Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Şirketlerin CEO'larının Şiddetle Önerdiği 25 Kitap

 > 
9.2bPAYLAŞIM

Büyük şirketlerin kuruluşunda büyük fikirler vardır. Bu büyük fikirler için de ilham aldıkları kitaplar olmazsa olmazlarıdır. Biz de bu içerikte sizlere iyi bir iş adamı olmanın kapılarını açacak, Dünyaca Ünlü Şirketlerin CEO'larının Şiddetle Önerdiği 25 Kitaba yer verdik. 
İyi okumalar...

Kaynak: http://www.inc.com/john-rampton/25-books...

1. Günden Kalanlar | Kazuo Ishiguro

Amazon kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos en sevdiği kitaplar arasında olan Günden Kalanlar isimli kitabı öneriyor.

Konusu: Darlington Malikânesi'nin emektar başuşağı Stevens yıllarca işini en iyi şekilde yerine getirmiş, işvereni olan Nazi sempatizanı Lord Darlington'a bağlılıkta kusur etmemiştir. İşinin gereklerini, kişisel hayatı ve duygularından daha fazla önemseyen Stevens, evin kâhyası Bayan Kenton'la arasındaki yakınlığın iş ilişkisinden öteye geçmesine izin vermez. Yıllar sonra, Darlington Malikânesi el değiştirip bildiği düzen iyiden iyiye yok olmaya başlayınca Stevens bir tatile çıkar.

2. The Tipping Point - Kıvılcım Anı | Malcolm Gladwell

Lockheed Martin şirketinin CEO'su Marillyn Hewson personeline ilham vermesi gerektiği zamanlarda Malcolm Gladwell'in bu kitabını veriyor.

3. Nikola Tesla Kendini Anlatıyor | Nikola Tesla

Google'n kurucularından olan Larry Page diğer başarılı liderlerin hikayelerinden ilham bulan biri. Özellikle alternatif akım mucidi Tesla'nın otobiyografisini öneriyor.

Konusu: Dünyanın en önemli bilim insanlarından birisi olarak kabul edilen Nikola Tesla bu kitabında kendi kaleminden hayatını anlatıyor; çocukluğundan, eğitiminden, icatlarından, rakiplerinden bahsediyor. Tesla'nın hayatını okurken, sıra dışı bir dâhinin yaşadıklarına tanıklık edeceksiniz.

4. Atlas Vazgeçti / 1 İtirazsız | Ayn Rand

ExxonMobil CEO'su Rex Tillerson Atlas Vazgeçti kitabının çağımızın en etkili kitaplarından biri olduğuna inanıyor ve herkesin okuma listesinde olması gerektiğini vurguluyor.

5. Dünya Düzdür - Yirmi Birinci Yüzyılın Kısa Tarihi | Thomas L. Friedman

JP Morgan'ın CEO'su Jamie Dimon uzun bir tavsiye listesi olsa da listenin en başında bu kitabı tutuyor.

Konusu: Yazar kitabında, 2000 yılında internetin tüm dünyada hızla yayılmaya başlaması ve diğer güçlerin de etkisi sonucu yepyeni bir çağa girildiğini, küreselleşmeyi farklı boyuta taşıyan bu yeni çağda dünyanın çok küçük bir yer haline gelip oyun sahasının düzleştiğini ve bu gelişmeyle birlikte sadece dünyanın gelişmiş ülkelerindeki değil en ücra köşelerdeki bireylerin bile küresel düzeyde işbirliğini geliştirmek ve rekabet etmek için yepyeni bir güce sahip olduklarını ileri sürüyor. Friedman kitabında, dünyayı düzleştiren güçleri açıklarken 21. yüzyılın ekonomik tarihine de ışık tutuyor.

6. Checklist Manifesto - İşler Nasıl Doğru Yapılır | Atul Gawande

Twitter ve Square kurucusu Jack Dorsey işe alımlarda elinde bu kitabı elinden düşürmüyor ve sık sık bu kitaptan alıntılar yapıyor. 

