Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çektiği Fotoğraflarla Aseksüelliği ve Aseksüel Bireylerin Tecrübelerinin Daha Çok Bilinmesini Hedefleyen Sanatçı

-

Barcenonalı bir çoklu platform sanatçısı olan Laia Abril, çalışmalarıyla çoğu zaman hassas ve son derece kişisel konular olarak görülen üreme hakları, akıl sağlığı ve vücut algısı konularına görsellik getirmeye çalışıyor.

Kaynak: https://www.buzzfeednews.com/article/gab...

Laia Abril'in hala devam eden projesi "Asexuals Project" (Aseksüeller Projesi) genelde tartışılmayan ama insan ilişkileri spektrumunda cinselliğin bir yüzü olan aseksüelliği keşfediyor.

Kendisini aseksüel olarak tanımlayan insanlar romantik ve platonik ilişkilere açık olabiliyor, fakat cinsellik ilişkilerinde etkili bir faktör olarak yer almıyor. Cinselliğin her türünde olduğu gibi, her birey bir spektrum üzerinde birbirinden farklı duygusal ihtiyaçlarla yer aldığından aseksüelliği tek ve genel bir tanım altında toplamak çok da mümkün ve doğru olmuyor. Abril, kendisini aseksüel olarak tanımlayan insanlardan fotoğraflar ve düşüncelerin yanı sıra bu projenin gelişimiyle ilgili kendi fikirlerini de bizlerle paylaşıyor.

Amy, 19, Brighton, İngiltere, aseksüel ve gri romantik.

Benim için aseksüellik bir seçim değil, cinsel bir eğilim. Sen neysen o da o.

Michael, 30, Londra, aseksüel ve aromantik.

Aseksüellik eski ve muazzam bir tabloyu takdir etmek gibi: Birisine bakmak ve o kişinin fiziksel olarak çok güzel olduğunu söyleyebiliriz, ama arkasında cinsellik bulunmaz.

"Genelde fotoğraflarıma konu olan insanlarla, aseksüel toplumun da bir araya gelmesini sağlayan internet üzerinden tanıştım."

Asexuality Visibility and Education Network (Aseksüel Görünürlüğü ve Eğitimi Ağı) forumları yeni insanlarla tanışmak, bağ kurmak, tartışmak, gelişmek ve kendilerini stereotiplerden arınmış şekilde göstermek için oldukça popüler bir platform sayılabilir. Ben de İtalya'daki, İngiltere'deki, Fransa'daki ve Amerika'daki topluluklarla bu şekilde çalışmaya başladım.

Antonia, 44, Brooklyn, aseksüel ve heteroromantik.

Aseksüelliğin bir bozukluk olmadığı akıl sağlığı toplulukları tarafından yeni kabul edildi.

Diller de sorun yaratabiliyor.

İspanyolca'da cinsel yönelimin fiziksel bir durum olarak algılanması bir sorun haline geldi, insanlar çoğu zaman bunu genetik bir bozukluk ya da libidoyla ilgili bir eksiklik olarak görebiliyor. İnsanların bu konudaki ilk düşünceleri ön yargılı olabiliyor. İnsanlar aseksüel insanların eş cinsel olduğunu veya seks yapmaktan korktuğunu bile düşünebiliyor. Hatta aseksüel insanlar "henüz doğru kişiyi bulmadıkları" söylenebiliyor ya da onları bu durumdan kurtaracak "sihirli bir penis"in gelip onları "iyileştireceği"ne dair saçma fikirler ortaya atılıyor.

Eiko, 42, Fukuoka, Japonya, aseksüel ve demi-romantik.

Birinin karnı acıkırsa yemek yer, acıkmazsa yemez.

"Gerçek şu ki cinsellik bir spektrum ve herkes bu spektrum üzerindeki varlığını farklı şekillerde sürdürüyor."

Her aseksüel de aseksüelliğini kendine özgü şekilde yaşıyor. Sonuçta hepimiz birer bireyiz ve kimsenin hayatını nasıl yaşayacağıyla ilgili bir fikre sahip olmaya hakkımız yok. Benim  için romantik ve cinsel çekim arasındaki farkı anlamak aydınlatıcı oldu. Her şeyi tekrar düşünmem gerekti. Benim"aseksüellik" kavramıyla ilk karşılaşmam 8 yıl önce oldu. Bugün olduğumdan 8 yaş daha gençken birinin başkasıyla, aralarında cinsel bir çekim olmadan birlikte olabilmesi benim için çok yeniydi. Cinsiyet ayrımı gösterilmemesi ya da cinsel bağımsızlık kavramlarıyla da ilk defa bu zamanlarda tanıştım. Bu kavramların cinsel yönelimle doğrudan bir ilişkisi olmasa da projemdeki bazı insanların kendilerini bu şekilde tanımlaması da gözlerimi açtı.

