Bizi Eğitim Kurtaracak! Erkek Evlat Sahibi Ebeveynler Cinsel İstismar Konusunda Çocuklarını Nasıl Bilinçlendirmeli?

409PAYLAŞIM

Korkunç günlerden geçiyoruz; uyandığımız her gün aldığımız kötü haberlere daha kötüleri ekleniyor ve özellikle çocuk istismarı konusunda her seferinde biraz daha kötüye gidiyoruz. 

Çocuklarımızı koruyabilmek için yapabileceğimiz elbette çok fazla şey var ama bir anne olarak, bir oğlan annesi olarak elimi taşın altına koyuyorum ve tüm anne-babaları uyarmak istiyorum. İlk adımı biz atalım ve gelecek nesillerin istismar konusunda bilinçlenebilmesi için olması gerekenleri yapalım.

Tecavüz ve işkence edildikten sonra öldürülen Eylül, kaçırıldığı iddia edilen ve açlıktan yaşamını yitiren Leyla, Yusuf ve Salih… Her gün bir yeni kötü habere uyanıyor, çocuklarımızı koruyamamanın verdiği yükle hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz.

Olduğu kadar…

Giderek ‘Kötü’leşiyoruz: Kaçırılan, İstismar Edildikten Sonra Öldürülen, İşkenceyle Hayatları Karartılan Çocukların Ülkesi Türkiye - onedio.com
Giderek ‘Kötü’leşiyoruz: Kaçırılan, İstismar Edildikten Sonra Öldürülen, İşkenceyle Hayatları Karartılan Çocukların Ülkesi Türkiye - onedio.com

Ülkemizde her üç çocuktan biri cinsel istismara uğruyor ve pek çoğu da açığa çıkmadan devam ediyor.

Çocuklarımızı koruyabilmek için pek çok adım atıyoruz...

Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz? - onedio.com
Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz? - onedio.com

Ama aslında yapmamız gereken çok basit! Bir oğlan annesi olarak bugün size o kötü haberleri almamak için çocuğunuza aşılamanız gereken davranışları anlatacağım.

Yeni nesli güzelleştirmek bizim elimizde, unutmayın!

1. Duygularını keşfetmesi için cesaretlendirin; öfke, korku, heyecan gibi hüzünlenmek de bir duygudur. Ona ağlayabileceğini öğretin çünkü erkekler ağlar.

Duyguların hayatın akışında yer alması yalnızca kadınlara yönelik bir şey değildir. Oğlunuza o duyguları keşfetmesi için izin verin. Pipisinin düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz, garanti veriyorum!

2. Renklerin cinsiyeti olmadığı gibi, oyuncakların da kız-erkek olarak ayrıldığını düşünmesine izin vermeyin; istediği her şeyle oynaması yaratıcılığını geliştirir.

Türkiye’de en sık rastladığımız davranış bu olsa gerek; oğlan çocukları pembe giymez, evcilik oynamaz. Neden? Böyle bir kural mı var? Oğlunuza her rengi giyebileceğini, oğlan çocuklarına ayrılmış bölümlerin dışında da oyuncak seçebileceğini söyleyin. Özgürleşmesini sağlayın.

3. Dış görünüşün cinsiyetle bağlantısını anlatın; saç uzatmak, küpe takmak ya da sanki kadınlara özelmiş gibi gösterilen stillerin aslında öyle olmadığını ifade etmek her şeyi kolaylaştırır.

Kim demiş erkekler saç uzatamaz diye?

4. Kız çocuklarıyla güç anlamında aralarında herhangi bir fark bulunmadığını gösterin; gıpta etmesi ve saygı duymasını sağladığınızda canınızı sıkabilecek detaylar ortadan kalkar.

Çocuk, çocuktur; bunu aklınızdan çıkarmayın. Güçlü olması cinsiyetten bağımsız bir şekilde fiziksel özelliklerle ilgilidir.

5. Nasıl izin isteneceğini anlatmayın, bizzat gösterin ve rol model olun; rızanın sadece seks ya da beden için geçerli olmadığını görür ve diğer insanlara karşı tavırları bu yönde gelişir.

Oğlunuzun başkalarına karşı nazik olmasını istiyorsanız, siz de birbirinize ve ona karşı öyle davranın. Özellikle bedeni üzerinde söz sahibi olduğunu gösterin; onu öpmeyi istediğinizde izin alın mesela…

6. Özel bölge kavramlarıyla ilgili eğitimi siz verin; başkalarından yarım yamalak duyması kendini size ifade edememesine yol açar.

Hem kendisini koruması hem de başkalarıyla arasındaki mesafenin ne olacağını kestirmesi açısından özel bölge kavramını sizden öğrenmesi önemlidir.

Hiç işinize yaramaması dileğiyle...

