Görüş Bildir

CHP, Obama'nın Seçim Stratejisti ile Anlaştı

Haberler
> CHP, Obama'nın Seçim Stratejisti ile Anlaştı

CHP, 2008'deki ABD Başkanlık seçimlerinde Barack Obama'ya Başkanlık yolunu açan strateji şirketi ile anlaştı.

CHP'nin Tanıtım ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, CHP'nin Benenson Strateji Group ile anlaştığını söyledi.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Bekaroğlu, şirketin 7 Haziran seçimleri öncesinde CHP için alan araştırması yapacağını, sonuçları yorumlayıp, CHP'nin seçim stratejisine katkıda bulunacağını bildirdi.

Bekaroğlu, 'Amerikalılar CHP'nin seçim stratejisini belirlemeyecekler. Ancak yapacakları ya da Türkiye'deki bazı şirketler aracılığıyla yaptıracakları alan araştırmaları ile, yurttaşların CHP'den beklentilerini belirleyecekler. CHP'nin hedef kitlesi kim olduğu, partiden neler beklediklerini, bu hedef kitlenin partiye nasıl yöneltilebileceği üzerinde çalışacaklar. Strateji oluşturulmasında CHP'nin yetkili kurumlarına yardımcı olacaklar' dedi.

'STRATEJİYİ AMERİKALILAR BELİRLEYECEK DEĞİL'

Bekaroğlu, CHP'nin ideolojisinin, politikalarının partinin yetkili kurumlarında belirleneceğini, ancak seçim öncesi alan çalışması konusunda Benenson Strategy Group'tan destek alınacağını kaydederek, 'Bu şirket, alandan gelen bilgileri yorumlamakta oldukça iyi. Biz de bundan yararlanacağız' dedi.

'STRATEJİ BELİRLENECEK, REKLAMCI DA SÖYLEMİ OLUŞTURACAK'

CHP yetkili kurullarının, Amerikalı strateji grubunun katkısıyla, seçim stratejisini belirlemesinin ardından, reklam şirketlerinin de bu strateji çerçevesinde söylemi oluşturacağını kaydeden Bekaroğlu, reklam alanında ise Ali Taran'la çalışılmasının büyük ihtimal olduğunu kaydetti.

Bekaroğlu, 'Zaten kendi oluşturduğumuz bir reklam grubumuz var. Ayrıca Ali Taran'la da henüz anlaşmayı imzalamadık ama imzalamaya çok yakınız' dedi.

BENENSON STRATEGY: OBAMA'YLA ÇALIŞAN ŞİRKET

Merkezi New York olan Benenson Strategy Group, alanda kamuoyu araştırması yapılması ve bunların yorumlanmasında uzman bir strateji şirketi.

Benenson Group, adını 1996 yılında Bill Clinton'un ABD Başkanlık seçim kampanyasında ilk olarak adını duyurdu. Şirket, 2008 yılında o dönemde senatör olan Barack Obama'yı ABD Başkanlığı'na taşıyan seçim stratejisindeki katkısıyla kamuoyunda adından söz ettirdi.

ABD'de özellikle senato seçimlerinde adaylar için yaptığı araştırmalar ve oluşturduğu seçim stratejilerinde uzman olarak bilinen şirket,  ABD dışında da Tayland, Malezya gibi ülkelerde de seçimlerde adaylar ya da partiler için seçim stratejileri oluşturulmasında çalıştı.

HILLARY CLINTON DA BENENSON İLE ÇALIŞIYOR

ABD'de 2016 seçimlerinde Demokrat Parti'den Başkan adayı olması beklenen eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un da Benenson ile anlaştığı daha önce açıklanmıştı.

Obama'nın 2008'deki seçim kampanyası büyük ses getirmiş ve 'Umut' (Hope) temalı söyleminin Başkanlığı kazanmasına önemli etki yaptığı söylenmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
prens dastan

işte şimdi korkuğum oldu chp iktidar olacak. şaka şaka en fazla yüzde 1 artırır. onu da zaten başarı kabul ederler. :)