Çocuk İstismarını Önlemek Elimizde! Çocuğunuzu Suistimal Edilmesinden Nasıl Korursunuz?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ülkemizde her üç çocuktan biri cinsel istismara uğruyor ve pek çoğu da açığa çıkmadan devam ediyor. Peki çocuğunuzu olası suistimallerden nasıl koruyabilirsiniz? Buyurun, 13 maddede istismarı önlemek için yapabileceklerinize bakalım...

Görseller için kullandığımız animasyonlar: 1, 2, 3, 4, 5

1. Öncelikle okul ve yaşadığınız yer çok önemli. Çocuğunuzun arkadaşları ve onların ailelerini tanıyın ve onlarla iletişimde olun. Onları evinize davet edin ve birlikte vakit geçirin. Çocuğunuzun nasıl insanlarla zaman geçirdiğini anlamanız açısından bu önemli bir adım.

2. Teknolojiye en az çocuğunuz kadar yakın olun, hatta onu korumak için daha fazlasını öğrenin. Çocuğunuzun internete ulaşabileceği her kaynağı, onun da iznini alarak kontrol edin. Onunla bu konuyu konuşarak internetteki hesaplarının şifrelerini öğrenin ve birlikte kontrol edin. Güvenini kazanarak bunu başarabilirsiniz.

3. Ergenlik dönemi şüphesiz ki çok zordur. Çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanıyor, ona bir türlü ulaşamıyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. İletişiminizi geliştirmeniz istismarı anlamanız açısından büyük önem taşıyor.

4. Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Son zamanlarda bir değişiklik var mı, farklı davranışlar sergiliyor mu, kontrol edin. Bu davranışların nedenlerini sorgulayın. Nedenini bulamadığınız davranışlar için harekete geçin.

5. Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren özel bölgelerini anlatın ve o noktalara kimsenin dokunmaması gerektiğini öğretin. Kendisine bu şekilde yaklaşıldığını hissederse bağırmasını ve yardım çağırmasını söyleyin.

6. Sır saklamaması gerektiğini öğretin. Her ne kadar kulağa ispiyonculuk gibi gelse de çocuğunuza sizden bir şey saklamamasını öğretmelisiniz. “Aramızda sır, kimseye söyleme” cümlesi tacizcilerin en çok kullandıklarındandır.

7. Siz dahil, kimsenin hiçbir şekilde çocuğunuzu tehdit etmesine izin vermeyin. Yemek yemesi için bile “Yapmazsan giderim” demeyin. Tehdite boyun eğmemesi sizin elinizde. Tacizcilerin en çok kullandığı yöntem çocuğu anne-babasını öldürmekle tehdit etmektir.

8. Çocuğunuza hayır demeyi öğretin. Ne olursa olsun, herkesi geri çevirebileceğini bilmelidir. “Büyüklere saygı duy, her istediklerini yap” toplumumuzun kanayan yaralarından biri. Unutmayın, taciz en çok aile bireylerinden gelir.

9. İnsanlara karşı güvenini kaybetmemesi için doğru bilgilendirme yapmanız çok önemli. Saçını okşayan birine ters tepki vermesini değil, özel bölgelerine dokunan birine hayır demesini bekliyoruz.

10. Çocuğunuzun güvenini kaybetmeyin. Onu kontrol altında tutarken sıkmayın, sizden uzaklaşmaması için her zaman onunla konuşun.

11. Çocuğunuzun yakınındaki kişilere karşı onu koruyun ve dikkatli olun ama abartmayın. Çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

12. Çevrenize yeni taşınan bir komşunuz varsa ve çocuğunuzla çok ilgileniyorsa dikkat edin ve o kişi hakkında olabildiğince bilgi toplayın. Bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Komşunuzu seçemezsiniz ama cinsel istismar geçmişi olan birini çocuğunuzdan uzak tutmak için adımlar atabilirsiniz.

13. Yabancılarla konuşmaması, onların verdiği yiyecek ya da içecekleri almaması gerektiğini öğretin. Bunu yaparken insanlara karşı güvenini sarsmamak için özellikle paketli gıdalardan uzak tutun.