Konusu: Daha uzun süre eğitim görüyor, daha fazla uzmanlaşıyor, daha ileri teknoloji kullanıyor ama yine de hata yapıyoruz. Ve bunun nedeni son derece basit: artık sahip olduğumuz bilgi hacmi ve karmaşıklık düzeyi, bireyler olarak bu bilgiyi tutarlı, doğru ve güvenli biçimde iletme becerimizi aşmış durumda. Checklist Manifesto, yaşamımızdaki karmaşıklığın doğasını irdeleyen, merak ettiren ve eyleme geçirten bir kitap. İşini doğru yapmak isteyen herkes için...

7. Çavdar Tarlasında Çocuklar | J. D. Salinger

Bill Gates'in iş hayatı üzerine kitap önerilerinin yanı sıra listesinde yer alan bu kitabı tüm zamanların en favorisi olarak nitelendiriyor.

Konusu: Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı.

8. Paranın Yükselişi - Dünyanın Finansal Tarihi | Niall Ferguson

Coca-Cola yöneticisi Muhtar Kent ilhama ihtiyaç duyduğu zaman bu kitabı tekrar tekrar okuyor.

Konusu: Niall Ferguson'un yeni kitabı Paranın Yükselişi'nde, bütün büyük tarihsel olayların arkasında finansal bir sırrın yattığı belirtiliyor. Ferguson, ayrıca kadim Babil'den günümüz Hong Kong'una, finans kurumunun insanlığın ilerlemesinde teknolojik buluşlar kadar önemli bir etken olduğu gerçeğine de dikkat çekiyor.

9. Lean In - Sınırlarını Zorla | Sheryl Sandberg

Facebook yöneticilerinden olan Sheryl Sandberg'in yazdığı bu kitap yayınlandığında Cisco'nun CEO'su John Chambers bu kitabı iş dünyasındaki kadınları cesaretlendirmesi bakımından büyük bir fırsat olarak görmüş ve kitabın her bir kopyasını üst düzey yöneticilerine dağıtmış.

10. Savaş Sanatı | Sun Tzu

Behind the Cloud kitabının yazarı Salesforce.com'un CEO'su Marc Benioff kitabında rakipleri yenmede Savaş Sanatı kitabının ele aldığı kavramları uygulamalı olarak anlatıyor.

Konusu: Esrarengiz bir Çinli savaşçı - filozof tarafından günümüzden iki bin yıl önce yazılan Savaş Sanatı belki de dünyanın en etkili ve saygın strateji kitabıdır. Nitekim yazıldığı tarihten bugüne askeri önderler ve stratejistlerce olduğu kadar, Asya kıtasında, çağdaş politikacılar ve yöneticiler tarafından da hala aynı şevkle okunup incelenmektedir.

11. Prens | Niccolo Machiavelli

Blackstone Group CEO'su Stephen Schwarzman'ın listesinde onun tüm zamanların en favorisi olarak bu Nicolo Machiavelli klasiği yer alıyor.

Konusu: Her zaman cumhuriyet yönetiminden yana olan Machiavelli, İtalya'daki devletçiklerin, 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın başında içinde bulundukları siyasal kaosu, ekonomik, askeri ve ahlaksal çöküşü durduracak bir prens (hükümdar) arayışına girer.

BUNDAN SONRAKİ KİTAPLARIN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ BULUNMAMAKTADIR.

12. The Boys in the Boat | Daniel James Brown

Morgan Stanley'in başkan ve CEO''su olan James Gorman çok önemli işler başarmış kararlı amatörlerin bu hikayesinde ilham buluyor.

13. The End of Power | Moises Naim

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg kendi kendine her iki haftada yeni bir kitap okumayı kararlaştırdığında ilk olarak çalışma hayatının 100 yılında liderliğin nasıl geliştiğini anlatan bu kitabı tercih etmiş.

14. The Innovator's Dilemma | Clayton M. Christensen

O artık aramızda olmasa da Steve Jobs bir ilham olmaya devam ediyor. Onun en sevdiği ve onu derinden etkileyen kitap ise Clayton Christensen'ın değişen teknolojileri anlattığı kitabı oldu.

15. Competing Against Time | George Stalk

Apple'ın CEO'su Tim Cook söylendiğine göre yeni işe alımlarda ve bütün meslektaşlarına bu kitabın bir kopyasını hediye ediyormuş.

16. Napoleon | Vincent Cronin

Eski Oracle CEO'su Larry Ellison, özellikle Vincent Cronin'in biyografisi olan Napolyon kitabından ilham alıyor.