Çocuk Susar, Sen Susma! Bir Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığını Nasıl Anlarsınız, Ne Yapmalısınız? - onedio.com
Çocuk Susar, Sen Susma! Bir Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığını Nasıl Anlarsınız, Ne Yapmalısınız? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meraydemir

Konu çok önemli çok faydalı fakat yazı çok yetersiz. Okul Öncesi Öğretmenliği okuyorum ve bu konularda bir çok derse girip Dünya'da ve ülkemizdeki eğitim programlarını gördüm.Öncelikle özel bölge kavramı diye bir şey yok yabancılar özel bölgeye dokunamaz değil HİÇ KİMSE SENİN İZNİN OLMADAN SENİN HİÇBİR YERİNE DOKUNAMAZ. Çünkü her yer özel. Aynı zamanda bu bilgileri çocuğunuza siz verin yarım yamalak kimseden öğrenmesin demişsiniz, burada bahsettiğiniz kimse öğretmenler oluyor sanırım başka ihtimal gelmiyor aklıma. Öğretmenler bu eğitim Safe Child gibi programlarla çocuğun gelişim aşamasına uygun olarak sizden daha kapsamlı anlatıcaktır eminim.

Gizli Kullanıcı

saçların cnsel kimlik konusunda kavram karmaşası yaşamalarına sebep olabileceğini okumuştum. oğkuma uzun saç çok yakıştırırım ama kafasını karıştırmaktan daha çok korkarım

ayktbsr

Bu içeriği paylaşan arkadaşın eğitimi nedir yararlandığı kaynaklar nelerdir gelişim dönemleri ,cinsel kimlik gelişimi vs.gibi konularda ne biliyor bir zahmet onu da paylaşsın bilelim.Ben Rehber öğretmenim ve ihmal istismar eğitimleri veriyoruz ama hiç sadece erkek çocukların velileri katılacak bu eğitimlere gibi bir talebimiz olmuyor yazıyı yazan vatandaş güya cinsiyetciliğe karşı çıkarken kendisi alasını yapmış,dikkate almayınız. Onedio editörlerinin de bence içerikleri biraz kontrol etmesi gerekiyor öyle kafana göre sallamakla olmaz hele böyle konularda.

aaabbbcccddd

''2. Renklerin cinsiyeti olmadığı gibi, oyuncakların da kız-erkek olarak ayrıldığını düşünmesine izin vermeyin; istediği her şeyle oynaması yaratıcılığını geliştirir.'' o kadar da uzun boylu değil anasını satayım.

kayitsiz-uye

Çok agresifsin sanki bunu görmek için içeriğe girmişsin görünce de rahatlamışsın komiksiniz

haralagurele

Neden. Ben bir kadın olarak küçükken erkek oyuncakları ile oynuyormuşum. Hatta annem istediğimi giymeme izin verdiği için pantolon, gömlek ve kravat takıyormuşum. Ama cinsel yönelimim değişmedi. Sadece istediğim her alandaki oyuncaklarla oynama ve istediğim her şeyi giyme özgürlüğü elde ettim.

aaabbbcccddd

renklerin hormonal gelişimde etkili olduğu konusunda bir yazı okumuştum artı bir erkek çocuğu da bebekle oynamayıversin. Ya da kız çocuğu silahlarla/tornavida/matkap setiyle oynamazsa dünyanın sonu gelmez.

sp-stintson

Çok haklısınız, oynarlarsa sonu gelebilir. Depremler, çığlar, zebaniler aman evlerden ırak olsun...

aaabbbcccddd

oğlunuz olursa saçını uzatın, ojesini sürün, gözlerine rimel çekin. Ergenlik dönemine kadar bunu sürdürün bakalım ortaya nasıl bir sonuç çıkacak.

pelipeli

Arkadaşım, içerik erkek çocuklarına oje sür, rimel sür mü diyor. Neden bu kadar sığ düşünme konusunda ısrarcısınız ve her söyleneni çarpıtıyorsunuz. OYUNCAK diyor OYUNCAK... Basit bir bebek, basit bir oyuncak araba. Böylece kız ve erkek çocuklarının beraber 'arkadaş' alanını sağlıklı bir şekilde oluşturmalarını sağlarsınız. Sağlıklı olan o çünkü.

sp-stintson

Arkadaşın da dediği gibi konu oyuncaklar, kaldı ki rimele, ruja yahut diğer makyaj malzemelerine ''feminen'' anlamını yükleyen yine insanlar yoksa pek çok eski uygarlıkta makyaj ''soyluluğun'' sembolüydü, Avrupa da dahil buna kadın erkek ayırt etmeen insanlar makyaj yapıyorlardı. Topuklu ayakkabbıyı da ilk olarak erkekler giydi, sonradan urum değişti...

Görüş Bildir