Cinsel istismardan şüphe ederseniz, çocuğunuzla onun anlayabileceği dilde konuşun ve yaşadıklarını anlamaya çalışın. Doğru kelimeleri kullanmanız ve onu korkutmamanız çok önemli. Kendinizi suçlamayın ve geç kalmadan profesyonel yardım alın. Sessiz kalmayın, korkmayın, utanmayın. Bu günler geçecek, hep birlikte yeniden hayata döneceksiniz.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thy-ke

Sadece çocuklar değil hayvana tecavüz de kanayan yaramız. Hayvan insan diye ayırmayalım lütfen! Canlı sonuçta. Hayvanlar ve çocukların ortak noktası ve masumiyet ve savunmasızlık. Bu yüzden onları seçiyorlar! Yasalar caydırıcı olmadığı sürece bu devam edecek. ÜZGÜNÜM.

sadri-alisik-ozturk

bi kere şu gerçeği herkes görsün, bizim emiceoğli anlatıyo " falancanın bi oğlu var bi görsen, öğretmişler kızlar senin neyini yesin diye soruyon, pipimi diyo, sen kızların neyisi yersin diye soruyon, bızzığını diye cevap veriyo, bi güldük sorma " dedim ulan onu öğreten babayın götüne korum, iyi bi sikmi öğretmişler sanki, ben mesela nede kız çocuklarını çok seviyom, çünkü evet evimizde kız yok onun etkisi çok büyük, o yüzden zaten kadınların ezilmesine karşıyım ama bokunu çıkarmasınlar tabii, bugünkü haber gibi yok erkek devlet falan, neyse asıl mesele şudur kız bebelerini çok seviyom çünkü dillenmeye başladıkları zaman küfür öğretmezler kızlara, bu sayede sevimlilikleri asla gitmez

sadri-alisik-ozturk

erkek bebesi öylemi, her küfrü öğret, cem yılmazın dediği gibi " hadi oğlum amcaya pezevek de " zaten erkeklikten gelen genetik bi zırtoluk var içimizde, kimilerimiz bunu bastırır kimileride böyle böyle bok eder içine girer, sonrada bana erkek çocuğu niye sevmiyon derler, niye seveyim hacı, alayı çaki gibi veletlerin nerdeyse, hepsi değil, nerdeyse

sadri-alisik-ozturk

koruyamazsın, boşa çabalama, insanların içinde saklı duran insana benzeyen orrrrrospu çocukları oldukça koruyamazsın kusura bakma, moralin bozulmasın ama gerçek budur

hipergrafi

Yabancı insanları çocuğunuzu dokunarak sevmesine izin vermeyin. Toplumun içindeki bir birey olarak da toplum içindeki çocukları korumak için tanımadığınız çocuğu dokunarak, hele ki öperek asla sevmeyin. Yabancı birinin kendisine dokunmasını normalleştirmeyin çocuğun gözünde. Her dokunan masum hisler taşımayacak. Suç üstünde yakalanan çoğu sapık 'Ne var yahu çocuğu sevmek suçmu' diye savunuyor kendini, normal insanlar gibi severerek baslayıp cocuk güvendikçe tacize vardırıyor işi. Bazı Avrupa ülkelerinde yabancıların çocuklara dokunması kesinlikle yasak, saçını bile okşayamazsın. Bildiğin yetişkin insan gibi. Nasıl ki yetişkin bi insanın saçının, elinin kolunun güzelliği hoşuna gitti diye gidip dokunamıyorsan sevimli bulduğun çocuğa da dokunamıyorsun. Çok doğru bir uygulama bence!

haralagurele

Cinsel bölgelerin isimlerine sevimli adlar takmayın. Onları doğru şekilde öğretin ve çocuğunuzla oyun oynarken daha önce kullanmadığı cinsel bir küfürün, ismin peşine düşün. Yaşı kaç olursa olsun istismara uğramış bir bireyin en çok korktuğu şey ailesine vereceği zarardır. 'Babamı-annemi öldürür' ya da 'Babam duyarsa elini kana bular katil olur' 'Ailem veya tecavüzcü beni öldürür' şeklinde düşüncelere sahiptir madur kişi. O bireye her zaman güçlü ve mantıklı olduğunuzun sinyallerini verin.

Başlıklar

anneyiyecek
Görüş Bildir