Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Bu Cumhuriyet Nefreti Nedir?'

Anasayfa > Gündem

CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal, AKP milletvekili Babuşçu'nun '90 yıllık reklam arası bitti' sözlerini eleştirerek 'Bu Cumhuriyet nefreti nedir?' dedi.

CHP'nin eski genel başkanı, Antalya milletvekili Deniz Baykal, AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu'nun adını vermeden Cumhuriyet dönemi için kullandığı '90 yıllık reklam arası' benzetmesiyle ilgili eleştirilerde bulundu. Baykal, şöyle konuştu:

'Bu nedir? Bu Cumhuriyet nefreti nedir Allah aşkına? Tarihimize geçmişe saygımız var. İftihar edeceğimiz üzüleceğimiz dönemler var. Ama bizim geçmişimiz; Şanlı bir tarihimiz var. 90 yıl bu coğrafyada ayakta kalmayı başarmışız. Heryer yangın yerine dönüşmüşken, çevremiz yakılıp- yıkılırken, yangın Avrupa'ya sıçramaya başlamışken biz barış uyum istikrar ülkesi gibi varlığımızı sürdürüyoruz. Çünkü sağlam temelimiz var. Böyle bir ortamda Cumhuriyet dönemini bir parantez, reklam arası sayma anlayışı! Cumhuriyet'e karşı derin saygısızlık sevgisizlik nerden kaynaklanıyor? Allah akıl- izan versin.'

İzmir'de basın toplantısı düzenleyen Deniz Baykal, gelecek hafta Meclis'te 4 eski bakan hakkında yapılacak Yüce Divan oylaması için de 'Meclis'in bir sınavdan geçtiğini söyledi.

'TBMM'nin büyüklüğü metrekare büyüklüğünden gelmez. Onuru büyük olduğu için, manen büyük olduğu için temsil ettiği ruh, iddiası, asaleti büyük olduğu için Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Günü geldiği zaman büyüklüğün hissettireceğine dair güvenimiz yok mu? Bu Meclis günü geldiğinde emperyalist güçlere karşı milli haklarını korumak için Kıbrıs'a çıkartma kararı almadı mı? 1 Mart'ta 'yabancı asker sokma' diyen bu Meclis'tir. Şimdi de böyle bir karara ihtiyaç yok mu? Büyüklük bunu gerektirmiyor mu? Herkesin gördüğü gerçeği bir meclis kararıyla yok saymak mümkün mü? Yok olan yaşanan olaylar değil senin haysiyetin olur. Hukuku çiğnersen, bunu sandık lafları ile kapatamazsın. Sandığa ihtiyaç var ama 'sandıktan geçtim hukuka ihtiyaç yok' diye bir şey yok. Oldurtulursa çok yanlış olur, çok acı olur. Böyle kararlarla huzur, barış, istikrar, devlet ve cumhuriyetimizin saygınlığını kaybediyoruz. Kaybetmeyelim. Bu oylama bir sınavdır.'

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Tipi tip

Sen bu Cumhuriyetin nimetleriyle yıllarca saltanat sürmedin mi? akp'den önceki son iktidarı dağıtan sen değil misin? RTE Siirt'ten m.vekili seçilirken çana... Devamını Gör

Mario Auditore

cumhuriyetten nefret etmicez de başka neyden nefret etcez halkın kendi kendini yönetmesi kadar saçma bişe olamaz köpeğe tasma takmazsan ne yapar öyle düşünün?