17. The Charisma Myth | Olivia Fox Cabane

Yahoo CEO'su Marissa Mayer fazlasıyla önerdiği ve desteklediği bu kitap için insanları kazanma ve etkileme konusunda uzmanlaştırdığını düşünüyor.

18. Search Inside Yourself | Chade-Meng Tan

ombyum.files.wordpress.com

Zappos CEO'su Tony Hsieh'in önerdikleri arasında bulunan bu kitap ona göre insanın içindeki neşeyi bulma konusunda aracılık eden bir rehber niteliğinde.

19. The Intelligent Investor | Benjamin Graham

O dünyanın en iyi yatırımcı olabilir ama Warren Buffett zamanının çoğunu kitap okuyarak harcıyor. Birçok milyarderlerin  okunması gereken kitaplar listelerinin başını çeken bu kitabı Warren Buffett, yatırım felsefesini en iyi şekilde anlatan kitap olarak nitelendiriyor.

20. Business Adventures | John Brooks

Microsoft kurucusu Bill Gates'in diğer bir kitap önerisi de bu kitap. Bill Gates, iş hayatı hakkında yazılan en sevdiği kitabın "Business Adventures" olduğunu belirtiyor.

21. The Art Of Happiness | Dalai Lama XIV, Howard C. Cutler

LinkedIn'in CEO'su Jeff Weiner ise Dalai Lama'nın bu kitabı aracılığıyla şefkatin gerçek anlamını öğrendiğini belirtiyor.

22. A Short Guide to a Happy Life | Anna Quindlen

Sheryl Sandberg yukarıda da bahsettiğimiz "Sınırlarını Zorla" kitabında ek olarak kadınların rolleri ve benlik algısı merkezleri etrafında bu kitabı öneriyor.

23. How Will You Measure Your Life? | Clayton M. Christense, James Allworth, Karen Dillon

www.thepositiveapproach.global

Eski New York Belediye Başkanı ve iş adamı Michael Bloomberg tavsiye ettiği kitap artık kaynaşmış olan iş ve felsefenin önemini araştırıyor.

24. The Effective Executive | Peter F. Drucker

Amazon kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'un listesindeki başka bir kitap ise zaman yönetimi ve karar verme konusunu irdeleyen "The Effective Executive" kitabı.

25. Playing to Win | A. G. Lafley, Roger L. Martin

HP CEO'su Meg Whitman bu kitabı binlerce çalışanına tavsiye ederek yüzlerce kez okunması gereken bir kitap olarak tanımlıyor. Strateji belirleme ve takip etme konusunda tavsiyeler içeren kitabın başarı için çok önemli olduğunu vurguluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hlnky

prens i okuyun ama arkadaşlık ilişkilerinizde denemeyin,uygulamayın.lütfen.

berat-duman

kesinlikle haklısınız

aydemir_burak

machiavelli ve savas sanatını okuyan bir patronun varsa ocakta zam diye hava gazı alırsın kardeşim.. Hiç heveslenme

batmob

13.kitabın çevrisi yok mu ?

batmob

üzgünüm görmemişim....

poponheppipimdedursun

lan oluum adam london business school'dan mezun, sen dumlupınar üniversitesinden. şimdi o kafayla oku bunları.

muhammed-yilmaz3

Eğer o kitapların birini bile okusaydın anlamak için illa iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekmediğini ortalama bir entellektüel seviyeyle okunabileceğini bilirdin.Bu arada yanlışlıkla yorumunu beğendim.

poponheppipimdedursun

vay arkadaş.. hep bi hayat dersi. =) o yorumumda "okusan da anlayamayacaksın" gibi bir anlam yok çiçeğim. bir daha oku. hadi.

muhammed-yilmaz3

Senin kafan iyi herhalde ne yazdığından bile haberin yok.Anlam gayet açık Dumlupınar Üniversitesinden mezun olan adam anlayamaz demişsin.Adama kendi yazdığını açıklıyoruz.

poponheppipimdedursun

29 ekim cumhuriyet bayramın kutlu olsun muhammed.

muhammed-yilmaz3

Sağol teşekkür ederim.Senin kutlu olsun bayramın.

1913

bu gaz kitaplarının kapakları neden hep aynı?

Görüş Bildir