Çocuk Susar, Sen Susma! Bir Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığını Nasıl Anlarsınız, Ne Yapmalısınız?

-
Abone ol

Son dönemde medyada çıkan haberlerle beraber ortaya çıkan tablo korkunç... Çocuk istismarındaki artış ve hiçbir şekilde meşrulaştıramasa da bu artışın nedenleri üzerine pek çok haber izliyor, okuyoruz. Cinsel istismara uğrayan ve sesini çıkaramayan çocukların yaşadıklarını ortaya çıkaran cesur sesler ve sosyal medyanın desteğiyle son dönemde bu haberlere sık rastlar hale geldik. Peki, ya bu çocuklardan bir tanesi sizin etrafınızdaysa ve sessizce yardım istiyorsa? 

Kendi çocuğunuzun, yeğeninizin, kuzeninizin, komşunuzun ya da yakınlarınızın çocuklarının cinsel istismara uğrayıp uğramadığını anlamak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kapaktaki resim Eric Roux-Fontaine'e aittir. İçeriği oluşturan bilgiler Amerikan Psikoloji Derneği'nden derlenmiş; görseller bu kaynaktan alınmıştır.

Öncelikle, geçtiğimiz ay ortaya çıkan skandala yakından bakalım: 👇

5 Ayda 115 Hamile Çocuk! Hastane Gizledi, Valilik Soruşturma İzni Vermedi, Ortaya Çıkaran Personelin Görev Yeri Değiştirildi - onedio.com
5 Ayda 115 Hamile Çocuk! Hastane Gizledi, Valilik Soruşturma İzni Vermedi, Ortaya Çıkaran Personelin Görev Yeri Değiştirildi - onedio.com

Cinsel olarak suistimal edilen çocukların anlaşılmasında en önemli belirtiler fiziksel olanlardır. Taciz ya da tecavüz sonrasında dış görünüşlerinde oluşan değişiklikler canınızı yaksa da bir an evvel harekete geçmelisiniz.

 • Dışarıda gördüğünüz ya da yakınız olan bir çocuk yürüme ve oturmada zorluk çekiyorsa; 

 • Üstü başı yırtılmış, lekeli ya da kanlıysa; 

 • Genital bölgesinde acı, şişkinlik, kızarıklık, kanama ya da kaşıntı varsa; 

 • İdrar yaparken acı çekiyorsa cinsel istismara uğramış olabilir.

Cinsel istismarın aile üyelerinden ya da komşu, aile dostu gibi kimselerden geldiği olaylarda fiziksel belirtiler olmayabilir. Bu nedenle, çocuğun davranışlarına bakarak suistimal edilip edilmediğini anlayabilirsiniz.

 • Cinsel anlamda ileri derecede bilgi sahibiyse ve bunu dile getiriyorsa;

 • Bir anda histeri krizi geçiriyor, duygularını kontrol altına almakta zorlanıyorsa;

 • Akranlarıyla iletişime girmekte güçlük çekiyorsa;

 • Aniden kilo veriyor ya da alıyorsa;

 • Fiziksel temastan kaçınıyorsa;

 • Uyku sorunu yaşıyor, tırnaklarını yiyorsa;

 • Bu fiziksel teması sürdürmeye çalışan insanlardan kaçıyorsa cinsel istismara uğramış olabilir.

Her ne kadar farklı sorunlarla karıştırılabilecek olsa da, duygusal birtakım belirtiler çocuğun istismara uğrayıp uğramadığı konusunda fikir verebilir. Güven duygusunun yıkılması ve aldığı tehditler nedeniyle sessiz kalan çocuk bir dizi duygusal tepki gösterebilir.

 • Kendine ve yakınlarına güvensiz davranıyorsa;

 • İçine kapandıysa;

 • Kendini suçlama eğilimindeyse;

 • Utanç, depresyon, kaygı, ruhsal gelgitler, öfke tepkileri, uyum problemleri gibi belirtiler gösteriyorsa cinsel istismara uğramış olabilir.

Peki cinsel olarak istismar edildiğini anladığınız bir çocuk için ne yapabilir, hangi adımları atabilirsiniz?

 • Öncelikle çocukla birebir konuşmak için yalnız kalabileceğiniz bir yer bulmalısınız. Yanında oturduğunuz çocuğun size güvenmesi çok önemli. Anlattığı her şey için onu suçlamadan, yalnızca dinleyerek teskin etmelisiniz. 

 • İzin almadan dokunmamalısınız. Hassas olduğu bu konuya özen göstermelisiniz. Böylece size daha rahat açılabilir.

 • Konuşmanın en kötü taraflarında bile sakinliğinizi korumalısınız. Duygularınızı, mimiklerinizi ve beden dilinizi kontrol edebilmeli; gördüklerinizi ve duyduklarınızı sakin karşılayabilmelisiniz. En önemlisi onu dinlemeniz.

 • Her ne kadar pek çok şey yaşamış olsa da, onun hala bir çocuk olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, onun dilinden konuşmalı, anlayamayacağı kelimeler kullanmamaya gayret etmelisiniz. 

 • Onu zorlamamalı ama cesaretlendirmelisiniz. Yaşadıklarının yanlış ve onun suçu olmadığını bilmeli. Onu desteklemeli, takdir etmelisiniz.

 • Eğer izni varsa, aynı travmayı yeniden yaşamaması adına konuşmayı kaydetmelisiniz. 

 • Bunu yetkililere ve uzmanlara haber vermek için onu ikna etmelisiniz. Aile bireylerinden herhangi birinin istismarı duyduğunda ona zarar vermeyeceğine dair güvence vermelisiniz. Henüz ikna olmadıysa, gizliliğe saygı göstermeli ve doğru zamanı beklemelisiniz. 

 • Süreklilik içeren istismarın devam etmemesi için yetkilileri ve uzmanları bilgilendirmek zorunda olduğunuzu söyleyebilir, onu korumak istediğinizi gösterebilirsiniz.

 • Ve kendisini yalnız hissetmemesi için yetkililer ve uzmanlarla görüşmelerinde her zaman yanında olacağınızı bilmeli.

Son olarak, kendi çocuğunuzu ya da yakınınızdaki çocukları cinsel istismardan korumak için içeriğimize bakabilirsiniz: 👇

Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz? - onedio.com
Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz? - onedio.com

NOT: Bu belirtilerden herhangi birini gösteren çocukların tamamının cinsel istismara uğradığını söyleyemeyiz. En önemlisi, çocuğun beyanı ve uzman görüşüdür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marijuarahibesi

polisin de umrundaydı

aleyna..

hisestra

bunun konusunu konuşmak bile ne kadar rezil durumda olduğumuzu belli ediyor

Gizli Kullanıcı

evet bunlar da doğru ,sapığın hiç mi suçu yok dememiz de gerekir ama şu da var ki bilinçsiz anne çocuğunu gün boyu sokağa salıp kendi kıç büyütüp televizyon izliyor. o çocuğun karşısına sapık da çıkabilir biri de kaçırabilir, bir kaza da gelebilir, çocuk kötülerle arkadaş da olabilir, çocuğu gözünün önünden ayırmayacaksın en önemlisi o.

uykuask2

Bu tarz bilgileri haber yapma gereksinimini duymaya ne zaman başladı bu ülke.Eskiden daha normal haberler izlerken artık niye her izlediğimiz haber yürek burkucu.Ortada gittikçe ciddileşen bir durum var.Artık insanların çocuklarına her şeyden önce insan olmayı öğretmelerinin zamanı gelmedi mi?Bu durumun başka çözüm yolu olur mu inanın bilmiyorum.

Görüş Bildir