Michele, 20, Campaniya, İtalya, aseksüel ve demi-romantik.

Aseksüel olmak tabii ki yetersiz olmak ya da seks yapmaktan korkmak demek değil.

Alex, 24, Bologna, İtalya, aseksüel ve aromantik.

Kendi adıma konuşmam gerekirse ben seks hakkında bir şey hissetmiyorum. İğrenç ya da rahatsız edici değil. Parkta yürümek ya da kart oynamak gibi.

Lily, 82, Paris, aseksüel ve heteroromantik.

40 yaşıma geldiğimde belki de duygusuzumdur demeye başlamıştım, ama duygusuz kadın diye bir şey yok, onlar da aseksüel olmalı.

Lily'nin hikayesi benim için özellikle etkileyici diyebillirim.

Kendisi 80 yaşında ve bana ne hissettiğinin, ya da ne hissetmediğinin ne olduğunu veya kim olduğunu bilmenin  ne kadar rahatlatıcı bir duygu olduğunu söyledi. Temsil edilmenin ve onun için kimliğin önemi, "duygusuz" kadın damgasıyla bu yaşa kadar nasıl da başa çıktığını anlatırken dolan gözlerinden bile okunuyordu.

Mark, 45, Londra, aseksüel ve aromantik.

Hayatta seksten fazlası var.

"Bu çalışmamla birlikte insanların aseksüel bireylerin de insan olduğunu anlamasını istiyorum."

Hangi yaşta, cinsiyette, toplumda, tarzda olurlarsa olsunlar bunlar sadece sizden farklı bir cinsel yönelime sahip insanlar. Sadece birilerinden hoşlanmıyorlar. Tabii, gri seksüel ya da demi-seksüel değillerse, bunun bir spektrum olduğundan söz etmiş miydim?

Lea, 26, Roma, aseksüel ve gri romantik.

Ne yazık ki kim olduğunuzu söylemeniz için yanınızda ansiklopediyle dolaşmanız gerekiyor. Çoğu insan aseksüelin ne demek olduğunu bilmiyor bile.

Yuzhi, 25, Hunan, Çin, aseksüel ve gri romantik.

Özlediğim bir şey yok diyebilirim. Bence seks tam anlamıyla bir zaman kaybı, ama insanlar bundan keyif alıyorsa istediklerini yapabilirler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fgssd-sdas

Ulan sinekten yağ çıkarmak bu olsa gerek, bu konuda bile mağdur edebiyatı yapmışlar ''aseksüellerde normal insanlardır'' sizi hangi ara kim ezdi aşağıladı ?

sercen-uytun

Bilimsel hiçbir şeye dayandırılmamış bir yazı bu. Hayatın işleyiş şeklinin tam ortasında seks var. İnsanlar da tıpkı diğer yaşayan canlılar gibi üremek için yanıp tutuşan canlılardır. Hayatın devamlılığı zaten bunu gerektirir. Seks gibi bir aktiviteye karşı bu şekilde yaklaşmak pek doğal değil gibi duruyor. Eğer seks konusunda bu tarz düşünceleriniz varsa da, bu konuda bilgili bir terapistten yardım alınması hiç ayıp değil.

ulas-c.-cakmak

Aseksüellik, pek çok kişi için kötü bir lanet gibi gözüküyor. Ancak önemli artıları da var bence. Aşk ve cinsellik her ne kadar zevkli olsa da aynı zamanda bir bağımlılık. Ben hep derim en büyük uyuşturucu sevgidir diye. İnsanlar birini sevdiği zaman (veya birini sevdiğine inandığı zaman) o kişiye ister istemez bağımlı oluyor. En uyanık ve hesapçı kişi bile konu aşk olduğu zaman kolayca manipüle olup normalde yapmayacağı şeyler yapabiliyor. Eminim herkesin yaşamında ufak da olsa bir kalp kırıklığı vardır. Onlarda bundan muaf.

enk-capital

Yani başkasına zarar verici olmadığı sürece her türlü cinsel yönelime saygı duyuluyor da cinsel "yönelmeyişe" neden saygı duyulmasın? Bu bi hastalık değil. Böyle doğanlar var. Benim aseksüel arkadaşlarım da var :D

thecat

Hepsi de mutsuz görünüyor.

enk-capital

Sigişenler mutluluktan ölüyo zaten. O yüzden dünya bu kadar muazzam bi yer.

levi-ackerman3

Bir insan mutsuzluğunu fark etmiyosa nasıl mutsuz olabilir?

thecat

sen de haklısın kardeş fazla söze gerek yok. :D

Görüş Bildir