etkinlik sonunda “Lütfen yine oynayalım lütfen lütfen!” diye ısrar etmelerini ve oyunun bir adı olmadığını öğrendiklerinde “Şey olsun şey! ‘O Sen Olsan Bari’ demelerini gerçekten beklemiyordum. Popüler kültüre savaş açmayı başka bir zamana bıraktım artık. Ne yapalım, o zaman adı bu olsun. 😊(Aslında evet, oyuna da çok uydu bu isim) —————————————————————— Etkinlik için kaynak: Bilgi Üni. Çocuk Çalışmaları Biriminin hazırladığı #Pusulacık İnsan Hakları Kılavuzu / Teşekkürler Bilgi Çoça 🙏🏻 —————————————————————— #yaratıcıdüşünmeteknikleri#empati#empatioyunu#yaratıcıdüşünme#düşünmebecerileri#düşünmebecerilerinigeliştirme#YaratıcılıkEğitimi#ÇocukEğitimi#alternatifeğitim#pedagoji#teknolojikanneler#instagramanneleri#oyunlaştırma#EğitselOyun#osenolsanbari#eğiticioyun#oyunlaştırma#YaratıcıDüşünmeBecerileri#çocuklariçinfelsefe#p4c#Education#ChildEducation#Öğretmen#Eğitim#Scamper

A post shared by Arkadaşım Çocuk (@arkadasimcocuk) on

"Yaratıcı Düşünme Becerileri Kulübümüzden bir #Pusulacıkuyarlaması daha. Etkinliğe “Şu anda en çok ihtiyacın olan şey nedir?” sorusuyla başladık. Elbette lego seti, lol bebek istekleri havada uçuştu. Sonra 2. görseldeki kartları dağıttım ve kartların sihirli olduğunu ve onları tutar tutmaz kartta hayatı özetlenen çocuğa dönüştüklerini söyledim ve şimdi tekrar “En çok ihtiyaç duyduğunuz şey ne?” sorusunu yanıtlamalarını istedim. Kartlardaki çocuklar banyosuz evlerde büyüyen, babası cezaevinde olan, anne babası şirketteki işlerinden eve zaman ayırmayan ya da farklı bir ülkeden göç etmiş göçmen çocuklar gibi farklı hayat şartlarına sahip çocuklardı. Sihirle birlikte değişen çocukların yeni cevapları ne oldu peki? Evet, etkinliğin bu bölümünde ne oyuncaklar konuşuldu ne de benzeri şeyler. Kimisi bir banyo hayali kurdu, kimisi anne babasının onunla daha çok ilgilenmesini istedi kimisi de göçmen olarak geldiği bu yeni ülkede onunla konuşan arkadaşlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bunu bekliyordum ama etkinlik sonunda “Lütfen yine oynayalım lütfen lütfen!” diye ısrar etmelerini ve oyunun bir adı olmadığını öğrendiklerinde “Şey olsun şey! ‘O Sen Olsan Bari’ demelerini gerçekten beklemiyordum. Popüler kültüre savaş açmayı başka bir zamana bıraktım artık. Ne yapalım, o zaman adı bu olsun. 😊(Aslında evet, oyuna da çok uydu bu isim.)"

Gavin Aung Than çizimleriyle Amerika’nın bol ödüllü komedyeni Amy Poehler’ın ‘denemenin önemi’ üzerine ilham verici sözleri;

Her velinin okuması gereken, eğitim fakültelerinde işlenen Çoklu Zeka Kuramı;

View this post on Instagram

Çoklu Zeka Kuramı, eğitim fakültelerinde ders içeriği olarak sıklıkla işlenen, öğretmen adaylarının aşina olduğu bir model. Benim için ise öğretmenler kadar ebeveynlerin de bilmesi ve üzerine düşünmesi gereken bir konu. Her çocuk, her insan farklıdır ve her çocuğun kendine özgü ilgi ve yetenekleri doğru değerlendirilmelidir. Mevcut standart testler birçok çocuğun kendini yetersiz hissetmesine sebep oluyor. Sadece bakış açımızı genişletir ve öğretim yöntemlerimizi, değerlendirme araçlarımızı çeşitlendirirsek her çocuğu ‘kendini bulabileceği’ alanlara yönlendirebiliriz. ———————————————————————-Ekleme:Hangi zeka türünde güçlü olduğunuzu paylaşmak ister misiniz? Ben başlayayım, sözel dilsel zeka türünde diğer alanlara göre daha güçlü olduğumu düşünüyorum. Öze dönük zeka türü de bir diğer beni yansıtan alan olabilir. ✏️ 📚🗯 ————————————————————————- ⚠️Edit: 8. görselde anlatım bozukluğu -> “ve” yerine “için” olması gerekiyordu. Kısıtlı süreler içinde hazırlayınca böyle hatalar olabiliyor. 😕 ————————————————————————#öğretimyöntemveteknikleri#öğrenme#EğitimModeli#pedagoji#p4c#anne#baba#ebeveyn#teknolojikanneler#eğitimbilimleri#ÇocukEğitimi#Okul#Education#alternatifokullar#alternatifeğitim#egiticioyun#ebeveynlik#ücretsizeğitim#Öğretmen#Eğitim#oyunlaştırma#eğitseloyun#ölçmedeğerlendirme#illustration#egitim#çokluzekakuramı#howardgardner#çokluzeka#ölçmedeğerlendirme

A post shared by Arkadaşım Çocuk (@arkadasimcocuk) on

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adekaj

bizim egitim sisteminde ellerine aliyorlar bir yigin bilgi kafamiza sokmaya calsiyorlar ne kadar girerse

Görüş Bildir