Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz?

1.2bPAYLAŞIM

Ülkemizde her üç çocuktan biri cinsel istismara uğruyor ve pek çoğu da açığa çıkmadan devam ediyor. Peki çocuğunuzu olası suistimallerden nasıl koruyabilirsiniz? Buyurun, 13 maddede istismarı önlemek için yapabileceklerinize bakalım...

Görseller için kullandığımız animasyonlar: 1, 2, 3, 4, 5

1. Öncelikle okul ve yaşadığınız yer çok önemli. Çocuğunuzun arkadaşları ve onların ailelerini tanıyın ve onlarla iletişimde olun. Onları evinize davet edin ve birlikte vakit geçirin. Çocuğunuzun nasıl insanlarla zaman geçirdiğini anlamanız açısından bu önemli bir adım.

2. Teknolojiye en az çocuğunuz kadar yakın olun, hatta onu korumak için daha fazlasını öğrenin. Çocuğunuzun internete ulaşabileceği her kaynağı, onun da iznini alarak kontrol edin. Onunla bu konuyu konuşarak internetteki hesaplarının şifrelerini öğrenin ve birlikte kontrol edin. Güvenini kazanarak bunu başarabilirsiniz.

3. Ergenlik dönemi şüphesiz ki çok zordur. Çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanıyor, ona bir türlü ulaşamıyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. İletişiminizi geliştirmeniz istismarı anlamanız açısından büyük önem taşıyor.

4. Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Son zamanlarda bir değişiklik var mı, farklı davranışlar sergiliyor mu, kontrol edin. Bu davranışların nedenlerini sorgulayın. Nedenini bulamadığınız davranışlar için harekete geçin.

5. Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren özel bölgelerini anlatın ve o noktalara kimsenin dokunmaması gerektiğini öğretin. Kendisine bu şekilde yaklaşıldığını hissederse bağırmasını ve yardım çağırmasını söyleyin.

6. Sır saklamaması gerektiğini öğretin. Her ne kadar kulağa ispiyonculuk gibi gelse de çocuğunuza sizden bir şey saklamamasını öğretmelisiniz. “Aramızda sır, kimseye söyleme” cümlesi tacizcilerin en çok kullandıklarındandır.

7. Siz dahil, kimsenin hiçbir şekilde çocuğunuzu tehdit etmesine izin vermeyin. Yemek yemesi için bile “Yapmazsan giderim” demeyin. Tehdite boyun eğmemesi sizin elinizde. Tacizcilerin en çok kullandığı yöntem çocuğu anne-babasını öldürmekle tehdit etmektir.

8. Çocuğunuza hayır demeyi öğretin. Ne olursa olsun, herkesi geri çevirebileceğini bilmelidir. “Büyüklere saygı duy, her istediklerini yap” toplumumuzun kanayan yaralarından biri. Unutmayın, taciz en çok aile bireylerinden gelir.

9. İnsanlara karşı güvenini kaybetmemesi için doğru bilgilendirme yapmanız çok önemli. Saçını okşayan birine ters tepki vermesini değil, özel bölgelerine dokunan birine hayır demesini bekliyoruz.

10. Çocuğunuzun güvenini kaybetmeyin. Onu kontrol altında tutarken sıkmayın, sizden uzaklaşmaması için her zaman onunla konuşun.

11. Çocuğunuzun yakınındaki kişilere karşı onu koruyun ve dikkatli olun ama abartmayın. Çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

12. Çevrenize yeni taşınan bir komşunuz varsa ve çocuğunuzla çok ilgileniyorsa dikkat edin ve o kişi hakkında olabildiğince bilgi toplayın. Bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Komşunuzu seçemezsiniz ama cinsel istismar geçmişi olan birini çocuğunuzdan uzak tutmak için adımlar atabilirsiniz.

13. Yabancılarla konuşmaması, onların verdiği yiyecek ya da içecekleri almaması gerektiğini öğretin. Bunu yaparken insanlara karşı güvenini sarsmamak için özellikle paketli gıdalardan uzak tutun.

Cinsel istismardan şüphe ederseniz, çocuğunuzla onun anlayabileceği dilde konuşun ve yaşadıklarını anlamaya çalışın. Doğru kelimeleri kullanmanız ve onu korkutmamanız çok önemli. Kendinizi suçlamayın ve geç kalmadan profesyonel yardım alın. Sessiz kalmayın, korkmayın, utanmayın. Bu günler geçecek, hep birlikte yeniden hayata döneceksiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isotlu-baklava

Kendim çocukken defalarca yaşadığım için bu hayatta en çok korktuğum şeylerin başında gelir çocuğuma cinsel istismarda bulunulması. Çok çok çok faydalı bir içerik, teşekkürler.

pelipeli

Kimse çocuğumun saçını da okşayamaz efendim. Bugün saçını okşayan güvenini kazanıp yarın istismar eder. Nasıl ben başkasının çocuğunu dokunarak sevmiyorsam, başkası da benim çocuğumu dokunarak sevemez. Paralarım onu. 🤬

pelipeli

Yurt dışında özellikle Avrupa ve Amerika’da, bir çocuğa uzun süre bakamazsınız bile. Ailesinin bakışlarından dahi rahatsız olursunuz. Sevdirmezler çocuklarını. Bizim de artık öyle olmamız lazım. Aaa kızım amca seviyo ban seni. Oğlum sevdirsene kendini amcaya diye bi şey olmamalı artık. Kendimiz de bi şeyler yapmakıyız kş bu mahluklar istismara cesaret edemesin.

thy-ke

Sadece çocuklar değil hayvana tecavüz de kanayan yaramız. Hayvan insan diye ayırmayalım lütfen! Canlı sonuçta. Hayvanlar ve çocukların ortak noktası ve masumiyet ve savunmasızlık. Bu yüzden onları seçiyorlar! Yasalar caydırıcı olmadığı sürece bu devam edecek. ÜZGÜNÜM.

hipergrafi

Yabancı insanları çocuğunuzu dokunarak sevmesine izin vermeyin. Toplumun içindeki bir birey olarak da toplum içindeki çocukları korumak için tanımadığınız çocuğu dokunarak, hele ki öperek asla sevmeyin. Yabancı birinin kendisine dokunmasını normalleştirmeyin çocuğun gözünde. Her dokunan masum hisler taşımayacak. Suç üstünde yakalanan çoğu sapık 'Ne var yahu çocuğu sevmek suçmu' diye savunuyor kendini, normal insanlar gibi severerek baslayıp cocuk güvendikçe tacize vardırıyor işi. Bazı Avrupa ülkelerinde yabancıların çocuklara dokunması kesinlikle yasak, saçını bile okşayamazsın. Bildiğin yetişkin insan gibi. Nasıl ki yetişkin bi insanın saçının, elinin kolunun güzelliği hoşuna gitti diye gidip dokunamıyorsan sevimli bulduğun çocuğa da dokunamıyorsun. Çok doğru bir uygulama bence!

haralagurele

Cinsel bölgelerin isimlerine sevimli adlar takmayın. Onları doğru şekilde öğretin ve çocuğunuzla oyun oynarken daha önce kullanmadığı cinsel bir küfürün, ismin peşine düşün. Yaşı kaç olursa olsun istismara uğramış bir bireyin en çok korktuğu şey ailesine vereceği zarardır. 'Babamı-annemi öldürür' ya da 'Babam duyarsa elini kana bular katil olur' 'Ailem veya tecavüzcü beni öldürür' şeklinde düşüncelere sahiptir madur kişi. O bireye her zaman güçlü ve mantıklı olduğunuzun sinyallerini verin.

Görüş Bildir